Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#505
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
daca nu ai fost niciodata chiar merita sa mergi, cu toate ca e mai aglomerat. E frumos pe Valea Oltului unde drumul serpuieste impreuna cu calea ferata pe langa Olt. Sunt multe viaducte peste Olt si peisaje frumoase. Si restul traseului este frumos, drumul trecand prin zone de podis.

Daca vrei sa vezi si alte locuri frumoase pori incerca varianta Pitesti, Rm Valcea, Horezu, Tg Jiu, Petrosani, Hateg, Caransebes, Lugoj, Timisoara. Drumul este bun si nu este mai lung dar trece prin maretul defileu al Jiului. Chiar merita incercat daca nu ai fost.

#506
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
La asta ma uitam acuma pe ViaMichelin. I-am dat Bucuresti-Oravita (desi vreau TM) ca sa vad pe unde ma baga si la Sightseeing mi-a dat ruta asta de care zici tu prin Rm. Valcea si Tg. Jiu.

Cred ca pana la urma o sa merg pe Bucuresti - A2 - Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Tg. Jiu - Orsova - Moldova Noua - Oravita - Resita - Deta - Timisoara. In felul asta vad si ce imi doream din varianta 1 (muntii) si ce imi placea la varianta 2 (Dunarea). Me happy! :)

Mersi mult pentru informatii!

Edited by steelk, 24 February 2009 - 16:03.


#507
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
pai pe traseul descris de tine nu treci prin munti decat pe portiunea dintre Baia de Arama si Baile Herculane (intre Tg Jiu si Orsova in enumerarea ta) in rest mergi pe la marginea lor. Traseul tau dureaza cam mult ca timp si ar fi indicat daca tot esti in concediu sa-l faci in doua zile, cu cazare la Baile Herculane.

eu zic sa te razagandesti in privintaa autostrazii, mai bine mergi pe A1  :)


PS. scuze, acum mi-am dat seama ca ai zis ca mergi Oravita, Resita, Deta. Da, intradevar si aceasta portiune trece prin muntii si e spectaculoasa, Cheile Carasovei intre Anina si Resita sunt foarte frumoase.

Edited by rexkroki, 24 February 2009 - 16:38.


#508
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
A1, true true :D

Ma mai gandesc de fapt. Si mie mi se pare cam lunga varianta asta "full" pe care am zis ca o aleg. Nu as vrea sa il fac in 2 zile ca e doar o saptamana de concediu si vreau sa stau si in TM. Ma gandesc serios la Pitesti, Rm Valcea, Horezu, Tg Jiu, Petrosani, Hateg, Caransebes, Lugoj, Timisoara fiindca mi se pare mai misto ce e de vazut acolo decat pe varianta Orsova. Pana la urma primeaza peisajele peste durata dar nu vreau sa ajung sa il fac in 2 zile sau intr-o singura zi iar la Moldova Noua deja sa fiu praf de oboseala ...

Edited by steelk, 24 February 2009 - 21:04.


#509
octavyus

octavyus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2008
Ca o recomandare, poti combina traseele la dus-intors astfel incat sa nu pierzi nimic. Poti merge la dus pe traseul spus de tine si la intors pe Oravita-Moldova-Noua-Orsova-Craiova-Bucuresti.
Astfel nu pierzi nimic, vezi tot si te incadrezi cu drumul intr-o singura zi :)

#510
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Da, la asta ma gandeam si eu. Mi se pare o idee foarte buna. Mersi!

LE: Mi-am dat seama ca mai e un avantaj al abordarii asteia, octavyus, si anume ca la dus, partea "frumoasa" mai spre inceput cand sunt odihnit iar la intors, la fel, tot spre inceput. Daca ajungeam dupa 5-7 ore de condus la Moldova Noua, dinspre Bucuresti, numa de peisaj nu cred ca imi ardea :)

Edited by steelk, 27 February 2009 - 09:40.


#511
octavyus

octavyus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2008
La dus, partea frumoasa este: intre Valcea si Tg jiu daca ai timp sa opresti la Manastiri si la pestera Muierilor, dar la pestera o sa iti ia ceva vreme ca se intra doar la fix inauntru. Apoi, valea Jiului e faina, si drumul Hateg-Caransebes cand treci pe langa Sarmizegetusa.
La intoarcere e frumos mai tot pana la Orsova. Mai ales Clisura Dunarii si drumul Oravita-Moldova Noua. De la orsova spre Bucuresti nu mai vezi mare lucru...
Imi pare bine ca am putut sa te ajut steelk! :)

#512
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Cateva constatari proaspete:

A1  - nota 8 , penalizata de multiplele denivelari dar in special de calitatea slaba a marcajului mai ales pe portiunea Bucuresti - raul Arges unde noaptea si mai ales pe vreme rea deabia se vede.

Pitesti - Sibiu nota 9 cu portiuni mai rele in apropiere de Pitesti si pe viaductele de peste Olt

Sibiu - destul de rau

Sibiu - Copsa Mica nota 9

Copsa Mica - Blaj - Santimbru - nota 6 pe ansabmlu dar portiunile mai bune alterneaza cu cele mai rele.

Santimbru - Centura Alba Iulia - Vintu de Jos - Deva - Sacamas nota 9

Sacamas - Lugoj nota 7

Lugoj - Timisoara nota 7 sunt si portiuni reabilitate dar se mai lucreaza in apropiere de Timisoara

Timisoara - acceptabil

Timisoara - Stamora Moravita nota 10

Stamora Moravita - Oravita  nota 6

Oravita - Naidas nota 4

Naidas - Moldova Noua nota 8

Moldova Noua - Svinita nota 10 sunt insa cateva portiuni scurte fara asfalt, se lucraza la podete.

Svinita - Orsova nota 6 cu multe zone in lucru, consolidari de versanti si lipsa asfalt

Orsova - D.T. Severin nota 7

D.T Severin - Strehaia nota 10

Strehaia - Craiova - Pitesti nota 9

#513
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki,ai fost recent pe Alba-Blaj-Copsa Mica?Cum este soseaua?Ultima data cand am trecut pe acolo era dezastruoasa,cu niste denivelari uriase,gauri in asfalt,asfalt impins in marginea soselei de la caldura...naspa...Cum mai arata acum?Dealul ala de cobori catre Blaj...tot asa denivelat este?
Merci!

#514
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Situatia nu e prea roz nici acum, de aia i-am dat doar nota 6.

Intre DN1 si Blaj situatia e bunicica, am fost prin Santimbru, nu am mai ocolit prin Teius. Pe aceasta scurtatura drumul e bun chiar daca are multe curbe si nu e marcat. De la podul peste Mures si pana la Blaj drumul s-a mai stricat de asta toamna, au aparut denivelari si cateva gropi dar cu atentie ziua poti merge cu 110, depinde si de masina. Inainte de serpentinele de la intrarea in Blaj, mai exact dupa iesirea din Craciunel, drumul se strica. Se lucreaza inca la un podet si se circula pe jumatate de drum dar traficul e redus si nu sunt probleme. Pe serpentine e aceiasi situatie valurita ca asta vara si inca este semafor la podul peste Tranava Mica. Intre Blaj si Copsa Mica situatia e si mai dezastruoasa sunt multe denivelari si chiar daca gropile au mai fost astupate se simt foarte tare plombele, plus ca dalele din beton din care e facut drumul in apropiere de Copsa Mica sunt cam roase si deplasate pe la imbinaturi.

#515
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki...tot ce ai descris am vizualizat....din cate imi dau eu seama nu s-a schimbat nimic...asa ca tot varianta Sibiu-Medias este cea mai buna...Bine ca mi-ai spus,multumesc!In mod obinuit drumul Timisoara -Medias il fac noaptea...si ultima data cand am mers pe Blaj mi-am blestemat zilele ca am luato pe acolo...de atunci mi-am jurat ca nu voi mai merge pe acolo decat daca va fi reparat....sau fortata de imprejurari.

#516
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Trebuie sa fac musai un drum la Cluj din Bucuresti,asa ca intreb si eu forumistii: care e cel mai bun drum?,nu neaparat cel mai scurt,dar sa fie si ceva de vazut ca merg cu familia si macar ei sa admire peisajul. :cheers:

#517
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Dupa parerea mea.o prima varianta r fi:
- Bucuresti-Brasov-Sighisoara-Tg.Mures-Cluj.
Alta:
-Bucuresti-Brasov-Sibiu-Alba-Cluj.
O alta varinata este
-Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-Alba-Cluj.

Poate colegii forumisti vin cu idei mai bune.

#518
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Revin tot eu cu postare,cu informatii din vestul si centrul tarii.
Sambata am plecat catre Medias,din Timisoara si am revenit in Timisoara duminica seara.Destinatia finala a fost de fapt Danes.
In fine,sa va spun,dupa parerea mea,cam cum se prezinta drumurile si pe unde am mers.
La dus am mers asa:
-Timisoara-Buzias...pana pe la Cheveresul Mare,soseaua e buna,dupa aceasta localitate...e JALE.
-(Cheveres)Buzias-Lugoj...soseaua e varza,rupta,gaurita,denivelata....si cu vaporul pe furtuna e mai bine ca pe aceasta sosea.
-Lugoj-Faget-Dumbravita(ultima localitate inainte de a intra in europeanul Arad-Deva) drum varza....gauri,plombe puse la un nivel mai inalt decat nivelul soselei.Grija mare sa nu va fentati pe portiunea de sosea de dupa iesirea din Logoj,catre Deva...urmeaza portiune de sosea foarte buna,in urcare,pe serpentinele acelea,ii dai talpa si la coborare nimeresti direct in soseaua decopertata,cu viteza mare.Per ansamblu drumul e rau,prea putine portiuni de sosea foarte buna.
-Dumbravita-Mintia-Deva...sosea foarte buna,insa extrem de aglomerata,asta se stie.
-Deva-pana la intrare in Sebes,respectiv la popasul Luch 2000,soseaua e buna,se circula destul de rapid,chit ca am mers in coloana.Atentie la sinucigasii care se grabesc...trebuie sa ii feresti,daca vrei sa scapi nevatamat,deci ochii ii toate oglizile si puneti copilotul sa fie extrem de atent si el/ea.
-Luch 2000-Vintu de Jos-Alba Iulia-Blaj...soseaua este excelenta,se circula foarte bine.In Alba Iulia,va recomand din tot sufletul sa folositi centura orasului,asta daca nu aveti de mers musai in oras.Centura este refacuta,arata ca in palma si e putin circulata.
-Blaj-Copsa Mica....e asa si asa...Dupa coboarea de pe serpentinele de la intrare in Blaj,este un semafor,se lucreaza la drum.E micut,ca si si lngime de sosea lucrata.Drumu este mai mult asa decat asa...adica:)alterneaza portiuni bune de sosea,cu portiuni rele de tot.Cel putin dupa ce treci de Micasasa,e rau:plombele puse sunt mai inalte decat soseaua,deci cu denivelari la greu,mai sunt si gropi,insa partea buna este ca sunt mici ca dimensiune,majoritatea si trecand cu roata peste ele nu se simt ca si cum ai intra in ele.Soseaua este din placi si se aude ca si cum ai avea pana.In aceasta perioada a anului,oamneii pregatesc terenurile de pe dealuri pentru arat,asa ca dadusera fos la miristi,fumul gros invaluia pe portiuni mari soseaua si era periocl mare de accidente.Din loc in loc am intalnit grupuri de pompieri,politie si pe cei de la Protectia Civila sau situatii de urgente,cum le-o spune,se chinuiau sa stinga focurile de pe marginea soselei.Intrun loc focul se intinsese pana la padure,deja era pericolul sa ia foc padurea...mai ales ca vantul batea destul de tare.
-Copsa Mica-Medias...sosea buna,se circula foarte bine...
-la intrare in Medias...atentie!,Soseaua principala este decopertata pe portiuni...diferenta de nivel e mare...e de preferat sa se circule cu viteza mica si cu mare grija.Decopertarea este pana aproape de centrul orasului.Cum se trece de Spitalul Judetea,spre iesirea catre Sighisoara,soseaua e asa si asa,sunt multe guri de canalizare,acoperite-Slava Domnului!- si cateva gropi destul de mari acoperite cu pietris...mai bine le ocoliti...
-Medias-Danes(28km pe GPS) drum excelent...chiar ma gandeam daca nu suntem tot in Romania si daca astia din jud.Sibiu si jud. Mures au o astfel de sosea intre Medias si Sighisoara,oare de ce nu se poate face asa peste tot?Daca era soseaua asta pe 4 benzi,zau de nu ziceam ca-i pista de avion...

Deci asta a fost la dus.La intors am venit asa:

-Medias-Copsa Mica-Blaj-Vintu de Jos-Orastie-Simeria Vechea...
-Simeria Veche-Calan-Hateg...sosea si buna si rea...alterneaza portiunile de sosea buna cu portiunile cu gropi si denivelari.
-Hateg-Otelul Rosu-Caransebes...sosea excelenta....se circula foarte bine,soseaua ca-n palma.
-Caransebes-Lugoj...asa si asa...aglomerat si denivelat.Se circula relativ bine.
-Lugoj-prin Izvin-Timisoara...foarte rau....portiuni scrute de sosea excelenta,insa predomina drumul rau.Se merge in coloana mare si se lucreaza la sosea,la consolidarea ei.Sunt aproximativ 5 semafoare(sau 6,nu mai stiu) din care doar 2 sunt scurte,restul sunt pentru portiuni de drum foarte lungi,se sta la coada mare....Multi taie coada si se baga in fata....drumul asta mi-a scos cativa peri albi,de nervi...pierdut timpul cat cuprinde.Mai bine as fi ocolit pe la Arad...

Nah,cam asta a fost traseul nostru.O colega imi recomanda sa ocolesc pe Resita,pana la Caransebes,decat sa ma enervez pe sosea rea.
In plus,sa nu uit,de la atata zdranganeala si drum prost,va trebui sa merg cu masina la service,bina ca e inca in garantie,sa ii mai stranga suruburile,ca zdrangane toata...mi-e ca o sa ne cada bordul in brate(glumesc,dar cert e ca zdrangane).

#519
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002

Quote

-(Cheveres)Buzias-Lugoj...soseaua e varza,rupta,gaurita,denivelata....si cu vaporul pe furtuna e mai bine ca pe aceasta sosea.

Dar per total tot e mai bine Lugoj - Buzias - TM Sud decat Lugoj - Izvin - TM Nord, nu ? :)

PS: CS - Resita - Voiteg - TM e mai bine decat CS - Lugoj - Buzias - TM ?

Edited by steelk, 31 March 2009 - 08:27.


#520
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Deci,la primul traseu...ori pe unde ai merge,chit ca o iei pe Buzias sau alegi varianta Izvin...e cam aceeasi treaba.
Pe Buzias ,cum scriam mai sus,cam de pe la Cheversul ala...incepe drumul cel rau,cu denivelari si gropi...e groaznic,sincer!
Pe partea cealalta,pe langa faptul ca este rau,denivelat si cu gropi,pe anumite protiuni si anumite distante,trebuie sa stai la cozi kilometrice asteptand sa se faca verde la semafoarele puse...
Asa ca,pe ocolitelea,ajung la concluzia ca mai bine o iau pe Arad sau pe Resita....pe Arad catre Deva si pe Resita catre Caransebes(si invers).
Si la al doilea traseu,pe care am recunoscut ca inca nu am mers,adica Tm-Resita-Caransebes...au mers colegii mei....au preferat ocolisul de aproximativ 40 km,drumului de CS-Lugoj-Tm.
Ei au mers asa Hateg-Caransebes-Resita-Timisoara.

#521
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Am inteles. Mersi frumos! Inca o intrebare: daca as avea de facut Herculane - TM, ce traseu mi-ai recomanda (strict dus)? Ma refer la calitatea drumului evident. Distanta e pe locul doi. Tot Herculane-CS-Resita-TM?

Edited by steelk, 31 March 2009 - 12:39.


#522
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
steelk,sa recapitulam :) ....am un stil al meu de a ma face foarte prost inteleasa pe unde mai postez,probabil ca nu ma pricep sa scriu cum trebuie in forumuri...in fine...
Traseul pe Resita,asa cum scriam,este mai lung cu aproximativ 40km fata de traseul prin Lugoj.Adica venind dinspre Herculane catre Timisoara,din Caransebes mergand catre Resita,ocolesti aproximativ 40 km,decat daca ai merge direct Caransebes-Lugoj-Timisoara.
Dar de multe ori eu personal am preferat sa ocolesc in kilometrii,dar sa recuperez ca timp datorita drumului foarte bun si lejer.Fiecare alege traseul pe care il doreste,evident,in functie de timpul de care dispune si de cat de mult il intereseaza calitatea soselei.Varianta de care ai intrebat daca eu o recomand,este varianta mai lunga,insa mult mai lejera ca si trafic,in plus calitatea soselei este mult mai buna.Nu imi permit sa spun "ia-o pe acolo,ca asa zic eu".Este alegerea fiecaruia.Eu,cum am precizat deja,nu am mers niciodata,in 2 ani jumate de cand avem masina,pana la Resita,deci nu cunosc soseaua de Resita.Insa am foarte multi prieteni si colegi care folosesc saptamanal soseaua asta si mi-au povestit despre ce-i vorba.
Pe varianta Herculane-Caransebes-Lugoj-Timisoara soseaua este proasta,ca si calitate.....sunt putine portiuni de traseu cu sosea de fuga,cum se spune....in plus este foarte aglomerat pe aici,iar intre Lugoj si Timisoara,daca alegi varianta Belint-Izvin-Recas-Remetea...sunt semafoare pentru repararea drumului....asa ca in loc sa faci,sa zicem,50 de minute,faci o ora si jumate pana la Timisoara.
Iti doresc drum bun si sa iei hotararea corecta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate