Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#1531
rath_romania

rath_romania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2012
cea ce faceti dvs este o lucrare cu tehnologie de 200 de ani dar succes in continuare ,dar totusi daca cineva vrea sa cumpere materiale speciale sa ma contacteze :thumbup:

#1532
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postrath_romania, on 13th February 2012, 18:21, said:

cea ce faceti dvs este o lucrare cu tehnologie de 200 de ani dar succes in continuare ,dar totusi daca cineva vrea sa cumpere materiale speciale sa ma contacteze :thumbup:


         Daca sa faci un semineu din samota sau caramida merge sa pui  ciment refractar cu ce o mai trebui, atunci cind il strici  mai scoti ceva, dar cind oi pune ciment sau adeziv refractar in teracota si  apoi  daca o stric ma pun cu picamarul pe ea sa ales praful. Cum spune dl csomi  numai un facar  si ala numai la imbinarea intre samote, restu pamint cu nisip.Cred ca este bun pentru  gratre de curte.  Cu tot respectul  Bobo.

#1533
Pano

Pano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2012

View Postbobon, on 13th February 2012, 13:58, said:

din ce zona a Olteniei esti d-le?   eventual localitatea.   Ar fi bine sa citesti  sa notezi ce te intereseaza  din cartea sobaruluyi postata de Google ,  si apoi vii si  pui intrebari, ca daca iti impuiem capuyl cu toate prostiile   te zapacim .Mai spune tu cum ai facut fumurile, ce fel de cos ai avut cum l-ai controlat si I.
Tot timpul cand ma apuc de o soba,verific cosul,bagand mana in orificiul de la cos.Daca se simte rece la mana inseamna ca cosul trage.Mai fac o verificare cu oglinda sa vad ca nu este infundat partial.Stau la aproximativ 3-4kilometri de craiova si in zona se fac sobele de 2,5 pe 2,5 sau de 3 pe 2 cu inaltimea de 7 randuri.Eu am facut majoritatea sobelor de 2,5 pe2,5 cu 7.H.fumurile le fac cinci la numar.Primul pe toata latimea sobei,iar celelalte patru le fac cam egale cam 15 pe 15.Asa am vazut si eu ca fac ceilalti meserias batrani.Pot sa spun ca pe unde erau sobe de demolat eram primul,numai sa vad ce este in interior.Este foarte multa munca de facut dar cand faci ceva cu drag nu prea simti.Am citit si carte sobarului dar as vrea sa fac niste cursuri practice cu sobari cu adevarat cu experienta. Practic eu am furat meseria aceasta si daca la inceput nu ai pe cineva langa tine sa-ti spuna ca ai facut bine,tot timpul stai si te antrebi daca ai facut bine sau nu...

#1534
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostPano, on 14th February 2012, 11:49, said:

Tot timpul cand ma apuc de o soba,verific cosul,bagand mana in orificiul de la cos.Daca se simte rece la mana inseamna ca cosul trage.Mai fac o verificare cu oglinda sa vad ca nu este infundat partial.Stau la aproximativ 3-4kilometri de craiova si in zona se fac sobele de 2,5 pe 2,5 sau de 3 pe 2 cu inaltimea de 7 randuri.Eu am facut majoritatea sobelor de 2,5 pe2,5 cu 7.H.fumurile le fac cinci la numar.Primul pe toata latimea sobei,iar celelalte patru le fac cam egale cam 15 pe 15.Asa am vazut si eu ca fac ceilalti meserias batrani.Pot sa spun ca pe unde erau sobe de demolat eram primul,numai sa vad ce este in interior.Este foarte multa munca de facut dar cand faci ceva cu drag nu prea simti.Am citit si carte sobarului dar as vrea sa fac niste cursuri practice cu sobari cu adevarat cu experienta. Practic eu am furat meseria aceasta si daca la inceput nu ai pe cineva langa tine sa-ti spuna ca ai facut bine,tot timpul stai si te antrebi daca ai facut bine sau nu...

          Salut,

         Pai da ..... in momentul cind ai facut majoritatea patrate  de 55/55 ce sa mai zic, eu in 20 aninu am facut nici una, de ce ? pentru ca ies prost fumurile , caldura foarte mica in comparatie du 2/3  care pe un rind tot 4+4 consuma dar altfel sunt fumurile.  Siba patrata este cel mai usor de facut  ca nu  mai ai probleme cu diferenta creata la colturi mici si fete sau colturi colturi ,aici  ai colt mare fata colt mic, le roluiesti si bibne merci  merge treaba, dac  la iarna se vede lucrarea.  Eu stind  mai mult prin Banat  dar locanic Oltenia  am vazut cum lucreaza  si unii si altii,adica de la Cetate Dj, Calafat pe Dunare in sus pina  in Caras  spre Moldova Noua si in sus spre Caransebes.  Cunosti oricum zonele, chiar daca nu ai umblat , barem de la scoala. La  intoarcere <<vad ca faci sobele cu 2 poduri >> eu  la distanta intre poduri de 16-17 cm  la soba 2/3 sau 2/3,5. Comunicarile intre fumuri  sus de 12-15 cm iar jos 16 -18 cm.  Comunicarile le maresc daca fac soba cu  7 fumuri,  iar daca  cosul trage prea tare, sau vad eu ca este larg rau micsorez dar numai sus  ca jos este greu de intervenir. La o teracota 2,5/2,5 nu poti face fumuri cu caramida ci numai cu sobinca. Cred ca stii ce este aia sobinca deoarece in Oltenia captuseala se face cu sobinca de 2 cm si fumurile cu de 3 sau samota subtire. de 3 cm .Daca ai furat meseria ,ai furat-o de la unul care nu prea le are  cu ele, .Belele se creaza mai cu seama cind te bazezi pe proprietarei  cind spun ce cos au ei si ce lemne uscate folosesc  uscate-uscate, dar aduse cu o saptamina de a le consuma din padure.,ca nu baga motorina sau bidoane de plastic dar arunca motorina cu  cutia.  Iti prezint jos cam cum ar arata fumurile la teracote, unde sunt dimensiunile mai mari folosesc sobinca dincolo  caramida tiganeasca in special. Sa nu mai faci patrate. Patrate le faci la bucatarie, cu trei fumuri dar nu se infunda ani de zile  DAR  nici caldura nu vezi la ele . Iti recomand  2/3/7 iar daca jos o faci masita la ultimele 3 rinduri sa ajungi la 2/3.  nu sa pleci cu ea 2/3 si sa ajungi cu 1,5/3, ca aia nu este lucrare. ata niste schite/

Attached Files



#1535
Pano

Pano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2012
Multumesc pentru informati...Dar as vrea sa te mai intreb ceva,sper ca nu sunt prea cicalitor,dar eu fac vetrele numai cu caramida groasa,daca fac soba de 2/3 caramida fiind groasa iasa focarul foarte ingust.Din aceasta cauza le fac patrate.Intradevar fumurile le fac cu sobinca.daca esti de acord o sa-ti triimit niste poze.tu vatra focarului cu ce caramida o faci?...Zona acea o cunosc pentru ca am lucrat o perioada la Timisoara.Frumoasa tara avem.

Edited by scheleton, 14 February 2012 - 16:33.


#1536
fcompart

fcompart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2010
Buna ziua,

Ma numesc Robert Beloiu. Am o casa la 4 km de Pitesti, in com. Bascov.

Casa este construita pe structura din lemn, izolata la interior cu vata minerala - 10 cm si la exerior cu polistiren - 5 cm. Pe exteriorul casei am instalat siding. La interior am rigips. Conductele de tur/retur pentru calorifere cat si cablurile electrice sunt instalate prin pereti.

Incalzirea in acest moment se face cu centrala pe gaz.

Casa are o suprafata locuita de aprox. 100 mp.

As vrea sa cumpar si sa intalez o soba de teracota. Soba de teracota va fi folosita:
- pentru a ajuta incalzirea centrala, asa incat sa ajung sa scad factura la gaz
- in caz ca se intrerupe alimentarea cu energie electrica sau gaz, sa am o sursa independenta de incalzire

Nu doresc sa construiesc eu soba, pentru ca nu ma pricep si nu doresc sa invat 'eu roata'. Prefer sa ma ocup de ceea ce stiu sa fac eu, si sa platesc pe altcineva care sa faca meseria lui.

Sunt confuz in ceea ce priveste gasirea unei firme 'serioase' cu care sa lucrez. Poate sa ma ajute cineva in gasirea unei firme serioase?
doresc sa fac o lucrare completa cap-coada.


Multumesc pentru amabilitate.

Cu stima,
Robert Beloiu

#1537
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostPano, on 14th February 2012, 16:26, said:

Multumesc pentru informati...Dar as vrea sa te mai intreb ceva,sper ca nu sunt prea cicalitor,dar eu fac vetrele numai cu caramida groasa,daca fac soba de 2/3 caramida fiind groasa iasa focarul foarte ingust.Din aceasta cauza le fac patrate.Intradevar fumurile le fac cu sobinca.daca esti de acord o sa-ti triimit niste poze.tu vatra focarului cu ce caramida o faci?...Zona acea o cunosc pentru ca am lucrat o perioada la Timisoara.Frumoasa tara avem.
  
          Sa stii ca  tot asa le fac si eu 2/3,5 , si consum o teracota mai putin  un colt dar fac pe linga zid picior de  caramida si pun gresie sau faianta dupa ce trec de primul rind (usa mica)  Ai mai vazut tu asemenea teracote dar  la ele se lucreaza mai mult.  trebuie sa pui si faianta sau gresie si pe linga eu si pe treapta de la rindul 4  deasupra usii. Daca o vrei largita si nu iti ajunge spatiu de 22/53/ 37 cm  de ce nu o faci  de  jos largita, primul rind si bordura  vine lipit de zid  66,77 (79) a proximativ , focarul iese mai larg cu 11 cm, se incalzeste mai greu putin,  mai greu pentru tine sa faci  podurile pina te inveti, munca mai multa dar asta este, doua trepte lateral, prima treapta deasupra rindului 4   ,a doua reducere cind devine 2/3 deasupra rindului 5, sau o poti face cum vrei tu insa sa nu o duci pina sus asa ca nu are aspect este ca un  himb.  Daca te uiti pe cele daua  saituri care sau despartit acum citeva saptamini  nu stiu pe care am postat  eu mai multe modele.,modele ce le gasesti in zona ta.  Cauta poz 608  din acest sait dar este mai lunca si nu ma intreba de ce am pus usa asa, iti mai pune putin aportul .
   Noroc si spor, sanatate, .. bobo

#1538
Pano

Pano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2012

View Postfcompart, on 14th February 2012, 17:30, said:

..Poate sa ma ajute cineva in gasirea unei firme serioase?..
Salutare domnule Robert,as vrea sa intreb de ce cu firma?e inposibil in zona dumneavoasra sa nu gasiti un sobar bun.

Edited by scheleton, 15 February 2012 - 16:18.


#1539
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='fcompart' date='14th February 2012, 17:30' post='11111357']
Buna ziua,
i.

         Specificati ce inseamna cap coada, ca  nici cu teracota si incalzirea nu ati explicat concis. Vreti  cu o firma sau o persoana care sa va aduca toul ,pamint, nisip ,teracora,caramida, samota, sobinca, adica sa il lasati acasa  singur  si sa  faca lucrarea  neimplicindu-va in nici un fel?  Cautati firma sau un meserias  local.

#1540
logicom

logicom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2007
Imi pare bina ca gasesc un forum activ despre sobe fumuri si alte cele .. felicitari si va multumesc anticipat.

Am o problema (era evident, nu?): stau la o casa beci+parter+etaj+pod si am parterul incalzit cu lemne de catre o centrala pe lemne aflata in beci iar etajul e incalzit cu gaz de catre o centrala pe gaz aflata la etaj. Cosul de fum al centralei pe lemne (model vechi si cam ineficient) pleaca din centrala prin tubulatura de metal (de aceea maleabila - cam 1 metru de tub) si ajunge in cosul de caramida care, din beci pina la virf, are cam 10 metri si chiar mai mult. Nu e curatat de mult timp dar e liber drumul. stiu asta pentru ca la etaj a fost odata o soba care dadea in acelasi cos si de la care a ramas "usita" de vizitare (un patrat de 70*70 cm (!)) -acum bine inchis- pe care din cind in cind il deschid sa vad ce mai e in horn. cosul e foare larg inauntru .. daca as avea o scara lipita de un perete interior al cosului as putea sa urc-cobor prin el.

si acum problema: de fiecare data cind fac focul in beci  - timp de vreo 30sec - 1minut fumul intra tot in beci (apoi urca din beci in casa si .. beeahhh). Apoi problema dispare. Fumul nu mai intra la celelalte alimentari cu lamne/brichete de rumegus din timpul zilei. Precizez ca etajul e incalzit tot timpul iar la parter fac focul la 5.30-6 dimineata si continui focul pina pe la 16 dupa-amiaza. Pina dimineata se raceste parterul(aici e firma), etajul (locuit de mine) e tot timpul cald.

O observatie care poate va ajuta in diagnostic ... cind deschid centrala pe lemne dimineata . sa fac focul ... simt cum aerul vine din centrala in casa, chibritul pus in gura centralei are flacara fugind din centrala catre in casa. Aerul venit in casa din centrala e rece si cu un curent usurel, nu puternic.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie ..sau daca cuiva ii e mai usor sa imi explice la telefon .. sa imi lase numarul sau de telefon pe un mesaj personal si il sun.

Multumesc anticipat.

#1541
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='logicom' date='17th February 2012, 07:06' post='11123337']
Imi pare bina ca gasesc un forum activ despre sobe fumuri si alte cele .. felicitari si va multumesc anticipat.

Am o problema (era evident, nu?): stau la o casa beci+parter+etaj+pod si am parterul incalzit cu lemne de catre o centrala pe lemne aflata in beci iar etajul e incalzit cu gaz de catre o centrala pe gaz aflata la etaj. Cosul de fum al c

        Intreaba la Cazane atmosferice pe lemn si carbuni,  Cazane lemn cu gazeificare sau  Cosuri de fum,

#1542
Pano

Pano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2012
BOBON, Am zis ca o sa-ti trimit niste poze.Cam asa arata fumurile facute de mine.soba este un pic mai mare de 2,5/3,5.Crezi ca sunt facute bine?.Or cine este in tema cu asa ceva poate sa-mi spuna o idee ceva.Se poate face  soba decat cu o bolta?.      Attached File  Picture_0052.jpg   1.01MB   248 downloads     Attached File  Picture_0042.jpg   1.06MB   253 downloads

Edited by scheleton, 17 February 2012 - 13:38.


#1543
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postlogicom, on 17th February 2012, 07:06, said:

Imi pare bina ca gasesc un forum activ despre sobe fumuri si alte cele .. felicitari si va multumesc anticipat.

Am o problema (era evident, nu?): stau la o casa beci+parter+etaj+pod si am parterul incalzit cu lemne de catre o centrala pe lemne aflata in beci iar etajul e incalzit cu gaz de catre o centrala pe gaz aflata la etaj. Cosul de fum al centralei pe lemne (model vechi si cam ineficient) pleaca din centrala prin tubulatura de metal (de aceea maleabila - cam 1 metru de tub) si ajunge in cosul de caramida care, din beci pina la virf, are cam 10 metri si chiar mai mult. Nu e curatat de mult timp dar e liber drumul. stiu asta pentru ca la etaj a fost odata o soba care dadea in acelasi cos si de la care a ramas "usita" de vizitare (un patrat de 70*70 cm (!)) -acum bine inchis- pe care din cind in cind il deschid sa vad ce mai e in horn. cosul e foare larg inauntru .. daca as avea o scara lipita de un perete interior al cosului as putea sa urc-cobor prin el.

si acum problema: de fiecare data cind fac focul in beci  - timp de vreo 30sec - 1minut fumul intra tot in beci (apoi urca din beci in casa si .. beeahhh). Apoi problema dispare. Fumul nu mai intra la celelalte alimentari cu lamne/brichete de rumegus din timpul zilei. Precizez ca etajul e incalzit tot timpul iar la parter fac focul la 5.30-6 dimineata si continui focul pina pe la 16 dupa-amiaza. Pina dimineata se raceste parterul(aici e firma), etajul (locuit de mine) e tot timpul cald.

O observatie care poate va ajuta in diagnostic ... cind deschid centrala pe lemne dimineata . sa fac focul ... simt cum aerul vine din centrala in casa, chibritul pus in gura centralei are flacara fugind din centrala catre in casa. Aerul venit in casa din centrala e rece si cu un curent usurel, nu puternic.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie ..sau daca cuiva ii e mai usor sa imi explice la telefon .. sa imi lase numarul sau de telefon pe un mesaj personal si il sun.

Multumesc anticipat.
Aaerul din cos fiind rece si greu tinde sa coboare si ese in camera,dupa ce se aprinde focul si se incalzeste cosul functioneaza,deci trebuie ajutat-Eu patesc asta cu o soba teracota.crezand ca e vina sobei am reparato ,merge bine dar cand bate vantul dinspre mare ...jale,am itrebat ,am citit.si am ajuns la concluzia ca trebuie inaltat cosul fata de celalalt corp de casa care e mai inalt.Da nu e posibil acum.Acum vre-o saptamana ma chinuiam sa dezghet o teava cu un feon cu aer cald cam toata ziua.Se facuse ora 16 cand trebuia sa fac focul-cand sal aprind tot fumul iesea in camera.ce sa fac...am luat feonul si am ajutat focul sa se aprinda cu aerul cald,..dupa cateva minute a inceput sa functioneze soba...!

#1544
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostPano, on 17th February 2012, 13:09, said:

BOBON, Am zis ca o sa-ti trimit niste poze.
      Sa faci comunicarile mai mari ca o ai de 7  fumuri.Este bine.

Edited by scheleton, 17 February 2012 - 14:03.


#1545
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007
M-am decis sa imi modific maine soba. vreau sa o fac cu un clopot. Asadar maine o deschid, scot fumurile si o modific pentru clopot. Ce bine mi-ar fi prins o placa de samota sau de marmura "dintr-una" sa fac capacul..

#1546
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmaryus315, on 17th February 2012, 21:11, said:

M-am decis sa imi modific maine soba. vreau sa o fac cu un clopot. Asadar maine o deschid, scot fumurile si o modific pentru clopot. Ce bine mi-ar fi prins o placa de samota sau de marmura "dintr-una" sa fac capacul..

       Curiosule...., fa-o dar sa ne spui si noua, ca si eu vreau pe amea cu incalzire  centrala sa o modific , acum nu am curaj  ca nu am alta lternaltiva la incalzit si imi e ca fac freun drac pe la tevile alea.  Cred cain 4 ore termini
   Succes,,,,faci si tu niste picioare,  suporti  poti face si poze.

#1547
Pano

Pano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2012

View Postmaryus315, on 17th February 2012, 21:11, said:

M-am decis sa imi modific maine soba. vreau sa o fac cu un clopot. Asadar maine o deschid, scot fumurile si o modific pentru clopot. Ce bine mi-ar fi prins o placa de samota sau de marmura "dintr-una" sa fac capacul..
Salut.Scuze pentru interventie,dar ce inseamna cu clopot?.Anulezi toate fumurile si o lasi goala sa-u cum?.Si la ce serveste chestia asta.Sa nu te superi ca intreb dar sunt doar curios.

#1548
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmaryus315, on 17th February 2012, 21:11, said:

M-am decis sa imi modific maine soba. vreau sa o fac cu un clopot. Asadar maine o deschid, scot fumurile si o modific pentru clopot. Ce bine mi-ar fi prins o placa de samota sau de marmura "dintr-una" sa fac capacul..

Cunosti cine are asa ceva in semnatura?Zambeste, maine va fi mai rau.?la clopot m-am referit :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate