Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

salarii in industria petroliera in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 virgil3210, on Mar 25 2009, 19:21, said:

Am primit de curand de la Emirom o oferta p[entru Nigeria sau Angola in Project Planning,sunt an terminal la Inginerie Economica in cadrul Politehnicii Bucuresti,Facultatea IMST.Se va face un training de Primavera sau SAP in Bucuresti,iar apoi se pleaca acolo pe 1500 euro.Ce spuneti,este OK?As vrea sfatul cuiva care lucreaza in astfel de proiecte.Si mi-e oarecum teama de tarile respective,sunt conflicte interne,sunt tari sarace,daca ei nu isi respecta contractul nu o sa mai pot pleca de acolo,nu este la fel ca in UE...Ce sfat imi puteti da ?
emirom lucreaza in general pentru Saipem (ENI).
in nigeria e cam nasol...in angola e mai bine.

Edited by bubalus, 01 April 2009 - 12:35.


#38
ynos

ynos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2009

 virgil3210, on Mar 25 2009, 20:21, said:

Am primit de curand de la Emirom o oferta p[entru Nigeria sau Angola in Project Planning,sunt an terminal la Inginerie Economica in cadrul Politehnicii Bucuresti,Facultatea IMST.Se va face un training de Primavera sau SAP in Bucuresti,iar apoi se pleaca acolo pe 1500 euro.Ce spuneti,este OK?As vrea sfatul cuiva care lucreaza in astfel de proiecte.Si mi-e oarecum teama de tarile respective,sunt conflicte interne,sunt tari sarace,daca ei nu isi respecta contractul nu o sa mai pot pleca de acolo,nu este la fel ca in UE...Ce sfat imi puteti da ?

Salut,

Cred ca sunt in aceasi situatie cu tine, aplicasem pe Cost Control in schimb, cu mentiunea ca in cazul meu mi s-a spus ca procesul de recrutare e 'on hold' si ca cei de la Saipem nu au mai dat nici un semn. Asta se intampla la inceputul lui aprilie 2009. Cand ai spus 'oferta concreta' a fost concreta sau aceeasi faza cu interviul intial la care ti s-au dat detaliile generale? M-ar interesa care e situatia reala ca sa stiu sa nu mai pierd vremea cu ei.

Multumesc

#39
virgil3210

virgil3210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2007

 ynos, on Apr 26 2009, 02:05, said:

Salut,

Cred ca sunt in aceasi situatie cu tine, aplicasem pe Cost Control in schimb, cu mentiunea ca in cazul meu mi s-a spus ca procesul de recrutare e 'on hold' si ca cei de la Saipem nu au mai dat nici un semn. Asta se intampla la inceputul lui aprilie 2009. Cand ai spus 'oferta concreta' a fost concreta sau aceeasi faza cu interviul intial la care ti s-au dat detaliile generale? M-ar interesa care e situatia reala ca sa stiu sa nu mai pierd vremea cu ei.

Multumesc


  Nu am mai vorbit cu ei de atunci, am dat interviul acela la ei la inceput, mi-au zis ca sunt OK si ca urmeaza sa fie un interviu cu italienii, mi-au mai spus ca sunt 20 de locuri si ca momentan au ales 15 candidati(la momentul acela); asta insemna ca era un loc aproape sigur. Apoi le-am spus ca accept doar pentru Angola; in Nigeria e zona de conflict cu risc maxim, asta mi-a spus o prietena care stie de 2 studenti ce au facut practica acolo si stateau undeva in cort si ii pazeau soldatii cu mitraliere; localnicii traiesc din rapirea inginerilor si cer rascumparare. Asta mi-a spus tipa respectiva. Si cum spui si tu, nu mi-au mai dat nici un semn, nici un raspuns.Si nu stiu daca as mai pleca. Ramane de vazut. Toate cele bune! Bafta!

#40
ynos

ynos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2009

 virgil3210, on Apr 26 2009, 15:15, said:

Nu am mai vorbit cu ei de atunci, am dat interviul acela la ei la inceput, mi-au zis ca sunt OK si ca urmeaza sa fie un interviu cu italienii, mi-au mai spus ca sunt 20 de locuri si ca momentan au ales 15 candidati(la momentul acela); asta insemna ca era un loc aproape sigur. Apoi le-am spus ca accept doar pentru Angola; in Nigeria e zona de conflict cu risc maxim, asta mi-a spus o prietena care stie de 2 studenti ce au facut practica acolo si stateau undeva in cort si ii pazeau soldatii cu mitraliere; localnicii traiesc din rapirea inginerilor si cer rascumparare. Asta mi-a spus tipa respectiva. Si cum spui si tu, nu mi-au mai dat nici un semn, nici un raspuns.Si nu stiu daca as mai pleca. Ramane de vazut. Toate cele bune! Bafta!

Mersi pt raspuns. La mine a fost acelasi lucru, am dat testele de excel, word si engleza, la fel mi-au spus ca sunt mai putin candidati decat locuri si ca urmeaza sa dau interviul cu italieni. De atunci nimic.
Poate tinem legatura daca mai ai noutati. Bafta si tie!

#41
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
De Schlumberger ce stiti? In proiectare, pe teren, bani, locatii, conditii, pareri bla bla..

#42
VladutM

VladutM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2009
Toata viata mea am lucrat in domeniul de extractii,am montat instalatii de gen:T50 F100 F100 2 DH F120 F200 F320 F400
La recomandarea firmei,am lucrat in Libia si Italia.Dar acum in prezent firma si-a mutat sediul la 500 de km de casa,iar salarul redus la jumate,astfel ca am preferat sa renunt.
Rog persoanele de pe forum care ma pot ajuta cu un site in domeniu sa posteze un link

#43
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009
-_-  -_-  -_- Am fost si eu plecat cu Emiromul in Kazachstan onshore pe pozitia de Electricia-Ac Technician....deci ;) ....una mi-ai zis in tara...alta am gasit acolo.... <_< ....conditii aproape inumane....mancarea execrabila..60 de ore pe saptamana programul....in concluzie daca nu prea se merita efortul ...deci grija mare :D


:lol: Imi para rau sa iti spun dar nu iei nici 30 LA SUTA din cat ar trebui sa iei daca tii cont de zona in care te afli si industria in care lucrezi.....bineinteles ca decizia finala este a ta...succes

#44
tuffmach

tuffmach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009
Come on, CDC76, let's be fair... Hai sa le spunem baietilor despre conditiile si programul de lucru, rotatia si apoi, in final - salariul/ venitul anual (cel mai relevant).
Desigur, conteaza pozitia si nivelul de experienta, dar posturile-cheie sunt detinute de personalul cu vechime si experienta din cadrul fiecarei companii.
Totul incepe cu inceputul... Intri in sistem, iti inveti lectia, iti faci temele si-apoi... "scapa cine poate". :console:


#45
rudy87

rudy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.11.2008
Ce sanse are cineva sa se angajeze in acest domeniu fara nici o experienta?acum nu ma refer la faptu ca pe o pozitie mare undeva mic acolo necalificat etc porma sa urce?

#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

 rudy87, on 4th November 2009, 10:28, said:

Ce sanse are cineva sa se angajeze in acest domeniu fara nici o experienta?acum nu ma refer la faptu ca pe o pozitie mare undeva mic acolo necalificat etc porma sa urce?
Fara nici un fel de experienta e foarte greu sa pleci, cel putin din cunostintele mele,
pentru ca in principiu firma de recrutare se uita pe CV-il tau. Acolo,daca nu scrie nimic, ce faci?
Pe ce baza sa te cheme la interviu, ca sa nu mai zic sa te trimita "afara" .

#47
rudy87

rudy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.11.2008
Nu e vorba de trimis afara , ma refeream strict la experienta in domeniu petrolier foraje etc , dar daca cineva are experienta in alte domeni contabilitate de exemplu ?Eu ma refeream la munca de muncitor necalificat pentru ca nimeni nu s-a nascut cu experienta in vreun domeniu si constat ca e din ce in ce mai greu sa te angajezi undeva ca peste tot se cere experienta...si atunci cum sa o faci daca tu nu ai sanse mare la angajare.

#48
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

 rudy87, on 6th November 2009, 13:08, said:

Nu e vorba de trimis afara , ma refeream strict la experienta in domeniu petrolier foraje etc , dar daca cineva are experienta in alte domeni contabilitate de exemplu ?Eu ma refeream la munca de muncitor necalificat pentru ca nimeni nu s-a nascut cu experienta in vreun domeniu si constat ca e din ce in ce mai greu sa te angajezi undeva ca peste tot se cere experienta...si atunci cum sa o faci daca tu nu ai sanse mare la angajare.
Asta cam asa este, dar , vezi tu, nu mai are nimeni rabdare in zilele astea sa mai " scolarizeze"
pe cineva la locu' de munca. Industria petroliera e un domeniu in care nu ai "experienta"
pana nu lucrezi efectiv, nu vii cu cunostintele de-a gata din facultate, ca in alte cazuri.

#49
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007

 pachi1981, on 24th August 2009, 15:02, said:

-_-  -_-  -_- Am fost si eu plecat cu Emiromul in Kazachstan onshore pe pozitia de Electricia-Ac Technician....deci ;) ....una mi-ai zis in tara...alta am gasit acolo.... <_< ....conditii aproape inumane....mancarea execrabila..60 de ore pe saptamana programul....in concluzie daca nu prea se merita efortul ...deci grija mare :D


:lol: Imi para rau sa iti spun dar nu iei nici 30 LA SUTA din cat ar trebui sa iei daca tii cont de zona in care te afli si industria in care lucrezi.....bineinteles ca decizia finala este a ta...succes


Salut

Am fost si eu contactat de EMIROM pentru o lucrare in Kazakstan. Daca spui ca ai fost acolo, poti sa imi dai ceva mai multe detalii despre experienta ta acolo. Mi-ar fi de folos sa imi fac o imagine completa la situatie.
Unde ai fost? Ce te-ai inteles cu ei la inceput si ce a diferit odata ajuns acolo? De ce nu ai putut obtine acolo ceea ce te-ai inteles cu ei la inceput? (consider daca ai contract pe 40 ore nimeni nu te poate forta sa muncesti 60, sau invers daca muncesti 60 sa te plateasca overtime-ul). Eu asa am discutat pe un contract mai vechi.
Care sunt conditiile de cazare acolo? Nu fi zgarcit in descriere, ca asa putem invata toti de aici ce se intampla intr-o situatie anume si pe viitor poate alege mai bine sau cel putin poate stabili niste reguli de la inceput mai bune si mai stricte.

#50
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
salutare tuturor.as avea si eu o intrebare sau mai multe :P ...care ar fi diferenta dintre utilaj petrolier(ing mecanica) si mine petrol si gaze (foraj extractie)? care facultate merita mai mult sa o absolvesti? din ce stiu ,eu multi care au terminat utilajul s-au orientat spre proiectare dar as dori niste informatii mai solide caci eu nu stiu prea multe...ce face un inginer care termina utilajul si unu care termina forajul ? exista posibilitatea ca in cazul in care eu as absolvii utilajul petrolier(mecanica) sa ma indrept spre foraj-extractie daca nu-mi place sau din diferite motive? multumesc

#51
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

 FloRyns, on 3rd December 2009, 17:57, said:

salutare tuturor.as avea si eu o intrebare sau mai multe :P ...care ar fi diferenta dintre utilaj petrolier(ing mecanica) si mine petrol si gaze (foraj extractie)? care facultate merita mai mult sa o absolvesti? din ce stiu ,eu multi care au terminat utilajul s-au orientat spre proiectare dar as dori niste informatii mai solide caci eu nu stiu prea multe...ce face un inginer care termina utilajul si unu care termina forajul ? exista posibilitatea ca in cazul in care eu as absolvii utilajul petrolier(mecanica) sa ma indrept spre foraj-extractie daca nu-mi place sau din diferite motive? multumesc
Diferenta intre cele doua facultati este ca una pune baza pe partea mecanica a industriei petroliere ( deci ing. mecanic)
iar cealalta pe partea de procese tehnologice de extractie si foraj.
In principiu un mecanic nu poate fi tehnolog, da' na, in ziua de azi se poate orice.
Parerea mea e sa urmezi partea de procese, pentru ca oricum o sa capeti cunostinte si despre utilajele
implicate in acestea , si ai mai multe oportunitati la angajare in domeniu petrolier.
Un inginer care termina facultatea, cel putin in romanica, unde nu se mai face practica industriala de ani buni,
nu prea stie mare lucru, asa ca o ia de la munca de jos.
Eu, spre exemplu am fost operator de camp, apoi tablonist, apoi sef de formatie si abia apoi sef de tura. :D

#52
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
ok..ms de raspuns...totusi cred ca merita si in mecanica pentru ca ai oportunitatea sa fii proiectant in romanica daca nu reusesti sa pleci peste hotare :)

#53
gheva8

gheva8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2009
Salut

Spune-mi si mie te rog frumos ce sanse am sa imi gasesc un job in industria petroliera?
De 2  ani lucrez in Dubai in domeniul marin  si sunt inginer electric. Ca inginer electric am 5 ani experienta. Nu am facultate de petrol si gaze si vreau sa imi schimb domeniul de activitate neaparat.

Multumesc si  bafta si astept cu nerabdare raspunsul tau

#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

 gheva8, on 15th December 2009, 13:23, said:

Salut

Spune-mi si mie te rog frumos ce sanse am sa imi gasesc un job in industria petroliera?
De 2  ani lucrez in Dubai in domeniul marin  si sunt inginer electric. Ca inginer electric am 5 ani experienta. Nu am facultate de petrol si gaze si vreau sa imi schimb domeniul de activitate neaparat.

Multumesc si  bafta si astept cu nerabdare raspunsul tau
Sincer, am prieteni plecati in afara care nu sunt tehnologi (mecanici, automatisti, electricieni)
asa ca nu vad de ce sa-ti schimbi domeniu. Sau vrei neaparat sa fi tehnolog ?
Sa stii ca munca cea mai naspa , mai ales pe platforme , o fac tehnologii.
Ceilalti sunt mai mult cu mentenanta, si foarte rar lucreaza noaptea, spre exemplu.
Oricum, dupa 2 ani in Dubai, ai mari sanse de angajare, desi acuma piata stagneaza din cauza crizei.
Stiu, ca cel putin in Iran, au ramas in Hold mai multe proiecte mari.
Bafta mare, oricum !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate