Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#883
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postadrianatoma, on Apr 2 2008, 17:18, said:

am facut plaja si in jur de 25 aprilie...tin minte ca sigur de Pastele ortodox de acum 3 ani care a picat pe 30 aprilie sau 1 mai faceam plaja...dar nu in barcelona, ci putin mai jos spre valencia...acum nu stiu ce sa zic, daca o fi chiar asa mare diferenta..oricum in mai plaja era plina de turisti si mergeai la plaja fara probleme


eu am vazut oameni care faceau plaja (erau nordici insa) in 12 februarie:)

#884
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postpaul06, on Apr 4 2008, 14:19, said:

Barcelona Bus Turistic este 18 euro/zi/persoana si este cea mai buna varianta de a vizita Barcelona. Exista 2 trasee de nord si de sud. Amandoua au capatul in Piata Catalunyei, cozile sunt infernale dar sunt multe autobuze si merge repede.
Ruta de nord include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Sagrada Familia, Gracia, Park Guell, Tramvia Blau-Tibidabo, Sarria, Palatul Regal, Stadionul FC Barcelona, etc.
Ruta de sud include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Placa d'Espanya, Creu Coberta, Montjuic, Barri Gotic, Zoo, etc.
Sistemul este super, in momentul in care ai urcat in bus primesti o brosura cu traseul si obiectivele turistice asa ca poti sa cobori unde vrei, vizitezi cat vrei si apoi revi in statie de unde iei alt bus.

Anul asta autobuzul costa 20 euro pentu o zi si 26 pentru 2 zile consecutive.Si aici cresc preturile in fiecare an,dar nu in ritmul celor din Romania.  :)
http://www.tmb.net/e...ic/bitllets.jsp

Edited by Transilvania, 04 April 2008 - 14:37.


#885
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Stiti cand incepe perioada reducerilor de vara in Barcelona? Vreau sa imi iau bilet de acum si daca tot e vara si sunt reduceri intentionez sa vizitez orasul si sa fac si ceva cumparaturi.

#886
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTransilvania, on Apr 4 2008, 14:36, said:

Anul asta autobuzul costa 20 euro pentu o zi si 26 pentru 2 zile consecutive.Si aici cresc preturile in fiecare an,dar nu in ritmul celor din Romania.  :)
http://www.tmb.net/e...ic/bitllets.jsp

Eu am fost in 2006, asa ca se pare ca esti mai actual la preturi  :D

View PostRaluca06, on Apr 2 2008, 16:19, said:

In principiu incepand cu ce data este posibil sa stai la plaja... macar cateva ore in timpul pranzului?

Eu am fost in perioada 24-30 mai si a fost foarte cald, insa apa e un pic cam rece.

#887
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postgabilol, on Apr 5 2008, 12:16, said:

Stiti cand incepe perioada reducerilor de vara in Barcelona? Vreau sa imi iau bilet de acum si daca tot e vara si sunt reduceri intentionez sa vizitez orasul si sa fac si ceva cumparaturi.
Anul trecut au inceput in 1 Iulie,dar e posibil sa inceapa anul asta mai tarziu,dar in principiu asa va fi.

#888
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

View PostTransilvania, on Apr 5 2008, 18:42, said:

Anul trecut au inceput in 1 Iulie,dar e posibil sa inceapa anul asta mai tarziu,dar in principiu asa va fi.


Stie cineva care este pretul cu care se inchiriaza pe plaja in Calella umbrelele de soare ? Multumesc

#889
daniel29

daniel29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2008

View PostRaluca06, on Apr 4 2008, 11:40, said:

Multumesc pentru raspunsuri.... pe 9 o sa ajunga acolo (sper ;))) si deja imi fac planuri pentru bagaje :D. Altceva.. presupun ca nu se merita in perioada asta PORT AVENTURA, nu? Am vazut multa apa p-acolo...
eu am fost anul trecut pe la inceputul lunii mai si era vremea cat de cat ok..cand am fost am prins vreo 3 zile ploioase.oricum daca vrei sa te distrezi nu conteaza vremea.sunt foarte multe de vazut si cred ca nu iti va ajunge o saptamana.La port aventura e ok sa te duci in perioada in care nu este sezon.Prin lunile iulie,august stai la coada cu orele sa te urci intr-o masinarie.Bafta si distractie frumoasa.

#890
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Mercik de urari....

Si eu cred ca n-o sa-mi ajunga timpul... si problema e ca nu stiu la ce sa renunt :)) Din cate am citit toate obiectivele sunt interesante si merita vizitate.
Cred ca renunt la PORT AVENTURA pentru Tibidabo .. ca sa imbin utilul cu placutul :))

#891
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Hello!

M-am intors ieri de la Barcelona. A fost excelent! Am stat 8 zile si cred ca am vizitat aproape tot ce era mai imprtant de vizitat, zic eu. Oricum, dupa primele trei zile nu imi mai simteam picioarele. Am folosit din plin...picioarele, busurile si metroul. Am avut abonament de 5 zile pt toate mijloacele de transport ( mai putin liniile expres- busurile acelea galbene): 21.7euro. Nu am luat busul turistic; din ce am vazut pe harta am acoperit cam tot ce faceai si cu el.

Referitor la parcul de distractii de la Tibidabo...mi s-a parut cam slabut..adica masinariile erau cam vechi, ruginite,..parerea mea.

Daca mai este nevoie am sa mai revin cu informatii..

Edited by danahd, 07 April 2008 - 14:31.


#892
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Am inteles ca sunt si autobuze care merg pe timpul noptii in Barcelona.. stiti cumva daca este si asa si cam pe ce rute aproximative ar circula?

Am inteles ca sunt si autobuze care merg pe timpul noptii in Barcelona.. stiti cumva daca este asa si cam pe ce rute aproximative ar circula?*

Si multumesc lui "Transilvania" pentru informatie.. daca afli ceva legat de anul asta (pe ce data incep reducerile de vara) sa ne anunti si pe noi  ;)

#893
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Imi recomandati si mie, va rog, un apartament in Barcelona? Caut cu un dormitor.. daca a mai fost cineva care a stat la apartament il rog sa imi spuna la care. Doresc sa plec in iulie pt cel putin o sapt si as vrea sa merg pe varianta apartamentelor. Am stat anul trecut intr-un apartament in Viena si e altfel, nu doar o camera cu baie ca la hotel. Daca a stat cineva in apartament la Barcelona astept locatia si pareri.. Va multumesc! :helpsmilie:

#894
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postgabilol, on Apr 7 2008, 19:40, said:

Am inteles ca sunt si autobuze care merg pe timpul noptii in Barcelona.. stiti cumva daca este si asa si cam pe ce rute aproximative ar circula?

Am inteles ca sunt si autobuze care merg pe timpul noptii in Barcelona.. stiti cumva daca este asa si cam pe ce rute aproximative ar circula?*

Si multumesc lui "Transilvania" pentru informatie.. daca afli ceva legat de anul asta (pe ce data incep reducerile de vara) sa ne anunti si pe noi  ;)
Sint autobuze de noapte,toate cu plecarea si sosirea in Plaza Catalunya.
http://www.tmb.net/e...ols/planols.jsp    aveti optiunea night bus.

#895
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpaul06, on Apr 4 2008, 14:19, said:

Barcelona Bus Turistic este 18 euro/zi/persoana si este cea mai buna varianta de a vizita Barcelona. Exista 2 trasee de nord si de sud. Amandoua au capatul in Piata Catalunyei, cozile sunt infernale dar sunt multe autobuze si merge repede.
Ruta de nord include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Sagrada Familia, Gracia, Park Guell, Tramvia Blau-Tibidabo, Sarria, Palatul Regal, Stadionul FC Barcelona, etc.
Ruta de sud include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Placa d'Espanya, Creu Coberta, Montjuic, Barri Gotic, Zoo, etc.
Sistemul este super, in momentul in care ai urcat in bus primesti o brosura cu traseul si obiectivele turistice asa ca poti sa cobori unde vrei, vizitezi cat vrei si apoi revi in statie de unde iei alt bus.

Poti sa iei combinat pe ambele linii, sa zicem 2 zile consecutiv? Cat costa asa? Tu cum ai procedat? Iti ajunge o zi pentru fiecare linie?

#896
kleine_tier

kleine_tier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.10.2007

View Postluci80, on Jun 7 2006, 13:09, said:

Vreau sa zbor la Barcelona. Nu am cazare, dar ma duc in vizita. Unii imi spun ca-mi trebuie invitatie, altii imi spun ca nu mai e nevoie. Ba ca-mi trebuie 150 euro, ba 300. Spania asta e cam pretentioasa, dar Barcelona e frumoasa (na ca am facut si rima).
La momentul de fata cel mai ieftin bilet de avion gasit cu toate taxele ma ajunge 259 euro. Posibil sa gasesc mai ieftin pe undeva????
Si care sunt conditiile de iesire... ca sunt cam debusolat. :D

Incearca www.clickair.com (Low Cost de la Iberia Airlines) Au deschis cursa asta relativ de curand si sunt foarte seriosi (cel putin ca orar). Am reusit sa merg acum 2 saptamani cu 70 E; dus intors (9 E bagaj de cala).

Fiind low cost, conteaza f mult cat de din vreme il cumperi....incearca cu vreo 2 luni inainte si s-ar putea sa ai surprize... :D

#897
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postraluca2005, on Apr 8 2008, 16:10, said:

Poti sa iei combinat pe ambele linii, sa zicem 2 zile consecutiv? Cat costa asa? Tu cum ai procedat? Iti ajunge o zi pentru fiecare linie?


mai bine iti iei abonament normal tmb, nu bus turistico si mergi si vizitezi ce vrei tu, cat vrei tu...fara toti englezii si japonezii p capul tau...

#898
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Am gasit pe net ceva apartamente in Barcelona.. dar daca a mai stat cineva la un apartament anume sa imi dea si mie detalii. Ar fi bine ca as merge "la sigur" (si eu in acelasi loc).

#899
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

View Postgabilol, on Apr 7 2008, 21:27, said:

Imi recomandati si mie, va rog, un apartament in Barcelona? Caut cu un dormitor.. daca a mai fost cineva care a stat la apartament il rog sa imi spuna la care. Doresc sa plec in iulie pt cel putin o sapt si as vrea sa merg pe varianta apartamentelor. Am stat anul trecut intr-un apartament in Viena si e altfel, nu doar o camera cu baie ca la hotel. Daca a stat cineva in apartament la Barcelona astept locatia si pareri.. Va multumesc! :helpsmilie:

Nu pot sa te ajut cu numele unui apartament cu un dormitor, dar pot sa iti spun unde am stat noi.
Noi am stat intr-un apartament cu trei dormitoare chiar la 5 min de Pza Espana. Se numeste San Fructuoso. Apartamentul nu a fost cine stie ce dar a fost curat si bine localizat. Noi am facut rezervare pe net la  .http://www.apartmentsramblas.com

Edited by danahd, 08 April 2008 - 20:29.


#900
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postraluca2005, on Apr 8 2008, 16:10, said:

Poti sa iei combinat pe ambele linii, sa zicem 2 zile consecutiv? Cat costa asa? Tu cum ai procedat? Iti ajunge o zi pentru fiecare linie?
Biletul e valabil pe toate rutele,sint 3 circuite diferente.Te poti urca si cobori din autobuz de cate ori vei dori pe parcursul zilei.Sint statii comune la cate 2 rute si acolo poti schimba autobuzele.Vezi aici harta si statiile  http://www.tmb.net/e...tesiparades.jsp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate