Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#811
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postbroscutza_, on Mar 24 2008, 22:15, said:

In octombrie as vrea sa vad si eu Barcelona numai ca nu am gasit oferte de charter pt oras: Barcelona - sunt numai pentru statiunile de langa : santa susana, costa brava,... etc... Daca aleg varianta de a merge in santa susana de ex am inteles ca exista un tren ce merge in barcelona .. cine stiie mai multe detalii referitoare la acest transport : cat faci din statiuni pana in barcelona ( timp)? care este orarul pt acest tren ? este pana tarziu seara ...?

Care ar fi conditiile pentru a inchiria masina in spania? Cam care este costul?

Care din statiunile de langa barcelona merita cel mai mult? Tin sa precizez ca nu vreau sa merg la plaja ci in mod deosit ma intereseaza sa vizitez 5 - 7 zile Barcelona si imprejurimile.

Daca aveti sugestii pentru un hotel cu pret bun in Barcelona + avion sunt binevenite. :)

Multumesc anticipat,

mai cauta prin paginile anterioare ca vei gasi raspunsuri la intrebarile tale...

#812
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008
Si eu plec la Barcelona in Spetembrie, de pe 16 pana pe 22. Mi-am cumparat si biletele de avion. De la Tarom. "Numai" 2500 ron am dat, dus - intors, pentru doua persoane, cu toate taxele incluse. Cand am cautat oferte low cost prin februarie-martie am gasit la Blue Air cu 100 eur dus intors. Am plecat din Pipera si pana sa ajung in Romana la agentie deja se vandusera. Urmatoarele bilete ajungeau cam la doua sute si ceva dus intors de persoana, dar nu in zilele in care vroiam noi sa plecam. Asa ca m-am enervat si m-am dus si am cumparat de la Tarom. Asta e! Nici eu nu inteleg cum au reusit alte persoane sa isi cumpere asa ieftin.
Oricum, rezervarea am facut la Hotel Ibis, 4 stele, 89 eur pe noapte/camera. Mi se pare super accesibil. Intr-adevar, nu este in centru. Este la 10 min cu metroul de centru.
Oricum, abia astept! :)

#813
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Stie cineva totusi oficial (sau nu) data la care incep reducerile din timpul verii in barcelona? Am citit pe aici ca s-ar incadra in lunile iulie si august, dar pentru aceasta vara 2008 pot citi undeva sau stie cineva care este data de deschidere oficiala a reducerilor? Pentru ca in Paris de ex a fost 10 ianurie, iar noi ne-am dus imediat dupa anul nou.. aveam ceva libere.. si am fi vrut sa luam mai cu asalt magazinele decat am facut-o.. Multumesc :rolleyes:

#814
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMihaela_Crz, on Mar 25 2008, 17:50, said:

Si eu plec la Barcelona in Spetembrie, de pe 16 pana pe 22. Mi-am cumparat si biletele de avion. De la Tarom. "Numai" 2500 ron am dat, dus - intors, pentru doua persoane, cu toate taxele incluse. Cand am cautat oferte low cost prin februarie-martie am gasit la Blue Air cu 100 eur dus intors. Am plecat din Pipera si pana sa ajung in Romana la agentie deja se vandusera. Urmatoarele bilete ajungeau cam la doua sute si ceva dus intors de persoana, dar nu in zilele in care vroiam noi sa plecam. Asa ca m-am enervat si m-am dus si am cumparat de la Tarom. Asta e! Nici eu nu inteleg cum au reusit alte persoane sa isi cumpere asa ieftin.
Oricum, rezervarea am facut la Hotel Ibis, 4 stele, 89 eur pe noapte/camera. Mi se pare super accesibil. Intr-adevar, nu este in centru. Este la 10 min cu metroul de centru.
Oricum, abia astept! :)

2500 e f mult :( mai ales pentru Barcelona, pana si 200 si ceva la blue air era mai bine...sau clickair la vreo 300 si ceva 2 persoane...ooof

cred ca te-ai grabit putin cu cumpararea lor, dar asta e...sa fie intr-un ceas bun, sa te bucuri de vacanta!

#815
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostBogdanra, on Mar 24 2008, 22:18, said:

Nimic in afara de Carrefour si o multime de magazine..si de mall-uri:)


Care?? In afara de mall ul din port duminica nu am gasit nimic deschis.

View PostRaluca06, on Mar 20 2008, 15:54, said:

Te rog, Iulia_, spune-mi cum ai prins vrema? ... si inca ceva :D cam cat te-a dus, aproximaiv, intrarile la tot ce ai enumerat tu?


Cu BCN card, care iti ofera reduceri cam peste tot, intre 10 si 50%, au fost cam asa:

Sagrada 7 euro
La Pedrera 6,40
Batllo 13.20
Acvariu 14.40
Muzeu Picasso 5 euro

Gratuit: plimbare 1.30 h pe mare (11 euro de altfel)
Muzeul de Stiinte Naturale
Muzeul de Istorie
Gradina Botanica
Mirador de Colom
Torre de Collserola (Tibidabo)
Museu de Ceramica
Museu Etnologic

si multe altele pe care nu mi le amintesc.

#816
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

View Postidumihai, on Mar 22 2008, 10:39, said:

Pina acum am formulat intrebari. Fiindca incep sa ma simt haotic de ordonat (!), vreau sa incerc sa intreb mai precis. Am sa ma flu in Calella pentru zece zile intre 13-23.06.
1. Cum ajung de la aeroportul Barcelona la hotelul meu din Calella (Miami Park), cu autobus, tren, etc ?
2. Aflindu-ma in Calella, cum sa gindesc si sa planific vizitarea Barcelonei, pe durata a citorva zile, de dimineata pina seara ?
Multumesc


REVIN...DE LA AEROPORT...PINA IN GARA(PENTRU A AJUNGE IN CALLELA)INTREABA PE TRANSILVANIA..ESTE ACOLO SI NE AJUTA MULT....DIN GARA DIN BARCA AI TREN DIRECT IN CALLELA..6 EURO/PERS....APOI UN TAXI SI REZOLVI ....
VIZITA IN BARCA MUSAT TOATA ZIUA..DACA POTI LA 9 DIM SA AJUNGI IN BARCA....HABAR NU AI CUM TRECE TIMPUL...EU IN 3 ZILE DE ALERGAT DE LA ORA 9 PINA LA ULTIMUL TREN SPRE CALLELA SI TOT MAI AI MULTE DE VAZUT...

#817
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
M-ati speriat putin cu zona Raval. Eu am rezervat la pensiunea Iniesta, langa statia de metrou Paralell, adica la marginea cartierului Raval, in dreapta bulevardului Rambla, pe sensul spre plaja.  Adica sa ajung in centru tr sa trec prin cartierul asta. E chiar asa de rau famat? S-ar putea sa am probleme?

#818
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postpalamariuc, on Mar 26 2008, 10:00, said:

M-ati speriat putin cu zona Raval. Eu am rezervat la pensiunea Iniesta, langa statia de metrou Paralell, adica la marginea cartierului Raval, in dreapta bulevardului Rambla, pe sensul spre plaja. Adica sa ajung in centru tr sa trec prin cartierul asta. E chiar asa de rau famat? S-ar putea sa am probleme?


sa spunem ca nu este chiar cel mai elegant cartier barcelonez... :P dar stai linistit, sigur nu vei pati nimic...ai grija doar sa nu ajungi pe stradutele alea inguste seara...daca stateau fetele ziua acolo si cu pestii lor, imi imaginez ca seara e si mai si...

#819
amia

amia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.06.2007
Adriana,multumim pentru parerile impartasite.Noi plecam la Barcelona in perioada 30 aprilie-5 mai si vom sta intr-un apartament inchiriat in Barceloneta.Sper sa va ajut si eu cu impresii dupa ce ma intorc.

#820
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Mai sus s-a vorbit despre avantajele Barcelona Card, uitati aici si  avantajele cardului pentru autobuzul turistic:
http://www.tmb.net/e.../descomptes.jsp
Cred ca diferenta ar urmatoarea:  daca esti prima oara in BCN e mai bun autobuzul turistic pt ca te lasa fix la obiectivele turistice relevante (44 de statii parca).  BCN card iti ofera transport gratuit pe aproape orice mijloc dar trebuie sa ajungi tu singur la ele. Deci s-ar adresa celor care au mai fost in BCN si nu vor sa viziteze neaparat obiectivele ultra cunoscute. Ambele ofera intrari gratuite, reduceri in diferite locuri etc.
Preturile seamana din cate vad...

#821
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008
Dar despre zona Heron City ce stiti? Acolo este hotelul la care vom sta noi....

#822
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMihaela_Crz, on Mar 26 2008, 12:43, said:

Dar despre zona Heron City ce stiti? Acolo este hotelul la care vom sta noi....

e relativ departe de centru...dar cu metroul sigur ajungeti repede in zonele de interes, au o retea excelenta. Plus ca am vazut ca sunteti intr-o zona comerciala f colorata asa ca nu cred ca va veti plictisi :P

#823
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Buna

Noi am platit 6 persoane biletele de avion...1711lei ...la Wizzair.

Acum o scurta intrebare... HArti ale Barcelonei se gasesc si in locurile de unde se achizitioneaza biletele de transport?
sau
Are cumva cineva vreo harta scanata? .....    :D  :rolleyes:

Multumesc!

#824
bondo

bondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.08.2007

View Postdanahd, on Mar 26 2008, 13:53, said:

Buna

Noi am platit 6 persoane biletele de avion...1711lei ...la Wizzair.

Acum o scurta intrebare... HArti ale Barcelonei se gasesc si in locurile de unde se achizitioneaza biletele de transport?
sau
Are cumva cineva vreo harta scanata? .....    :D  :rolleyes:

Multumesc!


harta Barcelonei o gasesti la centrele de info turism..noi am luat chiar de pe Rambla, la 1euro, asta-vara.

#825
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Harta orasului vei primi gratis de la biroul de turism din aeroport,harta de metrou vei gasi la orice statie de metrou(gratis).

#826
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostMihaela_Crz, on Mar 25 2008, 17:50, said:

Si eu plec la Barcelona in Spetembrie, de pe 16 pana pe 22. Mi-am cumparat si biletele de avion. De la Tarom. "Numai" 2500 ron am dat, dus - intors, pentru doua persoane, cu toate taxele incluse. Cand am cautat oferte low cost prin februarie-martie am gasit la Blue Air cu 100 eur dus intors. Am plecat din Pipera si pana sa ajung in Romana la agentie deja se vandusera. Urmatoarele bilete ajungeau cam la doua sute si ceva dus intors de persoana, dar nu in zilele in care vroiam noi sa plecam. Asa ca m-am enervat si m-am dus si am cumparat de la Tarom. Asta e! Nici eu nu inteleg cum au reusit alte persoane sa isi cumpere asa ieftin.

Te-ai grabit si ai platit enorm! Astazi, o simulare 17-24 septembrie la Wizzair da un pret de 660 RON/2 pers, una la Blue Air pentru 16-22 este 1080 RON/2 pers, iar la Clickair 936 RON/2 pers pentru 18-25 septembrie. Nu-i pacat?

Quote

Oricum, rezervarea am facut la Hotel Ibis, 4 stele, 89 eur pe noapte/camera. Mi se pare super accesibil. Intr-adevar, nu este in centru. Este la 10 min cu metroul de centru.

Si aici se putea mai ieftin si mai central, de ce va grabiti, domnule, atat de tare?!? Cazarea chiar ca putea sa mai astepte! La sfarsitul lui august am stat in Placa d'Espanya la banii astia, dar se putea si mai bine!

#827
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri!

#828
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postfly_dream, on Mar 26 2008, 14:13, said:

Te-ai grabit si ai platit enorm! Astazi, o simulare 17-24 septembrie la Wizzair da un pret de 660 RON/2 pers, una la Blue Air pentru 16-22 este 1080 RON/2 pers, iar la Clickair 936 RON/2 pers pentru 18-25 septembrie. Nu-i pacat?



Si aici se putea mai ieftin si mai central, de ce va grabiti, domnule, atat de tare?!? Cazarea chiar ca putea sa mai astepte! La sfarsitul lui august am stat in Placa d'Espanya la banii astia, dar se putea si mai bine!


fly_dream, nu poate oare renunta la ele? si sa isi ia banii inapoi? sau o mare parte macar...si sa-si ia unele mai ieftine? adica exista optiunea asta la tarom? e interesant de stiut si in general...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate