Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal constructie casa.

Indepartarea Americii de Europa

blu-ray writer LG- scrie doar cu ...

Problema potential virus
 Vibratie masina la accelerare - p...

Facultate

3.5" device/SSD/HDD adapter

Problema cu placa Video
 Vodafone Smart Mini 4

Blocaje laptop Asus N61JQ

Dictionar de geografie englez-roman

Cum pot sa am mai multe IP-uri ex...
 Aparat popcorn

Pot vedea postariile vechi?

Ce poti face dupa terminarea facu...

Game tester, Gameloft Cluj

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Cum scap de colonul iritabil?

• Please log in to reply
189 replies to this topic

alina44

alina44

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 816,384

Ar fi bine ca pe toata perioada tratamentului sa te menajezi, in sensul ca nu trebuie sa faci efort. Chiar si plimbarile prin parc te pot slabi deoarece acum organismul are nevoie sa se refaca. Oricum era bine sa faci o pauza cu sala. Gaseste-ti alte activitati si asteapta sa se vindece colonul, ca se va vindeca.
Sigur nu ti-a iesit nici o bacterie?
Ai facut cumva si analiza pentru - Campylobacter? Ia citeste despre asta si ai sa vezi ca simptomele tale cam seamana. Nu cumva sa faci un tratament gresit si de aceea nu scapi. Poate colonul s-a iritat de la o bacterie care poate proveni din intestinul subtire.
Daca totul s-a intamplat brusc sau macar intr-o perioada scurta de timp, poate este totusi de la ceva ce ai mancat, sa fi luat un microb si asta a declansat totul. Atunci, trebuie sa gasesti cauza, nu sa tratezi simptomele.
Vezi ca, daca de la medicamentul pe care il iei apar efecte adverse (te uiti in prospect care sunt) trebuie sa mergi la medic. Poate nu il suporti si va trebui eventual sa iti schimbe tratamentul.
Sper ca ti-a dat si un regim alimentar.

alina44

alina44

Junior

Cu ceva timp in urma, sora mea a fost la un medic militar gastroenterolog foarte bun.
Eu nu ma bazez niciodata pe un singur raspuns si cu cat imi este mai rau, atunci cand am o problema de sanatate, cu atat  caut sa aflu cat mai multe informatii despre boala si variantele de tratament, de la mai multi medici.

Edited by alina44, 01 July 2013 - 22:22.

alexthekid

alexthekid

Junior

• ID membru: 815,351
facusem prin ianuarie februarie ..prococultura si cealalta ...mi`a iesit o bacterie...entero colacee...45% ....sincer tare mi`as dori sa fie asa cum zici tu sa fie doar o simpla iritare si nu enterocolita...dar ti`am zis ...cu mucus fac de un an jumate,cu sange de jumate de an,foarte putin ,iar de vre`o luna jumate am inceput sa fac cu mult sange..am luat tratamente si pt flora intestinala si degeaba ...si asa mi`a iesit la colonoscopie .....rectocolita ...

spune`mi despre campylobacter te rog ,merci de raspunsurile anterioare :*

alina44

alina44

Junior

Citeste pe net despre boli care pot  crea mucus. Nu incerca tot felul de produse recomandate de cine stie cine, ci doar informeaza-te de pe net. Apoi vorbesti cu un medic sa vezi ce tratament este adecvat situatiei tale.
Nu intotdeauna iti iese analiza la coprocultura corecta, eventual ar trebui sa o repeti de mai multe ori dar - sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile. Altfel iti va iesi rezultatul fals negativ.
Ma indoiesc totusi ca ai scapat de enterococ cu tratamentul acela, de aceea spuneam ca iritatia poate proveni de la o infectie de undeva mai de sus, de la intestinul subtire.
Mucusul in exces arata ca este iritat colonul, la fel cum ai mucus in nas cand ai sinuzita, de exemplu. Daca nu ai scapat la timp de bacteria respectiva, colonul iritat, se erodeaza in timp si asa apare si sangele in scaun. Nu mai vorbesc si de alimentele nesanatoase pe care spui ca le consumai.
Informatii despre campylobacter sau enterobacter cloacae gasesti pe net, dar nu asta este important acum, ci sa gasesti un tratament bun. Ai mai fost si la un alt medic? Ia-i spus ca ai avut acea infectie si ca poate de acolo este iritat colonul?

Edited by alina44, 02 July 2013 - 15:04.

alina44

alina44

Junior

Ti-am trimis un mesaj privat, in caz ca te interteseaza.

alexthekid

alexthekid

Junior

multumesc de detalii,momentan am un doctor la Fundeni,azi am facut din nou vsh si hemoleucograma completa ,eu i`am dus si rezultatele de la prococultura atunci .. n`am sa mai citesc despre chestiile astea,dar vreau sa stiu cam in ce consta campylobacteru `,adica ce analize sa dau ...am vazut si pm ,
apropo azi nu mi`a m`ai curs sange nici macar o picatura , scaunu a fost in stare solida,nu 100% ,am ramas :| nu ma asteptam ca dupa 6 zile de tratament ...ma rog nu vreau sa zic acum ca sunt bine ,ca cine stie data viitoare cum va fi ,dar sper sa fie din ce in ce mai bine...ii voi cere parerea si de campylobacter si voi vedea,insa momentan nici crampe nu mai am..incep sa`mi revin,multumesc frumos .

alina44

alina44

Junior

Ma bucur ca iti este mai bine. Inseamna ca nu ai infectie ci doar colon iritabil si este bun tratamentul. Multa sanatate!

danasilvia

danasilvia

Junior

• ID membru: 819,847
Eu am reusit sa scap de colonul iritabil care m-a chinuit o jumatate de an. Am luat DEBRIDAT,DUSPATALIN, STRESS CONTROL... Pana intr-o zi cand o colega mi-a zis sa incerc cu ceai de sunatoare baut  caldut, pe stomacul gol. Evident, ceaiul a devenit inlocuitorul cafelei incapand de a doua zi. Ulterior am cumparat de la PLAFAR un medicament naturist care se cheama COLON SANATOS. Este produs de FARES, sunt 60 de pastile in cutie care se iau de 3 ori cate una pe zi. Toate simptomele neplacute au disparut si eu ma simt minunat. Nici nu-mi vine sa cred!!! Va recomand cu caldura acest tratament.

unlimitedForce

unlimitedForce

Junior

• ID membru: 779,186
sunt remedii naturiste pentru colon , exemplu redigestul e f. bun http://lataifas.ro/b...ente-naturiste/

Whyaken

Whyaken

Junior

• ID membru: 821,985

Ma chinuie si pe mine aceasta boala, daca putem sa-i spunem asa. Pe mine ma chinuie de foarte multi ani de zile, aproximativ 10. Am vizitat mai multi doctori gastroenterologi, am primit mai multe tratamente...toate functioneaza pe durata scurta sau deloc.
Ce am luat eu si mi-a facut bine, antidiareice V de la plantavorel, isi fac efectul a doua sau a treia zi. Se iau 2 comprimate de 3 ori pe zi. Din pacate efectul e de scurta durata, incepand cu a 5-a zi nu si-au mai facut efectul. Ibutin...reduce putin simptomele dar nu face mare lucru. Ma balonez in continuare si de-aici tot tabloul cu gaze, meteorism samd.. Ceaiurile sunt bune. Am baut un ceai frantuzesc de digestie, din pacate nu-mi amintesc acum cum se numeste caci tocmai am ramas fara dar contine obligeana din cate imi aduc aminte si e bun pentru balonare. Imodium...nu stiu cum reuseste dar inlatura in mare masura si balonarea si scaunele moi si senzatia nasoala de nevoie permanenta de a merge la toaleta.
Din ce am inteles eu citind pe parcursul anilor, s-ar parea ca boala este declansata de stres si anxietate, dar din punctul meu de vedere, aceasta boala declanseaza ea insasi stres si anxietate. Deci e un fel de cerc vicios in care odata intrat, cu greu poti iesi.
Traiesc cu speranta ca exista totusi vindecare si nu doar ameliorari de scurta durata. Cei care sufera de aceasta boala stiu ce spun. E aproape imposibil sa traiesti cu o astfel de boala. Sa ai pofte de fructe, de dulciuri si sa nu poti manca de frica repercursiunilor. Sa vrei sa mergi in concediu si sa ti se para mai ok sa stai acasa decat sa calatoresti. Sa vrei sa socializezi si totusi sa ti se para o varianta mult mai buna statul in casa si uitatul la un film.
A incercat cineva cu argila ? Citesc povesti miraculoase despre astfel de terapii si totusi sunt convins ca 90% dintre ele sunt doar marketinguri mincinoase. Totusi...intreb si eu in speranta ca nu doreste nimeni sa-si faca reclama noroiului pe-aici :)
Despre suc de morcovi ce parere aveti ? Se spune despre morcov ca ar regla digestia.

alexthekid

alexthekid

Junior

salut...eu beau suc de mere cu morcovi ...merele curatate de coaja ..la fel si morcovii ...si imi face foarte bine...cica morcovii sunt inflamatori si mai multe ....fa`ti suc de mere si morcovi ...o sa te simti mai bine zic eu

Whyaken

Whyaken

Junior

• ID membru: 821,985
Am inceput sa rontai morcovi de vreo saptamana si vad ca-i tolerez destul de bine. Peste tot scrie ca pentru un aparat digestiv care sa functioneze corect e nevoie de mancare sanatoasa. Da' cum sa-i dai mancare sanatoasa cand lui nu-i plac fructele si legumele ? Poate incet incet...:)

alexthekid

alexthekid

Junior

View PostWhyaken, on 18 august 2013 - 17:34, said:

Am inceput sa rontai morcovi de vreo saptamana si vad ca-i tolerez destul de bine. Peste tot scrie ca pentru un aparat digestiv care sa functioneze corect e nevoie de mancare sanatoasa. Da' cum sa-i dai mancare sanatoasa cand lui nu-i plac fructele si legumele ? Poate incet incet...Posted Image
nuuuu...nici sa nu indraznesti sa mananci morcovi :| nu sunt buni ...doar suc atat....si merele daca le mananci...,mananca`le fara coaja

mufa_l

mufa_l

Junior

• ID membru: 384,210
Alegeti-va cu grija alimentele, consumati suficiente lichide si mancati la intervale regulate. Exercitiile fizice in fiecare zi ajuta la indepartarea depresiei, a stresului si stimuleaza contractiile normale ale intestinului. Mai multe detalii aici: colon iritabil

IonescuIoana

IonescuIoana

Junior

• ID membru: 824,557
Sufar si eu de aceasta boala aparuta cu circa 2 ani si jumatate in urma, dupa o operatie de polip rectal. Medicul mi-a spus franc ca nu imi prescrie medicamente, sa fiu atenta cum mananc, fara condimente, ceapa, usturoi etc. Vreau sa va atentionez ca initial nu am fost diagnosticata corect,  fiind supusa rapid si unei operatii de apendicita (din pricina durerilor acute in partea dreapta) operatie care s-a dovedit ulterior nenecesara. Singurul remediu constatat pe propria piele este o alimentatie sanatoasa. Fiecare trebuie sa observe la ce alimente se amelioreaza simptomele, sa bea ceaiuri, nu cred ca exista o reteta universal valabila. Am facut urmatorul experiment, desigur ca nu il recomand nimanui, numai va comunic experienta traita. Nu am mancat nimic trei zile, am baut doar lichide, sucuri, supa si toate durerile, crampele, gazele, mucusul si sangele din scaun au disparut ca prin minune. Partea cu stressul consider ca in general, afecteaza functionarea intregului nostru organism, insa nu cred ca poate fi singura cauza in SCI. Multumesc Diana, voi incerca si eu "Colon sanatos", rau nu are cum sa imi faca. Multa sanatate tuturor!

alexthekid

alexthekid

Junior

si cat a durat acea stare buna dupa ce n`ai mancat nimic ?
deci pana la urma ai rectocolita ulcero hemoragica ?
lucrezi ? te poti concentra pe ceea ce faci? Posted Image
eu iau salofalk 500 mg /6/zi .si n`as mai vrea...dar mi`a zis doctoru ` sa nu renunt la ele. ca o sa fie urat ...mai beau suc de mere cu morcovi la aparat,si`mi face bine ma incheaga...dar mai stric eu ca mai mananc cate ceva 'ilegal' ....

Edited by alexthekid, 12 September 2013 - 20:35.

badr_hari23

badr_hari23

Junior

• ID membru: 604,517
Eu v-as propune un tratament foarte simplu : trebuie sa beti cel putin 2 litri de apa alcalina ( ph 9,5 ) in fiecare zi timp de 6 luni. Da-ti un search pe google sau youtube si vedeti proprietatile apei alcalina. Eu folosec apa asta de 3 luni pentru gastrita si aproape ca nu mai am nimic. In general apa alcalina este foarte buna in afectiuni ale stomacului, colon si etc ce tin de sistemul digestiv

Edited by badr_hari23, 26 September 2013 - 23:14.

RONIN_LEON

RONIN_LEON

Member

• ID membru: 804,672

View Postbadr_hari23, on 26 septembrie 2013 - 23:12, said:

Eu v-as propune un tratament foarte simplu : trebuie sa beti cel putin 2 litri de apa alcalina ( ph 9,5 ) in fiecare zi timp de 6 luni. Da-ti un search pe google sau youtube si vedeti proprietatile apei alcalina. Eu folosec apa asta de 3 luni pentru gastrita si aproape ca nu mai am nimic. In general apa alcalina este foarte buna in afectiuni ale stomacului, colon si etc ce tin de sistemul digestiv

Si de unde e cumpara apa asta?

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users