Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

teren extravilan, intravilan, construibil.....

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Buna la toata lumea!
Am vazut aici postat un topic legat de terenuri si am si eu ceva intrebari...

1. Cum aflu daca un pamant este intravilan sau extravilan? Unde intreb si ce acte am nevoie?

2. Se poate sa fie un teren la sosea intr-un sat extravilan desi vis a vis se afla o casa, iar la o distanta de 200 m spre iesirea din sat sa fie un teren intravilan... sau nu are nici o legatura cu ce mai e in preajma.... (vezi poza atasata)
Attached File  extravilan.jpg   26.45K   96 downloads

3. cum se poate scoate din extravilan ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
La marginea satelor terenurile sunt extravilane. Dar pe aceste terenuri se construiesc acum case/vile noi.

Primariile ori le trec automat in intravilan (pt ca vad ca se construieste masiv si vor sa faciliteze acest lucru -> este in interesul lor, pt ca se platesc taxe pt acele constructii), ori le trec la cererea celor care vor sa construiasca pe acele terenuri.

Raspunsurile exacte le afli la primaria de care apartine terenul. Terenul poate fi intradevar extravilan, chiar daca alaturi sunt terenuri intravilane.
Oricum, nu trebuie sa-ti faci griji, pt ca terenul se poate trece rapid in intravilan ca sa poti construi pe el. Procedura si ordinea pasilor pe care trebuie sa-i faci, ii afli la primarie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate