Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Operatori Virtuali

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
De ce nu apar si la noi operatori virtuali?Branduri puternice exista,operatori slava Domnului....
In Occident ,orice brand puternic poate deveni MVNO pe infrastructura unui operator traditional.
Nimeni nu se grabeste(gandeste) sa lanseze astfel de servicii,desi aduc venituri importante....e Romania o tara atipica din acest punct de vedere?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Deocamdata, ofertele operatorilor traditinali acopera nevoile de comunicare actuale de la noi.
Cel putin eu nu prea inteleg ce ai obtine de la un asemenea operator? Te rog sa imi detaliezi.
Pe de alta parte un semenea operator ar trebui sa plateasca o "chirie" pentru folosirea infrastructurii unuia traditional, iar acest lucru s-ar cunoaste prin faptul ca la un asemenea operator preturile ar fi mai ridicate la convorbiri si cum majoritatea vor oferte din ce in ce mai "ieftine" ca pret (cel putin in cazul meu), acest fapt nu este in favoarea unui asemenea operator.

Poate nu prea am inteles natura unui asemenea operator, asadar, rog ingaduinta :D

Edited by Ciubex, 12 May 2006 - 09:40.


#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
din ce am citit pe net rezulta urmatoarele:
-operatorii traditionali vor  profit cat mai mare  :P
-un MVNO aduce profituri suplimentare prin:-minutele efective cumparate la un pret negociat la sange(MOU),
apelurile primite de clientii MVNO-ului din alte retele...
-practic MVNO-ul subinchiriaza reteaua clasica,plateste pt asta,dar nu mai plateste pt infrastructura,acordurile de interconectare,licente 3G etc.

#4
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Eu cred ca un operator virtual are succes in tarile europene pentru ca acolo preturile sunt mult umflate de catre operatorii clasici.Un sms acolo e 15 centi,minutele in retea sunt mai mari decat la noi minutele in afara retelei,1 MB pe wap costa cat la noi wap unlimited etc....costurile retelei sunt comparabile,diferenta fiind mai mult la subventiile telefoanelor,buget marketing

#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Un operator virtual va apărea abia după ce piața va fi saturată de operatorii clasici și pentru aceștia va fi mai ieftin să vândă minute en-gros decât să cheltuiască pentru atragerea de noi clienți. O astfel de saturare se resimte puțin, devreme ce Orange, singurul care a publicat rezultatele până acum, nu a atras decât 100,000 de utilizatori pe primul trimestru, ceea ce, extrapolând puțin, ar însemna o creștere anuală de vreo 500,000 maxim, față de creșterile din trecut de câte un milion de clienți noi pe an. Ea va fi probabil foarte vizibilă în vreo doi ani și atunci poate că vor apărea operatorii virtuali.

#6
mandy.cock

mandy.cock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.07.2005

View Postzaboss, on May 12 2006, 11:34, said:

Un operator virtual va apărea abia după ce piața va fi saturată de operatorii clasici și pentru aceștia va fi mai ieftin să vândă minute en-gros decât să cheltuiască pentru atragerea de noi clienți.

cred ca mai degraba este vorba de legislatie - afara, din cate stiu legislatia ii obliga pe operatorii clasici sa permita intrarea pe piata a MVNO-urilor. Nu cred ca e vreo retea dispusa sa puna la bataie infrastructrura si sa-l ajute pe un competitor sa intre pe piata  :)

#7
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postmandy.cock, on May 12 2006, 15:06, said:

Nu cred ca e vreo retea dispusa sa puna la bataie infrastructrura si sa-l ajute pe un competitor sa intre pe piata  :)

de ce?amandoi au de castigat.

#8
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostIP-XCENTRIC, on May 12 2006, 14:22, said:

de ce?amandoi au de castigat.

Retelele din Romania nu prea stau bine la capitolul 'capacitati disponibile'. In sensul ca sunt rare momentele in care reteaua le sta nefolosita.

In mare, nu prea au tehnic cum sa accepte un operator virtual ce sa spunem ca o sa cumpere 10 milioane de minute de la ei, pt ca nu pot sustine si tehnic asa ceva.

Plus ca un operator virtual are preturi de obicei cu 3-4-5 centi/min peste pretul de achizitie, asta la 10 milioane de minute reprezinta o suma considerabila tinand cont ca operatorii virtuali nu au costuri logistice (distributia se face exclusiv pe internet) si nici operatorii actuali nu au preturi cu mult peste taxa de interconectare (plus ca exista ideea minutelor in retea)

Au costuri de promovare in schimb.

Plus ca distributia facandu-se pe internet, stim foarte bine cat de avansat e sistemul bancar si-n general comertul electronic in Romania. Deci nisa ar fi destul de ingusta tinand cont ca singura atractie la acesti operatori virtuali sunt preturile mici, in rest nu telefoane subventionate, nu nimic.

In concluzie, Romania pare a fi destul de nepregatita pt aparitia unui operator virtual atat din punct de vedere al posibilitatilor tehnice, cat si a nisei de clienti (ce e deja acoperita de Cosmo)

#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postmarkyzul, on Jun 8 2006, 19:22, said:

A aparut si in Romania primul operator virtual de  telefonie mobila. Se numeste ValueFirst -  detalii puteti gasi pe www.vfirst.com

te contrazic:

Quote

WTN a devenit la inceputul anului 2005, primul operator alternativ de GSM (MVNO- mobile virtual network operator) cu acoperire in Romania si la nivel mondial, asigurand reduceri semnificative de costuri de comunicatii in roaming pentru companii si persoane fizice.

www.number-one.ro

deocamdata serviciul pare a fi adresat doar  firmelor,but it's a start...
daca aveti mai multe detalii,pls post.

#10
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on May 12 2006, 16:48, said:

Plus ca distributia facandu-se pe internet, stim foarte bine cat de avansat e sistemul bancar si-n general comertul electronic in Romania. Deci nisa ar fi destul de ingusta tinand cont ca singura atractie la acesti operatori virtuali sunt preturile mici, in rest nu telefoane subventionate, nu nimic.

In concluzie, Romania pare a fi destul de nepregatita pt aparitia unui operator virtual atat din punct de vedere al posibilitatilor tehnice, cat si a nisei de clienti (ce e deja acoperita de Cosmo)
Nișa e tocmai aia care trebuie pentru așa ceva.

#11
markyzul

markyzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2006
ValueFirst este primul MVNO specializat pe comunicatii de date si mai ales SMS, prezent pe piata romaneasca, ce detine un set de aplicatii plag and play propriu

http://www.unstrung....&WT.svl=wire1_1

Edited by markyzul, 15 June 2006 - 16:43.


#12
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Un operator virtual de telefonie mobila (Mobile Virtual Network Operators) nu detine un spectru de frecventa licentiat, inchiriaza retea de la operatorii clasici si revinde sub marca proprie servicii de telefonie mobila. Acesti operatori pot oferi servicii de telefonie mobila la tarife mai mici decat operatorii clasici. Reprezentantii ANRC estimeaza ca in 2009, cand rata de penetrare va ajunge la 90%, vor exista premisele aparitiei operatorilor virtuali. Acestia se vor putea adresa unor grupuri relativ restranse, carora le vor pune la dispozitie oferte personalizate. Un tip de operator virtual si-a facut deja aparitia pe piata romaneasca, sub forma de "reseller".

COMPETITIE. Compania indiana ValueFirst s-a lansat in Romania ca operator virtual de date, oferta sa abordand servicii tip SMS. "Momentan acoperim retelele GSM din tara si curand vom acoperi si reteaua CDMA", ne-a declarat Marius Florea, Country Head ValueFirst Romania. "Solutia noastra se adreseaza segmentului business", spune reprezentantul ValueFirst. Un alt MVNO cu vechime pe piata este Number One (un serviciu WTN Romania, reprezenta concernului elvetian WTN Group).




http://www.jurnalul....i_virtuali.html

#13
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
Am o retea de tip vpn facuta pe intrastructura GSM cu peste 2000 de utilizatori de tip M2M.

Problema este ca in momentul de fata am probleme cu semnalul in locatiile din zonele rurale ( dar si urban) si as dori sa stiu :

-care sunt  costurile pentru a infiinta o retea de tip MVNO in Romania
-in cazul unui MVNO se poate sa se utilizaze si platforma altui operator si autentificarea sa se faca cu un singur sim ( SIMUL MVNO)

-se poate face un fel de Roaming intre retelele din romania

#14
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Vezi povestea cu Click: esti in stare sa imprastii 500k cartele in cateva saptamani? Si asta fara sa iesi din oferta MNO-ului, desigur...
Cam asta ar fi costul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate