Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

China

- - - - -
  • Please log in to reply
475 replies to this topic

#1
ioooo

ioooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.03.2004
salut
nu e inca 100% sigur dar sunt foarte  mari sanse sa ajung in china (beijing mai exact) anul asta intr-o vizita de afaceri.
nu am fost niciodata prin aceasta tzara (de fapt nici nu prea am iesit din ro.).
as aprecia foarte mult de la voi niste sfaturi in privinta hotelurilor, a restaurantelor, a oamenilor, cum v-ati inteles cu mancarea pe acolo, cu transportul, daca este valabil permisul de conducere din romania?
ma mai intereseaza daca sunt vorbitori de limba engleza sau tre sa ma apuc de alte limbi straine.
multumesc pentru atentie

#2
Rodea

Rodea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 05.08.2004
Si la un hotel de 2 stele e tare in Beijing, mi-a zis cineva care a fost, sa ai ceva euro si dolari pe la tine ca restul e floare la ureche. Poti sa-ti iei chestii traditionale foarte ieftin, e destul de sigur orasul daca nu te duci sa faci afaceri cu Triadele :)

#3
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

ioooo Posted Nov 23 2004, 21:44
  salut
nu e inca 100% sigur dar sunt foarte mari sanse sa ajung in china (beijing mai exact) anul asta intr-o vizita de afaceri.
nu am fost niciodata prin aceasta tzara (de fapt nici nu prea am iesit din ro.).
as aprecia foarte mult de la voi niste sfaturi in privinta hotelurilor, a restaurantelor, a oamenilor, cum v-ati inteles cu mancarea pe acolo, cu transportul, daca este valabil permisul de conducere din romania?
ma mai intereseaza daca sunt vorbitori de limba engleza sau tre sa ma apuc de alte limbi straine.
multumesc pentru atentie



sa nu maninci pe la restaurarante ieftine si mai indosite,nu de alta ,dar s-ar putea sa fii servit  cu supa de serpi,  tocanita iute-dulce din carne de pisica sau ciine, si  ca antreu, gindaci prajiti , vorbesc serios  o prietena de-a mea si-a luat teapa..

Edited by toyomi, 26 November 2004 - 17:46.


#4
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

toyomi, on Nov 26 2004, 17:44, said:

sa nu maninci pe la restaurarante ieftine si mai indosite,nu de alta ,dar s-ar putea sa fii servit  cu supa de serpi,  tocanita iute-dulce din carne de pisica sau ciine, si  ca antreu, gindaci prajiti , vorbesc serios  o prietena de-a mea si-a luat teapa..

<{POST_SNAPBACK}>

...si, Doamne fereste, s-ar putea sa-ti deschizi mintea la lucruri noi.

Serios acuma, ce-i asa de rau? Nu vrea nimeni sa te otraveasca, si s-ar putea unele din alea sa fie chiar bune. Am auzit numai lucruri bune despre gandaci prajiti, de exemplu. Se mananca in multe locuri din lume, nu numai in China. Eu le-as cauta in mod special.

#5
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

gniv, on Dec 1 2004, 14:54, said:

...si, Doamne fereste, s-ar putea sa-ti deschizi mintea la lucruri noi.

Serios acuma, ce-i asa de rau? Nu vrea nimeni sa te otraveasca, si s-ar putea unele din alea sa fie chiar bune. Am auzit numai lucruri bune despre gandaci prajiti, de exemplu. Se mananca in multe locuri din lume, nu numai in China. Eu le-as cauta in mod special.

<{POST_SNAPBACK}>




ok,atunci pofta buna ,  dar nu-i nevoie sa te duci pina -n china sa maninci gindaci , pai n-avem noi destui in ro, spune-mi ca-ti trimit un bacs de "gindaci de bucatarie" si reteta prepararii :naughty:

#6
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
io vreau sa plec in Ianuarie...ceva tips? ce sa cumpar? cum e cu electronicele? altele? apreciez un raspuns documentat!

#7
ioooo

ioooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.03.2004
pai m-am intors din china. v-am promis ca va voi scrie cum a fost dar... mi-a fost lene si daca tot are cineva nevoie de tips...cu placere.
mai intai: aproape TOTUL se negociaza. cum ajungi in aeroport, cauta un taxi care sa-ti puna aparatul de marcat. ai sa dai de o gramada de chinezi care te vor taxa la vreo 500 de rmb pana in centrul beijingul. tu spunele ca le dai 50 (e o cutuma ca sa zic asa, sa incepi negocierea cu 10 % din valoarea declarata)
sa folosesti taxiurile, sunt sigure iar daca vrei sa mergi intr-un tur, mergi cu  tururile oferite de hoteluri. apropo, un strain in china nu poate sta decat la hotelurile de cel putin 3 stele.
la restaurante,  nu te increde in pozele care mai apar pe meniu, intreaba intotdeauna din ce este facut felul respectiv si cum este preparat (am avut surpriza sa vina la mine cu o punga mare de gheatza pe care erau asezate fileuri de somon crude)
  :P
ai foarte mare grija ca, chinezii mananca foarte, foarte, condimentat. despre reastaurante nu prea stiu mare lucru pentru ca nu am fost decat la restaurantul cu specific chinezesc al hotelului
daca mai ai intrebari despre lucruri anume, spune.
iti dau si o adresa unde ai sa gasesti fel de fel de tips despre china:
http://community.tra...ide.com/tip.asp

#8
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
ma intereseaza electronicele cit costa si daca sint de calitate, imbracaminte daca gasesti lucruri ok...cumn se comporta cu tine la hotel, pe strada, etc...

#9
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
[QUOTE][quote name='ioooo' date='Jan 3 2005, 17:49']

la restaurante,  nu te increde in pozele care mai apar pe meniu, intreaba intotdeauna din ce este facut felul respectiv si cum este preparat (am avut surpriza sa vina la mine cu o punga mare de gheatza pe care erau asezate fileuri de somon crude) [/QUOTE]


daca ziceai de pisica da te cred sa le fi refuzat , dar de somon ? ai refuzat  bunatate de mancare , pai eu peste crud maninc in  fiecare zi , este o  bunatateeee! :nonobad:

#10
ioooo

ioooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.03.2004

Quote

daca ziceai de pisica da te cred sa le fi refuzat , dar de somon ? ai refuzat bunatate de mancare , pai eu peste crud maninc in fiecare zi , este o bunatateeee!
da' cine a zis ca am refuzat pestele ;) . A fost o premiera pentru mine sa mananc file de somon crud - bineinteles cu specialitatea lor de sos incredibil de iute(nu as mai manca acum) . oricum, erau si niste aripioare tot de peste care erau mai bune crude.
despre electronice, am inteles de la un ghid ca este in centrul beijingului, un fel de mall, un shopping center (imi pare rau ca nu mai imi aduc amintepe unde anume, stiu doar ca era acolo un fel de promenada sau o esplanada, am impresia ca la iesirea din Palatul Interzis  -  partea opusa cu piata Tienamen) numai cu electronice si ca cel mai sigur este sa cumperi de acolo (sunt mai ieftine decat la noi dar e loc si de mai ieftin insa fara garantia calitatii..)
despre hotel, s-au comportat bine. ce m-a mirat cel mai tare a fost ca, la restaurantul chinezesc la hotel, daca incercam sa luam masa fara rezervare, ni se spunea ca nu au locuri desi restaurantul era ocupat in proportie de 10%. trebuia sa ne facem rezervare cu o zi inainte ca sa putem manca acolo.
pe strada, vreau sa spun ca toata lumea se uita la tine la fel cum se uita romanii  daca vad un chinez. in rest, nu am avut probleme. ne-am plimbat putin si seara si nu au fost probleme. chiar e mai fain seara sa te plimbi prin beijing ca sunt cladiri foarte frumos luminate.
in ceea ce priveste imbracamintea, nu mi-am cumparat decat niste ciorapi (din carrefour) si un slip de la piscina de la hotel care s-a dovedit a fi de "firma"

#11
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
m-ai lamurit bustean...
au magazine de imbracaminte? traditionala sau moderna? preturile cum sint? dar zgircit esti in detalii, man!

#12
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

cdan, on Jan 3 2005, 23:25, said:

ma intereseaza electronicele cit costa si daca sint de calitate, imbracaminte daca gasesti lucruri ok...cumn se comporta cu tine la hotel, pe strada, etc...

<{POST_SNAPBACK}>


electronicele made in china sint ieftine ca si imbracamintea de -altfel , dar nu sint de calitate si nu se merita sa dai banii pe ele :nonobad:

#13
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
dar pe ce sa dau banii????

#14
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

cdan, on Jan 4 2005, 23:41, said:

dar pe ce sa dau banii????

<{POST_SNAPBACK}>



matase ,   obiecte de arta , femei , etc..... :naughty:

#15
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
ce fac cu matasea???? vreau sa iau haine de firma la pret mic...si femei? ce femei?

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
nu merita sa dai bani pe femei oriunde ai fi!

#17
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
exact ce spuneam! deci cum e cu boarfele?

#18
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

cdan, on Jan 5 2005, 00:14, said:

ce fac cu matasea???? vreau sa iau haine de firma la pret mic...si femei? ce femei?

<{POST_SNAPBACK}>



nu exsista  haine de firma la pret mic nicaieri in lume  sau diferenta poate fi  de 10-20 $ ,  da , doar    cele imitatie  sint ieftine si ce-as rade daca te-ar pacali chinezii , ai grija... :nonobad:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate