Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Vreau sa fac racire cu freon pentrut amplificator audio

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
acrobatu

acrobatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2006
Ma poate ajuta cine in treaba asta.Vreau sa fac racire pe freon sau ceva eficient si fara zgomot pt amplificatoare de putere.Am cumparat o lada frigorifica de voiaj si are un sistem deosebit de racire care am inteles ca este putin mai nou.Are un cub din aluminui pe care este lipita o rezistenta CARE IN MOMENTUL ALIMENTARI LA 12V incalzeste cubul acesta incepand sa se raceasca cu cat este incalzit mai tare.La celalat capat al cubului este un radiator care este ventilat de catre un culer ...in cele din urma acesta ventiland aer rece.

#2
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Nu e mai simplu sa pui cateva ventilatoare de PC (8cm ) alimentate printr-un circuit care controleaza turatia ventilatoarelor functie de temperetura radiatoarelor ? La racirea cu freon apare fenomenul de condens care nu prea poate fi eliminat.

#3
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
La ce pret ai luat lada frigorifica? Adica merita in loc sa iei un sistem de racire cu apa care e f eficient?

Problemele pe care le vei intampina sunt legate de condensare asa cum zice si colegul: e cald si afara dar si procesorul se incinge. Daca vrei sa ajungi spre supraconductibilitate si sa atingi viteze supersonice trebuie sa vezi ce au reusit altii- cauta extreme overclocking si vezi cam ce au reusit altii care au avut cu ce- nu reinventa roata :)

#4
acrobatu

acrobatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2006
pai da eu ma refer la amplificator si am nevoie sa tin temperatura nu mai mica de 45 de grade .Iar daca pun ventilatoare intr-un amplificator de masina nub cred ca in portbagaj vara ar avea de unde sa traga aer rece asa ca..... vreau freon.multumesc

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Lada frigorifica foloseste un element Peltier. Se gasesc la aprox. 50RON in magazinele de electronice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate