Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#2143
sogatelemic

sogatelemic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2014
E al 3-lea sfat care cu adevarat ma ajuta.Ceilalti useri de la celalat topic parca dau credite bancare nu sfaturi despre sobe.
Va multumesc bobon.Studiez si revin cu intrebari daca mai este nevoie.Am salvat toate postarile dvs.

Sanatate va doresc.

Edited by sogatelemic, 27 May 2014 - 22:45.


#2144
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postsogatelemic, on 27 mai 2014 - 22:44, said:

E al 3-lea sfat care cu adevarat ma ajuta.Ceilalti useri de la celalat topic parca dau credite bancare nu sfaturi despre sobe.
Va multumesc bobon.Studiez si revin cu intrebari daca mai este nevoie.Am salvat toate postarile dvs.

Sanatate va doresc.
   Ei fac cum trebuie sa faca, o soba de zidarie este mult mai complicata ,trebuie studiu, calculata,.

    Fumurile se fac functie de pozitia  usii ,Daca usa este pe latura mica, fumul se aduce catre ea  cum am spus mai sus. Daca usa este pe burta, fumurile se pot face ca sus sau  primul se face drept in sus ,pe mijlocul teracotei,apoi st sau dreapta , coboara , urca, trece dincolo, coboara si urca la cos. E mai complicata, trebuie o schema si nu am imprimanta sa functioneze  iar pe calc. nu stiu sa fac, nu ma preocupa aceasta latura ,ca multe.

#2145
sogatelemic

sogatelemic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2014
Este bine.O sa studiez si o sa inteleg daca este revin cu intrebari.Daca soba de caramida este asa de complicata mai bine nu fac,sa faca dansii daca dupa patru ani inca invata.Eu faceam soba de caramida credeam ca e mai ieftina ca teracota este teracota si o sa ramana asa.

Edited by sogatelemic, 27 May 2014 - 22:54.


#2146
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postsogatelemic, on 27 mai 2014 - 22:53, said:

Este bine.O sa studiez si o sa inteleg daca este revin cu intrebari.Daca soba de caramida este asa de complicata mai bine nu fac,sa faca dansii daca dupa patru ani inca invata.Eu faceam soba de caramida credeam ca e mai ieftina ca teracota este teracota si o sa ramana asa.

      Daca faci soba din caramida  poti sa o faci pe  cant stil teracota  2/3 sau 2/2,5, si o tencuiesti sau plachezi cu faianta sau gresie. CM 17 adeziv. cu temperatura.  Daca o faci cu caramida pe lat trebuie sa respectie ce spun ei  la sobele de zidarie. si fumurile se fac altfel, cu clopote, sau canale paralele , contraflow, sunt chestii care trebuie studiate.

#2147
sogatelemic

sogatelemic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2014
Gata domnule Bobon pentru asta seara.O sa studiez ca deja imi este rusine sa  mai intreb fara sa citesc.Sunteti sobar sau pasionat?
P.S. Nici nu conteaza cum sunteti conteaza ca dati omului ajutor.Sper sa fac o soba mai repede decat 4 ani.

Edited by sogatelemic, 27 May 2014 - 23:25.


#2148
sogatelemic

sogatelemic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2014
Multumesc domnule bobon am gasit si cartea.
http://www.scribd.co...ui-Si-Cosarului si am gasit si niste sfaturi pe la inceputul topicului cu niste sobe si cum circula fumul.

Edited by sogatelemic, 28 May 2014 - 07:41.


#2149
dannicolcioiu

dannicolcioiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2008
Buna seara,

Doresc realizarea unei sobe de teracota la etaj care sa preia gazele de ardere de la soba de la parter! Practic se infunda cosul in dreptul intrarii gazelor in soba de la etaj se recircula prin fumurile acestei sobe si se face iesirea din nou in cos.

Care ar fi conditiile ca acest proiect sa functioneze cat mai bine?

Multumesc!

#2150
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postdannicolcioiu, on 06 iulie 2014 - 21:36, said:

Buna seara,

Doresc realizarea unei sobe de teracota la etaj care sa preia gazele de ardere de la soba de la parter! Practic se infunda cosul in dreptul intrarii gazelor in soba de la etaj se recircula prin fumurile acestei sobe si se face iesirea din nou in cos.

Care ar fi conditiile ca acest proiect sa functioneze cat mai bine?


Sa faci orificiul de intrare mai larg, si acolo  sa faci un dop de curatire a tubului  si la soba de jos iar dop la  ultimul fum. Pentru o buna functionare recomand sa  faci clopote  nu fumuri,  pentru ca asa trage mai bine  si nu iti baga fumul in casa. Pina atunci vezi ce faci cu cosul  ala.
Multumesc!


#2151
dannicolcioiu

dannicolcioiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2008
Multumesc pentru sfaturi!

Cosul il mai inalt cu vreó 2m, in acest stadiu alta varinata nu cred ca am.

Te rog detaliaza un pic ce insemna clopote in loc de fumuri?  Cam ce dimensiune maxima recomanzi la soba de la etaj (cate randuri?)

Stima,

Edited by dannicolcioiu, 07 July 2014 - 21:01.


#2152
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postdannicolcioiu, on 07 iulie 2014 - 21:00, said:

Multumesc pentru sfaturi!

Cosul il mai inalt cu vreó 2m, in acest stadiu alta varinata nu cred ca am.

Te rog detaliaza un pic ce insemna clopote in loc de fumuri?  Cam ce dimensiune maxima recomanzi la soba de la etaj (cate randuri?)

Stima,

Clopot. Este un spatiu  in care fumul intra pe o parte inferioara si iese tot pe o parte inferioara --la acelas nivel. Spre exemplu...presupun ca strici fumurile si lasi decit ultimul fum.--fumul itra pe jos si iese tot pe jos, Spatiul asta este clopot. Dar trebuie sa faci acoperisul  clopotului si iti trebuie stiulpi de sustinere sau  faci canale  (realizind  pereti}  prin care circula fumul pina la ultimul  fum cu intrare inferioara.Poti sa respecti circulatia fumului urmind calea fumurilor dar ele pot comunica atit pe sus cit si pe jos sau  desfiintate  total zidurile de ridicare si coborire.

      Avind in vedere ca fumul tau este deja racit  soba de la etaj trebuie mult mai mare. Poate ii pui si ei usi si o faci   cu functionare dubla ca pufer si soba.

#2153
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Buna ziua. Am intr-o casa mai veche din Bucuresti 4 sobe de teracota pe care as vrea sa le demontez si ulterior sa le pun la vanzare. Una dintre ele e simpla simpla, 2 sunt ceva mai interesante iar ultima e chiar deosebita - voi reveni eventual si cu fotografii cat de curand.

Va solicit ajutorul referitor la recomandari de mesteri seriosi si ce inseamna pretul unei demontari grijulie, de calitate. De asemenea, in masura in care postez imagini, m-ati putea ajuta cu o estimare a unui pret de vanzare? Multumesc anticipat.

#2154
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Va salut! Am o soba de teracota si cateva din cahle au fost lovite fiind deteriorat stratul de glazura de la suprafata. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea refacerii aspectului estetic al acestora - eventual vopseluri sau lacuri speciale, etc (fara inlocuirea cahlelor pt ca sunt pe randurile de jos).
Orice parere sau sfat mai ales daca au fost puse si in practica sunt binevenite. Va multumesc!

#2155
I_Want_to_Know_More

I_Want_to_Know_More

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2009
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schita la o teracota pentru gatit?
Am pus aici imagini cu vechea soba care a fost demontata si acum as vrea sa fac alta cu plita si altfel sa fac si serpentina ca aceasta e prea mica pentru a incalzi 3 camere( 3x4) si un coridor lung de 14 m.
Asadar cum as putea proceda ca in locul acela sa fac acest tip de soba si sa ma leg cu serpentina(eventual una mai mare sau cazan) la fel cum se vede in imagine.
Attached File  IMG_20140921_223603.jpg   142.92K   128 downloadsAttached File  IMG_20140921_223613.jpg   74.76K   125 downloadsAttached File  IMG_20140921_223624.jpg   96.7K   118 downloadsAttached File  IMG_20140921_083513.jpg   66.61K   114 downloads

#2156
adydadon

adydadon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2014
Va salut,citesc de ore bune!Am decis sa imi fac curaj  sa va scriu !

Dupa un chin de 2 ierni,in care faceam focul la 10 dimineata si il intretineam pana seara la 22:00 iar la 2 noaptea soba era RECE,m-am decis astazi sa o desfac ,si sa o refac ,pt asta aam nevoie de VOI !:( pentru ca nu dispun de banii necesari ..
:(

mai este cineva dispus sa ofere DETALII /sfaturi ? Va multumesc

#2157
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ady, cea mai ieftina incalzire este pastrarea caldurii.

Recomand in primul rand termoizolarea tavanului cu minim 20 cm de vata.

Apoi, prezentati un plan al camerei si materialele din sunt facute camera si cum este termoizolata acum.

In functie de acestea, stabilim un necesar termic si se poate dimensiona soba.
Soba va fi dimensionata astfel incat sa poata oferi o temperatura interioara constanta facand un foc la 8, 12 sau 24 ore Posted Image

#2158
adydadon

adydadon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2014
Corect! Dar pana in 2006 aveam o soba veche de aprox 50 de ani ,in acelasi loc ,aceleasi dimensiuni,si dadea un randament mai bun.Peretii sunt din Caramida FN dar, dublu,este adevarat ca 3 pereti ai camerei sunt afara ,ceea ce conteaza ,dar nu pot placa camera pentru ca nu am acordul vecinului sa intru la el sa o plachez  Posted Image .
Camera are 5 x 3,5 m iar soba este amplasata in colt,pe latura de 3,5.
Actuala soba are dimensiunea de 6 placi inaltime ,55 cm laturele pana la randul 4,dupa care se reducea cu inca jumatate de placa,
Cand afara era vijelie ,efectiv se misca si usa focarului iar in timp de focul ardea ,daca ieseam afara si priveam cosul,se vedea caldura iesind pe cos!
Raman la parerea ca ,dimensiunile sau constructia sobei nu a fost potrivita!
Pentru diferite poze si/sau detalii ,PM !

O zi buna !

#2159
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Desi dimensiunile sunt aceleasi ca si la soba veche, conteaza foarte mult ce afla sub "hainele" de teracota.

Adica, poate soba de dinainte avea sobinca sau caramida plina zidita pe cant, ca urmare inmagazina suficienta caldura pentru o durata mai lunga de timp, iar cea actuala sa aiba solzi de tigla sau pietre si astfel degaja caldura mult mai repede. Posted Image

O alta problema pot fi asa zisele "fumuri" din interior, care cu cat sunt mai lungi, cu atat permit gazelor sa se raceasca mai mult, deci soba este mai eficienta. Posted Image

Edited by cheluakame, 11 October 2014 - 09:51.


#2160
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postadydadon, on 11 octombrie 2014 - 08:47, said:

Corect! Dar pana in 2006 aveam o soba veche de aprox 50 de ani ,in acelasi loc ,aceleasi dimensiuni,si dadea un randament mai bun.Peretii sunt din Caramida FN dar, dublu,este adevarat ca 3 pereti ai camerei sunt afara ,ceea ce conteaza ,dar nu pot placa camera pentru ca nu am acordul vecinului sa intru la el sa o plachez  Posted Image .
Camera are 5 x 3,5 m iar soba este amplasata in colt,pe latura de 3,5.
Actuala soba are dimensiunea de 6 placi inaltime ,55 cm laturele pana la randul 4,dupa care se reducea cu inca jumatate de placa,
Cand afara era vijelie ,efectiv se misca si usa focarului iar in timp de focul ardea ,daca ieseam afara si priveam cosul,se vedea caldura iesind pe cos!
Raman la parerea ca ,dimensiunile sau constructia sobei nu a fost potrivita!
Pentru diferite poze si/sau detalii ,PM !

O zi buna !

        Pune pozele pe forum sau mi le trimiti si mie pe PM apoi iti dau detalii eventual la telefon. Dupa detaliile date despre soba ,cred ca are 3 fumuri, practic este prost facuta.

Edited by bobon, 11 October 2014 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate