Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Despre lectii de supravietuire in salbaticie

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006
Salve!

Are cineva idee de link-uri care duc la pagini (mai ales in romana) care sa trateze modalitatile de supravietuire in salbaticie? Filmulete, sfaturi, intamplari, orice.

Ceva gen: lectii pt cercetasi sau cum sa supravietuiesti in natura de unul singur.

Va sunt recunoscator.

#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 03.11.2005

View PostNewanda, on Aug 17 2006, 16:31, said:

Salve!

Are cineva idee de link-uri care duc la pagini (mai ales in romana) care sa trateze modalitatile de supravietuire in salbaticie? Filmulete, sfaturi, intamplari, orice.

Ceva gen: lectii pt cercetasi sau cum sa supravietuiesti in natura de unul singur.

Va sunt recunoscator.


http://www.actrus.ro...luptator/m6.pdf

Ed Amaltea  Manual de supravietuire de Serban Derlogea

Tehnici extreme de supravietuire cu Ray Mears este programat la TV:
• BBC Prime: Duminica, 20.08 20:00 (din pacate BBC nu transmite in romaneste)

Nu prea cred sa gasesti mare lucru in romana, ca p'aci pe la noi salbaticia tine 5 minute si romanu' se duce la loc amenajat si il salbaticeste el   :D . Fa o excursie extrema in limba engleza si apoi o sa ai nenumarate surse de informare (inclusiv emisiunea de mai sus)

#3
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
US field army manuals. Sunt pdf-uri scanate ale manualelor americane pe diverse teme. De la intretinerea m16, la survival in jungle, la interogarea agentilor ostili... Sute de manuale. Si Al Quaeda le foloseste. (am vazut eu pe BBC cum au gasit un manual d-asta tradus in araba intr-o tabara din Afghanistan).

#4
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006
va multume4sc amandoura. nu e problma ca nu m-as descurca in engleza, dar in romana e mult mai omod (deh...)  :)  Am comandat ieri cartea lui Serban ala si sper sa pun mana pe ea in maxim 5 zile. sper sa merite banii.

cat despre Ray Maers, are 2 CD-uri, sau DVD-uri, dar mi s-au parut cam scumpe. In fine, mai vad eu.
am tot urmarit chestii de astea pe programele de documentare, de la discovery, pana la national geographic si viasat explorer. m-au impresionat teribil unele. altele m-au lasat rece ("survival man" e moale rau de tot ca si emisiune). pe viasat l-am vazut pe tipul ala de ii face concurenta lui steve irvin la crocodili si serpi. e bestial tipul. a facut e emisiune intreaga cum ar putea sa reziste numai cu mancarea gasita in salbaticie.

in fine, e super tare sa ai un bagaj de cunostinte de genul asta oricand si in orice situatie pt ca nu se stie.

bafta si daca mai apare ceva, ziceti-mi si mie pls.

#5
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Cartea domnului Serban Derlogea este foarte foarte tare. Am citit-o de multe ori si am incercat sa invat tot ce contine.

#6
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006

View Postsigrid.blom, on Aug 19 2006, 15:49, said:

Cartea domnului Serban Derlogea este foarte foarte tare. Am citit-o de multe ori si am incercat sa invat tot ce contine.


o sa iti transmit impresiile dupa ce o parcurg si eu.

am ajuns sa caut echipament de supravietuire. si asta cam scump, dar cred ca la o adica merita sa ai un cutit cu lama din metal de calitate cu dotarile de rigoare, gen Rambo. Dar sare de 1,5 mil.

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostNewanda, on Aug 19 2006, 00:01, said:

va multume4sc amandoura. nu e problma ca nu m-as descurca in engleza, dar in romana e mult mai omod (deh...)  :)  Am comandat ieri cartea lui Serban ala si sper sa pun mana pe ea in maxim 5 zile. sper sa merite banii.

cat despre Ray Maers, are 2 CD-uri, sau DVD-uri, dar mi s-au parut cam scumpe. In fine, mai vad eu.
am tot urmarit chestii de astea pe programele de documentare, de la discovery, pana la national geographic si viasat explorer. m-au impresionat teribil unele. altele m-au lasat rece ("survival man" e moale rau de tot ca si emisiune). pe viasat l-am vazut pe tipul ala de ii face concurenta lui steve irvin la crocodili si serpi. e bestial tipul. a facut e emisiune intreaga cum ar putea sa reziste numai cu mancarea gasita in salbaticie.

in fine, e super tare sa ai un bagaj de cunostinte de genul asta oricand si in orice situatie pt ca nu se stie.

bafta si daca mai apare ceva, ziceti-mi si mie pls.
Nenea cu crocodilii - unu brunet, descult si cret - care isi zice "barefoot bushman" (aborigenu descult), e meserias dar ce zice el acolo e specific mai ales Australiei. Aia au mai putine probleme cu frigul si ploile. In zona noastra primul lucru care te poate ucide e frigul noptii, mai ales daca esti ud. De aia si survivor man ala in primul rand cauta un adapost.

Emisiunile lui sunt mai seci pentru ca
1. nu are operator/echipa de filmare; ala chiar sta singur cuc pe coclaurile alea si-si aseaza el camera.
2. multe din lucrurile care-s de facut in situatii din astea chiar sunt anoste.

#8
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
Era intr-o vreme un individ ciudat cu o emisiune pe Discovery care chiar supravietuia in salbaticie ... Nu mai stiu cum se chema , dar era oarecum practica. Trebuie sa existe si inregistrari.

Edited by yoshi_656, 22 August 2006 - 14:53.


#9
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006

View Postblimpyway, on Aug 20 2006, 17:48, said:

Nenea cu crocodilii - unu brunet, descult si cret - care isi zice "barefoot bushman" (aborigenu descult), e meserias dar ce zice el acolo e specific mai ales Australiei. Aia au mai putine probleme cu frigul si ploile. In zona noastra primul lucru care te poate ucide e frigul noptii, mai ales daca esti ud. De aia si survivor man ala in primul rand cauta un adapost.

Emisiunile lui sunt mai seci pentru ca
1. nu are operator/echipa de filmare; ala chiar sta singur cuc pe coclaurile alea si-si aseaza el camera.
2. multe din lucrurile care-s de facut in situatii din astea chiar sunt anoste.


Ideea e  ca survivor man e un tip cu stomacul rezistent si ca ceea ce el isi propune este ca sa reziste frigului si foamei timp de 6 zile, dupa care vrei nu vrei vine nenea elicopterul si te ia , te duce la hotel, la caldurica si te burduseste la stomac cu de toate.

Asta nu e supravietuire dupa parerea mea. Pei asta e treaba? Sa mananci 6 zile numai fructe de padure si 2 ciuperci? Pei rezista el ca e antrenat sau pt ca poate chiar sa reziste. Dar ce arata unor oameni care nu au aceasi rezistenta? Ar trebui sa imi dea alternative. Cum sa ma protezez de fenomenele meteo extreme, ce sa mananc ca sa rezist (adica sa intinda capcane pt animale, pasari, sa le gateasca...). Nu ma intereseaza ca ar putea sa imi arate ca prinde un sobolan si il mananca,m sau viermi si gandaci. Dar macar sa vad eu treaba asta, pt ca te-ar putea invata ceva, ai putea rezista mai bine in conditiile alea.

Am vazut documentare in care se spunea clar: vrei sa supravietuiesti aici: musai mananci carne (preparata, cruda, oricum). Ori el trecea pe langa ditamai elanul si se zgaia la el. Daca ar fi stiut ca nu are sanse 3 saptamani sa dea de civilizatie, sa il vad eu cum facea pe Zmeul sa doboare cumva elanul si sa isi ia cu el o halca de carne ( e clar ca apareau si concurentii: grizly si lupii, in fine).

Deci cam asa mi s-ar parea mie o emisiune educativa, nu ca faci foamea si pe urma vin sa te salveze fortat ca altminterea iti dai duhul pe acolo.
-------------------------------------------------------------------------


Apropos, pe barbos il cheama Rob Bredl.

Edited by Newanda, 22 August 2006 - 22:26.


#10
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View PostNewanda, on Aug 22 2006, 23:26, said:

Ideea e  ca survivor man e un tip cu stomacul rezistent si ca ceea ce el isi propune este ca sa reziste frigului si foamei timp de 6 zile, dupa care vrei nu vrei vine nenea elicopterul si te ia , te duce la hotel, la caldurica si te burduseste la stomac cu de toate.
..
Am vazut documentare in care se spunea clar: vrei sa supravietuiesti aici: musai mananci carne (preparata, cruda, oricum). Ori el trecea pe langa ditamai elanul si se zgaia la el. Daca ar fi stiut ca nu are sanse 3 saptamani sa dea de civilizatie, sa il vad eu cum facea pe Zmeul sa doboare cumva elanul si sa isi ia cu el o halca de carne ( e clar ca apareau si concurentii: grizly si lupii, in fine)
Oameni buni, intai de toate puneti mana si invatati ce se mananca DE LA NOI din salbaticie! invatati ce plante sunt comestibile si care nu, invatati despre comportamentul animalelor mici de la noi, etc. Altfel va veti zgai toata viata la emisiuni din alea si nu veti invata nimic util! Poate doar daca veti reface calatoriile alora din emisiuni, prin State, Canada sau Australia! Obisnuiti-va cu ideea ca va trebui sa mancati gandaci, viermi, radacini, sobolani, etc. Ca veti bea apa din cutiute de conserve reciclate, ca pana si pishu poate fi baut la o adica, etc. Dar cat timp se pune problema sa rezisti 3 ore cat faci pe jos pana la urmatorul sat unde poti gasi o bere-in acelasi timp hidratanta si hranitoare- nu cred ca se justifica efortul. Nu am ce bibliografie sa recomand, am citit cu mult timp in urma niste metode de a obtine apa din smarcuri, cum poti manca scoarta de copac (fag parca), cum poti face focul fara chibrituri, etc. insa nu se aplica la viata de zi cu zi, asa ca am uitat! Acum e mai comod sa ai dupa tine un cutit (taios sa fie si cu otel de calitate, ala "de Rambo" e frectie de luat ochii la fraieri),  o pungura de plastic in care sa ai o cutie de chibrituri si nici o bricheta nu strica, o sticla de apa pe care sa o pastrezi si dupa ce ai golit-o pentru ca poti gasi oricand un izvor, picioare bune, un hanorac si incaltari cu talpa rigida si cam atat! Cu exceptia cazurilor in care vrei sa nu te gaseasca politia/armata, cele 3 zile cat poti rezista fara apa iti ofera o autonomie suficienta in Romania. Acum sunt tot felul de "scule": pastile de purificat apa, folii termoizolante, batoane de concentrate proteice, pastile de aprins focul, etc. Toate fac cam cat cutitul ala "de Rambo": sunt bune pentru oraseanul occidental care crede ca daca a iesit dincolo de centura e in pustiu!

#11
bowie

bowie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2007

View PostNewanda, on Aug 17 2006, 15:31, said:

Salve!

Are cineva idee de link-uri care duc la pagini (mai ales in romana) care sa trateze modalitatile de supravietuire in salbaticie? Filmulete, sfaturi, intamplari, orice.

Ceva gen: lectii pt cercetasi sau cum sa supravietuiesti in natura de unul singur.

Va sunt recunoscator.
Da zilele trecute am gasit si eu un sait -www.supravietuire.sitecity.ru-

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Iti recomand un test de autocunoastere.

Te duci in excursie la munte, intr-o zona unde nu sunt ursi sau animale care te pot manca.
Lasi totul la poalele muntelui si te duci in padure cam la 500m distanta ( ca sa nu te ratacesti )  
Incerci sa supravietuiesti fara nimic la tine ( numai hainele ). Fara smecherii si alte scurtaturi, daca te respecti si chiar vrei sa vezi cum este.

Tema este ( sa presupunem ) aceasta:
Te duci in excursie la Murmansk. Este ora 3 dimineata, tu dormi linistit.  In timpul noptii, avionul se strica subit si incearca o aterizare fortata dar ajunge pe un lac necunoscut si se scufunda in cateva zeci de secunde. Tu esti singurul supravietuitor. Nu ai nimic cu tine, avionul este la 90m adancime, nu stii unde esti, nu a bricheta, cutit, lanterna. Ai doar hainele de pe tine.    Pe o raza de 120 km sunt doar paduri si munti. Se exclude varianta plecarii de la locul accidentului. Trebuie sa rezisti suficient pt. a da timp echipajelor de cautare sa dea de tine.

Daca  reusesti sa treci granita celor 5 zile, esti capabil si ai vointa. Merita sa  studiezi.
Daca a doua zi iti bagi picioarle in supravietuire si te duci sa iti iei branzoaie de la chiosc, mai bine nu iti pierde timpul si banii.

#13
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
tomaso, ai uitat sa adaugi ceva esential: vointa se educa! ;)
de ce -i tai omului aripile din prima? by default, nu-i asa? de ce esti asa cum esti de obicei si nu-i spui ca se educa vointa, ca rezistenta la senzatia de foame si la cea de sete poate fi crescuta? nu stii? sau iti plac asa de mult filmele americane? :)

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCapitanuPICARD, on Mar 10 2007, 22:27, said:

tomaso, ai uitat sa adaugi ceva esential: vointa se educa! ;)
de ce -i tai omului aripile din prima? by default, nu-i asa? de ce esti asa cum esti de obicei si nu-i spui ca se educa vointa, ca rezistenta la senzatia de foame si la cea de sete poate fi crescuta? nu stii? sau iti plac asa de mult filmele americane? :)


Nu am ce sa adaug.
In filmele americane se procedeaza asa cum spui tu. Acolo vine eroul si se antreneaza, apoi face rahatul praf.
In viata reala nu este deloc asa.

Discutam despre calitati care nu se educa. Te nasti cu aceste calitati sau nu.

Este adevarat si ce spui tu, rezistenta la frig, foame sau alte privatiuni se educa.
Totusi, nu cred ca oricine poate deveni supravietuitor.

Ai vazut ce le fac candidatilor pentru SEAL ?
Este o plasa prin care cad toti cei care nu au aptitudini inascute.

Colegul nostru intreaba o chestie concreta.  Eu raspund la fel de concret si cu toata bunavointa. Intai trebuie sa incerce, abia apoi sa decida daca merita sa faca eforturi.  

Capitane, spune sincer, ai strat o noapte in padure ? Singur, fara cort, fara foc, fara cutit, fara mancare si fara apa ?
Daca nu ai stat, te rog sa incerci o astfel de experienta. Discutam dupa aceea. Ok ?

#15
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
uiti sa punctezi cel mai important lucru nene: VOINTA! se educa! se caleste! faptul ca tu nu crezi sau nu stii asta... e cu totul altceva.
am vazut reportajele cu SEAL. si?

Edited by CapitanuPICARD, 10 March 2007 - 23:05.


#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCapitanuPICARD, on Mar 10 2007, 23:03, said:

uiti sa punctezi cel mai important lucru nene: VOINTA! se educa! se caleste! faptul ca tu nu crezi sau nu stii asta... e cu totul altceva.
am vazut reportajele cu SEAL. si?

Capitane,
Cred ca discutam despre lucruri diferite si avem experiente diferite.


Pacat ca esti atat de ostil .  In felul acesta ma simt descurajat sa spun cate ceva din din ceea ce stiu.
As putea sa iti relatez niste intamplari petrecute prin coclaurile muntilor Cernei si Mehedintiului, intre anii 1986 - 1988 de nici prin filmele americane nu vezi.
Prin natura serviciului am fost nevoit ( nu din placere ) sa stau prin munti cu saptamanile si sa pazim pe unii in timp ce sapau.
Dupa aceea, pentru ca tot eram experti in muntii astia, am participat la cel mai ciudat experiment imaginabil ( combinatie romano-sarba ) ce avea rolul sa verifice o legenda de pe timpul dacilor si romanilor, cu potentiala aplicatii militare si in zilele noastre.  

Dar mai bine nu spun nimic  ;) .

#17
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
io zic ca tomaso se apropie de adevar. stiti bancu ala cu calugaru de ia bataie si aia-i spun: vezi , ca nu-i ca in filme?
daca nu ai chef sa incerci ceva ce zice tomaso, incearca macar sa stai fara sa bei apa 5 zile. iti vezi de viata ta, dar nu bei apa, nu bei suc, nu bei cafea. doar fructe. si sa vezi apoi daca-ti arde de salbaticie...

#18
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 10.05.2004

View PostNewanda, on Aug 17 2006, 15:31, said:

Salve!

Are cineva idee de link-uri care duc la pagini (mai ales in romana) care sa trateze modalitatile de supravietuire in salbaticie? Filmulete, sfaturi, intamplari, orice.

Ceva gen: lectii pt cercetasi sau cum sa supravietuiesti in natura de unul singur.

Va sunt recunoscator.


si daca te hotarasti sa treci de la teorie la practica, vezi aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate