Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2665
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmccrya, on 08 august 2016 - 20:38, said:

... Inca ne mandrim cu ce s-a facut pe vremea comunismului ....nu dupa revolutie Posted Image

Total greşit ! De exemplu nu cred că se poate mândri cineva cu asfaltul de la Obârşia Lotrului la Pasul Groapa seacă.
Să nu mai vorbim de Transalpina, al cărui traseu se înzăpezea invariabil chiar la sud de Rânca înainte de a fi retrasat pe creastă în 2008 - 2010. Drumul a fost croit pe vremea monarhiei, iar comuniştii n-au fost în stare de acea simplă modificare, şi nu era greu.
Istoria nu o putem schimba, în schimb ne putem imagina ce şosele super am fi avut dacă n-am fi suferit deloc de acea plagă sinistră numită comunism.
Sau, şi mai bine, putem să informăm asupra stării drumurilor, fără a face comentarii (care sunt neproductive).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 August 2016 - 00:03.


#2666
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 08 august 2016 - 23:35, said:

Total greşit ! De exemplu nu cred că se poate mândri cineva cu asfaltul de la Obârşia Lotrului la Pasul Groapa seacă.
Să nu mai vorbim de Transalpina, al cărui traseu se înzăpezea invariabil chiar la sud de Rânca înainte de a fi retrasat pe creastă în 2008 - 2010. Drumul a fost croit pe vremea monarhiei, iar comuniştii n-au fost în stare de acea simplă modificare, şi nu era greu.
Istoria nu o putem schimba, în schimb ne putem imagina ce şosele super am fi avut dacă n-am fi suferit deloc de acea plagă sinistră numită comunism.
Sau, şi mai bine, putem să informăm asupra stării drumurilor, fără a face comentarii (care sunt neproductive).


Sănătate şi toate cele bune !
Sunt de acord cu tine, dar totusi imi lasa un gust amar felul in care unele autoritati inteleg sa cheltuie bani publici si europeni fara sa gandeasca. Un drum in zona montana, daca nu este protejat, degeaba il faci.

#2667
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Stie cineva starea drumului Sibiu--Ramnicu-Valcea--Pitesti?

Edited by daniMMM, 17 August 2016 - 20:19.


#2668
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaistoian, on 09 august 2016 - 15:55, said:

... Un drum in zona montana, daca nu este protejat, degeaba il faci.

Despre ce drum e vorba ?


Sănătate şi tcb !

#2669
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 18 august 2016 - 01:08, said:


Despre ce drum e vorba ?


Sănătate şi tcb !
Cel spre Sarmizegetusa Regia, inaugurat in primavara si rupt de prima furtuna in vara!

#2670
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View PostdaniMMM, on 17 august 2016 - 20:19, said:

Stie cineva starea drumului Sibiu--Ramnicu-Valcea--Pitesti?

Cum sa fie este bun si aglomerat :)

#2671
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaistoian, on 18 august 2016 - 17:39, said:

Cel spre Sarmizegetusa Regia, inaugurat in primavara si rupt de prima furtuna in vara!

Aaaa, am crezut că vorbeşti de Transalpina.
Ok, ai dreptate, dar vin cu observaţia că acel drum s-a asfaltat abia acum, nici vorbă de aşa ceva pe timpul comuniştilor. Iar acum ce poţi să ceri de la nişte inşi cu o mentalitate generată tot de vechiul regim.
Şi uite cum se face că dacă ne gândim la toate aspectele, vrînd-nevrînd ajungem la concluzia off-topic că toate relele de astăzi apar din cauza celor 45 de ani negri.


Sănătate şi toate cele bune !

#2672
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Stie cineva cum e drumul Tandarei - Giurgeni - Harsova - Topolog - Ciucurova - Ceamurlia de Jos - Jurilovca? Drumurile sunt E60, 22A, 22D, 222

Edited by yozmo, 19 August 2016 - 15:35.


#2673
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 19 august 2016 - 07:38, said:


Aaaa, am crezut că vorbeşti de Transalpina.
Ok, ai dreptate, dar vin cu observaţia că acel drum s-a asfaltat abia acum, nici vorbă de aşa ceva pe timpul comuniştilor. Iar acum ce poţi să ceri de la nişte inşi cu o mentalitate generată tot de vechiul regim.
Şi uite cum se face că dacă ne gândim la toate aspectele, vrînd-nevrînd ajungem la concluzia off-topic că toate relele de astăzi apar din cauza celor 45 de ani negri.


Sănătate şi toate cele bune !
Da, este asfaltat acum, dar nu au protejat soseaua deloc. Imi aduc aminte ca in 2011 cand am ajuns la Obarsia Lotrului ma uitam cum era protejat podul peste Lotru cu trei randuri de gabioane pline cu bolovani, deci au gandit bine atunci, dar acum nu.

#2674
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Am revenit dupa un circuit de aprox 2100km prin tara. Info despre urmatoarele drumuri:
Galati-Slobozia-Bucuresti-Pitesti - asfalt ok, se merge bine, aglomeratie atat in Bucuresti cat si pe centura(sambata dimineata), plus A1 aglomeratie spre Pitesti si multi soferi care nu stiu/nu vor sa foloseasca banda 1)

Pitesti - Curtea de Arges - Rm. Valcea - a fost ruta recomandata de waze pt ca era aglomeratie pe E81. DN73C e plin de petice si gropi. Dar macar a fost mai liber.

Rm. Valcea - Horezu - Pestera Muierii - ok dar recomand sa mergeti pe DJ675C spre pestera.

Transalpina - foarte bun cu mici exceptii la cateva podete.

Sebes - Hateg (A1 si E79) foarte bun.

Hateg - Manastirea Prislop - ultimii 3 km (dupa Silvaşu de Sus) sunt praf. Bataie de joc la cati turisiti viziteaza zona.

Hateg - Sarmizegetusa Regia - E79 si ultimii km spre Sarmizegetusa Regia sunt foarte ok, in rest drum peticit si cu ceva gropi.

Hunedoara - Deva - Brad - Abrud - Arieseni - Portiunea Deva - Brad e in lucru se merge pe o singura banda din 2 si sunt 3-4 zone cu semafoare. Brad - Abrud - Arieseni drum peticit, dar macar a fost liber (am mers seara si a fost ok)

Arieseni - Campeni - Turda - Cluj - la fel, peticit pana spre Turda, dupa a fost ok.

Cluj - Alba Iulia - Sibiu - drum ok, dar f. aglomerat.

Transfagarasan - Ok pana la Balea Lac, de la Vidraru spre Curtea de Arges e cam nasol, denivelari multe.

Curtea de Arges - Campulung (DN73C) - cel mai prost drum pe care am mers in concediul asta. Zone multe cu gropi, drum rupt pe anumite portiuni, indicatoare lipsa.

Targu Secuiesc - Focsani - Galati. Ojdula - Lepsa drum impecabil, nou, Focsani - Nanesti ok dar cu denivelari, mare atentie la viteze mari, Hanu Conachi - Galati aglomerat.

#2675
adivalentin

adivalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 03.09.2008
Buna ziua ,o rugaminte,va rog sa-mi spuneti cum se prezinta drumul Gheorgheni-Bicaz,ma intereseaza in acest week-end sa fac cheile bicazului.multumesc!

#2676
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
E ok drumul, peticit pe alocuri. Drum bun.

#2677
medecinsenior

medecinsenior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.01.2016
Planuiesc sa fac Transraraul cu urcare din Pojorata, ca apoi sa ies la Chiril si sa continui pana la Vatra Dornei. In ce stare este drumul pe valea Bistritei? (bucata Chiril-Vatra Dornei) Nu am mai fost demult pe Valea Bistritei, care e superba, insa nici nu as vrea sa imi rup masina (varianta e sa ma intorc tot prin Pojorata si sa continui spre VD, via Iacobeni.

#2678
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Salut.
L-am facut acum 2 saptamini, in directie inversa.
Vatra Dornei - Chiril este OK pentru 50-60 km/h, peticit, fara gropi.
Transraraul e spectaculos. Inclin sa cred ca varianta Chiril-Pojorita e mai buna decit invers.
De la Pojorita la Vatra Dornei drumul este foarte bun, asfaltat acum citiva ani.

#2679
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
întrebare ptr brașoveni.cum e drumul de la cetatea râșnov până în poiana brașov?

Edited by sanderoalex, 28 August 2016 - 22:12.


#2680
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsanderoalex, on 28 august 2016 - 22:12, said:

întrebare ptr brașoveni.cum e drumul de la cetatea râșnov până în poiana brașov?
Am circulat pe acolo si este foarte bun.

#2681
ddaniel006

ddaniel006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2013
A fost cineva de curand pe ruta: Ploiesti-Boldesti Scaieni-Patarlagele-Gura Siriului? Ma intereseaza starea drumului

#2682
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010

View Postddaniel006, on 30 august 2016 - 12:00, said:

A fost cineva de curand pe ruta: Ploiesti-Boldesti Scaieni-Patarlagele-Gura Siriului? Ma intereseaza starea drumului
Am fost eu. Sunt drumuri judetene intre Ploiesti si Siriu, nu foarte late si trec prin multe localitati, dar sunt circulabile, fara gropi multe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate