Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2413
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

 G-Ionel, on 21 iunie 2015 - 09:34, said:

M-ar interesa care este starea  DN13B Praid -Gheorgheni, DN 13A Odorhei-M. Ciuc si DJ 113 Bixad-Lacul Sf. Ana.
Multumesc.

Pe Praid - Gheorgheni am fost eu acum o saptamana, e bun. Erau cateva portiuni pe care le plombau, dar in cea mai mare parte drumul e bun.

Edit: Despre starea drumului Tandarei - Fetesti aveti idee cum este? Ca sa ajung de la Braila la mare pe A2 e ok prin Tandarei sau e mai bine prin Slobozia?

Edited by hanks, 22 June 2015 - 07:58.


#2414
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
@hanks Tandarei - Fetesti era bun cand am mers anul trecut. Baraganul - Tandarei avea insa ceva portiuni mai proaste dar s-a mers ok. Recomand ruta asta daca ai de mers la sud de Constanta. Pt Constanta sau Mamaia recomand ruta pe la Viziru - Harsova. Am mers acum 2 sapt f ok.

#2415
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

 shadow_x3x, on 22 iunie 2015 - 09:35, said:

@hanks Tandarei - Fetesti era bun cand am mers anul trecut. Baraganul - Tandarei avea insa ceva portiuni mai proaste dar s-a mers ok. Recomand ruta asta daca ai de mers la sud de Constanta. Pt Constanta sau Mamaia recomand ruta pe la Viziru - Harsova. Am mers acum 2 sapt f ok.

La sud de Constanta merg. Multumesc pentru informatii.

#2416
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 G-Ionel, on 21 iunie 2015 - 09:34, said:

M-ar interesa care este starea DN 13A Odorhei-M. Ciuc [...]

Drumul este bun, se poate merge cu viteza pe el. Doar in 2-3 curbe a alunecat marginea drumului si au pus indicatoare de ingustare de drum, caz in care se intalnesc 2 tiruri. In rest drumul bun, extrem de putine gauri.

#2417
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Siti cumva care e starea drumului de la Nucsoara la Carnic (in Retezat)?

#2418
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
Care este starea drumului Craiova-Alexandria-Bucuresti?

#2419
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
craiova - caracal nu am mai fost de ceva vreme, era bun. De la Caracal pana aproape de Rosiori, pe raza judetului Olt, sunt benzi ingustate, s-au apucat cred prin 2012 sa largeasca drumul dar ...s-au impotmolit. Se merge insa decent. De la limita judetului Teleorman (Maldaieni) pana la Bucuresti se merge bine, fara mari probleme. Alexandria are centura foarte OK data in folosinta recent.

#2420
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

La începutul lunii am avut treabă în zona Câmpulung Muscel, aşa încât vin cu informaţii noi de pe DN73 şi câteva drumuri adiacente.

Pe DN73, începând din marea curbă de la Mioveni (unde este benzinăria Lukoil şi unde se termină asfaltul) şi până la Schitu Goleşti sunt în funcţiune 12 semafoare, care-şi schimbă culoarea cam la 5 minute. Vor să lărgească şoseaua şi s-o reasfalteze integral.
De la Mioveni, cei 1,1 km care mai rămăseseră din beton sunt mai proşti ca niciodată, betonul a fost raşchetat şi parcă mergi pe macadam. În schimb, sunt multe porţiuni lungi de câţiva km fiecare unde este asfalt nou, iar acolo unde sunt montate semafoarele asfaltul a fost pus deocamdată doar pe un sens. Şi mai sunt încă destule porţiuni unde încă se mai circulă pe asfaltul vechi.
În concluzie, am pierdut vreo juma' de oră în plus faţă de anul trecut, evitaţi să mergeţi câteva luni bune pe DN73 între Mioveni şi Schitu Goleşti.

Tocmai ca să evit acea bucată, la întoarcere spre Bucureşti am zis să merg pe DN73C până la Muşăteşti, iar de acolo să ies la Merişani (în drumul Piteşti - Curtea de Argeş).
DN73C este excelent, cu 2 excepţii, deja clasice.
Prima este bucata dintre Schitu Goleşti şi Slănic, unde este şi acum veşnicul beton, plombat pe alocuri cu asfalt. Sunt şi câteva gropi apărute chiar în plombele cu asfalt.. Recomand să se circule numai pe beton şi să se evite pe cât posibil asfaltul. Surparea din apropierea caprei de beton peste care treceau vagonetele funicularului (pe urcarea dinspre Godeni către Berevoieşti) este la fel ca anul trecut, se circulă pe pământ, pe un singur fir, pe vreo 50 de metri.
A două excepţie este sus, de la breteaua spre Mânăstirea Slănic, pe cca. 1km spre Domneşti, unde asfaltul e destul de denivelat, din cauză că pe dedesubt cam mereu fuge la vale pământul. Anul trecut reparaseră prin reasfaltare întreaga porţiune, dar au apărut din nou denivelări semnificative.

În fine, drumul 703I, pe valea Vâlsanului, de la Muşăteşti până la ieşirea în DN7C este excelent ca asfalt şi mirific ca peisaj. Sunt câteva curbe destul de strânse unde şi drumul parcă se îngustează, dar sunt şi multe porţiuni drepte unde poţi merge şi cu 120 km/h.Când am trecut eu, era raşchetat asfaltul pe bucăţele dreptunghiulare (parcă prin satele Stroieşti şi Mălureni), şi tocmai puneau plombe în loc, dar plombele deja puse sunt ok, maşina nu le simte deloc. De fapt, cred că la ora asta s-a terminat deja cu pusul plombelor şi drumul e o excelentă alternativă la DN73, pentru că se iese în DN7C (care e bun) şi prinzi toată autostrada spre Bucureşti.
Evident că o alternativă şi mai bună era drumul 731 (Domneşti - Pişcani), dar voiam să încerc şi ceva nou, şi n-am regretat.


Sănătate şi toate cele bune !

#2421
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
DN2D Focșani - Târgu Secuiesc va fi complet asfaltat până la sfârșitul lui august sau începutul lui septembrie... Mi-au spus-o muncitorii care lucrează la ultima parte a drumului pe raza județului Covasna. Pe teritoriul județului Vrancea drumul este lat și impecabil. Întrebarea care mi-o pun - după finalizare credeți ca va fi trafic intens cu multe TIR-uri și altele ca prin Pasul Oituz ?

#2422
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu cred ca va fi trafic intens, mai ales cu tiruri. Vor circula cele care au mers si pana acum, banuiesc ca majoritatea vin dinspre Galati. Problema ar trebui formulata in alt sens, cate masini pline cu lemne vor circula pe acolo?

#2423
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Cineva imi recomanda o ruta Tulcea Brasov ?

Cum e Braila - Buzau ?

#2424
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 yonut_a, on 28 iunie 2015 - 10:32, said:

Cineva imi recomanda o ruta Tulcea Brasov ?

Cum e Braila - Buzau ?

Este bun, dar trebuie putina atentie daca te prinde  ploaia in sectorul Braila-Faurei, deoarece s-au format ceva sleauri de la camioane, nu cine stie ce, dar se strange apa in ele. Totodata, sa ai in vedere ca de la Braila pana la Urleasca pe cateva sectoare sunt indicatoare cu limitare de viteza, puse la misto, unde se sta cu radarul.De la Faurei la Buzau drumul este mult mai bun si fara restrictii.
De la Buzau spre Brasov ai posibilitatea pe Siriu - Intorsura sau pe Valea Prahovei. Oricum sa nu mergi cumva pe Cheia, caci am fost la sfarsitul lunii mai a.c. si drumul este prost, afectat de traficul greu si intarzii foarte mult pe acolo. Recomand pe Valea Prahovei.

#2425
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

A fost cineva de curand spre Lacul Bolboci - Zanoaga?
Am gasit ceva in acest topic dar sunt relatari vechi, de prin 2012.

Thx all,
Dan.

#2426
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
Multumesc pentru raspuns.
Cum imi recomandati sa merg Craiova-Constanta, pelcand la ora 16:30 din Craiova? Pe Pitesti, cu traversarea Bucurestiului martea la ora 19, pe Pitesti, cu luat prin Gaiesti si apoi pe soseaua de centura, sau pe Caracal si apoi pe soseaua de centura pana la A2?
Mersic!

#2427
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 amandigi, on 24 iunie 2015 - 20:24, said:

Siti cumva care e starea drumului de la Nucsoara la Carnic (in Retezat)?
Daca nu e prea tarziu: se poate face cu orice masina, pe portiunea neasfaltata (4km) s-a pus piatra si pamant si s-a trecut cu cilindrul pentru tasare.

#2428
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
@alvis Iti recomand sa scoti din calcul varianta Caracal, drumul din judetul Olt este foarte prost. Eu as merge pe Pitesti cu traversarea Bucurestiului.

Edited by blue74lion, 05 July 2015 - 18:23.


#2429
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 amandigi, on 24 iunie 2015 - 20:24, said:

Siti cumva care e starea drumului de la Nucsoara la Carnic (in Retezat)?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IlQ28WO4RlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cleopatra-7, 05 July 2015 - 22:24.


#2430
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua.
In august plec in concediu in zona Crivaia (Caras Severin). Plecarea din Ramnicu Sarat (BZ).
Pe harta am doua optiuni de traseu, astfel:
1. Ramnicu Sarat - Buzau - Brasov - Sibiu - Orastie - Caransebes - Slatina-Timis - Brebu Nou - Crivaia  600 km
2. Ramnicu Sarat - Buzau - Bucuresti - Pitesti - Craiova - Orsova - Slatina-Timis - Brebu Nou - Crivaia 630 km
Pe ambele variante ar fi cam acelasi timp de parcurs si acelasi nr de km. Majoritatea drumului drumuri europene si nationale (calitate asfalt buna spre foarte buna, banuiesc eu). Traseul Ramnicu Sarat - Brasov - Orastie - Sarmisegetusa l-am facut si anul trecut si a fost ok. Nu stiu in continuare pana la Caransebes cum e.
Pe traseul 2 n-am mai umblat decat pana la Pitesti.
Care ar fi recomandarea voastra?
De asemenea stie cineva cum este drumul Slatina-Timis - Brebu Nou - Crivaia (DJ 582)? Stare carosabil, recomandabil sau nu? O fi mai bine sa ocolesc Caransebes - Resita - Valiug - Crivaia?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate