Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#307
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcharme, on Oct 27 2008, 13:12, said:

io una is :) si-o sa fiu si mai si cand voi afla ce-i ședila si la ce foloseste dansa  :P
În definitiv mi se pare normal ca cineva care nu vrea să scrie corect românește să întrebe de sensul unui cuvînt care se găsește în Dicționarul explicativ al limbii române.

#308
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmufa, on Oct 27 2008, 22:41, said:

În definitiv mi se pare normal ca cineva care nu vrea să scrie corect românește să întrebe de sensul unui cuvînt care se găsește în Dicționarul explicativ al limbii române.

  :roflmaofast:

la unii da cu virgula , la altii fara ... deh, dupa buget, coane fanica, dupa buget :)

ce sa-i faci, mai mufa, cre' ca mie mi-au scos virgulitele din dex odata cu butoanele de moderator  :D


btw, nu mai da cu atata usurinta dexu' ca exemplu, ca ti se intampla chiar tie sa folosesti un cuvant care nu exista in el  ;)

tenchiu oricum, you made my day  :kisstogether:



celestin, ma sperii, zau asa  :notangel:

View Postcharme, on Oct 23 2008, 10:44, said:

el da, of cors. fanaticii diacriticelor nu  :lol:

View PostCelest, on Oct 27 2008, 21:06, said:

se refera la modul aproape fanatic cu care aparati un fel de scriere.

Edited by charme, 29 October 2008 - 00:03.


#309
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostCBV, on Oct 27 2008, 21:34, said:

1.- Probabil că a fost o glumă. Este vorba de „sedilă”, nu „ședilă”.

asa speram si eu, dar...  :roflmaofast:

#310
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCBV, on Oct 27 2008, 22:06, said:

Avem multe de făcut, domnule Celest. Din acest motiv mă simt jignit de tonul dvs. și de ceea ce susțineți. Credeam că nu-mi pierd din timpul meu, arătând cum este corect să scriem. Până la a ajunge să scriem și ceva important, să învățăm, măcar, să scriem corect. Este un minim pe care nici școala nu reuște să-l transmită. Lăsați-ne să facem ceea ce trebuie și dvs. să vi le faceți pe ale dvs., cu succes și bună credință.

Sa invatam, aka cine?  :lol:

#311
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
... care este

#312
andreeatrifu

andreeatrifu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.05.2008
Am folosit diacritice si o luase razna tastatura, semnul ,,@,, nu il puteam face cu nimic si mai multe  chestii, bine nici nu sunt experta in calculatoare.. :P

#313
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postandreeatrifu, on Nov 12 2008, 11:32, said:

Am folosit diacritice si o luase razna tastatura, semnul ,,@,, nu il puteam face cu nimic si mai multe  chestii, bine nici nu sunt experta in calculatoare.. :P

E în regulă, nu e nevoie să fii expertă în calculatoare ca să scrii cu diacritice. Ai instalat maparea de tastatură din Windows XP, cea care folosește modelul de tastatură românesc. Acesta inversează literele Z și Y pentru ca Z să fie la îndemînă deoarece e o literă foarte folosită în limba română, pe cînd Y nu e aproape deloc folosit. În afară de asta mai inversează unele taste cu simboluri, așa cum ai descoperit deja.

Dar nu e nici o problemă, toată lumea folosește de fapt maparea care păstrează tastele la locul lor de pe tastatura US. O găsești alături de instrucțiunile de instalare la:

http://www.secarica...._kbd_winxp.html

#314
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Eu le-as folosi dar Vista Home premium (sucks  :cursing: ) nu are / poate fi bagat asa ceva . Ca le-as folosi cu cea mai mare placere ! Daca se poate va rog cineva sa-mi dea si mie un PM !

#315
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postady_chesnoiu, on Nov 12 2008, 22:06, said:

Eu le-as folosi dar Vista Home premium (sucks  :cursing: ) nu are / poate fi bagat asa ceva . Ca le-as folosi cu cea mai mare placere ! Daca se poate va rog cineva sa-mi dea si mie un PM !

Cum să nu le ai ? Vista stă mult mai bine ca XP în ce privește diacriticele. E prima oară cînd se pot folosi diacriticele corecte, cu virgulă ( Ș Ț) în locul celor incorecte, cu sedilă ( Ș Ț ). Din păcate diacriticele corecte nu se văd bine pe XP, deci trebuie folosite cele cu sedilă. Pentru asta te duci la http://www.secarica....o_winvista.html , derulezi pagina în jos și descarci arhiva ZIP ce conține "Tastatura Romanian (Standard, cu sedile)". Dezarhivezi pachetul descărcat și faci dublu-clic pe setup.exe ca să instalezi maparea (aranjamentul) de tastatură. Apoi o faci tastatură implicită, procedînd ca mai jos:

Vista ENG
Butonul Start>Control Panel>Clock, Language and Region>Change keyboards or other input methods>Change keyboards>Default Input Language>Alegi din meniu => Romanian (Romania) - Romanian (Standard, cu sedile)>OK>OK

Vista RO
Butonul Start>Panou de Control>Opțiuni Regionale și Lingvistice>Tastaturi și Limbi>Modificare Tastaturi>Alegi din meniu => Romanian (Romania) - Romanian (Standard, cu sedile)>OK>OK

Vei avea diacriticele pe tastele cu simboluri de la stînga lui Enter. N-ar strica să-ți lipești niște mici etichete pe ele sau să scrii pe fiecare cu o cariocă, apoi să acoperi eticheta/scrisul cu un petic de scoci.

Ă=>[
Î=>]
Ș=>;
Ț=>'
Â=>\

Edited by mihaicro, 13 November 2008 - 08:25.


#316
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmihaicro, on Nov 13 2008, 08:19, said:

N-ar strica să-ți lipești niște mici etichete pe ele sau să scrii pe fiecare cu o cariocă, apoi să acoperi eticheta/scrisul cu un petic de scoci.

Vai doamne !!!   :surprise:

Daca prind eu pe cineva ca face asa ceva pe tastatura mea ii bag carioca pe gat si ii lipesc gura cu peticu de scoci. :thumbup:

Asta e marea problema a natiunii romane la momentu de fata dom'le, daca scriem cu sau fara diacritice. Presupun ca nu va deranjeaza nici palmierii care fusesera plantati prin intersectii  :huh:

Edited by SINEKT, 15 November 2008 - 09:37.


#317
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View PostSINEKT, on Nov 15 2008, 09:37, said:

Asta e marea problema a natiunii romane la momentu de fata dom'le, daca scriem cu sau fara diacritice. Presupun ca nu va deranjeaza nici palmierii care fusesera plantati prin intersectii  :huh:

Nu, citatul ăsta de sus e trolismul blocant la modă în ziua de azi. Cînd cineva vrea să facă un lucru cît de mic pentru a intra în normalitate, apare brusc unul cu gura mare care-i zice : "Ce bă, n-ai altă treabă, asta e marea problemă a națiunii române, asta e soluția la problemele lumii de azi, etc.". Există un proverb care se aplică bine în situația de față: "Cîinele moare de drum lung și trolul de grija altuia".

P.S. Interesantă asocierea dintre un lucru necesar (diacriticele) și un moft (palmierii de pe străzi). Prin asta se încearcă trecerea caracterizării de "inutil" de la palmieri la diacritice. Din păcate metoda asta trolistică e extrem de veche și a ruginit de atîta folosire. În plus oricine știe că palmierii nu fac parte din decorul natural al României, însă diacriticele fac parte din decorul ortografic al scrisului în limba română de cînd s-a făcut trecerea de la alfabetul chirilic la cel latin.

Edited by mihaicro, 15 November 2008 - 10:57.


#318
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Hai că m-ați făcut amîndoi să rîd.

Cine n-are chef să facă mapare sau să țină minte că z se inversează cu y și pe unde se mută diversele semne (dacă scrii des, îți intră în reflex, btw), n-o să scrie niciodată cu diacritice, cel puțin nu pe forumuri. O soluție ar mai fi și tastatură românească.

Aia cu scris pe tastaură sau lipit scoci, e tare.  :lol: Prin anii 90 se practica la scară largă, cel puțin în instituțiile unde erau obligați de lege să scrie cu diacritice în înscrisurile oficiale.

#319
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Nov 12 2008, 19:31, said:

E în regulă, nu e nevoie să fii expertă în calculatoare ca să scrii cu diacritice. Ai instalat maparea de tastatură din Windows XP, cea care folosește modelul de tastatură românesc. Acesta inversează literele Z și Y pentru ca Z să fie la îndemînă deoarece e o literă foarte folosită în limba română, pe cînd Y nu e aproape deloc folosit. În afară de asta mai inversează unele taste cu simboluri, așa cum ai descoperit deja.

Dar nu e nici o problemă, toată lumea folosește de fapt maparea care păstrează tastele la locul lor de pe tastatura US. O găsești alături de instrucțiunile de instalare la:

http://www.secarica...._kbd_winxp.html


aista-i cuvant din limba română pe care-o promovati cu spor?  :rolleyes:

View Postmihaicro, on Nov 13 2008, 08:19, said:

Vei avea diacriticele pe tastele cu simboluri de la stînga lui Enter. N-ar strica să-ți lipești niște mici etichete pe ele sau să scrii pe fiecare cu o cariocă, apoi să acoperi eticheta/scrisul cu un petic de scoci.

Ă=>[
Î=>]
Ș=>;
Ț=>'
Â=>\

de curiozitate - c-a trecut prea mult timp de cand l-am avut pe secarica instalat, si nu mai tin minte daca asta a fost motivul pentru care-am renuntat repejor la el, sau altul - cu respectivele simboluri ce se intampla? le mai ai sau nu? ca eu una folosesc relativ des cel putin parantezele drepte si apostofu'.

Edited by charme, 25 November 2008 - 22:47.


#320
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
În cazul în care mergi pe varianta standard cu diacritice în dreapta, semnele de care spui tu rămîn tot acolo, dar trebuie să apeși și alt-gr sau shift+alt-gr. Valabil pentru windows vista.


Mai multe detalii găsești aici.

#321
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmufa, on Nov 25 2008, 23:00, said:

În cazul în care mergi pe varianta standard cu diacritice în dreapta, semnele de care spui tu rămîn tot acolo, dar trebuie să apeși și alt-gr sau shift+alt-gr. Valabil pentru windows vista.


iar pentru cele anterioare io pricep ca-i taman pe dos:

Deoarece tastaturile hardware românești nu sunt foarte răspândite, Cristian Secară a creat un driver care permite caracterelor românești să fie generate folosind o tastatură americană, în toate versiunile de Windows anterioare Vista. El folosește modificatorul AltGr din partea dreapta-jos a tastaturii pentru a genera caracterele.

mersi. (dar nu, nu va asteptati ca de azi sa scriu cu diacritice :) de vreo 5 ani se pare ca reusesc sa-mi transmit mesajele, bune-rele, cum or fi, si fara, si se pare ca-s inteleasa perfect)

#322
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Mie mi se pare mai simplu să le am undeva în dreapta, pentru că mi-au intrat deja în reflex.

La mine e ceva mai ușor, căci am tastatură nemțească. Atunci cînd schimb layoutul din de în ro, semnele ä ö ü + # (toate în dreapta) se schimbă în ț ș ă î â (am dat în ordinea echivalenței, nu alfabetică).

Fiind toate în același loc, deja le visez. E-adevărat că scriu zilnic la calculator, schimbînd des limbile. Iar atunci cînd chiar nu știi unde dreac' s-a dus cutare semn, apeși rapid alt + shift, pentru a schimba layouturile între ele.

Ce mare brînză, la urma urmei? Pe forumuri scriu cu diacritice, pentru că mi-a intrat în reflex și nu-mi ia din viteză.  La mailuri nu mă încumet, căci nu pot fi niciodată sigur că cel care primește țidula mea electronică nu vede niște maimuțe în loc de caractere românești. Am văzut că dom' Secărică are un plugin or smth. și pentru e-mail, dar nu are sens să mă complic, cine știe ce alte drăcii se întîmplă, iar destinatarii poate tot drăcării văd, dacă nu instalează și ei același lucru. În definitiv e-mailul e pentru comunicare rapidă, neprotocolară.

În altă ordine de idei, mi se pare un pic deplasată atitudinea profesoral-mustrătoare a unora față de cei care - din diverse motive - nu scriu cu diacritice pe forumuri. Mă enervează și pe mine documente scrise (fie ele și neoficiale), firme, reclame, site-uri oficiale etc. fără diacritice, dar cred că față de forumuri ar trebui să fim mai toleranți.

#323
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcharme, on Nov 26 2008, 01:06, said:

iar pentru cele anterioare io pricep ca-i taman pe dos:

Deoarece tastaturile hardware românești nu sunt foarte răspândite, Cristian Secară a creat un driver care permite caracterelor românești să fie generate folosind o tastatură americană, în toate versiunile de Windows anterioare Vista. El folosește modificatorul AltGr din partea dreapta-jos a tastaturii pentru a genera caracterele.

de vreo 5 ani se pare ca reusesc sa-mi transmit mesajele, bune-rele, cum or fi, si fara, si se pare ca-s inteleasa perfect)
Dacă ai fi citit cu atenție, ai fi obsercat că există și varianta "Programmers" cu diacriticele pe tastele corespunzătoare: alt-gr+"asit și q pentru â".

Corect, și Vanghele sau Becali se fac înțeleși. ;)

#324
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmufa, on Nov 26 2008, 09:16, said:

Dacă ai fi citit cu atenție, ai fi obsercat că există și varianta "Programmers" cu diacriticele pe tastele corespunzătoare: alt-gr+"asit și q pentru â".

Corect, și Vanghele sau Becali se fac înțeleși. ;)


daca m-ar fi interesat as fi citit cu atentie :) daca voiai sa te faci inteles ai fi pus macar in paranteza despre ce vorbesti, vista sau pre-vista, ca sa stiu cu cata atentie tre' sa citesc despre un sistem de operare pe care nu-l am si nici nu intentionez sa-l instalez prea curand. si daca ai fi avut
oleaca de intuitie ai fi inteles ca varianta pe care-as adopta-o dac-ar sta careva langa mine cu pistolul ar fi sa pastrez vechile caractere, si sa folosesc alt-ul cand as vrea diacriticele.
si daca mai citesc mult randul ala imi dau seama ca nu-nteleg nimic  :P  btw, cine/ce-i asitu?


corect, se fac intelesi chiar si aia cu ședile sau șenile  :D  ba chiar reusesc sa le lase celor mai naivi impresia c-a fost o gluma la care nu s-au incarcat emoticoanele aferente  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate