Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2539
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Stiu. Decat sa iei de 60 si sa o folsesti la 1/2, mai bine una de 45 cu program eco.

#2540
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Te concentrezi pe chestiuni care nu conteaza, toata lumea iti spune ca nu e de la masina consumul ala. Vezi cat dai doar pe caldura, vezi ce izolatie ai, nu se duce gazul pe spaqlat pe maini... E gresit topicul, vezi care e problema acolo unde stai, ca nu e MSV...

Hansolo, de acord, la noi nu conteaza care e sot si care sotie, ne-am saturat in egala masura. Ne batem care taie ceapa numai sa scapam de vase... :)

#2541
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 alfa&omega, on 12 martie 2014 - 17:23, said:




Salut <dilaural11>,
cum nu a raspuns nimeni raspund eu pentru ca si eu am problema similara.

exista 2 tipuri de masini de spalat vase care sa respecte ce vrei tu (adica 75 cm inaltime maxima).
1. masini <top table> sau compacte. Sunt de 6 seturi, cu un singur sertar (nu vei putea pune oale). Producatori Bosch si Electrolux
2. masina incorporabila de 60 cm inaltime (si 60 latime) (de 8 seturi)- 1 singura masina (si mult mai scumpa) de la Bosch

Problema pe care nu am reusit sa o lamuresc: ce tip de pompa au, adica daca trebuie sa fie amorsata continuu pompa, sau din contra.
De ce asta? pentru ca daca o pui sub blat, atunci scurgerea (teava) va fi situata deasupra evacuarii (din masina) si pompa va fi amorsata. Daca pompa este gandita sa nu fie amorsata, poate sa aiba o durata de viata mai scurta si chiar sa nu traga/ impinga apa corect.
In desenele de instalare ale Bosch-ului, posibilele instalari sunt intotdeauna deaspupra tevii de scurgere, dar nu reiese clar daca ai o limitare de inaltime.

Din ce am tot calculat si m-am interesat, totusi nu ar trebui sa fie o problema sa o instalezi sub blat pastrand eficienta masinii si durata de viata.
De ce nu dai un email sau tel la serviceul de reprezentanta?

#2542
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 dave, on 10 martie 2014 - 19:27, said:



Centrala e mare consumatoare de gaz si apa aiurea asta din cauza ca e f. prost construita cu circuitul apei in timpul incalzirii, cand dai drumul apa astepti vreo 10-15 secunde la cea mai mica temperatura 30 C dar umpli toata chiuveta inutil cu apa rece. Personal NU folosesc apa de la centrala pt spalat vase. Cat consuma un bec? Mai bine uita-te la contor si vezi diferenta de consum intre bec si MSV  adica discul la contor invarte f repede cand MSV sau MSRufe sunt in functiune.
Stiu ca generalizez mult legat de acest subiect dar problemele au inceput sa apara cand facturile la curent sunt mari din cauza MSV si nu numai. Si cand e folosita ocazional tot pretul pe factura e mare.

Te inseli, centrala ta nu este construit prost. Oricum este mai eficienta decat sa platesti la pausal, nu? Facturile mari la curent nu sunt datorita msv ci din cauza scumpirii curentului. Si gazul se scumpeste in salturi. La un moment dat o sa fie mai eficient sa ne incalzim electric decat pe gaz, care pana in 2019 se va scumpi cu 150%. Casa ta nu este izolata corespunzator daca platesti 400 lei la 18 grd, adica stati in frig.

 dave, on 10 martie 2014 - 20:04, said:


Folosesc MSV cand vasele sunt multe odata in aceeasi zi imediat dupa masa, nu sa astept o zi / 2 zile pana cand se aduna vasele la MSV. Nu am auzit de asta. eu intotdeauna spal imediat vasele dupa masa fie cu mana fie la MSV dupa cantitatea de vase.
Eu spal cand se umple masina. Adica in fiecare zi si din cand in cand se intampla sa se umple mai greu si spal la 2 zile. Suntem 4 si folosim o msv de 12 seturi. Eu am facut un experiment privind consumul de apa si curent pt ca sotia se plangea ca a crescut consumul. Astfel, 1 luna nu am folosit-o. Rezultatul a fost in defavoarea spalatului la mana - mai multa apa consumata, nicio schimbare la curent ca si centrala consuma electricitate, nu numai gaz.

#2543
claudea

claudea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2008
Bună ziua tuturor,

Am citit multe postări pe acest subiect în ideea de a mă lămuri ce firmă să aleg. Mi-a fost confirmată ideea că e bine să ai MSV și nu e un lux.
Am o mașină de spălat haine Bosh de aproximativ 8 ani și nu am nicio problemă. De aceea mă gândeam să aleg tot Bosh. Ce părere aveți?
Totodată am observat că sunt mai multe tipuri de MSV, adică există tipuri care nu spală oale. Mă bucur că am aflat de pe acest forum, deoarece dacă voi cumpăra MSV, cu siguranța nu dorim să mai spălăm la chiuveta.
După ce voi cumpăra MSV, voi reveni pentru feedback. :)

Numai bine!

#2544
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cum adica nu spala oale?

#2545
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
Se oftica daca bagi oale in ea si nu mai spala nici de-a draq!

#2546
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Toate spala oale. Daca oalele sunt marisoare si msv edte de 9 seturi, atunci speli max 2. Daca msv este de 12 seturi splala chiar 4. Si eu am msr, msv, frigider bosch

#2547
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ce ati alege: Electrolux ESL4200LO / Beko DIS1522 sau altceva incorporabil de 45?


#2548
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006

 bardu, on 16 martie 2014 - 10:59, said:

Ce ati alege: Electrolux ESL4200LO / Beko DIS1522 sau altceva incorporabil de 45?

Eu am BEKO DIS1522 si deocamdata sunt multumit de ea, nu stiu nimic despre ELECTROLUX asa ca nu ma pot pronunta. Eu sunt singur, este suficient pt mine, dar nu este f mare ca si interior. Pt mine este suficient. Daca sunteti mai multi in casa ti-as sugera sa iei ceva mai mare . Parintii au un BEKO de 13 seturi, este mai incapatoare, se simte diferenta

Edited by 2069, 16 March 2014 - 20:58.


#2549
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ma gandeam mai mult la aspectul estetic, pot modifica mobila pentru o masina de 45 latime.
Totusi m-am dezumflat daca o persoana reuseste sa umple o masina intr-o zi, clar nu e pentru noi, 2 adulti + 1 copil (de luna viitoare chiar 2 copii :) ).
Am vazut Gorenje autonoma 14 seturi, interior inox + filtre cu autocuratare, mai studiez.

#2550
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Eu am ales Electrolux 4200LO, era singura sub 82cm inaltime disponibila atunci, pentru ca mie imi ramasesera cam 81.6-81.8cm inaltime, si nu vroiam sa risc sa trimit inapoi masina ca nu imi incape sub blat. Arata ok si Beko ala, incarcare la jumatate la o masina de 45cm mi se pare in plus, si asa nu consuma mult, mai ales pe programul economic.

Aspectul estetic nu prea exista la masinile complet incorporabile, le vezi doar cand le deschizi. Interior inox au toate, filtrele alea le clatesti sub apa din cand in cand, important e consumul si cum arata interiorul, cate vase poti baga in ele. Daca ai loc de 60cm si ti se aduna multe vase, merita una de 60. Altfel, speli de 2 ori pe zi, nu e mare branza, si asa nu face mare zgomot si au program rapid toate, nu e chiar bataie mare de cap.

#2551
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
@daemon
Prin estetic am vrut sa se inteleaga posibilitatea de a nu strica armonia mobilei.
Imi poti da niste detalii legate de nr de membri ai faminilei/nr spalari pe zi, m-ar ajuta foarte mult sa reconsider aceasta varianta de MSV Electrolux.
Multumesc anticipat.

Edited by bardu, 17 March 2014 - 09:42.


#2552
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Sunt deocamdata eu si sotia, mancam dimineata si seara. De obicei in fiecare seara gateste ceva, daca nu pentru cina, atunci pentru pus la lucru. Si spalam la MSV in fiecare zi.

Ce incurca sunt oalele - daca sunt pline de grasime, sau cu mancare uscata merita spalate in MSV, dar daca e doar ciorba, o speli mult mai rapid la chiuveta, dureaza 2 min. Farfurii poti pune o gramada, dar daca vrei sa pui si doua oale deja trebuie sa te chinui sa le aranjezi pe langa farfurii.

Daca ai posibilitatea sa iei de 60cm fara sa modifici tare mobila, cred ca merita. De obicei cele de 60cm au si optiunea incarcare la jumatate (nu stiu ce inseamna, cred ca tu decizi daca e jumatate sau nu, ca ea sigur baga 1/2 din cantitatea de apa si detergent). Daca nu, singurul dezavantaj al astora de 45 e ca in loc sa speli o singura data, speli de doua ori. Si avand in vedere ca poti lasa peste noapte sa spele, sau cat te uiti la film, nu e mare dezavantajul.

#2553
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Multumesc pentru raspuns. Cu masina de 60 stric mobila total :( , bucataria e mica.
Voi urmari putin cum se aduna vasele sa vad daca as putea sa le sortez.

#2554
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
In primele zile dupa ce am luat masina, mi-am spalat toate vasele din casa :D   Ne uitam amandoi si ziceam - de stiam dinainte, lasam loc pt masina de 60cm. Dar de atunci nu am mai zis niciodata.

Daca sunt prea multe vase, le las langa chiuveta, si mai pun o tura la spalat, pur si simplu.

#2555
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006

 bardu, on 17 martie 2014 - 09:57, said:

Multumesc pentru raspuns. Cu masina de 60 stric mobila total Posted Image , bucataria e mica.
Voi urmari putin cum se aduna vasele sa vad daca as putea sa le sortez.

Eu zic sa iti iei de 60. La mine seara nu mai ramane nimic de bagat, intra toate cu oale si vase in care am incalzit. Am vazut prezentarea pe youtube la Electroluxul pe care il vrei tu si chiar m-am mirat ce mica este. Nu mi-a placut nici ca trebuie sa scoti tot sertarul de sus ca sa il muti mai jos, la mine asta se face cu un simplu click. Daca aveti un copil si urmeaza si cel de al 2-lea .... categoric iti trebuie o msv de cel putin 12 seturi. Asta e parerea mea Posted Image
P.S. Nu mi-ar place sa las vasele langa chiuveta pana la tura urmatoare de spalat pentru ca eu in marea majoritate a timpului spal seara si asta ar insemna sa stea pana a doua zi seara ....

Edited by claudia07, 17 March 2014 - 10:23.


#2556
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 bardu, on 16 martie 2014 - 23:00, said:

Ma gandeam mai mult la aspectul estetic, pot modifica mobila pentru o masina de 45 latime.
Totusi m-am dezumflat daca o persoana reuseste sa umple o masina intr-o zi, clar nu e pentru noi, 2 adulti + 1 copil (de luna viitoare chiar 2 copii Posted Image ).
Am vazut Gorenje autonoma 14 seturi, interior inox + filtre cu autocuratare, mai studiez.
La o familie de 4 nu iti lua de 9 seturi. Eu am avut si am trecut pe 12 seturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate