Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Un sfat, ca de la audiofil la audiofil

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
hello

Ma gandeam sa-mi achizitionez un sistem audio, boxe, monitoare, orice tine de difuzor in suma de 500 de milioane de lei ...
glumeam, nu dispun deloc de multi bani si ma gandesc sa-mi achizitionez Creative I-Trigue 3220 (nu pentru gaming, nu pentru listening music ci pentru creare muzicala cu diverse programe de studio)
Cu aceasta ocazie, daca tot suntem pe latura audio, ProTools e numai pentru Mac ? adica chiar imi trebuie Apple sa'l folosesc ? (din pacate nu am gasit acest sistem de operare decat in cadrul unui sistem apple)
Ma rog, v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu boxele .. sunt derutat  :death:  :deadtongue:
:worthy:

#2
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
nu mai conteaza, mi-am luat deja un sistem 5.1 ( de fapt l-am primit cadou)
Problema e ca habar n-am sa-l conectez la placa asta de sunet ( Audigy SE ) care se spune ca e 7.1 (eu vad 4 iesiri - mic, line in,audio si inca una)
Pls help! nu stiu ce sa fac ...

Edited by IWillLight, 20 June 2006 - 07:15.


#3
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
pai pe fiecare mufa intra doua canale. 4*2=8 <=> 7+1

Nu ai soft de la Creative? Daca nu, urmeaza calea: Start - Control Panel - Sounds - Advanced - sub master volume - Advanced, si de acolo ar trebui sa poti seta fiecare mufa ce sa faca

#4
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
asa este... dar dup'aia nu-mi va ramane loc pentru microfon
banuiesc ca o alta alternativa nu e ...

#5
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
as mai avea placa audio integrata in placa de baza(AsusKN8) cu 8 canale, dar nu as renunta la creative pentru ea ..

Edited by IWillLight, 20 June 2006 - 07:14.


#6
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
daca tu ai sistem 5.1, o mufa iti va ramane libera, taman pentru microfon

#7
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
gata, am rezolvat ... nu inteleg ce e cu zgomotul de fundal ? e un bazait, dar abia se aude.. si in unele playere se aude doar 2.1 si in jetaudio 5.1 ... nu inteleg

#8
christianoo

christianoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 12.03.2006

View PostIWillLight, on Jun 20 2006, 22:46, said:

gata, am rezolvat ... nu inteleg ce e cu zgomotul de fundal ? e un bazait, dar abia se aude.. si in unele playere se aude doar 2.1 si in jetaudio 5.1 ... nu inteleg
Zgomotul de fundal este de la microfon.
Bifeaza "mute" la optiunea "microphone" din tradebar.
Fiecare player trebuie customizat 5.1 in setings.

#9
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
Multumesc mult ....
Zgomotul era de la line in, dar si mic, dar acum ca sunt pe mute e mai bine.
Totusi, parca ce doi sateliti de apropiere au mai multa putere, ma rog .. tot nu am reusit sa inteleg de ce numai in jetaudio mi se aud melodiile 5.1 iar in restul playerelor 2.1 ... o fi o problema de soft

#10
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
ai incercat cu winamp v5.1 surround edition?

#11
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
nu am incercat ... nu am crezut ca aveau sa schimbe asa de mult chestiile o data cu 5.1
Se merita sa renunt la Creative'ul Audigy SE si sa conectez sistemul la placa integrata 8.1 (asus k8n) ?

Edited by IWillLight, 21 June 2006 - 13:03.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostIWillLight, on Jun 21 2006, 06:53, said:

nu am incercat ... nu am crezut ca aveau sa schimbe asa de mult chestiile o data cu 5.1
Se merita sa renunt la Creative'ul Audigy SE si sa conectez sistemul la placa integrata 8.1 (asus k8n) ?
AudigySE nu este mare branza (nu are DSP hardware pe ea), dar nici cu placa integrata nu stai mai bine.
Acum depinde de ce chip ai pe audio pe MoBo, dar oricum vei avea la redare probabil un maxim 16biti la 48kHz esantionare. Iar pe inregistrare si mai prost...
Audigy-ul ala macar are DAC-uri decente pe iesirea audio.

#13
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
si daca ar fi sa-mi fac un upgrade, cu ce placa as putea schimba Audigy SE ?

#14
Luk3

Luk3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.06.2006

View PostIWillLight, on Jun 22 2006, 06:16, said:

si daca ar fi sa-mi fac un upgrade, cu ce placa as putea schimba Audigy SE ?



Cu un M-Audio Revolution 7.1 (sau5.1) pt. muzica e superba ....!!! :coolspeak:

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostLuk3, on Jun 27 2006, 12:35, said:

Cu un M-Audio Revolution 7.1 (sau5.1) pt. muzica e superba ....!!! :coolspeak:
Nu merita, sunt identice ca performante...

#16
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Ma, pentru productie muzica stiam ca se folosesc sisteme de 2 boxe, adica 2 sateliti. Gasesti si studiouri cu monitoare 4.1, 5.1, 7.1, dar acelea sunt pentru soundtrack-uri de filme. Daca vrei muzica, ia-ti doua monitoare profi, si vei fi mai satisfacut. Eu acasa am Creative Gigaworks S750, si crede-ma, daca vreau sa produc muzica, ori imi pun castile ori imi iau 2 monitoare.

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpuiulnoptii, on Jun 27 2006, 22:42, said:

Ma, pentru productie muzica stiam ca se folosesc sisteme de 2 boxe, adica 2 sateliti. Gasesti si studiouri cu monitoare 4.1, 5.1, 7.1, dar acelea sunt pentru soundtrack-uri de filme. Daca vrei muzica, ia-ti doua monitoare profi, si vei fi mai satisfacut. Eu acasa am Creative Gigaworks S750, si crede-ma, daca vreau sa produc muzica, ori imi pun castile ori imi iau 2 monitoare.
Depinde de ce "muzica" vrea sa produca... Oricum nici una dn placile mentionate mai sus este profesionala pentru inregistrari (fac treba acceptabila insa).
Un Creative E-MU 1212 sau M-Audio Audiophile 192 sunt mult mai potrivite pentru asta, dar in alta plaja de preturi...

#18
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
mda... 2 monitoare mai acceptabile = 200$; casti de studio = 100$; pc Apple-MAC nu mai zic.. softuri originale :-j placa de sunet de la M-AUDIO sau altceva.. nu mai zic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate