Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1873
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Nu e chiar langa Belgrad dar garantez ca o sa fiti surprinsi sa vedeti ce primiti de 35-40 euro/noapte : http://www.booking.c...artmani.ro.html
M-as intoarce oricand la Stasea. Musai GPS ptr a o gasi.

Edited by atupi, 26 February 2016 - 17:34.


#1874
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

 atupi, on 26 februarie 2016 - 17:16, said:

Nu e chiar langa Belgrad dar garantez ca o sa fiti surprinsi sa vedeti ce primiti de 35-40 euro/noapte : http://www.booking.c...artmani.ro.html
M-as intoarce oricand la Stasea. Musai GPS ptr a o gasi.
Wow! Multam pentru sugestie!

#1875
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
revin cu o intrebare pusa pe topicul Muntenegru, la care nu sunt lamurit, imi cer scuze de repetare.
Maine voi face o rezervare pe booking, sunt aproape hotarat pentru un hotel din Petrovac na Moru ( langa Budva).
Daca plec sambata dimineata din Arad, pe la ora 4, in ritm de condus regulamentar +5%, cu opriri minime,  am sanse sa ajung in 12 ore ?
Nu am decat 5 zile la dispozitie si astfel nu vreau cazare intermediara .
Am inteles ca ruta mai convenabila  este prin Bijelo Polje, cu o ora mai rapida decat prin Niksic. (asa spune si Gmaps, dar am auzit si pareri contrare).
Bun... in concluzie, ajung in 12 ore, sau mai mult?
Va multumesc.

#1876
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
Mult mai mult. Indiferent cum mergi. Pana la granita dintre serbia si munte negru este relativ ok...dupa care vin muntii...si multe radare. Atentie! Pe acolo se mai face si inchisoare pentru nerespectarea limitei de viteza

#1877
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
Revin cu o mica precizare, Prin Bijelo Polje am mers eu in 2014. Am facut aprox 18 ore cu o oprire mai lunga (aprox 3 ore). Prin Nikic ocolesti. Ultima parte (inainte sa cobori spre budva)...este ok. Scapi de mare parte din serpentine si din cate imi aduc aminte...scapi si de marte parte din limitari (40km/ora). Dar sub 14 ore nu prea cred ca o sa scoti.

#1878
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Intre Cetinje si Budva se lucreaza la drum. Eu am asteptat ieri circa o ora, dar la tv ziceau ca se intrerupe circulatia intre orele 13-16. Se lucreaza si intre Niksic si Vilusi si se circula destul de greu. Pe celelalte trasee nu stiu cum se circula pentru ca nu am ajuns. Atentie la viteza ca e plin de politisti cu pistoale radar si la soferii muntenegreni ca nu semnalizeaza.

#1879
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008
Traseu: Craiova – Calafat – Vidin – Kula – Zajekar – Nis – Kumanovo – Tetovo – Gostivar – Kicevo – Struga.
Am plecat pe 27 mai la 3:30 iar la ora 06:00 eram deja la granița cu Serbia.
Podul de la Vidin este 27 lei la dus (6 Euro la întors).
Vigneta la bulgari a ajuns 8 Euro (un adevărat jaf în opinia mea, mai ales pentru cei care tranzitează această țară prin PCTF Kula - practic sunt vreo 55 km).
Pentru cei care tranzitează Bulgaria pe această rută, asfaltul este peticit recent (de o calitate mult mai bună ca în România). Drumul continuă să fie rupt pe o mică porțiune după Bela Rada (a fost o alunecare de teren ceva mai serioasă pe timpul unei furtuni puternice parcă acum 2 ani) dar este semnalizată din timp mica deviere.
La sârbi autostrada a costat 1,5 Euro (în loc de 2 Euro până acum) și există deja două porțiuni noi date în exploatare. Una prelungește cu câțiva km porțiunea de autostradă ce coboară de la Nis, iar cealaltă, mult mai generoasă ca lungime, începe înainte de Vranje. Practic, de aici și până la granița cu Macedonia există doar două mici porțiuni, de câțiva km fiecare, fără autostradă funcțională.
Se lucrează la un toll nou, după Bujanovac și este posibil ca începând din iulie aceasta să fie activ.
În Macedonia, se lucrează încă din apropierea graniței pe o porțiune de apx. 15 km, pe sensul de mers către Skopje. Se circula pe banda de viteză, celelate două benzi fiind rașchetate sau în curs, ceea ce înseamnă un covor asfaltic nou în viitorul apropiat.
Pe traseul indicat sunt 6 toll-uri (în total 240 denari – apx. 4 Euro).
La Struga am ajuns la 12:30, după un drum de 9 ore de șofat în condiții de lejere, fără nici o depășire a limitelor de viteză și cu două scurte opriri, în afara scurtelor staționări la granițele pustii.
Am alimentat la un MakPetrol în Gostivar, la cel mai scăzut preț al motorinei din ultimii 6 ani de când urmez acest traseu (47 denari – ceea ce la un curs de 61,5 denari/Euro înseamnă altă viață față de Ro).
Nu am întâlnit imigranți. Poliția prezentă, dar de o manieră discretă, mai ales în Macedonia.
Concedii plăcute și drumuri bune tuturor!

Rog moderatorii să scuze dar am postat informațiile și la http://forum.softped...a/page__st__144
Dacă ar trebui să fie în ambele părți sau doar în unul las la aprecierea acestora.
Am zis totuși că sunt informații utile, proaspete și de la prima mână, de aceea am riscat să le postez în două locuri.

Edited by MIO63, 27 May 2016 - 13:36.


#1880
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

 MIO63, on 27 mai 2016 - 13:33, said:

Traseu: Craiova – Calafat – Vidin – Kula – Zajekar – Nis – Kumanovo – Tetovo – Gostivar – Kicevo – Struga.
Am plecat pe 27 mai la 3:30 iar la ora 06:00 eram deja la granița cu Serbia.
Podul de la Vidin este 27 lei la dus (6 Euro la întors).
Vigneta la bulgari a ajuns 8 Euro (un adevărat jaf în opinia mea, mai ales pentru cei care tranzitează această țară prin PCTF Kula - practic sunt vreo 55 km).


eu as fi ales Craiova -Cleanov- Vanju Mare- Gogosu - PF II - Negotin - Zajecar

o singura vama, nu e nevoie de taxe de trecere , si nu e nevoie de ninieta, timp minus o trece de frontiera, calitatea carosabil foarte buna, eu am fost de 1 mai in bulgaria si am oprit si intrebat la 4 statii peco de vinieta, nu am gasit in vama.

#1881
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008

 vxp, on 27 mai 2016 - 13:49, said:

eu as fi ales Craiova -Cleanov- Vanju Mare- Gogosu - PF II - Negotin - Zajecar

o singura vama, nu e nevoie de taxe de trecere , si nu e nevoie de ninieta, timp minus o trece de frontiera, calitatea carosabil foarte buna, eu am fost de 1 mai in bulgaria si am oprit si intrebat la 4 statii peco de vinieta, nu am gasit in vama.
Nici o problemă, ar putea fi traseul pe care să-l urmez la întoarcere sau în august. Am vrut mai demult să-l încerc dar nu eram convins de calitatea carosabilului. Mulțumesc!

Edited by MIO63, 27 May 2016 - 16:23.


#1882
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008

 MIO63, on 27 mai 2016 - 13:33, said:

Traseu: Craiova – Calafat – Vidin – Kula – Zajekar – Nis – Kumanovo – Tetovo – Gostivar – Kicevo – Struga.
continuare....
Traseu: Struga – Bitola - Niki - Ptolemaida - Kozani - Grevena - autostrada spre Ioanina - iesire spre Arta - Menidi - Amfilochia - Mesolongion - Antirrio - Rio - Patra - Killini.
Am plecat pe 28 mai la ora 07:30 și am prins ferry de la ora 15:15.
Drumul prin Macedonia este relativ OK dar cu multe porțiuni în lucru pentru înlocuirea covorului asfaltic sau chiar refacerea totală a drumului, în special până la Resen.
Singura porțiune ceva mai rea ar fi după Resen, porțiunea de urcuș către culmea care duce la Bitola și încă aproximativ 1/3 din partea de coborâre.
Ultimii 7 km până la Bitola continuă să se facă pe o rută ocolitoare paralelă cu drumul principal.
Drumuri bune și concedii plăcute tuturor!

#1883
jcv

jcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007

 MIO63, on 28 mai 2016 - 21:17, said:

continuare....
Traseu: Struga – Bitola - Niki - Ptolemaida - Kozani - Grevena - autostrada spre Ioanina - iesire spre Arta - Menidi - Amfilochia - Mesolongion - Antirrio - Rio - Patra - Killini.


Spune-mi te rog au mai inaugurat grecii si la alte portiuni de autostrada intre Arta si Rio? (Stiu ca lucrau pe portiunea asta)
Trecearea la Rio ai facut-o pe pod sau cu Ferry? Care mai e tariful?
Multumesc,
Drumuri bune!

#1884
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008
Nu încă. Probabil abia la anul, dacă nu chiar în 2018, pentru că mai este destul de lucru, tunelurile nu sunt încă gata.
Am trecut pe pod, același tarif ca anul trecut, adică 13,20E.
Drum bun!

Edited by MIO63, 31 May 2016 - 17:42.


#1885
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Oameni buni, va multumesc pentru sfaturile utile! Multumita voua am renuntat la concediul in MNE! Mi se pare mult prea periculos sa traversezi Serbia in conditiile descrise de voi mai sus! In ce lume traim, sa faci inchisoare pentru o linie continua? Vanatoare de soferi in 2016? Sa stau cu copilul in soare ca sa fiu judecat pentru o amenda?
Respect poporul sarb, dar o sa merg in MNE peste cativa ani, poate intra si ei in UE, deocamdata in afara de ostilitate si frustrari, nu vad nimic bun dinspre Serbia! Pacat, gasesc MNE minunat in peisaje, dar sunt debusolat de ce am citit aici ca au patit unii! Eu ii cred si le multumesc ca au avut curajul si bunavointa sa spuna lucrurilor pe nume!

Sa avem concedii placute si linistite cu totii! Va respect!

#1886
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 takis, on 02 iunie 2016 - 22:25, said:

... am renuntat la concediul in MNE ...

Foarte rău faci. Nu mai pleca urechea la orice zvon. A făcut cineva o glumă proastă şi nu s-a confirmat nimic.

Mergi liniştit în concediu, nu păţeşti nimic.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 June 2016 - 03:03.


#1887
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Am plecat si eu acum cativa ani in Croatia si am tranzitat Serbia. Bineinteles ca m-am documentat inainte si citisem partea cu 2 saptamani inchisoare daca depasesti limita de viteza plus alte lucruri.
Am fost in concediu, am tranzitat Serbia, am mers si cu 90-100 km/h in zone cu 50 limita (ne lungisem cu opririle pana in Belgrad si riscam sa nu mai gasim cazare) si nu s-a intamplat nimic. Am vazut cateva echipaje de politie...si atat.

Dau dreptate colegului OvidiuNS. In afara de asta sunt atatia care au scris pe topicul asta (si nu numai) ca au fost prin Serbia si nu doar o singura data si nu au patit nimic.

On: sper ca anul viitor sa pot ajunge in MNE, imi doresc acest lucru de ceva timp.

Drumuri bune!

#1888
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Am bătut Serbia in lung si in lat,si nu am fost oprit nici o data de poliție.Am respectat limita in localități,in afara am mers cu 10 kMh peste,maxim 20 pe autostrada.Daca nu sari calul nu te vânează nimeni.Asemenea in Muntenegru,Bosnia si Croația.Drumul spre Muntenegru este superb,dar nu este potrivit pentru raliuri si vitezomani.

#1889
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Pe mine m-a oprit o data politia la intrarea intr-un sat, cred ca era filtru,  dar a văzut  numerele straine si ne-a făcut semn sa  mergem mai departe,  nici macar nu ne-a cerut actele.

#1890
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008
De cinci ani tranzitez Serbia în drum spre Grecia, de două ori pe an.
Nu am avut niciodată probleme și mă simt în perfectă siguranță.
Alți cinci ani precedenți am tranzitat Bulgaria, tot de două ori pe an.
Făcând o comparație, prefer Serbia și Macedonia. Aici poliția nu stă
la pândă de maniera din Bulgaria, am impresia că este mai mult respect
pentru turistul străin, drumurile chiar dacă sunt mai înguste sunt mult
mai puțin circulate iar carburantul este mai ieftin (cel puțin în Macedonia).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate