Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#2521
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
M-am intors din Barca pe 6 ian. Cred ca am avut asteptari ceva cam mari pentru orasul asta. Asa ca imi voi exprima parerea obiectiva despre el. Nu este din punctul meu de vedere cel mai frumos oras din Europa. Mie mi-au placut mai mult Parisul si Roma (si Vaticanul). Asta in sensul in care strazile sunt la fel de urate ca in Roma, dar au in schimb o arhitectura mult mai frumoasa, iar stradutele din centru te fac sa te lasi pierdut printre cladirile cu aer brazilian. In restul orasului, strazile lasa de dorit ca sa nu mai zis ca ma mir cum de nu mi-am rupt rotile de la geamantan din statie pana la hotel.Este orasul cu cei mai multi bisnitari si oameni veniti din tari sarace care se "descurca" si ei cum pot si asta chiar pe Rambla.
Orasul fara Gaudi este un oras banal. Gaudi este un geniu si unicat in felul lui. Sagrada este impresionatna, este mai mare decat ma asteptam. La Pedrera este foarte frumoasa, Casa Batlo uimitoare. Am vrut si noi sa mergem la Coloniile lui Gaudi, dar ne-am trezit prea tarziu. Fantanile, desi am stat langa ele, le-am ratat, dar sigur sunt impresionante. Muzeul de muzica catalana l-am vizitat pe dinafara si este foarte frumos, merita vazut. Parc de la Ciutadella extraordinar, poate chiar mai frumos decat Guell, desi e si el frumos in felul lui si este si mult mai mare. Am vazut papagali zburand cate 8-10. Am fost in Aquarium, extraordinar, muzeul CosmoCaixa nu merita vizitat, din punctul meu de vedere. Partea de nord a Barcei este oribila. Parca m-as intoarce in timp 25 de ani si as umbla prin Politehnica atat de urata e. Ca o concluzie personala: nu este cel mai frumos oras, clar, si cea mai buna perioada a anului pentru a-i face o vizita Barcelonei este clar perioada mai-oct ca sa poti face si baie. Deci intr-un top as pune-o pe locul 3.

#2522
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postanii_zboara, on 13th January 2010, 18:50, said:

Este orasul cu cei mai multi bisnitari si oameni veniti din tari sarace care se "descurca" si ei cum pot
Mie mi s-au parut la fel de multi si in Roma...Probabil,e chestie de sansa,iti ies in cale sau nu...

View Postanii_zboara, on 13th January 2010, 18:50, said:

CosmoCaixa nu merita vizitat, din punctul meu de vedere.
Mie mi s-a parut interesant.Ca sa nu mai vorbim de pretul simbolic al biletului...

#2523
christinne

christinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2007
Mie Barcelona mi s-a parut un oras foarte frumos, acum depinde si de gusturi, de starea de spirit, etc. Si mi s-a parut ca amestecul de oameni din toate colturile lumii face parte din farmecul inegalabil al orasului :). Cum spunea si Zuv, la Roma mi s-a parut ca ar fi la fel de multi "descurcareti" Daca e sa fac o comparatie intre cele 2 orase, din punctul meu de vedere Barcelona este deasupra Romei, dar, spun din nou, totul depinde de gusturi.
Legat de postarile lui lik_lights, eu pot sa spun ca am "beneficiat" de oferta lui si, in cunostinta de cauza, mi s-a parut foarte util sa o gasesc in topicul despre Barcelona :)

#2524
danieljinga

danieljinga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2009
Barcelona reprezinta una din variantele noastre de a petrece luna de miere. Ne-am gandit sa combinam agitatia orasului cu cateva zile in Palma de Mallorca.

Problema este ca nu stiu in ce masura as putea sa ajung din Barcelona pe insula, mai ales ca am vazut ca mai toate ferry-urile sunt deja ocupate in septembrie. Perioada in care am dori sa venim in Barcelona ar fi 14 - 28 septembrie.

De asemenea, avem temerea ca in a doua jumatate a lui septembrie sa nu mai fie apa calda sau sa ploua. Mai avem timp de lenevit la soare?

Un buget de 2500 de euro (2 persoane) ajunge pentru a vizita si a sta 13 nopti?

#2525
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

Quote

Un buget de 2500 de euro (2 persoane) ajunge pentru a vizita si a sta 13 nopti?

Vreti sa mancati numai la restaurante de lux? :D Daca va gasiti o cazare la un pret rezonabil,va mai raman bani si ptr italia :D

Edited by mufa, 15 January 2010 - 12:01.


#2526
adynutzaa

adynutzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.09.2008
Nu stiu de ce dar am impresia intotdeauna ca depinde cum te indragostesti de un oras si de starea ta cand il vizitezi.... si de vreme :)
eu la Paris si Roma am fost iarna, cam innorat, cam gri totul (frumos dar gri). La Barcelona am fost cand erau 29 de grade si totul stralucea de la soare, noi ne mai opream la o terasa sa ne racorim la o bere ... in celelalte locuri cautam un loc sa ne incalzim... Din punct de vedere al arhitecturii si lucrurilor de vizitat fiecare e unic si are destule de vizitat... dar vizitati-le VARA ! :)
(bine si faptul ca traiesc la mama ploii la Londra mai spune ceva de ce m-am indragostit de orasul cu soare )
Dar tot o sa ma intorc candva si in Barca (si in Roma si Paris) ... deocamdata e plina lista de to do ... insa de intors sigur ma intorc :)

#2527
Cristy76

Cristy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.04.2007
La sfarsitul lui februarie ajung si eu la Barcelona. Daca nu schimba Wizz orarul de zbor, la 2 dimineata suntem pe BCN, autobuzul ne duce pana in Piata Catalunya iar de acolo mai avem cam 2 km pana la hotel. E ok sa mergem pe jos?
Traseul este cel din poza atasata.

Attached Files



#2528
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostCristy76, on 17th January 2010, 17:07, said:

La sfarsitul lui februarie ajung si eu la Barcelona. Daca nu schimba Wizz orarul de zbor, la 2 dimineata suntem pe BCN, autobuzul ne duce pana in Piata Catalunya iar de acolo mai avem cam 2 km pana la hotel. E ok sa mergem pe jos?
Traseul este cel din poza atasata.
Chiar si la ora aia, nu cred sa aveti probleme de siguranta. Mai degraba sa nu va cocoseze bagajele.

#2529
Cristy76

Cristy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.04.2007

View Postnniki, on 17th January 2010, 17:48, said:

Chiar si la ora aia, nu cred sa aveti probleme de siguranta. Mai degraba sa nu va cocoseze bagajele.
merci!
nu suntem dintre cei care cara toata casa dupa ei cand pleaca in vacanta  :D

#2530
horhe_gxg

horhe_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 05.10.2005

View PostCristy76, on 17th January 2010, 18:56, said:

nu suntem dintre cei care cara toata casa dupa ei cand pleaca in vacanta :D
chiar daca nu aveti asa mult bagaj io zic ca din piata pana la hotel in jur de un 10 euro taxiu' (nu cred sa fie mai scump) nu ar fi asa de mult la ora aia tarzie...va odihniti un picut mai mult si dimineata incepeti sa colindati orasul...:)

#2531
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Eu am vizitat Roma tot de revelion anul trecut si in vara, tot anul trecut. Mi-a placut mai mult Roma din punct de vedere al obiectivelor. Plus Vaticanul cu Biserica Sant Piedro. Ramai uluit de-a dreptul. Si mai vreau sa precizez ca eu cand merg inafara tarii vizitez cat pot de mult obiectivele. In Barca a fost pt prima data cand ne-am lasati purtati pe stradute de nebuni. Asta este un punct forte pt Barca. "Descurcaretii" mi s-au parut incomparabil mai multi in Barca decat in orice alt oras. Data trecuta am uitat sa precizez ca au cele mai bune croasante.  :w00t:  cu cafea. Ca merg  la "pachet".
Un alt punct forte l-a reprezentat distanta extrem de scurta intre obiective, in sensul in care noi am stat in piata spaniola si eu impreuna cu al meu am luat o cartela T10 si am ramas cu o calatorie netaxata. Bine ca am "sarit" la metrou de cateva ori  :P
Nu ma intelegeti gresit. Mi-a placut si am fost peste tot cu iubitul meu si mereu ne-am simtit minunat, dar mie si lui ne-a placut mai mult Parisul, iar mie si Roma. Adica nu sunt atatea obiective impresionante precum sunt in Roma, Asta clar.

#2532
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
Din Piata Catalunya cum se ajunge cel mai usor la Casa "Les Punxes"  ?
(cineva spunea ca e aproape de Pedrera...e adevarat?)

Dar la Casa Vicens? (tot din Catalunya)...



multumesc

#2533
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiepurila2009, on 21st January 2010, 11:36, said:

(cineva spunea ca e aproape de Pedrera...e adevarat?)
Adevarat.Sunt vreo 500m.De la metrou Diagonal sunt tot vreo 500m,mergand drept pe Avinguda Diagonal.Poti folosi Map24 sa-ti faci o idee.
Casa Vicens e aproape de metrou Fontana.

Edited by zuv, 21 January 2010 - 12:00.


#2534
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postiepurila2009, on 21st January 2010, 11:36, said:

Din Piata Catalunya cum se ajunge cel mai usor la Casa "Les Punxes"  ?
(cineva spunea ca e aproape de Pedrera...e adevarat?)

Dar la Casa Vicens? (tot din Catalunya)...



multumesc

Statiile de metrou Catalunya, Diagonal si Fontana sunt toate pe linia L3 (verde)

http://www.barcelona...-metro-map.html

Attached File  casa_.JPG   64.89K   131 downloads

#2535
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
multumesc  zuv si o_dor pentru raspunsuri

stie careva din ce PARCURI (din Barcelona) sunt imaginile de mai jos?


multumesc

Attached Files



#2536
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la Barcelona/Spania. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate