Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Art. 22 alin. 4 din Noul Cod penal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#37
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 11:56, said:

N-am chef sa-ti analizez fiecare cuvant din situatia ipotetica descrisa de tine.
Lucrurile sunt clare: n-ai dreptul sa omori hotul surprins in flagrant delict.
Legea se refera doar la legitima aparare, si nu da dreptul proprietarului sa omoare hotul, pe principiul ca "nu stie cum va reactiona hotul prin in flagrant delict". :)
Daca hotul incearca sa fuga, iar proprietarul il omoara, atunci proprietarul este fara doar si poate vinovat de crima, fiindca daca hotul fuge, evident ca in acel moment nu pune in pericol viata proprietarului. Nu exista niciun fel de dubiu in aceasta privinta.
Aha, când nu știi ce să răspunzi, invoci lipsa de... chef. Este, mai curând, o lipsă de argumente. Ca de obicei, cine îndrăznește să te contrazică este un nemernic, un mason, un complotist. :D

Edited by alin_xtreme, 12 July 2006 - 11:02.


#38
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 alin_xtreme, on Jul 12 2006, 11:00, said:

Aha, când nu știi ce să răspunzi, invoci lipsa de... chef. Este, mai curând, o lipsă de argumente.
Care-i nedumerirea ta omule, dar concret.
Nu-mi insira un roman politist cu situatii ipotetice, ci sintetizeaza ideea: ce nu ti-e clar? :)

#39
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 11:56, said:

N-am chef sa-ti analizez fiecare cuvant din situatia ipotetica descrisa de tine.
Lucrurile sunt clare: n-ai dreptul sa omori hotul surprins in flagrant delict.
Legea se refera doar la legitima aparare, si nu da dreptul proprietarului sa omoare hotul, pe principiul ca "nu stie cum va reactiona hotul prin in flagrant delict". :)
Daca hotul incearca sa fuga, iar proprietarul il omoara, atunci proprietarul este fara doar si poate vinovat de crima, fiindca daca hotul fuge, evident ca in acel moment nu pune in pericol viata proprietarului. Nu exista niciun fel de dubiu in aceasta privinta.


Se prezuma ca este în legitima aparare si acela care savârseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinta, încapere, dependinta sau loc împrejmuit tinând de acestea.

"Se prezuma"... si de aici incepe balciul. Iar treaba cu doveditul ca fugea e cu dus-intors.  ;)

#40
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:01, said:

Care-i nedumerirea ta omule, dar concret.
Nu-mi insira un roman politist cu situatii ipotetice, ci sintetizeaza ideea: ce nu ti-e clar? :)
O situație complexă nu poate fi redusă la 1+1=2.

#41
liviumanelistu

liviumanelistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.06.2006
nu stiu ce sa zic....poate ca e bun aritcolul daca si alte tari il au in Codul Penal ... poate ca nu e bun ...

#42
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
"Se prezuma" nu e totuna cu "este".  :)

#43
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 11:56, said:

Daca hotul incearca sa fuga, iar proprietarul il omoara, atunci proprietarul este fara doar si poate vinovat de crima, fiindca daca hotul fuge, evident ca in acel moment nu pune in pericol viata proprietarului. Nu exista niciun fel de dubiu in aceasta privinta.
Las-o moale cu "nu exista nici un fel de dubiu". Generalizezi aiurea si schematizezi. Daca hotul incearca sa fuga si tu il omori, poti sa pierzi procesul sau poti sa il cistigi, functie de situatie.

#44
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:07, said:

"Se prezuma" nu e totuna cu "este".  :)
Până la proba contrarie, este. Procurorul trebuie să dovedească contrariul.

Edited by alin_xtreme, 12 July 2006 - 11:11.


#45
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:07, said:

"Se prezuma" nu e totuna cu "este".  :)

Pai si eu ce am zis??

#46
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Zamolxel, on Jul 12 2006, 11:10, said:

Pai si eu ce am zis??
Nu la tine ma refeream, ci la altii care sustin ca e legal sa impusti hotul care fuge.

#47
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:12, said:

Nu la tine ma refeream, ci la altii care sustin ca e legal sa impusti hotul care fuge.
Nimeni nu a susținut asta. Interpretezi după ureche...

#48
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Iocan, on Jul 12 2006, 11:08, said:

Las-o moale cu "nu exista nici un fel de dubiu". Generalizezi aiurea si schematizezi. Daca hotul incearca sa fuga si tu il omori, poti sa pierzi procesul sau poti sa il cistigi, functie de situatie.
Care e legea care te indreptateste sa omori hotul care fuge?  :w00t:

Edited by aurel.ion, 12 July 2006 - 11:14.


#49
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:13, said:

Care e legea care te indreptateste sa omori hotul care fuge?  :w00t:
Aurică, tataie, nu pricepi... O ții ca gaia mațu'... Am încheiat orice discuție cu tine, pt. că intri să-ți impui părerile, chiar prin jigniri și calomnii, nu să discuți rațional. Te las în propria-ți suficiență. A bon entendeur, salut!

Edited by alin_xtreme, 12 July 2006 - 11:23.


#50
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Aline, uita-te la cine si la ce am dat quote: nu vorbeam cu tine.  :lol:

#51
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:13, said:

Care e legea care te indreptateste sa omori hotul care fuge?  :w00t:
Vad ca nu renunti la obiceiul de a generaliza aiurea. Nu exista o lege explicita care sa spuna "poti impusca orice hot care fuge". In schimb, alin. 4, de care se discuta la acest subiect poate acoperi cu brio o situatie in care sa impusti hotul in timp ce fuge si sa fie legitima aparare toata ziua. De exemplu, daca mai este si al doilea hot pe la tine prin casa si e noapte etc.

#52
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

Quote

(4) Este, de asemenea, în legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurarile în care s-a produs atacul.


Un topic la care personal greu gasesc un raspuns... Sincer sa fiu si daca as vedea de la distanta un hot care incearca sa-mi fure bicicleta m-as simti "tulburat".

Sunt de acord cu Aurel ca o proprietate nu poate fi mai "sfanta" ca viata unui om. Totusi, situatiile pot fi greu interpretabile.
Va dau exemplu de niste astfel de situatii, unde va spun sincer nu stiu cum ar trebui sa reactionez gandind "calm" dar mi-te sa fiu "tulburat":

1. Un borfas este la furat la mine in casa. Il prind, devenim amandoi "tulburati" si incercand sa fuga ma loveste;
2. Am prins niste copii obraznici care intrau la bunici in curte si furau struguri. Le-am dat o sacosa de struguri, dupa care, dupa un sfert de ora au venit din nou la furat, in numar si mai mare;
3. In curte la bunici erau depozitati de un unchi pepeni ce urma sa-i vanda. Noaptea veneau multi hoti, sareau gardul si furau pepeni;
4. Un borfas intra in casa si incearca sa te agreseze dur pe tine si pe membrii familiei. Borfasul este expert in arte martiale, deci n-am nici o sansa. Am o arma de foc si-l omor. Politia ajunge la concluzia ca n-a fost legitima aparare si ca mi-am facut singur ranile...;
5. Pe un borfas il prind fugind cu o suma mare bani ce o aveam imprumutata pt. o posibila interventie chirurgicala vitala ce ar urma sa o suporte unul din membrii familei mele.

Cred ca legea e destul de bine formulata. Cu toate ca intr-un caz concret (cazul Iovan sau omul ucis la scaldat) este destul de dificil de aplicat.

#53
alin_xtreme

alin_xtreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 01.07.2006

 aurel.ion, on Jul 12 2006, 12:24, said:

Aline, uita-te la cine si la ce am dat quote: nu vorbeam cu tine.  :lol:
Vorbeai despre, e același lucru. Nu ești atât de subtil pe cât îți place să crezi. :lol:

#54
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 herlino, on Jul 12 2006, 08:12, said:

Romanul,dupa 50 de ani de comunism,nu are indoctrinata urmatoarea treaba: proprietatea e sfanta.

Dar oare viața omului o fi sfîntă?

 herlino, on Jul 12 2006, 08:12, said:

Nu are nimeni dreptul sa ti-o incalce in mod abuziv.Si politia poate veni cu mandat doar in anumite ore si intr-un anumit cadru legal.

De cînd cu gripa aviară am văzut cum se pătrundea în forță în gospodăriile oamenilor fără nici un fel de mandat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate