Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2359
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În fiecare iarnă se poate ajunge până la fosta cabană Capra, actuala Posada - Capra. Mai sus nu.
Prin "iarnă" se înţelege o perioadă mai extinsă, adică din prin septembrie până prin iunie.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 18 April 2015 - 21:33.


#2360
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pana la cabana capra

#2361
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Stiti cumva, cum se mai circula pe valea Oltului?

#2362
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Se circula relativ bine. In doua locuri sunt lucrari, se trece la semafor sau paleta, in functie de prezenta lucratorilor.
edit: am trecut luni 18 mai si m-am intors marti 19 mai pe Valea Oltului.

Edited by geocosma, 21 May 2015 - 14:28.


#2363
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pe harta, pentru ruta Tartasesti - Campina, asa rapid, am vazut variantele:
- spre Targoviste - Filipestii de Padure (DJ720) - DN1 - Campina
- spre Targoviste - Ion Luca Caragiale (DN72) - DN1 - Ploiesti - Campina
- spre Ciocanesti (DJ701B) - Darmanesti - DN1A - Ploiesti - Campina
- spre Contesti si apoi spre DN1A sau spre DN72

Ce traseu recomandati, din pct de vedere al calitatii drumului (nu neaparat km; bine acum, nu sa ma intorc spre Centura Bucurestiului...)?
Multumesc

#2364
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Recomand prima variant. Asfalt foarte bun, drum liber, doar un echipaj in Moreni.

#2365
danyc

danyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.06.2006
Salut,

Ma gandesc ca in week-end-ul prelungit de Rusalii sa fac o tura cu masina pe ruta Brasov - Valenii de Munte - Vulcanii Noroiosi - Baraj Siriu - Covasna - Lacul Sf. Ana - Lacul Rosu - Lacul Bicaz - Borsec - Toplita - Reghin - Cluj
(detaliat aici https://goo.gl/OZYtxu )
Daca stiti ca vreo portiune de drum de acolo e de evitat / gresita, va rog sa-mi spuneti si mie Posted Image

Multumesc

#2366
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdanyc said:

Salut,

Ma gandesc ca in week-end-ul prelungit de Rusalii sa fac o tura cu masina pe ruta Brasov - Valenii de Munte - Vulcanii Noroiosi - Baraj Siriu - Covasna - Lacul Sf. Ana - Lacul Rosu - Lacul Bicaz - Borsec - Toplita - Reghin - Cluj
(detaliat aici https://goo.gl/OZYtxu )
Daca stiti ca vreo portiune de drum de acolo e de evitat / gresita, va rog sa-mi spuneti si mie Posted Image

Multumesc
Atentie la lucrarile de pe DN 10, dupa ce treci de Barajul Siriu. Verifica pe site-ul cnadnr care este situatia.
Bafta

#2367
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Intereseaza-te si de Reghin-Cluj.
Baraj Siriu-Covasna pe unde vrei sa mergi?

#2368
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanyc, on 24 mai 2015 - 18:23, said:

... - Lacul Sf. Ana - ...
Daca stiti ca vreo portiune de drum de acolo e de evitat / gresita, va rog sa-mi spuneti si mie  ...

Pentru Lacul Sfânta Ana alege o deviere mai mare, adică du-te la Târgu Secuiesc şi de acolo la lac, folosind DJ113. Bucata de drum de la Bixad până ce dai în DJ 113 este ciuruită complet, am mers cu maximum 10 - 20 km/h pe acolo şi tot n-am reuşit să evit craterele din asfaltul care e de pe vremea comunismului. Şi fă cumva să nu ajungi la Sf. Ana în week-end, pt. că parcările rudimentare (de pământ) sunt prea departe, complet ocupate şi nu te lasă paznicii să ajungi cu maşina mai aproape. Va trebui să plăteşti parcarea chiar dacă vei lăsa maşina parcată pe drum, iar apoi vei merge pe jos câţiva kilometri în plin soare.
După ce am observat distanţa ce o ai de parcurs prin soare, noi ne-am întors la maşină şi am renunţat complet la vizită. A rămas pe altă dată, în timpul săptămânii.

Sănătate şi toate cele bune !

#2369
danyc

danyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.06.2006

View Postoaspetele, on 24 mai 2015 - 21:17, said:

Intereseaza-te si de Reghin-Cluj.
Baraj Siriu-Covasna pe unde vrei sa mergi?

Siriu - Intorsura Buzaului - Zagon - Covasna; pe harta se vede mai exact: https://goo.gl/OZYtxu

#2370
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Fratilor, sambata am de facut drumul Tg - Jiu - Petrosani.

Stiu ca sunt lucrari pe defileu - o sa fiu sambata pe la pranz pe acolo ... aveti idee cam cat se pierde in zona lucrarilor ?

Daca e ceva de bun simt, n-as ocoli pe alte parti ca e mult mai mult de mers.

Multumesc !

#2371
danyc

danyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.06.2006

View PostOvidiuNS, on 25 mai 2015 - 00:41, said:


Bucata de drum de la Bixad până ce dai în DJ 113 este ciuruită complet, am mers cu maximum 10 - 20 km/h pe acolo şi tot n-am reuşit să evit craterele din asfaltul care e de pe vremea comunismului.


Multumesc de sfaturi.
In legatura cu Bixad - Sf. Ana, imi puteti spune cat de recenta e experienta dumneavoastra?

#2372
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdanyc, on 25 mai 2015 - 08:17, said:


Siriu - Intorsura Buzaului - Zagon - Covasna; pe harta se vede mai exact: https://goo.gl/OZYtxu

daca nu ma insel, o buna parte e neasfaltat.

View Postdanyc, on 25 mai 2015 - 08:19, said:

Multumesc de sfaturi.
In legatura cu Bixad - Sf. Ana, imi puteti spune cat de recenta e experienta dumneavoastra?
am fost eu acum 2-3 saptamani, e prost.

#2373
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanyc, on 25 mai 2015 - 08:19, said:

... In legatura cu Bixad - Sf. Ana, imi puteti spune cat de recenta e experienta dumneavoastra?

Experienţa noastră este din iulie 2012. M-am uitat adineauri pe street-view-ul din maps.google.com şi am văzut că pozele sunt din august 2012, când se plombaseră gropile. În plus, îmi dau seama acum că bucata de drum finală (cu asfalt foarte bun) este DJ113A, în timp ce DJ113 iese la Bixad. Azi-noapte mi se păruse că 113 merge până la lac. Mea culpa !

De fapt, ca să nu vorbesc din amintiri în ce priveşte asfaltul, citiţi ce am scris chiar atunci. Tocmai se discutase pe alt topic despre cum arăta Transfăgărăşanul, cu gropi pe care nu le puteai evita din cauza jocului umbrelor. Despre plombele puse după ce am fost noi nu ştiu ce să zic, din experienţele de pe alte drumuri pe unde circul mai des pot spune că se plombează în fiecare primăvară/vară. Acuma ... ţine şi de noroc. Poate postează şi altcineva care a fost anul ăsta pe acolo.

În ce priveşte accesul cu maşina până la lac, în week-end-ul acela se putea intra gratuit cu maşina doar până la această parcare, mai departe nu erai lăsat, improvizaseră o barieră unde stătea cineva care tăia chitanţe. Noi mai întâi am întors şi apoi am lăsat maşina în şirul de pe marginea drumului (mai înapoi cu vreo 30 de metri de semnul acela cu "Oprirea interzisă"). Nici nu ne-am depărtat bine de maşini că am şi văzut un nene care a venit şi ne-a pus cu nesimţire un bileţel în parbrizul nostru. Deja ne pierise cheful de a ne plimba prin soare, aşa că ne-am întors şi l-am făcut atent pe nenea ăla să-şi ia bileţelul înapoi că noi ne-am răzgândit şi nu rămânem acolo.

Într-adevăr, sunt aproape 3 ani de atunci, e posibil ca situaţia să se fi schimbat. Eu m-am simţit dator să intervin şi să spun ce am experimentat noi cândva, pentru că, de obicei, schimbările sunt destul de rare pe la noi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2015 - 12:08.


#2374
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Se poate merge pana jos, dar platesti o taxa extra.
Dar nu e o distanta atat de mare de mers pana jos, daca esti apt. Se taie oarecum prin padure.
Ce ma mira pe mine este faptul ca foarte multi merg sa vada Lacul Sf Ana, dar aproape nimeni nu se inghesuie catre Tinovul Mohos.
[ http://bloguldecalatorii.ro/wp-content/uploads/2011/03/7.-Primul-ochi-de-apa-din-Tinovul-Mohos.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezervația naturală se află într-unul dintre craterele Masivului Ciomatu - prelungirea extrem sudică a lanțului vulcanic al Munților Harghitei, în sud-vestul satului Lăzărești și imediat în apropierea Lacului Sfânta Ana.

Edited by oaspetele, 25 May 2015 - 12:45.


#2375
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttablagiu_xxx, on 25 mai 2015 - 08:18, said:

Fratilor, sambata am de facut drumul Tg - Jiu - Petrosani.

Stiu ca sunt lucrari pe defileu - o sa fiu sambata pe la pranz pe acolo ... aveti idee cam cat se pierde in zona lucrarilor ?

Daca e ceva de bun simt, n-as ocoli pe alte parti ca e mult mai mult de mers ...

În octombrie 2013 nu le-am numărat, dar erau vreo 10 - 20 de semafoare. Dacă prinzi jumătate din ele pe roşu şi stai la fiecare câte 5 minute, ar fi de pierdut între o juma' de oră şi o oră numai cu statul pe loc la semafoare. Dar cum Murphy de obicei e prezent, poţi pierde şi mai mult.

Pe de altă parte, nici nu ai pe unde să ocoleşti fără să pierzi minim două ore. Însă, fiind zi, poate ar fi interesant să parcurgi Transalpina şi Cheile Jieţului, deşi parcă drumul era prost pe ultima porţiune. Şi mai contează şi condiţiile meteo.
Dacă presiunea atmosferică va fi ridicată sâmbătă (interesează-te vineri), atunci eu aş merge pe TA, dacă sunt condiţii meteo nasoale, m-aş resemna cu semafoarele de pe Valea Jiului.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2015 - 13:21.


#2376
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostOvidiuNS, on 25 mai 2015 - 13:20, said:

În octombrie 2013 nu le-am numărat, dar erau vreo 10 - 20 de semafoare. Dacă prinzi jumătate din ele pe roşu şi stai la fiecare câte 5 minute, ar fi de pierdut între o juma' de oră şi o oră numai cu statul pe loc la semafoare. Dar cum Murphy de obicei e prezent, poţi pierde şi mai mult.

Pe de altă parte, nici nu ai pe unde să ocoleşti fără să pierzi minim două ore. Însă, fiind zi, poate ar fi interesant să parcurgi Transalpina şi Cheile Jieţului, deşi parcă drumul era prost pe ultima porţiune. Şi mai contează şi condiţiile meteo.
Dacă presiunea atmosferică va fi ridicată sâmbătă (interesează-te vineri), atunci eu aş merge pe TA, dacă sunt condiţii meteo nasoale, m-aş resemna cu semafoarele de pe Valea Jiului.


Sănătate şi tcb !

Multumesc ! Ce spui tu e incurajator :)

Transalpina era prima optiune, dar e inchisa pe Ranca - Ob Lotrului, ce pot face e Brezoi - Ob Lotrului - Petrosani, desi asta am mai facut de cateva ori. Daca la timp as face la fel, mai degraba as sta la semafoare decat prin serpentine pe unde am mai fost.

Poate stie cineva o situatie mai recenta, mai asteptam

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate