Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nei Pori

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#1045
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Nu ma contrazici cu nimic, nu este vorba de un versus Romania - Grecia.
Eu ma refeream la valoarea intrinseca a unui obiectiv turistic.
Si imi exprimam o dezamagire (nereferindu-ma la cineva de pe acest forum) ca destul de multi sunt cei care nu cauta sa acceseze aceste valori la care ma refer eu.

Pustiul din anturajul meu la care ma refer mai sus (nefiind singurul) nu a reusit sa vada mai departe de o o aparenta imediata nici in Grecia (Termopile, Epidavros, Platamonas) nici zilele trecute in Polonia (Auschwitz, castele din zona Cracoviei) sau Hunedoara, Rasnov sau Sighet de la noi din tara.

Loc incarcat cu o semnificatie poate fi si locul scufundarii Titanicului, loc in care chiar nu ai de vazut absolut nimic in afara de valuri.

Ori te pregatesti cat de cat si vezi un loc (oriunde pe planeta asta, inclusiv Romania) tinand cont si de aceasta semnificatie a sa, ori (de cele mai multe ori) mai bine renunti si ai o insatisfactie mai putin.




PS:
Nu stiu daca am reusit sa fiu cat de cat coerent la ora asta, sunt dupa 12 ore de condus aproape nonstop    Posted Image   si oarecum inca de marcat de faptul ca practic vacanta pe acest an s-a sfarsit dupa trei saptamani.    Posted Image

Edited by BlueKing-69, 18 August 2013 - 21:16.


#1046
Hermes12

Hermes12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2013
Pana la urma venim cu ceva nou sau vorbim vorbe ?
preturi Nei Pori 2013, taverne, etc nu discutii filozofice

#1047
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Prietene, tu nici vorbe sa nu astepti.
Ti-ai facut micutul de tine cont si in clipa urmatoare tipi disperat dupa info concrete?
Daca ar fi doar din cei ca voi, cei care intrati, puneti intrebari, va folositi de informatii si apoi dispareti ca magarii in ceata, ar putea foarte bine sa si dispara ariile de turism.
Aici se IMPARTASESC informatii si impresii.
IMPARTASESC = se primesc si se ofera.
Tu deocamdata doar soliciti, asa ca fa bine si citeste ce (ti) se ofera.

#1048
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Buna ziua!
A stat cineva la vila Mara Apostolia? Am gasit ceva oferte tentante. Am stat la Anatoli dar nu mai gasesc oferte anul acesta.
Multumesc.

#1049
argentina1973

argentina1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2014
buna ziua
sunt nou inscris pe forum ,si am si eu rugamintea dac poate cineva sa imi spuna cite ceva despre vila Mara Apostolia ,mergem in august .multumesc

#1050
hotroad73

hotroad73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.06.2010
Salutare tuturor,

Se pare ca si anul asta agentiile de turism romanesti nu prea au oferte pentru vilele din Nei Pori. Am fost de vreo 3 ori pana acum si nu te mai saturi. Simti ca esti pe litoral. Anul trecut am stat la hotel Manolas in a doua jumatate a lunii iulie la un pret excelent din punctul meu de vedere (300 euro/7 nopti). Negocierea si rezervarea am facut-o direct prin email. Gazdele extraordinare, frate si sora, afacere de familie. Am avut o problema la sosire, am facut pana chiar in fata hotelului, rezolvata elegant cu ajutorul gazdelor, fara sa ma murdaresc pe maini la un pret mai mult decat satisfacator. Atata doar ca e situat cam la marginea statiunii.
Anul asta as vrea oleaca mai in centru si am cautat pe net de mi-au iesit ochii datele de contact de la o vila la care am mai stat : vila Tsambika. Imposibil sa le gasesc.
Daca le aveti careva, fie-va mila.
Mersi

#1051
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
N-am gasit decat telefonul si coordonatele GPS:

Telefon: (+30) 23520.42.259
GPS: 39.977252, 22.654002

Alte detalii: 8 camere, 22 locuri
(mai fac sapaturi Posted Image )

Edited by florinbad, 24 March 2014 - 20:50.


#1052
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Florin, poti sa pui o poza cu localizarea vilei pe google maps sau earth?
Multam.

#1053
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Acum vad si eu ca (,) coordonatele GPS sunt pentru Nei Pori... Scuze.
Vila este situata chiar in fata plajei iar cum Nei Pori nu este Atena sau Salonic (statiunea poate fi strabatuta in 10 minute, de la cap la coada Posted Image ) sunt sigur ca vei gasi imediat vila. In spatele primului rand de vile aflate langa plaja ai o strada laaaaaaarga, unde poti parca masina linistit, pana gasesti vila.
Vezi si aici alte amanunte:
Nei Pori - soare, liniste si civilizatie

#1054
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 01 aprilie 2014 - 20:27, said:

... statiunea poate fi strabatuta in 10 minute, de la cap la coada Posted Image ...

Poţi s-o străbaţi în 10 minute dacă alergi uşor, iar cineva fără antrenament va face la final exact cum face emoticonul citat.
Florine, totuşi sunt aproape 2 km, fii şi tu mai darnic, mai pune încă 10 minute, ca să fie ok.


Sănătate şi tcb !

#1055
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Anul trecut am fost si noi in Nei Pori la islarooms, privelistea de la balcon asupra plajei a facut toti banii. A fost prima cazare cu sea view si a ramas memorabila... noi am cumparat transportuul cu autocarul si am iesit cu banii aprox ca si cei care au luat tot sejurul prin agentie. Asta ti-as recomanda eu. Daca ar fi sa aleg asta as face de fiecare data ptc nu putem sa mergem cu masina proprie.
Am ales fff greu un sejur in Zakynthos anul acesta, cu avionul la Hotel Mediteranee din Tsilivi, daca as fi putut cumparam doar transportul cu avionul si cazarea unde vream eu. Cea mai buna alegere e o viluta pe plaja oriunde ai merge. Nei Pori este o statiune mai atipica, mergi mai mult pt plaja aici, noi ne-am cam plictisit, Platamonas e o statiune mai greceasca parca, mult mai pe gustul nostru, mai ingramadita, cu faleza, plaja pietroasa si mica, trebuie sa ajungeti si pe aici.

Edited by luciana5, 02 April 2014 - 07:03.


#1056
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Apropo de mers mai mult pentru plaja in Nei Pori,
Ce face acolo (in afara de plaja) tineretul pe care l-am vazut? Pentru ca (anul trecut) am vazut enorm de multi tineri.

#1057
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Si eu am fost la plaja in nei pori, noi fiind casati in platamonas am iesit seara in ambele statiuni, dar in platamonas e mai animata, terase, club, fata de nei pori.Poti face o mica excursie intre cele doua statiuni cu trenuletul, pretul este de 3E daca bine tin minte pe persoana.

#1058
dezire

dezire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2009
Stie cineva ceva despre Hotel Alexandros din Nei Pori?

#1059
crisb

crisb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.03.2007
Buna
Si noi o sa mergem la sf lui iunie in Nei Pori, la H Manolas.
As avea o intrebare referitoare la parcurile pentru copii. Am inteles ca sunt 3, 2 cu plata si unul cu leagane gratis la periferie statiunii.Ma interesa la parcurile cu plata, platesti 3 euro intrarea  si ai acess o anumita perioada, fara sa mai trebuiasca sa platesti, sau 3 euro intrarea si mai platesti si separat . Parcul gratis in ce parte e, tinind cont ca am citit ca si H Manolas e mai la periferie?
Multumesc.

#1060
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Pentru @crisb și pentru cine mai e interesat, postez aici câteva detalii și poze despre croaziera pe râul Pinios, în Valea Tempi.

Poate cuvântul "croazieră" e prea pretențios, hai să spunem că e o plimbare plăcută, mai ales dacă este făcută într-o zi toridă de vară, după prânz, când oricum nu se poate sta la plajă.
Noi ne-am "plimbat" pe râul Pinios în 2009, pe data de 26 iulie, aproximativ între 14.30 și 15.10.

După ce parchezi mașina în Valea Tempi pe una din "bretelele" adiacente șoselei naționale, treci podul pietonal pe malul stâng al râului, unde este și biserica Agia Paraskevi, cu izvorul respectiv. Puțin în aval de biserică, este pontonul de unde se face îmbarcarea. Vasul e practic o barcă cu motor, ceva mai mare, de cca. 10 metri lungime, din metal, cu vreo 6-7 rânduri de băncuțe de lemn (cred că au loc vreo 40 de persoane pe el).
Se pleacă de la ponton către aval și se merge exact până sub podul peste care trece șoseaua națională. Acolo vasul întoarce și revine la ponton (în total sunt 4,5 km dus-întors, care se fac cam în 30 de minute).
Pe parcurs, se trece pe lângă "stânca Apollo" (căpitanul tot încerca să ne facă să ne imaginăm fața din profil a lui Apollo), apoi pe lângă "izvorul Dafne" (la prima vedere e un simplu izvor, dar ești atenționat de prezența lui), iar la întoarcere acestea două pot fi admirate în ordine inversă, evident.
Pereții stâncoși ai cheilor ies în multe locuri de după copacii de pe marginea apei, contribuind cel mai mult la impresia artistică, iar pentru cine cunoaște legenda lui Apollo și Dafne, atunci acea stâncă și acel izvor devin interesante.
Pe porțiunea pe care se desfășoară plimbarea, râul are o superbă culoare bleu-turcoise, lățimea fiind ușor variabilă, de cca. 20 - 30 de metri, încât abia se simte că e apă curgătoare. Împreună cu copacii de pe ambele maluri, a generat un habitat în care pot fi admirate și câteva specii de păsări de apă.

Nouă ne-a plăcut plimbarea, a fost interesantă și pitorească, iar faptul că am stat la umbră, în atmosfera mai răcoroasă de pe râu, a fost o adevărată binefacere. Pozele nu fac decât să ilustreze cele spuse de mine:

Attached File  20090725_Nei_Pori 015.jpg   164.99K   39 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 017.jpg   123.97K   42 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 018.jpg   126.95K   44 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 020.jpg   89.75K   43 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 021.jpg   70.68K   40 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 022.jpg   96.75K   37 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 023.jpg   104.97K   37 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 025.jpg   143.04K   36 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 029.jpg   129.49K   34 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 030.jpg   105.45K   41 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 033.jpg   76.27K   40 downloads Attached File  20090725_Nei_Pori 034.jpg   104.52K   41 downloads.


Sănătate și toate cele bune !

#1061
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Ma tot uit la Nei Pori (pe booking) si ... mi se pare cam scump.
La Isla de exemplu am un pret de 50 eur / noapte / camera dubla, doar cazare (bine, apare 16.000 lei, dar sunt sigur ca-i o eroare, presupun ca este vorba de 1.600 lei pt 7 nopti).
Mi se pare scumpa toata zona. Pentru 7 nopti la 2* am preturi pe la 1.800 - 2.000 lei in Platamonas, ceea ce ma apropie de valoarea de 2.700 lei pe care as obtine-o la un 4* in Nafplio (aici si cu mic dejun inclus, mic dejun care este fabulos), unde am stat anul trecut la un hotel absolut deosebit. In Nei Pori vad doua hoteluri de 4* la 3.500 lei / respectiv 4.500 lei.   Posted Image
Cautarea respecta strict aceleasi criterii.

Are cineva vreo recomandare la un pret decent pentru o capacitate de cazare curata si cat de cat linistita? Nu doar in Nei Pori, poate fi si Platamonas, Panteleimonas, Skotinis.

Edited by BlueKing-69, 26 May 2014 - 11:25.


#1062
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 26 mai 2014 - 11:23, said:

Ma tot uit la Nei Pori (pe booking) si ... mi se pare cam scump ...

Am mai spus, anul ăsta grecii au luat-o razna cu preţurile la cazare, şi nu pot înţelege de ce, pentru că în final tot ei vor pierde. De exemplu, în Thassos o să stăm cu 70 de euro camera, fără masă. E adevărat, va fi în vârful vârfului de sezon, şi doar pentru că prietenii noştri vor în Grecia (pentru prima oară), altfel ziceam "pas" Greciei în 2014.

Nei Pori totdeauna a fost o destinaţie mai scumpă, comparativ cu PK, Olympic Beach, Halkidiki şi Thassos, aşa că ce ai găsit e parfum. Plaja lată, de nisip extrafin, apa azurie, iar pe fundal cu munţii Olimp şi Ossa, asta e Nei Pori, una din cele mai frumoase staţiuni din Grecia. Iar cireaşa de pe tort e Castelul Platamonas, care e în prim plan.
Dar cu preţuri la cazare ridicol de mari, pentru mine e clar că vor pierde mulţi clienţi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 May 2014 - 10:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate