Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12511
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View PostRoVal1972, on 31 iulie 2014 - 09:41, said:

Pe accuweather arata soare de azi pana duminica. In toata regiunea Veliko - Stara Zagora - Gabrovo.
In Sofia arata furtuna cu ploaie azi si maine.

Da, am auzit ca Sofia si nordul Bulgariei ar fi sub atentionare de vreme rea!

Edited by TIC, 31 July 2014 - 10:07.


#12512
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Cu ajutorul lui @Ovidiu, @Tybi si a celorlalti am ajuns la varianta finala de drum pentru a ajunge in Sithonia. Sper ca de data asta nu am scapat nimic.Posted Image

Va multumesc tuturor si drumu bun sa aveti!

Edited by bela, 31 July 2014 - 10:16.


#12513
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postbela, on 31 iulie 2014 - 10:15, said:

Cu ajutorul lui @Ovidiu, @Tybi si a celorlalti am ajuns la varianta finala de drum pentru a ajunge in Sithonia. Sper ca de data asta nu am scapat nimic.Posted Image

Va multumesc tuturor si drumu bun sa aveti!
Te ai stresat prea mult...stii de fapt asta. Drum bun.

View PostTIC, on 31 iulie 2014 - 10:05, said:

Da, am auzit ca Sofia si nordul Bulgariei ar fi sub atentionare de vreme rea!
http://dariknews.bg/...icle_id=1303400

#12514
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Plecat marti diminieta din Buc, 2 masini. Planul era ora 3.00 dar s-a purces la drum la 4.30. In vama la Giurgiu cateva masini, trecut imediat (sub 1 min), vigneta cu 6 euro din giratoriu si apoi la drum.

Una din masini a avut ceva probleme cu egr-ul si ii mai dadea eroare daca forta in rampa (si cum drumurile buglaresti sunt numai peste dealuri :) ) am fost nevoit sa merg mai incet. Plus ca foarte putine masini, ma asteptam la puhoaie de compatrioti... Plus ca juma de drum am fost cap de coloana, ca dupa Byala s-au alaturat in spate inca 3 masini de Ro care probabil au zis ca de ce sa depaseasca, e mai sigur in spate !
La Gurkovo deja era inundat satul, chiar si drumul era sub apa pe o portiune de 20 m.

Pasul Republika liber, fara tituri insa n-am putut trage tare ca eram primul ( si cum astia au limita de 40 kmh pe toata portiunea de coborat...) si ca dizelache al prietenilor facea figuri. (alimentase in Buc la LukoilPosted Image )

Mai nasol a fist dupa portiunea de autostrada cand m-s scos gps in dreapta si apoi nu intelegeam de ce ma bagase pe un drum de ducea la ghetouri cred.. voia sa intorc spre Dimitrovdrad. Apoi, inainte de Harkovo cred ca voia pe centura, ca mi-a bagat un "left here" undeva printr-o padure.... am mers totusi inainte si desi Harkov a fost aglomerat (era in jur de pranz) am trecut bine.

N-am mai oprit nicaieri pt motorina, doar pauze de "nevoi personale" pt copil si voiam sa prind ferry de 1.30. Pana aici vreo 3 radare, unul pe o coborare cu limita de 40Posted Image . Noroc ca am fost avertizat.

Dupa Harkovo si de dupa coordonatele postate de Mihai3 (Multam!!!!) drumul a devenit de vis. Parca nu mai era Bulgaria, am avut doar cateva masini (intre timp, dupa bucata de autostrada unde daduse talpa, cred ca se curatase si egr) si am putut da talpa astfal incat sa se poata tina dupa mine cealalta masina.

Cand am vazut indicatorul si vama la 1000m si liber am zis gata e ok si intr-adevar asa a fost, erau 3 masini pe sensul nostru. 2 min, ca era si grecul langa bulgar si nu a stat sa se uite la doc,"go,go".

Dupa vama drumul si mai de vis !!!! Mers lejer cu 130-140, intrat apoi pe Egnatia odos si talpa 170-180 pana la Keramoti.

Ferry tocmai se incarca, platit, urcat (am prins loc cu masina pe pasarela), hranit pescarusi, poze copil, gata am ajuns. Era ora 14 si un pic.

Daca nu aveau prietenii probleme poate ajungeam si mai repede. Drumul ok, daca ar ruta corect gps-urile ar fi mai bine.

Cine zice ca sunt drumuri bune in BG zice corect, insa pe mine unul m deprima maxim satele cenusii, toate par parasite, la fel si orasele, verdeata neingrijita crescuta ca la balamuc, blocuri gri, urate, animatie zero....

#12515
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 10.08.2010
Inteleg ca desi la Gurkovo era apa chiar si pe drum voi ati trecut, nu? Deci nu a fost inchis drumul. Acum depinde si cat a mai plouat de marti de cand ati trecut voi.

#12516
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postbela, on 31 iulie 2014 - 10:15, said:

Cu ajutorul lui @Ovidiu, @Tybi si a celorlalti am ajuns la varianta finala de drum pentru a ajunge in Sithonia. Sper ca de data asta nu am scapat nimic.
Va multumesc tuturor si drumu bun sa aveti!

Nu ai pentru ce.

Este ok traseul, drum bun si vacanta frumoasa!

#12517
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Conform planului de zbor, am ajuns ieri in Grecia, Volos (de fapt dincolo de munte.
Am intrat dinspre Serbia / Macedonia venind din europa de vest:

Drumul bunicel pana in Predejanie, Serbia, de unde se lucreaza la autostrada si se circula incet.
Presupun ca noaptea e mai bine.
Da la granita cu Macedonia, in afara de caliteatea autostrazii care supara la viteze mari, nu am de ce sa ma plang.
Motorina era pe la €1.06/L, cred ca cea mai ieftina din Europa (am luat din Andorra cu 3 zile in urma la €1.13/L), deci merita din plin sa faci plinul cat mai aproape de granita cu Grecia. E si motorina mai ieftina dar scrie ca e bio-diesel. Am evitat sa pun.
Pe autoastrazile lor se plateste toll-ul, pe care il poti plati in €.
Restul ti se da in dinari
De regula e bine sa ai la tine monezi de €2, €1 si 50¢.
Conversia in prezent este 61din/€. E cel putin ciudata conversia de la boot-uri
La unele gasesti €1.5 / 60Din, la altele €1.5 / 80Din, iar eu unde trebuia sa platesc €1.5, am dat o hartie de €5 si mi s-a dat restul 210Din.
Daca as mai trece o data prin Macedonia, la primul boot as plati €10 si cu restul de dinari as plati pana la iesire.

In Grecia am luat motorina din Volos cu €1.287

#12518
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbela, on 30 iulie 2014 - 16:37, said:

Multumesc Ovidiu si ceilalti. Intr-adevar aveam notat sfatul lui Tyby cu traversatea dar din graba am inteles exact invers. Ramane acum sa ma hotarasc la care OMV din Ruse opresc pt vigneta. Numai bine!
Ultima parte a traseului prin peninsula Halkidiki nu face stanga la Nea Maditos si mergi un pic mai in fata si ia-o prin Apollonia. Este mult mai lejer si mai frumos drumul. Am venit eu prin Nea Maditos-Varvara si am crezut ca nu se mai termina curbele.

Edited by atupi, 31 July 2014 - 20:15.


#12519
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Am ajuns. Din Salonic am facut 10 ore. Se putea si mai putin dar pe autostrada greceasca mai aveam putina motorina si am coborat sa alimentez...am mers ceva sa gasesc un Shell (bp sau Shell pt ca am simtit cum tragemai prost masina cand am pus de la alta). Pret motorina aprox 1.4e.
Deci, Grecia pe autostrada (bine facuta dar cu taxe) si Bulgaria pe la Makaza (am stat vreo 25 min la coada, partea spre Gr libera.
Harta iGo nu stie drumul pe la Makaza dar ajuta google maps si indicatoarele.
Prin Bulgaria am dat bice ca s-a putut.
Probleme cauzate de inundatii : zero

Am facut 3600km cu un consum mediu de 6.5% si viteza medie 70km/h.

#12520
leoangi

leoangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2007

View Postatupi, on 31 iulie 2014 - 20:15, said:

Ultima parte a traseului prin peninsula Halkidiki nu face stanga la Nea Maditos si mergi un pic mai in fata si ia-o prin Apollonia. Este mult mai lejer si mai frumos drumul. Am venit eu prin Nea Maditos-Varvara si am crezut ca nu se mai termina curbele.

Confirm ...anul trecut , spre  finalul drumului , numai pe serpentinele acelea nu iti arde . Frustrant sa iti arate gps ca mai ai putini km si tu te invarti pe curbe  si nu mai ajungi la destinatie!

#12521
ovidius114

ovidius114

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.04.2010

View Postoptzeci, on 31 iulie 2014 - 09:36, said:


Daca ai cum sa postezi cand ajungi acasa pe seara, ceva informatii despre starea drumurilor, daca sunt afectate de inundatii si exista din nou vreo deviere, te rog frumos sa o faci.

Multumesc anticipat!
M-am intors eu astazi din Thassos, am avut vreme buna (soare) pe tot traseul, drumul a fost liber cu un singur radar in Bulgaria si doua pe bucata dintre Giurgiu si Bucuresti.

#12522
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postoptzeci, on 31 iulie 2014 - 15:59, said:

Inteleg ca desi la Gurkovo era apa chiar si pe drum voi ati trecut, nu? Deci nu a fost inchis drumul. Acum depinde si cat a mai plouat de marti de cand ati trecut voi.

Da s-a trecut fara probleme ins daca mai ploua nu stiu..

#12523
dldraver

dldraver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.11.2011
....De la Komotini mergi pe  autostrada cu  130+Posted Image  pana la Asprovalta  sau  unde e  ramificatia spre  Sithonia. Nu ai treaba cu politie, radare,  chestii socoteli-mergi linistit, intro ora  esti f f aproape de destinatie.....


Multumesc  mult  @Sanddy1964,  @OvidiuNS,  @Tybi, @bela,,  .
O sa  ma duc   pe  varianta care merge  si  @bela  pentru  ca este bine  sa  asculti , sa citesti   din mai multe  surse .
Va  multumesc   frumos  pt sfaturi-le date si va doresc un concediu cat mai reusit  tuturor.
Drumuri  bune  COLEGA ,COLEGU ! celor cu statie  cb.

#12524
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View Postleoangi, on 31 iulie 2014 - 21:18, said:


Confirm ...anul trecut , spre  finalul drumului , numai pe serpentinele acelea nu iti arde . Frustrant sa iti arate gps ca mai ai putini km si tu te invarti pe curbe  si nu mai ajungi la destinatie!

Dar varianta de la iesirea de pe Egantia Odos, prin Stavros- Olimpiada-Stratoni-Ierissos-Metagkitsi-Agrelia- Nikiti, urmand practic drumul de-a lungul coastei nu este mai buna? Peisajele stiu ca sunt super, drumul (cel putin pana la Olimpiada) nu mi s-a parut deloc greu, iar diferenta conform Google maps ar fi de vreo 10 minute.

#12525
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006

View Postatupi, on 31 iulie 2014 - 20:15, said:

Ultima parte a traseului prin peninsula Halkidiki nu face stanga la Nea Maditos si mergi un pic mai in fata si ia-o prin Apollonia. Este mult mai lejer si mai frumos drumul. Am venit eu prin Nea Maditos-Varvara si am crezut ca nu se mai termina curbele.

Prin Nea Apollonia este traseul. Cel putin mie asa imi apare cand deschid link-ul. Posted Image
Probabil nu ai dat zoom la harta si d-aia te-a indus in eroare.

Edited by bela, 01 August 2014 - 09:14.


#12526
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMirceaDWC, on 01 august 2014 - 08:38, said:

Dar varianta de la iesirea de pe Egantia Odos, prin Stavros- Olimpiada-Stratoni-Ierissos-Metagkitsi-Agrelia- Nikiti, urmand practic drumul de-a lungul coastei nu este mai buna? Peisajele stiu ca sunt super, drumul (cel putin pana la Olimpiada) nu mi s-a parut deloc greu, iar diferenta conform Google maps ar fi de vreo 10 minute.

Mircea, e plin de serpentine pe coastă, căpiezi. Pe când prin Poligiros sunt multe porţiuni drepte, poţi merge ca pe autostradă, sunt convins că e muuuult mai rapid, real nu cred că sunt doar 10 minute, maps.google "nu ştie" să reducă viteza la curbe.


Sănătate şi tcb !

#12527
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Da, stiu ca sunt ceva serpentine, totusi peisajul e de vis. Bine, evident trebuie luat si in calcul ca esti dupa 9-10 ore de condus. Cred ca eu tot caut motive as trec prin Stavros ;))

#12528
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View PostSwatKat, on 31 iulie 2014 - 15:49, said:

Mai nasol a fist dupa portiunea de autostrada cand m-s scos gps in dreapta si apoi nu intelegeam de ce ma bagase pe un drum de ducea la ghetouri cred.. voia sa intorc spre Dimitrovdrad. Apoi, inainte de Harkovo cred ca voia pe centura, ca mi-a bagat un "left here" undeva printr-o padure....
In primul rand,multumim pt relatare !
Insa,vad ca e o greseala des intalnita -am tot zis pe aici pe topic si eu si atatia oameni :
Fratilor,cand stiti ca mergeti cu gps-ul la drum,cand faceti ruta acasa cu x zile inainte,verificati-o si in paralel cu Google Maps pas cu pas sau alte info care le stiti si apoi o salvati si o "rulati" pe drum in ziua aceea.
Mai bine sa "pierdeti" timp acasa verificand decat pe drum bajbaind si pierzand timp/combustibil+nervi la pachet/etc.

Edited by AdrianHH, 01 August 2014 - 09:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate