Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#4069
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Acum depinde și de cat de des le speli, cam ce gătești, etc. Cum eu le spăl când mi-aduc aminte s-ar putea ca o spălare în msv sa nu facă față, dar e drept nici nu am încercat..


#4070
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu tot ce este din aluminiu se strica, probabil conteaza aliajul. Am avut chestii care s-au stricat si altele nu. De exemplu tuciul de mamaliga n-are nimic.

#4071
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Am terminat de modificat mobila...si toate racordurile operationale...dar masina se lasa asteptata.
Am 2 comenzi la Emag si nici o schimbare de status...

#4072
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 geekos, on 24 noiembrie 2015 - 22:22, said:

Nu tot ce este din aluminiu se strica, probabil conteaza aliajul. Am avut chestii care s-au stricat si altele nu. De exemplu tuciul de mamaliga n-are nimic.
Aluminiul eloxat /anodized e destul de rezistent. De altfel pentru uz alimentar e unicul permis.
Eu îl folosesc la lămpi. Nu se pătează ca și cel netratat.

#4073
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Corect. Mie mi s-au stricat niste porcarii de presat usturoiul luate din bazar.

#4074
morika

morika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2008
Salut,

Eu am reusit intr-un final sa montez masina, nu am apucat sa fac racordurile la apa, pentru ca era 3 dimineata cand am terminat Posted Image
Atasez si pozele cu incadrarea si de asemenea 2 link-uri utile zic eu pentru cei care vor sa isi monteze masina singuri (cel putin incadrarea in mobila)

Montarea racordului de apa rece :
http://catalinsimion...-masina-de.html

Si cum se monteaza o masina de spalat Bosch (cred ca este un model de 55 de cm, avand in vedere ca intra cumva in dulap. Eu l-am scos complet)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j8d1WUbjhKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine cel putin, acest video a fost de mare ajutor, mai ales ca eu aveam 3 sertare, dupa cum se vede in poze, si a fost destul de "intersant" de gasit o solutie sa le prind.




Attached File  162_.JPG   250.73K   54 downloadsAttached File  165_.JPG   234.3K   59 downloadsAttached File  167_.JPG   256.37K   58 downloadsAttached File  170_.JPG   490.15K   56 downloads



PS: au fost deja 4-5 posturi despre aluminiu (si semantica) si site pentru hote :), va multumesc pentru informatii, bolduite sau nu, cred ca am clarificat ca scrie clar ca se pot spala, cel putin la mine.


De asemea, ca o paranteza, Ikea are un canal video "ikea Help" : poate gaseste cineva ceva util aici :

https://www.youtube....WaKxxLF2dNVKWK4

Edited by morika, 25 November 2015 - 11:35.


#4075
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Cablu de alimentare enegie vine cu stecher??

#4076
morika

morika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2008
Da Catalin, are stecher si se baga undeva in stanga jos, cum te uiti in spatele masinii. Din pacate este destul de scurt (cred ca 1,5 m din ochi).

#4077
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Partea care se baga in priza ma intereseaza....

#4078
ami24

ami24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2008
Buna ziua! Vin si eu cu mai multe  intrebari. Am o masina Hotpoint Ariston , 13 seturi luata de curand . Spala bine, nu am ce reprosa. Am luat sare ieftina, lichid Carrefour si pastile all in one marca Kaufland. am reglat duritatea conform datelor de la cei cu apa insa tot gasesc pete pe pahare, vase. lichidul de clatire e la maxim setat. cand il voi termina , il schimb cu altceva mai scump. posibil sa fie acesta vinovat?
A doua intrebare ar fi: deschideti usa masinii imediat ce termina? eu o deschid la cateva minute si tot mai au apa pe ele. am si setare de extra uscare dar nu prea dau din cauza consumului de electricitate.
A treia: cand speli la program jumatate , inseamna consum redus si de apa si de electricitate?

#4079
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
1. pai si tu ii crezi pe cuvant pe cei cu apa ? incearca sa reglezi pentru un nivel putin mai ridicat de duritate a apei si vezi daca iti mai raman urme pe vase.
2. da, eu deschid usa masinii dupa ce termina de spalat. tot un ariston am si eu. dar eu folosesc de obicei programul rapid de spalare. mi se pare normal sa fie apa pe vase atunci cand deschid usa masinii, atata timp cat spalarea nu este finalizata cu o uscare.
3. cu siguranta se foloseste mai putina apa la spalarea pe "jumatate", probabil si consumul de curent electric e o idee mai mic, pentru ca se va incalzi o cantitate mai mica de apa. nu ai mai multe detalii in manualul de utilizare sau pe la caracteristicile tehnice ?

#4080
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Diminueaza din dozarea lichidului de clatire si mai vorbim.

#4081
morika

morika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2008
@catalin_barna : Poate nu m-am exprimat eu corect. Masina de spalat vine cu stecher si seama cu un cablu de alimentare de TV sau calculator sa zicem, adica este detasabil, are cca 1,5 m lungime.

@ami24 : Ieri am pus masina in functiune si am spalat vreo 3 incarcaturi (am facut probe sa zicem). Am folosit pastile all in one (Kaufland), si vasele au iesit foatre curate, fara urme, cu urmatoarele setari :

Nivel sare 1 ( pe o scara de la 0 la 7 parca)
Nivel lichid de clatire 1 (pe o scara de la 0 la 5 parca).

Idea e ca in sectorul 3, teoretic, conform apa nova, apa nu este asa dura, dar una este ce masoara ei si alta este realitatea dupa cativa zeci de km de teava.
Aevti aici analizele lor:
http://www.apanovabu...-apei/sector-3/


Ca un mini review:
Am folosit doar programele intensive care dureaza 2 ore si 40 de min si eco, care dureaza 3 ore si 15 min.

Vesela ceramica, tacamurile si oalele/cratitele ies uscate, mai ales daca deschizi usa dupa terminarea programului. Le poti pune direct in dulap fara probleme.

Reciepientele de plastic (cutii, biberoane etc) au picaturi de apa pe ele, formeaza condens. Dar, daca deschizi usa la terminarea programului (atentie la abur), si lasi vasele cateva minute, se usuca si acestea din plastic, de la caldura residuala de la restul veselei ceramice.


Spalarea : Neavand alta masina de spalat inainte, nu pot sa o compar cu alte marci, dar la prima vedere spala foarte bine, cel putin mult mai bine decat as putea sa spal eu manual. Recipientele de plastic de exemplu ies foarte curate, mai ales cele care erau folosite pentru mancare si aveau unsoare pe ele (trebuiau spalate de minim 3 ori de mana). Oalele din inox, cu diverse mancaruri lipite pe ele au fost de asemenea slapate foarte bine, pe o singura oala a ramas un pic de negreala (cca 1 cm patrat), poate si pentru ca nu le-am asezat eu corect.

Vedeti ca in masina o sa gasiti o punga care contine 2 tablete de finish quantum si 1 sticluta de plastic cu agent de clatire. Sticluta ajunge sa impleti rezervorul.


Nu stiu ce altceva as mai putea adauga, daca pot sa va raspund la vreo intrebare, le puteti pune aici, sper sa ma fac inteles.

Edited by morika, 26 November 2015 - 10:32.


#4082
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Corinadaniela,

La programul scurt, nu exista uscare, la majoritatea masinilor.

#4083
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 -Diana-, on 26 noiembrie 2015 - 12:48, said:

Corinadaniela,

La programul scurt, nu exista uscare, la majoritatea masinilor.

cumva banuiam sau imi ramasese in memorie din manualul masinii. insa cel care pusese intrebarea nu mentionase ce program folosea cand a spus ca gaseste vasele cu urme de apa pe ele....
eu oricum dau o clatire suplimentara (de fapt e programul de prespalare), dupa terminarea programului scurt, sa fiu sigura ca s-au dus toate urmele de detergent, sare si lichid limpezire.

morika, nu e nevoie sa folosesti mereu programele "lungi".
daca vasele nu sunt foarte murdare si / sau ai apucat sa debarasezi resturile si sa le clatesti / pui la inmuiat, poti folosi linistit programul de spalare rapida.

Edited by corinadaniela, 26 November 2015 - 13:38.


#4084
morika

morika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2008
corinadaniela, eu inca experimentez, o s incerc si cu optiunea de vario plus , care reduce timpul chiar la jumate. Incarcarea pe jumate reduce timpul cu cca 10 minute, dar imi imaginez, dupa cum spunea cineva mai sus ca se reduce consumul de apa si energie poate.

#4085
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 catalin_barna, on 25 noiembrie 2015 - 13:29, said:

Cablu de alimentare enegie vine cu stecher??
Fiind consumator sub 16A vine cu ștecher normal cu împământare. În majoritatea cazurilor e tipul de cauciuc cu conductor în lateral.

Din cate m-am întâlnit eu doar plita cu inducție vine fără ștecher. Pe a mea oricum am montat-o direct cu firele pline de 4 de la rețea.

#4086
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
In aceeasi priza trebuie sa bag si plita...si ma gandeam sa nu mai folosesc un prelungitor...sa folosesc doar niste conectori gen VAGO .....sa pun toate firele in paralel..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate