Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatie de receptie satelit analogica primita moka

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
La cadrul de fixare se poate suda sau prinde cumva un alt element care sa-i confere direct unghiul de declinatie... la montura mea exista o mica prelungire la sistemul de prindere, de sus, si astfel aproape am avut unghiul de declinatie reglat... in poza se vede surubul de reglaj declinatie, cu care inca pot face mici modificari (vezi foto 3)
Declinatia nu este tot una cu elevatia... ea este necesara datorita curburii pamantului, altfel te poti inscrie pe o orbita ''falsa'' inalta sau prea aplatizata
La fel si in cazul elevatiei gresite + pilon care nu e perfect la verticala... antena se inscrie pe o orbita gresita mai ales in extreme, adica o sa receptionezi numai sateliti apropiati, din varful curbei, dupa care iesi din ce in ce mai ''vizibil'' de pe orbita vezi poza 1:
Actuatorul si montura le fixezi exact ca in foto 2 si apoi te duci cu ea asa cum arata in foto spre Arabsat si cauti sa faci un reglaj cat mai perfect... abia apoi dai drumul la motor stanga/dreapta
Cu actuatorul reglat ca in foto ai o deschidere asigurata de la 30W la 80E, indiferent daca e de 10'', 12'' sau 18'', adica exact la ce e mai important de pe cer

Attached Files


Edited by rz, 13 August 2006 - 11:23.


#38
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Multumesc mult RZ si Nirolf;

Aproape ca am inteles: montura polara pe care o am, are la partea superioara o traversa (cornier) cu doua suruburi sudate, si cu doua piulite din care as putea sa reglez acel unghi de declinatie.

Intr-un tabel (nu-mi mai amintesc de unde l-am scos) se dau urmatoarele valori:

Arabsat  2B        (30.5 gr Est)  - inclinatia LNB = -4.56gr.
Hispasat 1C/1D  (30.0 gr Vest)- inclinatia LNB = 38.74gr.

... si valorile acestea variaza de la -43.41gr. la 43.42gr la extreme; aici iarasi nu inteleg - aceste valori se regleaza manual, sau este un unghi relativ al LNB-ului realizat prin pozitionarea electromecanica a antenei pe un satelit?

Mersi.

#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Se regleaza manual o singura data... este un unghi relativ si care e ok chiar cand duci antena spre extreme (nu uita ca este o curba satelitara, deci se fac automat si ''corectii'' in raport cu pozitia satelitilor)
Totusi, se pot obtine mici imbunatatiri daca faci mereu reglaj manual in extreme (ala inseamna reglaj ''la sange'') dar nu vad pe nimeni sa faca asta de fiecare data cand ajunge dupa 27.5W sau 68.5E

Edited by rz, 13 August 2006 - 13:15.


#40
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Mersi :)

Inca nu prea sunt lamurit in problema actuatorului; se poate actiona manual la el, sau nu? De fapt nu am nici o certitudine daca s-a rotit (insurubat/desurubat) de tija dupa ce a fost demontata antena;

Cum obtin zona/punctul de mijloc a tijei ca sa-l fixez pe montura cu antena orientata la Sud, astfel incat sa am cursa antenei de aproape 90 grade (sau, ma rog spre maximul limitat prin constructie) atat catre Est cat si catre Vest?

Edited by Stefi_R, 13 August 2006 - 13:50.


#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Il lasi asa nedeschis (ca in foto de mai jos) dupa care il montezi pe montura... apoi ii dai actionare pana ajungi cu montura in pozitia 0, ca in foto de mai sus
Asta se poate face atat cu antena si montura deja montate pe pilon sau cu montura inca nefixata pe pilon, depinde de situatia locatiei (cum e mai bine sa faci reglajele si accesibilitatea la ele)

Attached Files


Edited by rz, 13 August 2006 - 13:52.


#42
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Problema e ca acum, actuatorul demontat (il am in mana :) ) are tija iesita (dar nu stiu daca pana la jumatate - probabil ca e dincolo de jumatate) distanta de la inelul de cauciuc pana la surubul de fixare din varf este de 34 cm si aceasta pozitie nu prea corespunde cu pozitia echidistanta a monturii pe directia Est-Vest cu Sudul la mijloc - in consecinta, pot actiona mecanic/cu mana asupra actuatorului astfel incat sa-i aduc tija la mijloc sau de la o extrema la alta? Sa-mi fie iertat daca stresez sau sunt prea incuiat :)

Edited by Stefi_R, 13 August 2006 - 14:06.


#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
fixeaza pe montura cum e acum deschis actuatorul (la montura, umblii exact pana faci ''pasul'' actuatorului si apoi fixezi definitiv actuatorul pe ea) iar apoi il actionezi electric pana aduci montura exact in pozitia zero

#44
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
Pt reglarea actuatorului ai nevoie de o sursa de cc de 36 v ( desi si 24 v este buna )
1.Setarea limitei inferioare ( actuatorul retras ) - se retrage electric actuatorul si se continua retragerea prin rotirea tijei pina cind retragerea nu mai este posibila nici prin rotire.Se roteste in sensul extinderii tijei cam 2 ture
2.Setarea limitei superioare.Se extinde tija electric fara a permite rotire pina la pozitia dorita .Se deblocheaza cama desurubind putin surubul central de fixare si se roteste pina este actionat contactul respectiv .
3.Lungimea actuatoarelor este data in inch ( 25,4 mm / inch )
4.Inclinatia LNB ( dupa cum ai scris ) intilnita ca lnb offset se realizeaza automat de montura polara .

#45
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Multumesc mult!

#46
nirolf1

nirolf1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.07.2005

Quote

Cu actuatorul reglat ca in foto ai o deschidere asigurata de la 30W la 80E, indiferent daca e de 10'', 12'' sau 18'', adica exact la ce e mai important de pe cer
tu esti sigur de ce afirmi?scuza-ma dar nu mi se pare logic.recunosc ca nu(mai)am actuator la antena,acum
am hh dar(logic)vorbind intre 10",12" si 18" ca sa nu mai aducem in discutie si 36" principala diferenta este
lungimea tijei.argumentatia ta ar rezolva aceasta dilema. :coolspeak:

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Exact, lungimea despre lungimea tijei e vorba (''automat'' creste si grosimea ei, la cele mai mari/lungi)

Ok, deci vorbeam exclusiv de o deschidere garantata nu de o deschidere maximala...

30W-80E probabil tija actuatorului de 10'' este deschisa la maxim (in mod sigur)
30W-80E am obtinut eu mai demult cu actuator de 12'' si inca mai permitea putin
30W-80E e floare la ureche cu actuatorul de 18''... practic, cu el, se poate ajunge de la 45W-96/97E

45W-105E se poate obtine cu actuator de 36'' dar numai in anumite conditii, adica cu ceva modificari la sistemul de prindere pe montura polara si desigur montura polara sa poata permite o deschidere maximala... deja vorbim de posibilitatile fizice ale sistemului

Multi, nici acum nu folosesc la maxim potentialul unui actuator/montura... si eu foloseam inainte de la 30W spre 75-80E dar am testat cateva zile la rand pozitiile de prindere pe montura (cu sistem desigur reglat ZERO pe Arabsat) si am constatat ca pot ajunge de la 45W la 95E... aici mai depinde si de norocul locatiei, sa permita o asa deschidere (la 95E si 45W antena parabolica sta aproape la verticala)

#48
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
Privind unghiul de ,,deschidere" al monturii polare.
Montura calsica este in mecanism tip biela-manivela cu doua variabile :
- unghiul de rotatie - independent
- lungimea bielei si manivelei ( acestea sint interdependente si invers proportionale )
cind biela ( distanta - centrul de rotie montura <-> cupla ( pivot ) actuator - este dat de constructia monturii ) creste => {pt manivela ( actuator ) = constant } = > scade unghi de rotatie
Simplu :
- Actuator mic si distanta fata de ,, centrul " antenei mare = actuator mare si distanta fata de centrul antenei mica ; unghiul de ratatie ramane constant
Evident intre anumite limite ; ar fi absurd sa incerci sa faci cu 10'' ce trebuie sa faca 18 " ( putere ,, impingere actuator " )
Concret :
deschidere 65 grade ( 30w <-> 24E ) ; actuator de 18' pt cursa completa ; bratzul monturii ( biela  :D  ) ~ 370 mm

Edited by smv167, 16 August 2006 - 08:54.


#49
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Astazi mi-a venit coletul de la Peruvision (Kaon 570CI, LNB cu flansa+ghid de unde, si pozitioner - am optat pana la urma pentru pozitioner, pentru ca n-am gasit documentatie la vechiul receiver analog cu pozitioner incorporat si cred ca mi-ar fi fost destul de greu sa-i dau de capat)

Mai urmeaza sa vina un prieten care se pricepe la sudat si are aparat, numai trebuie sa-l conving si sa reusim cumva sa sudam suportul de balcon (si are 25 kg), in pozitie perfect verticala, ca sa nu ma treaca sudorile dupa aia; in orice caz, pilonul are diametrul de 75mm iar teava din capatul monturii polare are 80mm ( cu patru suruburi de fixare) asa ca poate ca mai scot ceva si de-acolo, daca n-o fi perfect vertical.

Intrebare - se obisnuieste sa se protejeze intrarea in ghidul de unda (si LNB) cu vreun capac de plastic, sau cauzeaza la unde?

Mersi si numai bine.

#50
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Ma lamureste si pe mine cineva? -> se obisnuieste sa se protejeze intrarea in ghidul de unda (si LNB) cu vreun capac de plastic, sau cauzeaza la unde? Ce se intampla daca intra acolo insecte sau alte magarii?

Mersi si numai bine.

#51
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Daca intra insecte, isi fac locuinta chiar acolo si afecteaza urat semnalul...
Un capac protector din plastic subtire si e ok... plastic subtire de la ambalaje audio/video

#52
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrz, on Aug 22 2006, 15:32, said:

Daca intra insecte, isi fac locuinta chiar acolo si afecteaza urat semnalul...
Un capac protector din plastic subtire si e ok... plastic subtire de la ambalaje audio/video

Multumesc mult rz (Razvan am inteles dintr-un alt post :))

In sfarsit am reusit cu ajutorul unor prieteni (unul sudor) sa montam antena pe o latura a balconului; a fost destul de greu, ce sa zic - fierataniile alea cantaresc o gramada, parca ar fi fost facute de (pentru) rusi; totusi "sta" destul de solid; am luat si cablurile, si astept sa se indrepte vremea sa trec la lucru. Mersi mult pentru ajutor.

#53
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Succes!

#54
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Ieri spre seara am reusit sa montez suportul (bratele) LNB-ului si mi-am zis - ia sa fac o proba; am legat receptorul analogic (nu am montat inca actuatorul), si am indreptat antena catre unde credeam eu ca e Sudul (nu am inca busola); am mai rotit putin catre Est, si au inceput sa intre programe :) ... numai ca nu cred ca am nimerit Sudul (Arabsat), pentru ca au intrat cateva programe in limba germana (RTL, etc.) un NBC (era un show cu Jay Leno) si un BBC (si parca si un Eurosport); totusi am fost surprins de cat de multe programe au intrat. Pentru ca se facuse tarziu, am lasat experienta (cu satisfactie, totusi :) ) si urmeaza sa mai invart de ea astazi - sper sa ma prind cand o intra Arabsat-ul ca s-o fixez acolo (am impresia ca merge totusi si fara busola, doar cu analogicul)

Later edit: mda, mi se pare ca sunt pe Astra 1 - 19.2E (dumb luck sa gasesc atatea programe analogice :))

Edited by Stefi_R, 24 August 2006 - 06:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate