Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#3619
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postnewgirl, on 21 mai 2015 - 14:46, said:

Corpurile din bucatarie sunt mai inalte decat e prevazuta masina de spalat astfel incat daca as lasa usa de la masina de spalat in forma actuala ar fi mai scurta decat restul usilor.Am citit in paginile anterioare ca se poate rezolva punand o stinghie fixa sub usa care se prinde de masina de spalat. Daca are cineva montata masina astfel, am rugamintea sa imi spuna ce distanta(rost) are intre usa de la masina de spalat si stinghia de sub ea?

La mine, usa de la mobila e mai inalta decat usa de la msv cu vreo 5 cm, dar nu incurca cu nimic. Cand o deschid, butoanele sunt ceva mai jos.
Msv e complet incorporabila.

Faza cu stinghia nu o inteleg.

#3620
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postabru, on 21 mai 2015 - 22:03, said:


La mine, usa de la mobila e mai inalta decat usa de la msv cu vreo 5 cm, dar nu incurca cu nimic. Cand o deschid, butoanele sunt ceva mai jos.
Msv e complet incorporabila.

Faza cu stinghia nu o inteleg.

Eu nu as vreau sa fie nici o diferenta de inaltime intre usile de la mobila si cea de la masina de spalat.  Stinghia vine de la faptul ca sub usa care se poate prinde pe masina de spalat, se poate prinde o parte fixa a usii(stinghie) pentru a ajunge la aceiasi inaltime cu usile de langa.
Ieri am inaugurat si noi masina de spalat vase :) .... foarte multumiti :D

#3621
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
daca te ajuta ... asa arata la mine
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1432280185.993646.jpg   296.49K   125 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432280197.325062.jpg   237.94K   115 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432280205.777447.jpg   205.8K   109 downloads

Palul de pe usa este facut el la inaltimea usilor / seratrelor de langaAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432280289.620786.jpg   246.37K   111 downloads

#3622
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
Da, din pacate eu nu pot face asa din cauza ca masina mea e semiincorporabila(ramane un panou vizibil dupa incorporare). Astfel incat singura varianta pe care cred ca o avem e sa prindem o parte din usa ca si parte fixa.
Oare nu s-a mai lovit si altcineva de aceiasi problema cu masinile semiincorporabile?

Edited by newgirl, 22 May 2015 - 10:25.


#3623
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
paote ne pui ceva poze ... poate ii vine cuiva vre-o idee ...

#3624
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postnewgirl, on 22 mai 2015 - 10:23, said:

Da, din pacate eu nu pot face asa din cauza ca masina mea e semiincorporabila(ramane un panou vizibil dupa incorporare). Astfel incat singura varianta pe care cred ca o avem e sa prindem o parte din usa ca si parte fixa.
Oare nu s-a mai lovit si altcineva de aceiasi problema cu masinile semiincorporabile?
si eu tot semiincorporabila am si intr-adevar ramane un spatiu mic intre blat si panoul de comanda al masinii , aproximativ 1 cm. Nu am vrut sa pun nici o stinghie acolo pentru ca nu ma deranjeaza absolut deloc.Nu pre imi dau sema cum vrei sa prinzi o parte ca si parte fixa, poate pui o poza exemplificatoare te rog.
am pus mai jos niste poze, nu stiu cat de clar se vede dar iti faci o parere macar cum vine.

Attached Files



#3625
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
off topic : cum ai pus luminile alea pe acolo pe sub blat ?

On topic : daca despre asta e vorba de ce nu vorbesti cu cel ce iti face mobila sa-ti faca un suport cu picioare, gen cum se face la aragaz sa ajunga la nivel cu blatul ? ... picioarele ca inaltime sa fie in asa fel calculate incat masina sa ajunga pana sus ... daca te vei uita atent nici la mine masina nu ajunge cu partea de sus pana sub blat ( nu mi-am dat seama ca probabil nemtii au blatul mai jos ) insa nu ma deranjeaza, e inestetic cei drept cand e usa deschisa ... insa nu am vrut sa ma mai complic sa o scot sa pun suportul si iara sa o bag in mobila .

#3626
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postvad, on 22 mai 2015 - 09:38, said:

daca te ajuta ... asa arata la mine

Palul de pe usa este facut el la inaltimea usilor / seratrelor de langa

Si la mine arata exact la fel.

Inainte de a face inaltator pentru msv, trebuie verificat daca permite sa se deschida o usa mai lunga(in partea de jos) sa nu cumva sa dea de ceva pe acolo.

#3627
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
da ... trebuie calculat cam cum va pleca blatul de pe usa si unde va intra la deschiderea usii ... e posibil sa nu aiba loc unde sa intre decat daca suportul va fi mult mai mare decat masina ca sa intre sub picioare, si sa aiba loc intre suport si gresie ... insa deasupra ai putea sa pui o bucata de pal din aceeasi culoare cu usile sau sertateele de langa ( cu cant ... etc ) si sa o prinda cel ce face mobila de blat, desi e posibil sa nu mai iasa linia de sub blat cu sertarele sau usile celelalte .

Edited by vad, 22 May 2015 - 20:13.


#3628
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postflp014, on 22 mai 2015 - 13:16, said:

si eu tot semiincorporabila am si intr-adevar ramane un spatiu mic intre blat si panoul de comanda al masinii , aproximativ 1 cm. Nu am vrut sa pun nici o stinghie acolo pentru ca nu ma deranjeaza absolut deloc.Nu pre imi dau sema cum vrei sa prinzi o parte ca si parte fixa, poate pui o poza exemplificatoare te rog.
am pus mai jos niste poze, nu stiu cat de clar se vede dar iti faci o parere macar cum vine.

da, problema mea e asemanatoare cu a ta, doar ca la mine spatiul ramas ar fi de aproximativ 4 cm. Pentru a nu ramane un spatiu atat de mare gol incercam sa il umplem cu acea "stinghie" din acelasi pal ca si restul usilor. Tot pentru a nu fi atat de vizibil preferam sa punem acea stinghie jos si nu deasupra masinii(daca am pune stinghia sus am fi avut blatul, sub el 4 cm de pal, panoul de comanda, usa de pal si in final masca de alumniu pt picioarele de sub mobila).

am sa pun niste dimensiuni(si poze putin mai tarziu) ... usile noastre de la dulapuri/ sertare au 76 cm  iar sub ele se afla masca de aluminiu de 10 cm. Masina semiincorporabila are asa: panou: 11.5 cm, si suporta o usa de maxim 60 cm. Am lasat putin spatiu si intre blat si masina dar tot raman 4 cm jos care nu avem cum sa-i acoperim cu o usa care sa permita deschiderea masinii de spalat.
Mobila de bucatarie era facuta deja, am facut acum doar modificarile care sa ne permita incorporarea masinii de spalat vase(blat de 65 cm si mici modificari de compartimentare) astfel incat nu am apelat la un tamplar ci ne-am debitat noi blatul/ palul la o firma din oras. Acum au mai ramas de comandat doar usile dar ne-am cam blocat la cea de la masina de spalat deoarece nu prea gasim o solutie sa aliniem partea de jos a usilor(ramanea acea diferenta de 4 cm)

in legatura cu inaltatorul, nu avem nevoie de asa ceva, masina e suficient de sus acum, problema noastra vine doar de la faptul ca daca am pune o usa de dimensiunea celor din restul mobilei acea usa prinsa pe masina de spalat nu ar mai permite deshiderea  ei la orizontala.

Edited by newgirl, 22 May 2015 - 20:26.


#3629
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
later edit : am pus si poza ...
ca si explicatii, si masina de spalat haine va avea usa(urmeaza sa o comandam), iar sub mobila va fi montata inapoi plinta de aluminiu

am pus explicatii si pe poza, dar recapitulare :D, partea evidentiata cu rosu este maximul de usa care putem sa-l montam iar partea albastra reprezinta spatiul pt care cautam o solutie :)

Attached Files

  • Attached File  msv.jpg   119.2K   121 downloads


#3630
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
scuze acum am vazut poza ... usa masinii nu este pana jos ( e asemanator ca la aragaz ) ... hmmm pai sincer nu prea vad cum ai putea in cazul asta ... insa aproposs, la mine masina a venit cu o schita la cum sa se monteze blatul ... a ta nu are schita ? cum au vazut-o incorporata proiectantii ?

dupa cum sunt pozitionate balamalele in partea de jos sincer chiar nu imi dau seama ... insa trebuie sa fie o solutie ... poate gasesti exemple pe site-ul producatorului ce are masina pozata gata incorporata .

Edited by vad, 22 May 2015 - 20:54.


#3631
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postnewgirl, on 22 mai 2015 - 20:43, said:

later edit : am pus si poza ...
ca si explicatii, si masina de spalat haine va avea usa(urmeaza sa o comandam), iar sub mobila va fi montata inapoi plinta de aluminiu

am pus explicatii si pe poza, dar recapitulare Posted Image, partea evidentiata cu rosu este maximul de usa care putem sa-l montam iar partea albastra reprezinta spatiul pt care cautam o solutie Posted Image

Nu o poti lasa mai jos masina, ca sa se alinieze cu restul si sa faci sus o "stinghie" de inox?

#3632
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
nu ai putea sa pui asa ceva ?
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1432324306.717843.jpg   137.53K   75 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432324314.703029.jpg   132.25K   72 downloads
si il decupezi exact pe dimensiunile necesare si acoperi si picioarele de la corpuri ...

Edited by vad, 22 May 2015 - 21:53.


#3633
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postvad, on 22 mai 2015 - 21:52, said:

nu ai putea sa pui asa ceva ?
Attachment ImageUploadedByTapatalk1432324306.717843.jpgAttachment ImageUploadedByTapatalk1432324314.703029.jpg
si il decupezi exact pe dimensiunile necesare si acoperi si picioarele de la corpuri ...

ba da ... avem plinta de inox ... de 10 cm sub toate corpurile ... dar la noi deasupra plintei mai ramane un loc gol (fara usa de pal ) de 4 cm.

#3634
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
schimbi plinta de inox cu alta ... si o tai din dreptul masinii de vase la dimensiunea de sub corpuri si ca sa nu dea urat te poti prelungi cu ea asa inalta si prin fata masinii de slapat rufe ... din poza partea aceea de jos ce acopera zona unde desfaci cand se infunda cu diverse lucruri din rufe e cam de aceeasi inaltime .

Edited by vad, 22 May 2015 - 22:19.


#3635
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postabru, on 22 mai 2015 - 21:08, said:


Nu o poti lasa mai jos masina, ca sa se alinieze cu restul si sa faci sus o "stinghie" de inox?

suna bine stinghia aia de inox deasupra ... o sa incercam sa ne interesam unde am putea face una si sa vedem cum arata. Oare unde as putea gasi pe cineva care sa lucreze cu inox?

View Postvad, on 22 mai 2015 - 22:16, said:

schimbi plinta de inox cu alta ... si o tai din dreptul masinii de vase la dimensiunea de sub corpuri si ca sa nu de urat te poti prelungi cu ea asa inalta si prin fata masinii de slapat rufe ... din poza partea aceea de jos ce acopera zona unde desfaci cand se infunda cu diverse lucruri din rufe e cam de aceeasi inaltime .

pai cred ca tot nu rezolva faptul ca usile nu vor fi aliniate ...o sa arate urat cred sa apara o usa mai mica decat celelalte

aceiasi problema o mai avusese cineva la pag  146 la post nr. 2618. Speram sa mai fie persoane care sa fi rezolvat in acelasi mod incorporarea ca si el si sa pot vedea cum a aratat la final

#3636
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
OFF : @vad, sub blat am pus o banda LED cu adeziv. e o banda RGB .
Sta singurica , la colturi se mai dezlipeste cateodata deoarece blatul este un pic poros pe dedesubt fiind din composit.Dar cand si cand o mai verific si o lipesc la loc daca e cazul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate