Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#3439
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eventual imi iau un karcher ca sa le pulverizeze bine cu doar 2 l apa si imi iau panouri ca sa incalzesc apa fara gaz sau curent. Acum, lasand gluma la o parte, si cu dusul daca le speli, tot la mana o faci. Apa tot o consumi chiar daca mai putina decat in exemplul meu, detergent consumi, timp consumi+"placerea" de a spala vase. Iar incununarea acestei activitati este o spalare mult mai putin igienica fata de msv. Buretele sau somoiogul cu care spalam vase este mediul perfect pt tot felul de chestii misto care se dezvolta bine in umezeala, resturi alimentare si caldura. Stiu ca in evul mediu nu aveau problema asta, dar nici poluarea si stresul actual nu-l aveau.

#3440
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
OK, hai s-o lasam aici . Eticheta cu " evul mediu " m-a lamurit . Se pare ca reflexul " cine nu e cu noi e impotriva noastra " nu  dispare asa usor .

#3441
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
Nu e neaparat asta ... insa asa prin analogie pot fi date multe, foarte multe exemple de cum am putea spala vasele cat mai ieftin posibil ... MSV nu neaparat aduce avantajul in buzunar ( costurile ) ci dupa mine cel mai mare castig este "timpul liber" (pe care il poti petrece cu cei dragi, poti face altceva pentru tine ) care in ziua de astazi devine din ce in ce mai des la mare pret ... e cam acelasi lucru cu MSR unde si aceasta din urma creeaza tot timp liber ...

Edited by vad, 29 March 2015 - 20:28.


#3442
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Câștigul economic e infim.  Câștigul de timp, neprețuit.  Și în ton cu ora pământului, ești și puțintel ecologist.

#3443
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asta cu timpul e nepretuita, spal si 2 masini pe zi in weekend. Nu spun ca e neplacut sa ai musafiri si chiuveta plina de vase, sa mai speli printre feluri in timp ce lumea te asteapta la masa...
Ma rog, nu cred ca e o discutie productiva asta...

#3444
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postggelu, on 29 martie 2015 - 20:21, said:

OK, hai s-o lasam aici . Eticheta cu " evul mediu " m-a lamurit . Se pare ca reflexul " cine nu e cu noi e impotriva noastra " nu  dispare asa usor .
Nu chiar... eu as spune cine nu bea cu noi, bea impotriva noastra ;P
Nu stiu de ce cauti costuri scazute la spalatul vaselor. Numai msv este 1500 lei. Pai daca nu cheltui banii astia, iti dai seama cata economie se face, pe bune? Daca insa treci peste costul msv, nu-mi spune ca vasele din poza le-ai spala cu mai putina apa chiar si cu dusul.Attached File  uploadfromtaptalk1427654791942.jpg   1.75MB   91 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1427654798703.jpg   1.99MB   95 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1427654805233.jpg   1.88MB   91 downloads

#3445
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgeekos, on 29 martie 2015 - 20:46, said:

Nu chiar... eu as spune cine nu bea cu noi, bea impotriva noastra ;
Posted Image Asta e cel mai important ! Posted Image Posted Image
Mai frate, da' ati dat buzna !  Am incercat sa dezmortesc discutiile si , vorba credinciosului : ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca !

Edited by ggelu, 29 March 2015 - 20:54.


#3446
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mașina mea fu 550 lei, finlux.  Am prins o reducere țeapăna.

#3447
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Asta da reducere babana

#3448
ssammy

ssammy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2007
Salut

Are cineva manualele de la o masina de spalat vase Electrolux ESL4200LO? Ma refer in special la manualul in care arata cum se instaleaza. Montare pe perete, montare front.

Multumesc,

#3449
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Pe site-ul oficial ai incercat?
http://www.electrolu...bile/esl4200lo/

La ce te referi "montare pe perete"?

#3450
lauraab

lauraab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2014
Salut,

Va rog, am nevoie de parerile voastre experimentate asupra dilemei de mai jos:

- sa renunt la cos Jolly din mobila pentru a-mi incapea o masina de spalat vase de 60 sau sa aleg una de 45 si astfel pot pastra si un Jolly?

Mentionez ca nu am avut masina de spalat vase pana acum, astfel ca nu-i cunosc utilitatea. Suntem o familie de 2 persoane cu planuri de marire pana la dublu :-)

Multumesc mult.

O zi buna!

Edited by lauraab, 14 April 2015 - 11:54.


#3451
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
In 3 persoane, daca suntem toata ziua acasa, o umplem pe trei sferturi pe cea de 60. Daca suntem plecati, se umple odata la doua zile, eu pe langa masina am investit intr-un set in plus de vesela+tacamuri. Aruncam resturile la gunoi, da-m cu un servetel pe farfurie si o punem in masina, odata la doua zile, o umplem si ii dam drumul. Utilitatea este, chiar daca multi nu isi dau seama, investitia este mare dar avantajele se vad, in primul rand comoditatea, cantitatea de apa si detergent plus dezinfectarea veselei si a paharelor.
Si eu m-am uitat la cea de 45 dar mi s-a parut mica. Sfatul meu e sa mergi pe 60, o sa te ajute si la oale mari, mese cu mai multe persoane samd

#3452
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Daca ai mai multe vase de spalat odata e utila de 60, altfel .....
Pana ajungeti sa va "dublati" nr de membri mai dureaza 5 ani, in mod normal, daca nu va credeti iepuri (anul si copilul) si daca nu tii la nevasta.
Ia o masina de 45 si peste 4 - 5 ani mai vezi ce nevoi ai.

Scuze: acum am vazut ca initiatorul este o EA!

Edited by parintily, 14 April 2015 - 12:14.


#3453
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
De 60. Si in doua persoane se umple destul de repede.
Economisesti foarte mult intr-un an, apa, detergent si, mai ales, timp.

#3454
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postrobylup, on 14 aprilie 2015 - 12:06, said:

eu pe langa masina am investit intr-un set in plus de vesela+tacamuri.
Le inchiriezi la nunti, botezuri, parastase?

View Postrobylup, on 14 aprilie 2015 - 12:06, said:

Aruncam resturile la gunoi, da-m cu un servetel pe farfurie
Cu-m?

#3455
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu vreau sa imi iau chiar 3 seturi de tacamuri...asa am unul curat non-stop.....sa nu imi vina musafiri si eu sa nu am vase curate...Posted Image

#3456
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postbladhaund, on 14 aprilie 2015 - 12:31, said:

Le inchiriezi la nunti, botezuri, parastase?Cu-m?
Ti-ai demonstrat superioritatea intectuala asupra mea. Tot respectul!
Si ca iti raspund la intrebare, masina mea de spalat vase este greceasca si la sarbatorile legale ( asa e programata), sparge toate vasele, cica cioburile aduc noroc, de asta am mai luat un set de rezerva.
Tin sa-ti multumesc pentru postul tau, care a ajutat foarte mult initiatorul si pe mine ca analfabet!

View PostBodCasa, on 14 aprilie 2015 - 12:59, said:

Eu vreau sa imi iau chiar 3 seturi de tacamuri...asa am unul curat non-stop.....sa nu imi vina musafiri si eu sa nu am vase curate...Posted Image
De curiozitate, ce intelegi voi prin set si de ce vi se pare asa o prostie. Trei persoane, un set 6 farfurii intinse, 6 farfuri adanci si 6 desert.
Mancam mic dejun, minim 3 farfurii. O gustare, pranzul iar 3, cina iar 3. Care e logica, pun alea 10 farfurii si o tigaie la spalat in masina de vase sau, folosesc inca un set a doua zi si pun masina plina? Doamne fereste sa am invitati sau sa manac in plus, ca ce dracu, imi tin contul colegii de pe softpedia la vesela. Logica nu e pentru toti, dar nici trollingul!
D

Edited by robylup, 14 April 2015 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate