Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#1
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Avand in vedere ca din anumite motive in ultimii 2 ani am crescut putin in greutate am ajuns sa am si un inceput de burta. Nu e chiar grav, dar nu mai e abdomenul plat de pe vremuri.
Intrebarea mea: cam ce ar trebui facut sa scap de cm in plus de pe burta?

Am inceput antrenament la sala (abdomene si alte aparate de acolo) dar merge foarte greu, adica dupa aproape o luna nu observ mari schimbari.

Exista si alte variante in afara de exercitii fizice?
Astept sugestii sa le pun in practica !

#2
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Dieta.

#3
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
dieta + abdomene, abdomene, abdomene...

nu mai cred in centuri, fluturasi si alte alea.

#4
rational

rational

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.08.2005

View Posticynoangel, on Jul 10 2006, 14:59, said:

Avand in vedere ca din anumite motive in ultimii 2 ani am crescut putin in greutate am ajuns sa am si un inceput de burta. Nu e chiar grav, dar nu mai e abdomenul plat de pe vremuri.
Intrebarea mea: cam ce ar trebui facut sa scap de cm in plus de pe burta?

Am inceput antrenament la sala (abdomene si alte aparate de acolo) dar merge foarte greu, adica dupa aproape o luna nu observ mari schimbari.

Exista si alte variante in afara de exercitii fizice?
Astept sugestii sa le pun in practica !


La activitatea fizica trebuie sa mai adaugi si o alimentatie sanatoasa, adica -in mare- cat mai putine (sau mai bine deloc) grasimi, oua, sare, prajeli, dulciuri, bauturi dulci, bea 2 litri de apa pe zi si nu manca seara cu 4 ore inainte de culcare. Cea mai consistenta masa trebuie sa fie "micul dejun" iar cea mai putin consistenta cina.

Alte metode, sanatoase, nu exista. Nici mai rapide.

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Acest topic a venit la fix. Mi-a crescut o burta, de zici ca-s in luna a 6a! Am zis ca am mancat prea mult dar nu! Chiar daca nu mananc cate 2 zile la rand, burta tot imensa e.... Greutatea e aceeasi ca atunci cand nu aveam burta, nu stiu ce se intampla... De azi nu mai mananc paine, dulciuri si revin cu rezultatul (daca va exista!)

#6
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
sex nebun . :D
ma trezesc in fiecare noapte din "cosmarul burtii " imi trezesc si iubita si mai tragem un sex...poate poate imi mai scade burta . acum incerc si o noua dieta la KFC dar vad ca nu da rezultate :)
serios acum.....sunt de 2 ani in bucuresti si am pus 10Kg :(  si mananc mult mai putin decat inainte de venirea in bucuresti . treaba asta cu ingrasarea mi se trage de la munca de birou..sedentarism . grasimea se depune in special in regiunea abdomenului iar la unii pe buci  :yes: ...si e cam naspa pt un barbat .
abdomene ..abdomene si iar abdomene dau rezultat ..dar e mai placut mersul pe jos ..la munte .
in facultate faceam power lifting si trageam tare sa mai pun pe mine sa ajung la 70Kg si nu reuseam , ca sa nu mai vorbim ca mancam foarte mult iar acum ma chinui sa ajung macar la 75Kg .
eu unul recomand (nu ca as face si eu la fel) mersul pe jos , iesirile in natura ...un fotbal saptamanal cu baietii :) ....calatorii la munte eventual . eu am slabit 2 kg intr-o zi la munte ..si m-am simtit si bine .
daca vrei rezultate mai bune iti poti lua o motocicleta care se strica des ..eu asa am slabit acum vreo 4 ani , 5kg intr-o zi . deh, sa impingi o animala de 250Kg , 5KM , cu o roata putin blocata ,  in iulie , nu e chiar asa usor

Edited by SundanceKid, 04 May 2009 - 23:43.


#7
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostBebeluska, on Jul 10 2006, 15:51, said:

Acest topic a venit la fix. Mi-a crescut o burta, de zici ca-s in luna a 6a! Am zis ca am mancat prea mult dar nu! Chiar daca nu mananc cate 2 zile la rand, burta tot imensa e.... Greutatea e aceeasi ca atunci cand nu aveam burta, nu stiu ce se intampla... De azi nu mai mananc paine, dulciuri si revin cu rezultatul (daca va exista!)


asa pateam si eu pana mai de curand. Si remediul ..fara bauturi carbogazoase ..nici macar apa minerala, fructe inainte sau dupa masa cu 2 h si multe legume si salate verzi, tot ce e verde e cel mai bun..stimuleaza stomacul si nu mai sta balonat. Bine, acum ce sa zic eu sunt si la dieta si am alta motivatie :D

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postginger_my, on Jul 10 2006, 15:59, said:

asa pateam si eu pana mai de curand. Si remediul ..fara bauturi carbogazoase ..nici macar apa minerala, fructe inainte sau dupa masa cu 2 h si multe legume si salate verzi, tot ce e verde e cel mai bun..stimuleaza stomacul si nu mai sta balonat. Bine, acum ce sa zic eu sunt si la dieta si am alta motivatie :D


La mine nu asta pare sa fie problema.. nu-s balonata iar bauturi carbogazoase nu consum de ani de zile. Poate kilele in plus le-am pus doar pe burta..

#9
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Acum un an jumate aveam cam 70-76 kg la 1.87 cm, acum am 86 kg la aceasi inaltime, deci e cat de cat ok din punct de vedere al raportului inaltime / greutate.
Speram sa aud o solutie mai "perfecta" cu rezultate mai rapide... la sala muncesc destul de mult, cam 30-40 min pentru abdomen de 4-5 ori pe sapt, merg cam o data pe sapt la fotbal, care tine cam o ora si ceva, innot cam 20-30 minute pe zi... si cum spuneam dupa aproape o luna, nu vad o schimbare extraordinara.

Nu am burta cum zicea Bebeluska de luna a -6-a... dar cat de mica e, ma enerveaza  :angry:
Ar trebui sa nu mai mananc carne deloc? Daca renunt la mancare serioasa, nu cred ca mai fac fata la programul asta de sala + fotbal + innot.

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
stai linistit ca in timp o sa se observe ceva diferente  . daca te mentii la greutatea aste e bine , numai sa se duca grasimea si sa creasca muschiul :) . nu cred ca renuntarea la mancare o sa te ajute prea mult .
tot ce spun este doar o parere personala .

#11
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Fara bere si ciorbe pentru cei care doresc abdomen plat. Plus niste exercitii zilnice.
Nu stiu daca ceaiurile sau pilulele dau rezultate. Unii zic ca dau (cei de la teleshoping).

Edited by mianna, 11 July 2006 - 10:13.


#12
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Sunt mai mulți factori care conduc la burtă.

1, Alimentație d-aiurea (ore super nepotrivite și/sau mâncare multă sau exagerat de multă).

2. Lipsă mișcării (ÎN MOD CONSECVENT!).

3. Anumite deformări sau insuficiențe de dezvoltare ale mușchilor abdominali.

Și cred că mai sunt și alți factori.

Cele de mai sus mi se aplică în mod special mie.

Aveam 77-78 la 1,80 înălțime. În mod normal e f. bine. Dar burta tot burtă. Iată cum am reușit să ajung la 73 de kg într-o lună (și AM DAT JOS ȘI DIN BURTĂ):

- mâncare cât mai puțină - să îmi omor foamea mai mult. Faza cu mesele dese dar cu mâncare puțină a funcționat.
- o alimentație vastă - exclus grăsimi prăjeli etc
- masa principală era o salată cu multe legume, o picătură de ulei, brânză și cașcaval, f puțină pâine. Era să uit: și jumătate de lămâie (sucul)
- la minim o oră după masa asta cea mai importantă, ZILNIC (cu excepția cazurilor când sunt loivit) fotbal minim o oră.

N-am făcut abdomene ptr că sunt o putoare. Dar aș vrea să mă apuc, ptr că încă e burtă (nu ca înainte totuși).

Bănuiesc că nu are rost să mai zic că în afară de apă plată nu beau altceva, decât maxim 10 beri în luna aia.

Și sexul intens e bun ptr dat jos burta/slăbit. În special pentru bărbați, logic.

Și acum linkuri:

exerciții ptr abdomen la sală
cele mai sănătoase alimente
bucătărie vegetariană
calculator de calorii etc
veganism și vegetarianism
abdomene acasă 1
abdomene acasă 2
abdomene acasă 3
abdomene acasă 4
abdomene acasă 5

:peacefingers:

Edited by mianna, 11 July 2006 - 13:26.


#13
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Piorel mie mi se pare mai mult o reteta de slabit ce ai descris tu acolo (de fapt cred ca asta ai zis si tu). Intrebarea mea era cum scapam de burta, fie ea mica sau mare, fara insa a urma un program de slabire care nu cred ca are efecte doar asupra anumitor parti ale corpului, daca tii "regim" slabesti per total. Adica eu sunt multumit de restul si le conturez destul de ok la sala, dar cu abdomenul merge mai greu.

M-am uitat pe link-urile alea, interesant, insa la sala la care merg au aparate care iti lucreaza exact grupa de muschi dorita, (doar abdomenul), pe cand daca faci abdomene acasa, simti tensiune in brate, gat, spate si abdomenul nu e lucrat suficient de mult - cel putin asa am simtit eu, acasa trebuia sa fac cate 200-300 ca sa simt ca lucreaza muschii abdominali, aici e suficient sa fac cam 100 si deja is forjati la maxim.

Am citit undeva ca daca stai pe burta si iti prinzi cu mainile incheieturile de jos ale piciorului, si tragi de ele pana nu mai atingi decat cu burta pamantul, ajuta la a scapa de burta. Acum nu stiu care e ideea in chestia asta, poate faptul ca intinzi muschii abdominali. La astfel de idei ma refeream eu.

Poate a auzit cineva de un program revolutionar  :naughty:  si rapid, de a avea, cum spun la teleshopping, 'abdomenul la care ati visat'  B)

#14
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
vezi la teleshopping :P

E adevărat, ăla e mai mult un prgram de slăbit, nu de dat jos burta. Dar programul ăla de mai sus, cobinat cu abdomene de preferat la sală (cum faci tu) cred că e perfect.

A... am uitat ceva... foarte important. RĂBDARE!

Asta e marea problemă... faci o lună-două şi crezi că nu vezi nici un rezultat... şi te laşi. Nu trebuie.

Supces!

#15
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Posticynoangel, on Jul 10 2006, 14:59, said:

Avand in vedere ca din anumite motive in ultimii 2 ani am crescut putin in greutate am ajuns sa am si un inceput de burta. Nu e chiar grav, dar nu mai e abdomenul plat de pe vremuri.
Intrebarea mea: cam ce ar trebui facut sa scap de cm in plus de pe burta?

Am inceput antrenament la sala (abdomene si alte aparate de acolo) dar merge foarte greu, adica dupa aproape o luna nu observ mari schimbari.

Exista si alte variante in afara de exercitii fizice?
Astept sugestii sa le pun in practica !
Liposuctiune, daca creste mare.
Sau daca e mare, e buna pentru ca tine...umbra. :P

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mie imi scade de la sex... :naughty:

#17
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Cat mai mult mers pe jos+mult sport+ce a  zis ripper :D

#18
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Posticynoangel, on Jul 10 2006, 16:32, said:

Acum un an jumate aveam cam 70-76 kg la 1.87 cm, acum am 86 kg la aceasi inaltime, deci e cat de cat ok din punct de vedere al raportului inaltime / greutate.
Speram sa aud o solutie mai "perfecta" cu rezultate mai rapide... la sala muncesc destul de mult, cam 30-40 min pentru abdomen de 4-5 ori pe sapt, merg cam o data pe sapt la fotbal, care tine cam o ora si ceva, innot cam 20-30 minute pe zi... si cum spuneam dupa aproape o luna, nu vad o schimbare extraordinara.

Nu am burta cum zicea Bebeluska de luna a -6-a... dar cat de mica e, ma enerveaza  :angry:
Ar trebui sa nu mai mananc carne deloc? Daca renunt la mancare serioasa, nu cred ca mai fac fata la programul asta de sala + fotbal + innot.
Mie personal mi se pare o tampenie chestia aia cu regimul vegetarian. Omul este omnivor de cand lumea, asa ca trebuie sa ai un regim alimentar echilibrat. Alimentatia zilnica trebuie sa contina si carne si legume si fructe.
Incearca sa mananci disociat, adica sa nu amesteci la aceeasi masa carnea cu garnitura de legume si nici cu fructele. Lasa un interval de 2-3 ore intre alimente diferite.
In general, daca metabolismul a luat-o razna, el trebuie adus la normal, numai ca asta se face schimbandu-ti modul de a manca si de a te misca si asta nu pentru 1-2 saptamani, ci pentru restul vietii.
Cel mai indicat este ca un dietetician sa-ti stabileasca un regim alimentar care ti se potriveste tie si nu te mai chinui cu retetele date prin tot felul de reviste.
Continua cu mersul la sala si bine ar fi sa faci exercitii sub indrumarea unui instructor. Cand le faci dupa ureche nu prea ies rezultate.
Combinatia exercitii fizice + regim alimentar (ambele controlate de instructor + dietetician) este solutia pentru scapat de burta, adica sa tonifici musculatura, dar sa scapi si de stratul de grasime.
A propos, a mai zis cineva de liposuctie. Dupa ce ca e un procedeu cat se poate de cumplit, daca nu iei masuri ca cele de mai sus, pui toata grasimea la loc si te-ai chinuit degeaba. Oricum, nu e cazul la tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate