Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#3241
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
De obicei uscarea se face prin condensare.

#3242
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Well pana acum ma declar mai multumit de pastilele Carrefour decat Kaufland. Desi nu sunt all-in-one nu am avut probleme de dizolvare iar curatarea parca e si mult mai buna. Si pretul e mai decent, parca 20 bani pastila.

#3243
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Uscare prin condens natural. Asta se poate reflecta prin clasa de uscare mai slaba (VEZI FISA TEHNICA) sau timp lung de uscare (standard la eco 50). Ultima ment cred ca e mai greu de verificat caci nu am vazut producãtori care sa dea doar timp de uscare, ci lungime totala program (tot in fisa tehnica). Daca vei compara 2 modele ca timp total, sa iei ca repere modele cu același consum de apa (apa mai putina, de obicei timp mai lung de spalare standard eco).
Revenind, mai exista si uscare cu schimbator de caldura - mai eficient si mai rapid (tot sistem închis) si cred ca si cu ventilator (??? - aici as avea ceva dubii sa fie pe la noi)

#3244
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu nu prea am incredere in Electrolux, dar o vad cu multe modele, la preturi sub concurenta. Ce mai e de capul acestei marci? O plasez undeva pe linie cu Whirpool, deasupra lui Arctic. De asemenea, inteleg ca Indesit si Ariston/Hotpoint sunt aceeasi firma acum. Eu am de 7ani frigider, masina de spalat, aragaz si hota de la Ariston si pana acum nu mi-a cazut decat o pompa de masina si manerul unui buton de la hota. Una peste alta, cred ca o sa ma concentrez pe marcile ce ofera 5 ani garantie, caci pana la urma conteaza foarte mult, reparatia de electrocasnice mari nefiind ieftina. In acest moment, Beko si Hotpoint ar avea aceste promotii. Analizez si revin cu variante...

Edited by Lyvyoo, 28 January 2015 - 23:32.


#3245
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ceea ce se facea acum 7 ani nu mai corespunde cu ce se face acum. Ca sa fac o paralela, am o combina frigorifoca cu 2 motoare bosch din 2005 si nu mi-a cazut nimic. M-am mutat de 3 ori, deci carat pe scari, cu duba si rezista... Exact aceeasi combina o au si ai mei din 2004 si nu le-a cazut nimic. Soacra- mii i-am luat o msr bosch in 2001 si s-a stricat in 2014. Am aragaz zanussi din 2005 si nici asta n-are nimic cazut. La hote nu pot sa ma pronunt, hota gorenje luata in 2010 a ramas in apartament, iar hota de acum are 1 an abia. Intereseaza-te ce anume acopera garantia timp de 5 ani. Sa nu fie doar la cuva sau vreo smecherie de genul acesta. Eu daca as avea un buget de max 1000 lei m-as orienta mai degraba spre Beko, dar fara argumente solide ci doar pe baza forumului asta.
Cred de asemenea ca o suplimentare cu 200 lei a bugetului s-ar reflecta in bine in buzunarul tau pe termen lung, dar totodata inteleg ca atunci cand n-ai de unde, 200 lei inseamna mult.
Un nene inteligent a spus ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine si am constatat (cu satisfactie) pe pielea mea ca a avut dreptate.

#3246
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pe 45 de cm, cu 5 ani garantie (o sa sun sa vad daca este completa) , pe cat posibil culoare inox daca tot le am pe restul asa, la preturi acceptabile, as avea acest model Beko la minim 1240 de lei (incorporabil dar nu ii voi folosi facilitatea si nu cred ca ma incomodeaza design-ul in spatiu liber)  sau acest Hotpoint la 1430 de lei. Restul par mai putin dotate sau mai scumpe.

Din ce vad Beko inseamna de fapt Arctic.

Edited by Lyvyoo, 29 January 2015 - 00:10.


#3247
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 Lyvyoo, on 28 ianuarie 2015 - 23:31, said:

Eu nu prea am incredere in Electrolux, dar o vad cu multe modele, la preturi sub concurenta. Ce mai e de capul acestei marci?

Eu am de 7ani frigider, masina de spalat, aragaz si hota de la Ariston si pana acum nu mi-a cazut decat o pompa de masina si manerul unui buton de la hota.

Cine are Electrolux recomanda Electrolux, cine are bosch, recomanda...ai ghicit, si asa mai departe.
Daca Ariston iti place, e rezolvata problema, dar faptul ca nu s-a stricat "decat ceva" e comic. Deci s-a stricat ceva.

PS: Eu am msv Electrolux, dar doar de vreo 3 ani, asa ca nu iti pot recomanda. Maicamea are frigider Whirlpool de vreo 10 si "decat" manerele s-au rupt, in rest e ok.

#3248
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ai dreptate, cred ca impresiile subiective vin din experienta personala cu acele marci. O pompa de 100 de lei in 7 ani mi s-a parut putin ca si paguba. In cazul meu,  msr Whirpool mi s-a facut franjuri in nici 4 ani...  :) Poate gresesc cu Electrolux, era doar o judecata grabita.

#3249
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 Lyvyoo, on 29 ianuarie 2015 - 00:41, said:

Ai dreptate, cred ca impresiile subiective vin din experienta personala cu acele marci..
Nu chiar. Inainte de a merge pe bosch am cautat pe net grafice cu gradul de multumire al clientilor la nivel european, gradul de trimitere in service si apoi parerile de pe forumuri.
Cum n-am vrut la momentul respectiv sa cheltui pt miele si siemens care conduceau in topul celor mai apreciate brand-uri ca fiabilitate, am mers pe bosch care era in primii 5 daca imi amintesc bine ( a contat si faptul ca sunt in acelasi concern cu siemens).

Edited by geekos, 29 January 2015 - 00:53.


#3250
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Uscarea survine de la temperatura vaselor dupa clatire adica 70 grade

Ieri a iesit msv din service.reparatii la electronica si repozitionare furtune pompa +incalzitor.150 ron

#3251
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cu manopera cu tot? Ieftin.... la ce servisor?

#3252
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Am Ariston LD 6090 de 7 ani si s-a stricat de 2 ori prima data motor inlocuit pe care scria Indesit si acum la fel, deci sunt praf.
La vremea ei am dat ceva bani pe ea

#3253
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 Lyvyoo, on 29 ianuarie 2015 - 00:10, said:

Pe 45 de cm, cu 5 ani garantie (o sa sun sa vad daca este completa) , pe cat posibil culoare inox daca tot le am pe restul asa, la preturi acceptabile, as avea acest model Beko la minim 1240 de lei (incorporabil dar nu ii voi folosi facilitatea si nu cred ca ma incomodeaza design-ul in spatiu liber)  sau acest Hotpoint la 1430 de lei. Restul par mai putin dotate sau mai scumpe.

Din ce vad Beko inseamna de fapt Arctic.
Recomand sa vezi masina in magazin (beko). Poza de pe net pare photoshopata...am mari indoielo ca asa arata carcasa in realitate.
Al 2-lea aspect - daca nu pui usa de pal/lemn pe ea, o sa te distrezi cu deschisul usii si mentinerea ei deschisa...

#3254
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Deschiderea pare sa se faca din acea ingrosare a usii in parea de sus. Astfel cred ca si panoul de comanda ramane in afara caci ar fi aiurea sa intre in interior.  Despre faptul ca nu sta singura deschisa fara o greutate (gen placa de pal) nu stiam. Sper sa o pot vedea pe undeva caci mi s-ar parea un deal bun daca nu ar avea considerente estetice si functionale de netrecut in utilizarea separata nu incorporata.

#3255
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Panoul de comanda este pe cantul usii. Iar daca nu ai pal pus pe usa, aceasta nu sta deschisa. Concluzia este ca daca nu vrei sa o incorporezi, atunci nu cumperi ceva care a fost gandit pt a fi incorporat.

#3256
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Exista vreun program de test ca sa zic asa (ca la masina de spalat rufe), adica sa pot sa fac o proba sa vad ca trage apa, incarca, spala si evacueaza? (fara sa am vase sau pun acolo 2-3 farfurii)

2) TREBUIE pus musai detergent si alte chestii la acest test de proba? E obligatoriu sa fie toate substantele la fiecare spalare (ma gandesc ca la masina de spalat rufe de exemplu, nu pui mereu cocolino sau inalbitor sau calgon).

Multumesc.

#3257
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
Salutare,
Sunt proaspatul posesor al unei msv Electrolux. Din pacate am o nelamurire: care e diferenta intre pastilele kaufland 2in1 si kaulfand all-in-one? Instructiunile masinii specifica faptul ca daca aleg tablete "all-in-one" nu mai e nevoie sa adaug sare. Exista chiar si setare (multitab - adica pastile allinone) care elimina nevoia de sare separata.
Acum sunt in dilema ptr ca am cumparat deja kaufland 2in1. Mai trebuie sa pun sare separata? Aleg optiunea Multitab?
Multumesc pentru lamuriri.

#3258
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Citeste cutia si vezi mai intai ce contine pastila. Apoi vezi daca e vorba de sare sau agent clatire ce trebe adaugat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate