Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12943
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcornelussv, on 01 septembrie 2014 - 12:02, said:

Asta e traseul pe care merg eu ...

L-ai cam lungit cu trecerea directă de pe DN6 pe DN5, de după Maglij.
Poţi să-l scurtezi cu vreo 7 km şi ceva dacă treci prin Tulovo, adică aşa. Drumul prin Tulovo e bun (în ce priveşte asfaltul), n-are rost să mergi până la intersecţia DN6/DN5.
Când n-am treabă în Kazanlâk, eu merg de fiecare dată prin Tulovo.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 01 September 2014 - 12:16.


#12944
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Makaza e nashpa in weekend. Sambata 30.08 dupa pranz am stat de la 15.45 pana la 17.10 (85 minute) la coada dinspre Grecia spre Bulgaria, era coada vreo 5 km, inca 2 curbe inainte de ultimul tunel si erau deschise 2 ghisee. Dinspre BG spre GR nici o masina. Niste romani nesimtiti se bagau inainte (B-...-EYE). Prin Alexandropouli ajungeam repede si fara atatia nervi.
Apoi dupa vama am prins politie in BG - pana in Kardjali stateau la linia continua, radare langa Harmanli si Stara Zagora, apoi s-a intunecat si politia s-a dus acasa, am recuperat.
Sambata 23.08 la 5 dimineata nu era nici o masina in vama.
Timpul Google Maps e cel corect (nu iGO) - Ruse-Makaza se face in 5h30 mergand aproape legal.

Edited by Oxigen1234, 01 September 2014 - 14:04.


#12945
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Nu bag mana in foc,dar pe Alexandroupoli nu cred ca "bateai" timpul din Makaza+85 min vama.Poate la limita.Plus carburantul ars.
Acum,ramane la latitudinea fiecaruia daca prefera sa arda carburantul+oboseala din condus vs sa stai pe loc la coada.
Un lucru pare clar,in weekend ziua ai sanse sa prinzi coada mica,medie,mare sau f mare la Makaza.Ori o iei pe alta parte(cu "penalizarile" de rigoare),ori stai la coada,ori ...varianta trei : ajungi noaptea/f de dimineata/in timpul saptamanii.

Edited by AdrianHH, 01 September 2014 - 15:41.


#12946
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
am postat TRACK.! de ce mai e nevoie de discutie pe unde, cum ? Aveti aici, centrimetru cu centimetru, igumenitza - Veliko.

vedeti in postrile de mai sus,

daca aveti intrebari la obiect, ok , go ahead.

#12947
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Pai fiecare o ia pe unde vrea.

Edited by st3fan19, 01 September 2014 - 19:47.


#12948
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Am ajuns acum 2 ore, drumul pana la Kardzali mi s-a parut foarte urat - Ruse - Makaza - 20:30 - 2:00 - Zakinthos - 12:30 cu tot cu ferry. Am mers numai prin oras pana la Makaza, semafoarele erau pe intermitent si am trecut repede prin ele. La vama nici o masina  nici dindpre grecia  nici invers.

#12949
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
Salutare,

Pentru întoarcere din zakynthos spre Salonic/methonis ce recomandati?

1. Kilini Patras Itea Amfissa Lamia Almiros Larisa Katerini ?

2. Killini Patras Arta Ioanina Grevena Kozani Veroia ?

Google maps recomanda nr2 iar tomtom nr 1

#12950
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Clar numărul 2.


Sănătate şi drum bun !

#12951
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Ai voie cu detectoare de radar in bulgaria si/sau grecia?
Multumesc


Ps inteleg ca sa mai raspuns acum n'spe pagini. Va rog respectuos repetati raspunsul.
Multumesc.

#12952
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 10.08.2010
Bulgaria da, Grecia nu. În Grecia e interzisă deținerea, deci teoretic poți lua amendă chiar dacă nu îl folosești.

#12953
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkatanel, on 02 septembrie 2014 - 19:39, said:

Salutare,

Pentru întoarcere din zakynthos spre Salonic/methonis ce recomandati?

1. Kilini Patras Itea Amfissa Lamia Almiros Larisa Katerini ?

2. Killini Patras Arta Ioanina Grevena Kozani Veroia ?

Google maps recomanda nr2 iar tomtom nr 1
pt mai putine taxe de autostrada cred ca pe la Ioanina este mai bine

#12954
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
Pt nr 2 - dar nu e autostrada de la Ioanina?

#12955
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Da, ai autostrada de la Ioannina pana la Salonic dar ai ceva de mers pana acolo pe niste coaste/munti . Oricum e mai usor si mai ieftin .

#12956
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkatanel, on 03 septembrie 2014 - 09:13, said:

Pt nr 2 - dar nu e autostrada de la Ioanina?

Este autostradă, dar este continuă şi sunt doar 3 toll-uri a câte 2,4 euro fiecare (până la unirea cu autostrada Atena - Salonic).
În plus, mai ai 2 bucăţi de autostradă gratuită între Missolonghi şi Arta (de cca. 20 km, respectiv 12 km), eu zic că e încă un avantaj.

Pe partea cealaltă, după ce căpiezi pe conturul de nord al golfului Corint (de la serpentine) şi treci munţii (alte serpentine), deşi ieşi la autostrada Atena - Salonic, totuşi sunt 2 porţiuni de drum naţional (la prima ocoleşti Lamia pe conturul ţărmului şi la a doua treci prin Valea Tempi).
În plus, sunt vreo 6-7 toll-uri (la unele plăteşti peste 3 euro).


Sănătate şi drum bun !

#12957
Giordanos

Giordanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.06.2010
Pe 22.08, ora 18:15 am plecat spre Lefkada din Berceni. Am ales varianta Kulata si, probabil, va fi si ultima oara cand o utilizez.
Deloc aglomerat in vama Giurgiu, unde am ajuns in jur de 19:30 (am pierdut vreo 20 minute in Bucuresti). Am luat 2 vignete a cate 7 zile de la un ghiseu din giratoriul la intrarea in Ruse si am platit, evident, cate 1 Euro in plus. Pauza de tufis dupa Ruse si inca o pauza de 30 minute la OMV-ul de pe A2.
A2 este in continuare valurita, in a doua parte a ei, mergand spre Sofia.
Am traversat Sofia pe varianta Botevgrad Shose (care a intrat in reabilitare pe portiuni) – Bd Madrid - Bd Balgaria - Panoramen Pat - Bd.Tsar Boris. Am continuat drumul spre Kulata fiind precedati de o furtuna care nu ne-a dat pace pana am trecut de Sandanski. Cel mai palpitant moment a fost undeva intre Simitli si Kresna cand mi-au iesit brusc in fata pe carosabil bolovani si crengi de copac in urma mai sus amintitei furtuni, totul culminand cu o oprire brusca cu pedala la fund in fata unui suvoi impresionant de aluviuni care traversa soseaua. Exact cand eram pe punctul de a face cale intoarsa, a aparut un echipaj de politie care mi-a spus ca drumul e in regula spre Sandanski. Si asa a si fost. La Sandanski am alimentat si am mai zabovit 30 minute la o cafea si am continuat spre Kulata pe devierea prin Petrich. In vama la Kulata liniste si pace, am trecut fara sa ne bage nimeni in seama.
Multe echipaje de politie in Bulgaria, semnalizate binevoitor de participantii la trafic
Drumul destul de prost pana in Serres, dar se schimba substantial situatia imediat ce urci pe portiunea cu cate 2 benzi pe sens, spre Salonic. Am mai facut o pauza de 45 minute la Platanos pe Egnatia Odos si inca una de vreo 20 min la Shell-ul (unde am facut iar plinul) de la iesirea spre Ioannnina (am ales varianta Filippiada care nu mi se pare greoaie, dimpotriva ma tine in priza dupa amorteala de pe Egnatia Odos). Si uite asa, cu un stil de condus batraneste si cu pauze lungi, pe principiul "Nu se muta Lefkada" de la locul ei, am ajuns la destinatie (Ponti) la 10:30. Nu sunt deloc adeptul vitezei, pur si simplu nu ma simt safe sa gonesc. In plus am fost si singurul sofer.
La intoarcere (care a fost duminica ce tocmai a trecut) am ales aceeasi varianta desi, n-as prea fi vrut dupa experienta cu furtuna si autostrada A2. Dar am retinut ca un coleg de forum a subliniat ca in weekend e foarte probabil sa fie aglomerat in vama Makaza. Nu stiu daca am avut dreptate dar la Kulata iar am prins liber. Fara atatea pauze ca la dus, dar si profitand ca am mers aproape tot drumul pe zi, am ajuns in Bucuresti la 20:00 (plecat la 06:00) si cu vreo 20 min pierdute in vama la Giurgiu.

#12958
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Totusi, n-am prea inteles de ce e ultima data cand folosesti varianta Kulata

#12959
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008

View Posttak30ver, on 03 septembrie 2014 - 09:18, said:

Da, ai autostrada de la Ioannina pana la Salonic dar ai ceva de mers pana acolo pe niste coaste/munti . Oricum e mai usor si mai ieftin .
Este un drum superb.
Sunt vreo 60 de tuneluri.
Daca rezisti la drum lung si ai si copii cu tine ii va impresiona.
Dar are costuri vreo 3 sau 4 porti de 2.4 euro poarta si una de 1.2euro

#12960
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Ovidiu multumesc f. mult pentru indrumare si sfat. Sper sa fiu exipni si sa reusesc sa fac, tot ce mi-ai spus acolo.


Quote

Ptr. intoarcere din Zakynthos, ce recomandati ?

1.Kilini Patras Itea Amfissa Lamia Almiros Larisa Katerini ?
2. Killini Patras Arta Ioanina Grevena Kozani Veroia...
Google recomanda nr. 2 iar tomtom nr. 1


Itea, bineinteles. Prima varianta. Ambele trasee, pina sa treci Rio Antirio si sa intri in Sterea Ellada, sint la fel. De acolo decizi, dar atentie. Primul traseu dat de tomtom, este traseul - gps folosit de toti (ma refer si la autobuzele de persoane in Grecia) este cel al armatei, ptr. ca Europa a incercat anul acesta sa-si introduca propriul sistem, dar a fost o greseala de "traiectorie inversa" pe cer. Va incerca din nou dat vom mai astepta ceva.

Nu iei etniki odos nr. 5, ci nr. 3  (Bralos- Lamia)  ca sa intri in nr. 1,  Athina- Thessaloniki. Deci, Rio- Antirio- inspre Delfous, Livadia ? apoi vei vedea Bralos. E un pic de serpentina, dar au facut drumul mai bun si este mai rapid decit celalalt. Apoi nu vei ajunge Amfisa, ci vei face la dreapta inspre Athina, dar de fapt, drumul te scoate in nr. 1, inspre Thesalonik. De la Lamia, se intra in etniki odos nr. 1. Si iei directia Larisa, Katerini.

Nici un grec, nu v-ar oferi drumul nr. 5- Ioanina. Ca sa intri pe Ignatia, trebuie sa ajungi pina la Igoumenita de la Antirio. Si este mai ingust si mai greu drum, pina acolo. Nici autobuzul inspre Thesalonik nu-l ofera. Da, paraliaka, adica mergi paralel cu plaja, insa ...decizia e a ta. Vad fiecare alearga dupa Ignatia...mai sint si alte drumuri in Grecia.  
Cine cunoaste greaca, poate citi si privi direct hartile. http://el.wikipedia....5_(Ελλάδα)

Aici e direct lamia si intrati pe etniki 1 Athina- Thesalonik. http://upload.wikime...b/b7/A1_Map.jpg
Iar aici trebuie sa ajungeti Igoumenitza, ca sa intrati Ignatia. http://upload.wikime...0/05/A2_Map.jpg

Aici sint drumurile principale ale Greciei. Apasati direct pe numerele strazilor si cititi. http://el.wikipedia....

Edited by Astro-Liv, 03 September 2014 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate