Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
La toamna vreau sa vad Barcelona. Am mai fost o data, acum vreo 3 ani, dar cu treburi, nu ca turist. In mare, am vazut ce era de vazut, dar totul a fost pe fuga. Si am apucat sa ma indragostesc de orasul asta. Acum sint in pregatiri. Ma interesez de hoteluri, de avion, de una, de alta. Nu pot sa cred ca nimeni de pe minunatul forum n-a fost prin Barcelona. Asa ca va astept cu sfaturi, tips&tricks, preturi si alte chestii care-mi pot fi de folos mie sau altora care vor sa mearga p-acolo. Multam fain anticipat  :worthy: .

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Gaudi :inlove:

#3
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Am programat si eu 4 zile in Barcelona pe la mijlocul lui Iunie; chiar nimeni nu a fost turistic pe acolo?
PS asta mi-aduce aminte de bancul cu carciuma din Madrid, din spatele corridei; chiar nimeni nu poate recomanda o carciuma, ceva, orice, dar sa fie din capitala Cataloniei?

#4
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
La ce hotel vei sta? Citi bani? Cu ce companie zbori?

#5
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
eu am fost in barcelona, dar cu masina si am stat in camping (Casteldefels).
in barcelona e indicat sa-ti cumperi tichet de turist- costa 20 euro/3 zile, pt autobuzele care fac cele 2 tururi ale orasului pe linia rosie si albastra.te urci si cobori unde doresti, vizitezi majoritatea obiectivelor, si in plus pe linga tichetul acela mai primesti si o harta a barcelonei cu obiectivele + reducere la intrari- camp nou , sagrada familia, parc guel, acvarium, etc- sint peste 40 obiective.
neaparat de mers pe jos  pe La Rambla.
concediu placut.

#6
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 28.10.2005
o harta a Barcelonei :
http://maps.google.e...Barcelona&hl=de


Locuri din patrimoniul mondial al UNESCO din Barcelona
• Casa Milà (La Pedrera)
• Hospital de Sant Pau
• Palau Güell
• Palau de la Música Catalana
• Parc Güell

restul la  :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Barcelona

sau pagina oficiala unde sunt descrise toate obiectivele turistice :
http://www.bcn.es/tu...sme/welcome.htm

oricum pt cíteva zile ín Barcelona este recomandabil ,asa cum s-a scris mai sus ,
autobuzul turistic :
http://www.tmb.net/c...tesiparades.jsp

imagini din BCN :
http://www.bcn.es/tu...turisme/360.htm

Ca recomandare personalá : evitati a merge cu masina prin Barcelona,pt mine este o pierdere de timp datorita traficului auto intens si a lipsei locurilor de parcare ideale : libere&gratis .
Metroul este o alternativa rapida, taxiurile ieftine (si ocupate noaptea la ora 4 ;-]

#7
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Buna,

incerc sa scriu repede ce imi mai amintesc din barcelona si o sa revin cu informatii. Chiar daca e mai scump, alege un hotel in centru - plimbarile pe jos noaptea in barcelona sunt superbe. In privinta cardului turistic, parerile sunt impartite. Cred totusi ca e ok sa il iei, desi noi ne-am descurcat foarte bine si fara el. Dedidca in mod obligatoriu o dupa masa vizitarii parcului Guell (sper ca am scris bine) si o vizita in Place Espana seara in jurul orei 9 - din cate am inteles acolo in fiecare seara se desfasoara un soi de spectacol de muzica si fantani arteziene - noi am ajuns mai tarziu si am prins doar fantanile arteziene.
De vazut neaparat si casele lui Gaudi si Sagrada Familia (acum doi ani de zile in interior inca se lucra, asa ca nu am fost foarte incantate de vizita din interior care iti ia ca idee tot o jumatate de zi - cu statul la coada).
O plimbare in Ramblas si cartierul gotic si un mic picnic improvizat pe esplanada in port ( chiar la capatul Ramblas).
Foarte tentanta a fost si un tur cu telefericul (o sa il vezi - tot la capatul Ramblas) se pleaca de pe un turn aflat de cealalta parte a portului (nu incerca sa ajungi pe jos, ca desi pare aproape ai de mers cam o ora) pana sus pe deal (ai o imagine panoramica asupra barcelonei), dar din nou grija cu cozile. Plimbarea dureaza maxim 10 minute, dar noi am asteptat cam 2 ore ca sa luam telefericul si atentie - coada care o vezi jos la urcarea in turn este coada mica. Sus mai este o sala de asteptare si acolo stai pana ninge, ca sa zic asa.
Daca urci sus pe deal - din pacate nu reusesc sa imi amintesc cum se numeste locul si castelul aflat acolo, viziteaza neaparat piscina olimpica in aer liber (si de acolo ai o panorama a barcelonei rara).
Pentru transport, metroul e cel mai rapid si eficient si exista un autobuz de noapte (eventual alege un hotel care se afla pe traseul acestui autobuz).
Din punctul meu de vedere a fost cel mai spectaculos oras pe care l-am vazut si m-am indragostit de acest loc.
Si pana nu uit, acum 2 ani de zile se putea folosi cu incredere si taxiul care era la tarife ok prin comparatie cu alte tari/capitale europene (noi am platit pe un drum de vreo 40 - 50 de minute - dintr-un capat in altul al barcelonei la aeroport) 20 de euro in 4 persoane.
La plecare de pe aeroport intreaba la biroul de informatii unde se face checkingul (noi ne-am bazat pe informatiile afisate pe ecranele din interiorul aeroportului si am pierdut avionul stand in aeroport. Am zburat cu lufthansa si desi checkingul era afisat ca facandu-se la ghiseul numarul 47 - unde am stat cuminti si ne tot minunam cum de suntem singurii acolo, checkingul se facea de fapt la gramada pentru toate zborurile lufthansa la ghiseele 92 - 95  :worthy: .

Codruta

#8
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 cornete, on May 28 2006, 15:34, said:

Metroul este o alternativa rapida, taxiurile ieftine

In schimb, hotelurile te usuca de bani, din ce am vazut pe net.

Edited by Tepesh, 29 May 2006 - 09:09.


#9
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
In BCN sunt si hoteluri de 35 Euro. Chiar pe Las Ramblas. Eu am stat la Hotel Ingles. La 1 Minut de statia de metrou Liceu.
De zburat poti folosi Blue Air. Toate astea pentru buget mic.

Daca ai buget mare ai un hotel meserias ( am stat si acolo) Caspe asta e cam 190 Euro. Este la 10 minute de mers pe jos de Arcul de trimumf si de Las Ramblas. Deci tot in zona turistica.

De vizitat: neaparat muzeul marin.

#10
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Acum doi ani am stat pe Rambla, tot foarte aproape de metrou Liceu, la hotel Moderno. Trei stele, 60 de euro. Acum insa, pretul e cel putin dublu! Nu vreau sa stau la hotel de-o stea, sa cada peretii pe mine, dar nici sa ma dau in spectacol, sa platesc 150 de euro pentru un pat mai confortabil. Pina la urma o sa gasesc, probabil, un 3 stele pe la vreo 90-100 de euro, ceva mai departe de centru. Dar tre' sa caut mai adinc.

#11
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 Tepesh, on May 29 2006, 11:00, said:

Acum doi ani am stat pe Rambla, tot foarte aproape de metrou Liceu, la hotel Moderno. Trei stele, 60 de euro. Acum insa, pretul e cel putin dublu! Nu vreau sa stau la hotel de-o stea, sa cada peretii pe mine, dar nici sa ma dau in spectacol, sa platesc 150 de euro pentru un pat mai confortabil. Pina la urma o sa gasesc, probabil, un 3 stele pe la vreo 90-100 de euro, ceva mai departe de centru. Dar tre' sa caut mai adinc.

La Hotel Ingles nu cad peretii pe tine. Te sufoca. E adevarat cu sunt camerele cam mici. Dar conditiile sunt decente. Si era de 1 stea. La 2 stele de ce nu incerci. Si acolo gasesti sub 100 Euro. A, nu e cazul sa faci rezervarea dinainte. Mergi direct acolo la fata locului, ceri sa vezi camera si daca iti place ramai. Daca nu, nu. Nu te obliga nimeni.

Eu am cautat putin si am gasit. Adevarul ca voiam sa economisesc ceva bani pe hotel si sa ii folosesc pentru altceva.

#12
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
http://en.venere.com...nia_rubens.html pare interesant la 3 stele

#13
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Da, parea foarte interesant. Daca ar fi fost 53 de euro camera, asa cum era prima impresie, acum as fi facut rezervarile. Numai ca pretul ala e pentru o persoana, iar dubla face fix 106 euro. Mult, pentru un hotel foaaaarte departe de centru. Sigur, sint si eu cam pretentios, dar caut cu atentie si rabdare tocmai pentru ca e timp. Vreau sa ajung in Barcelona la finalul lui septembrie, inceputul lui octombrie.

#14
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Incearca sa cauti apartamente (http://www.apartmentsramblas.com) si mai erau ceva adrese de pe site-ul oficial de turism Barcelona. Vezi ca numaratoarea etajelor e diferita, ei considera parterul un fel de -1 sau 0 asa ca etajul 3 este de fapt 5.

#15
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Codruta, tu ai stat la hotel sau intr-un apartament de-asta?

#16
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 28.10.2005
Íncearca :
http://www.loquo.com/    

--->  apartments | room (short term)


sau :
http://www.bcnstay.com/aparts.htm

de ex :  
http://rentals.loquo...glish/post/4036
''......Se alquila habitacion (compertes el piso con 2 chicos amables) en Barceloneta,

15mts2, en frente del mercado, 5 min de la playa.

Acceso a todos los servicios, amueblado, con internet. Luminoso, con balkon -

De 15.Mayo hasta 11.Junio - (275,-€ 4 semanas o 75,-€ por semana)


Rent a room to share with 2 nice guys in Barceloneta.

The room is aprx. 15m2, in front of the marcet, 5 min. from the beach.

All furniture, internet, full of light, with balcony.

It is available from 15.may untill 11.June - (275,-€ for 4 weeks or weakly 75,-€)....''

Edited by cornete, 29 May 2006 - 15:36.


#17
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005
Salutare,eu locuiesc in Barcelona de ceva vreme,dar despre hoteluri nu prea stiu mare lucru.In orice caz se gasesc in centru in jur de 100 €.Daca cauti pe net sigur sint si mai ieftine,gen hostal,dar cu mai multe paturi in camere.Eu recomand pentru zilele de joi,vineri ,sambata si duminica incepand cu ora 21 fantana de la palatul Montjuic(Placa Espanya),dar e preferabil sa ajungeti mai inainte pentru a vesea si palatul pe ziua si panorama ce se poate vedea de la palat.Mai sus e Castelul de la Monjuic de unde se poate vedea portul si o parte insemnata din oras.La palat se poate ajunge mai ieftin cu metroul+funicularul+autobuzul o statie,sau mai scump cu telefericul.Nu stiu daca autobuzul turistic are drum pe acolo.Atentie,daca doriti sa mergeti cu metroul e mai bine sa cumparati o cartela(tarjeta) de 10 calatorii decat mai multe de o singura calatorie.O calatorie-1.30,10 calatorii-6,30 aprox.Cu cea de 10 puteti calatori cu metroul,autobuz,tramvai,funicular,tren fara sa platiti in plus la schimbare,dar va trebui sa schimbati in termen de 1,15 ore de la prima compostare.Schimbul la metrou se face instatile comune,pentru ca odata iesit afara de la metrou,la urmatoarea intrare te taxeaza din nou.cam atat pentru azi,o sa va mai spun ce stiu.O sa pun si niste poze,dar mai tarziu.

#18
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Eu am stat in gazda ca sa spun asa la o frantuzoaica stabilita acolo. Pretul era foarte mic (am platit vreo 18 euro/noapte) dar a fost ciudat sa impartim apartamentul cu ea cu si fetita ei, chit ca de fapt a fost un ghid excelent si ne-a spus o tona de lucruri interesante, dar de obicei stau in apartamente in loc de hoteluri si pana acum nu am avut niciodata surprize neplacute

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate