Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Art. 22 alin. 4 din Noul Cod penal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#91
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Deci dpdv. legal, daca o lege spune "cand faci x se prezuma ca y", este cu totul altceva decat daca legea ar zice "cand faci x atunci este y".
Faptul ca se lasa procurorului misiunea de a demonstra ca nu a fost legitima aparare, e suficient.
In cazul Radulescu, nici nu era prea greu de demonstrat ca nu a fost legitima aparare. :)

#92
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostTAPAS, on Jul 14 2006, 12:33, said:

BA DA, PANA LA PROBA CONTRARA ! Adica, pana cand partea adversa, care o fi ea, nu demostreaza ca NU ai fost in legitima aparare, LEGEA iti va prezuma acesta situatie.

Eu nu ma bag in discutii despre electronica, C++, etc. Pt ca nu ma pricep.

:) prezuma = presupune

#93
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View PostMarius1989, on Jul 9 2006, 10:04, said:

(4) Este, de asemenea, în legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurarile în care s-a produs atacul.[/i]

Pentru a evita alte cazuri tip Iovan sau Rădulescu, propun eliminarea art. 22 alin. 4 din Noul Cod Penal.
Oamenii civilizați trebuie să știe să-și stăpînească reacțiile. Adică, dacă cineva mă înjură, n-am voie să-l omor pentru asta. Ideea "proporționalității" răspunsului la o agresiune sau la încălcarea unui drept al tău trebuie menținută în lege. Cine nu se poate stăpîni, să sufere rigorile legii.

Daca cineva te injura pe proprietatea ta, nu esti in pericol. Daca prinzi pe unul care se scalda in lacul tau, iarasi nu esti in pericol. Daca se scalda si te stropeste cu apa, tot nu esti in pericol (afara de cazul in care esti gingerbread man). Deci, daca tu il omori ca te stropeste cu apa, te injura sau se scalda in lacul tau NU esti in legitima aparare.

Lamurit?

#94
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
In legatura cu "se prezuma ca esti in legitima aparare", eu inteleg asa:

Pana la proba contrarie, se prezuma (presupune) ca ai fost in legitima aparare, in consecinta NEVINOVAT.

#95
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005
da, presupune. insa partea adversa trebuie sa DEMONSTREZE ca presupunerea este nefondata.

View Postecstrim, on Jul 14 2006, 12:59, said:

In legatura cu "se prezuma ca esti in legitima aparare", eu inteleg asa:

Pana la proba contrarie, se prezuma (presupune) ca ai fost in legitima aparare, in consecinta NEVINOVAT.


exact

#96
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postecstrim, on Jul 14 2006, 12:59, said:

In legatura cu "se prezuma ca esti in legitima aparare", eu inteleg asa:

Pana la proba contrarie, se prezuma (presupune) ca ai fost in legitima aparare, in consecinta NEVINOVAT.

Atunci ce mai cauti in arest ??
De frica sa nu pleci in alta tara ?? Pai... daca se presupune ca esti nevinovat poti sa pleci.

#97
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Suspect e una, vinovat e alta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate