Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#2215
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
intreaga nici nu ai cum sa o muti...pentru ca ea are ceva asemanator unei fundatii pe sol...nu ai cum sa o muti stanga dreapta...

#2216
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.05.2008
anul trecut eu am desfacut soba mea facuta prin anii 70 si am refacut-o. Nu a fost foarte mare mizerie si nu am spart absolut nimic. Se desface de sus frumos si cu grija si pe randuri incepand cu placile drepte apoi cele de colt. Poti sa pui cate o eticheta mica cu numarul placii si randul pentru a ajuta la cel care o reface sa puna la fel placile cum erau puse la tine. pamantul si caramida din cahle se scoate usor daca bai cu totul in apa si lasi cam 10 minute apoi le scoti si se curata usor. pe urma le pui la uscat de pe o zi pe alta, eu cel putin asa am facut si a iesit soba super bine. cand am desfacut-o zicea sobarul cu care am facut operatiunea cot la cot, ca soba asta mai mergea inca 10 ani doar ca era facuta prost in interior in privinta fumurilor ca nu era nici pentru lemne nici pentru gaz ci era undeva intre. avea doar 3 fumuri si o obturare deasupra focarului. oricum ea se incalzea super bine dar nu tinea caldura si deja incepuse sa crape in anumite zone intre cahle. era o soba clasica de 2x3x7 si a durat 2 zile demontarea si montarea la loc completa. cred ca puteam sa o fac si singur ca sobarul era uimit cat de pregatit eram teoretic (i-am spus ca m-am documentat de aici de pe forum si din cartea sobarului pe care o aveam scoasa la imprimanta) dar am preferat sa fiu doar ajutor de sobar :)
am pus toate caramiziile noi (in cahle era tigla) si doar la focar am folosit caramida refractara si normala. succes tuturor si multumesc celor care au dat detalii aici despre constructia sobelor de teracota.

#2217
Tobur

Tobur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.02.2012
Va salut cu mult respect pentru munca ,ideile si rabdarea dumneavoastra !

Eu vreau pentru o baie de 2x3x2.5 m o soba de incalzit  mica , gen cele 3R premontata cu plita sus de 45x45cm,iesire cos sus. Credeti ca se poate face asa ceva sa fie si eficienta ? (stiu ce vor zice unii : si mica, si calda si devreme acasaPosted image.)

Multumesc.


Timpul tot trece,noi alegem modul !

Edited by Tobur, 19 January 2015 - 21:53.


#2218
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
salut,

dupa indrumarile voastre m-am pus sa desfac soba.
ma credeti sau nu.....am desfacut soba folosind doar un cutit de paine mare si o surubelnitaPosted image .
totul a durat cam 3 ore, fara sa ciobesc sau sa sparg vreo cahla.
norocul meu a fost ca lutul cu care a fost tencuita a fost foarte sfaramicios si s-a desprins usor.
deci pt cei care doresc sa desfaca o teracota.......se poate.

#2219
horatiu30

horatiu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.12.2013

 bobon, pe 06 octombrie 2013 - 21:21, a scris:


  Nu recomand sare in  mortarul de argila deoarece cu timpul va aparea pe teracota ii va lua smaltul si o vei pierde. Vei sterge la ea toata ziua si mereu va fi alba. Am cunoscut cazuri concrete mai cu seama la teracotele moi.

In Alba Iulia, la caramida plina folosita in refacerea zidurilor cetatii, zilnic tot curata la ea de sare. Toata iese la suprafata, am inteles ca din cauza faptului ca nu mai este la fel de mult arsa in cuptoare ca altadata.

#2220
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 horatiu30, pe 22 ianuarie 2015 - 21:36, a scris:


In Alba Iulia, la caramida plina folosita in refacerea zidurilor cetatii, zilnic tot curata la ea de sare. Toata iese la suprafata, am inteles ca din cauza faptului ca nu mai este la fel de mult arsa in cuptoare ca altadata.

Frumos,  Caramida facuta in evul mediu  este mai buna ca cea de acum  cu tehnologie. Aia a rezistat 400 ani, sta  citeva luni.http://forum.softpedia.com/topic/143106-sobe-de-teracota/page__st__2214

#2221
horatiu30

horatiu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.12.2013

 bobon, pe 31 octombrie 2013 - 21:14, a scris:


   Cititi  de Gogu, Manualul sobarului si cosarului, pagina 120 , sau instructiunile de la rusi  date de Ciobimar.


Prima zi  un kg lemne, apoi progresiv  citeva zile dimineata si seara


Dar prea putini respecta uscarea progreesiva  ca incepind de a doua zi  baga in ea pina crapa.



Sobarul... daca si el stie, sau o stie dupa ureche

Tudor Burac, am vazut ca incalzeste soba imediat dupa ce o termina la maxim, tocmai ca sa o lase sa crape, apoi astupa fisurile cu clei termic....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cyqTuNedqXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2222
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
]    Nu le am cu rusa, dar daca baga multe lemne este pentru ca trebuie sa o usuce. Are tot interesul  si daca crapa asa cum ai spus  remediaza rapid ,apoi  o tencuieste. Cu un brat de lemne o soba mare de zidarie nici nu se  simte ca ai bagat foc,ca sa se incalzeasca ii trebui mai multe ,ca sa intre in regim termic.

#2223
merak

merak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.06.2007
Nu gasesc prin topic soba ruseasca cu o singura incarcare. Ma poate ajuta cineva?

#2224
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 mikyboy, pe 13 ianuarie 2015 - 15:36, a scris:

(i-am spus ca m-am documentat de aici de pe forum si din cartea sobarului pe care o aveam scoasa la imprimanta) dar am preferat sa fiu doar ajutor de sobar Posted image

O refacere pt 2 sobe preconizez si eu pt vara asta, din cauza scumpirii gazului ma gandesc sa le fac sa suporte si lemne ( acum iasa miros daca bag lemne).
Unde gasesc cartea sobarului pt o documentere prealabila ? Cam cat costa lucrarea cu un sobar?

#2225
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 sailor62, pe 10 martie 2015 - 14:21, a scris:

O refacere pt 2 sobe preconizez si eu pt vara asta, din cauza scumpirii gazului ma gandesc sa le fac sa suporte si lemne ( acum iasa miros daca bag lemne).
Unde gasesc cartea sobarului pt o documentere prealabila ? Cam cat costa lucrarea cu un sobar?

      Pe Gogu --Cartea sobarului si cosarului-Scrib. Cartea apare mai incet,asa ca vezi  cum misti soricelul de repede.

 merak, pe 10 martie 2015 - 13:12, a scris:

Nu gasesc prin topic soba ruseasca cu o singura incarcare. Ma poate ajuta cineva?

     Cauta mai sus la sobele de zidarie

#2226
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
salve
am nevoie de un necesar pt o soba de teracota cu plita (bucataria este 5/4):
PM, CM ,LC , CC?, SAMOTA MICA , SAMOTA MARE.
multumesc

#2227
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 badilescu, pe 24 aprilie 2015 - 15:55, a scris:

salve
am nevoie de un necesar pt o soba de teracota cu plita (bucataria este 5/4):
PM, CM ,LC , CC?, SAMOTA MICA , SAMOTA MARE.
multumesc
Ce necesar termic are incaperea respectiva?

Ce autonomie doriti intre focuri si ce variatie a temperaturii interioare?

#2228
nelus78

nelus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2011
salutare tuturor,,a inceput lucrarea la a doua soba de teracota.

Edited by nelus78, 17 May 2015 - 09:36.


#2229
nelus78

nelus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2011
cateva poze.

Attached Files



#2230
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Felicitari pentru lucrare  si multumiri pentru poze ,...spor la treaba  incontinuare.

#2231
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
La ce forma are focarul acela, eu as fi incercat o combinatie intre arderea inferioara si superioara Posted image
De 2 ori spectacol.Posted image

#2232
nelus78

nelus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2011
o poza noua.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate