Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1837
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcostin_lori, on 13 august 2015 - 07:44, said:

Saptamana aceasta aam revenit din Muntenegru si intradevar, restrictiile sunt aceleasi si la sarbi si la macedoneni si la muntenegreni. Daca respecti restrictii si limitile de viteza nu ai nici o treaba. In aceste 3 tari nu te prea bliteaza masinile ca exista radar si intradevar daca depasesti si cu 2 km te taxeaza pentru ca esti strain. Eu am patit-o in Muntenegru. Ma mancat in fund si am depasit 2 masini pe linie continua si dupa colt era un politist cu motocicleta la umbra:) 300 de euro era amendat, dar i-am oferit 50 E si mi-am vazut mai departe de drum dar de data asta intr-un mod civilizat :))
Pe scurt, rabdare, rabdare ca oricum in perioada concediilor aglomeratia este la ea acasa. Indiferent cat de mult incerci sa depasesti tot prinzi autocare, tiruri si masini. :)
Cum adica? Daca limita e 50, si te "ia" cu 52 iti da amenda? Mi se pare absurd.. oricum "ceasul" arata viteza mai mare decat cea reala. La venire prin serbia, un tir ma flashuia si claxona, eu mergeam legal, ala se apropriase la 2m sa se urce pe mine, ca nu putea depasi prin curbe si linii continue.

#1838
costin_lori

costin_lori

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Chiar daca e absurd, asa se comporta "baietii" pe acolo. Ciubucul e la ei acasa. Mai ales ca nu au radare ca ale noastre unde sa se inregistreze imagini cu masina si viteza :)

Pe pistolul radar doar viteza se inregistreaza asa ca ai sanse mari sa scapi cu o spaga, care e mai acceptabila ca amenda :)

#1839
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Partea nasoala este ca sunt portiuni de 30kmh, in lucru unde nu se lucreaza nimic, si sunt indicatoarele "uitate", si  trec sarbii cu 80 pe langa tine. Si daca te ia militianu , ai rupt-o in fericire.
In orice caz , mi se pare de kkt sistemul asta cu " super corectitudinea"atata timp cat unii conduc periculos fac depasiri riscante,  si politia te ia pentru cativa kmh in plus, daca conditiile de drum permit viteza mai mare.

Rabdare si tutun e regula, asta este,  serbia este ostila, cel putin asta simt eu personal , inca de la vama Moravita.

#1840
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Am prins cel mai aglomerat drum de intoarcere in 7 ani de cand merg in grecia. 15 aug, a fost un adevarat exod.
In macedonia am crezut ca a fost accident si drumul este blocat. Defapt coada la "toll" pe autostrada a fost atat de lunga incat a trecut si de semnele de avertizare. Aproape 1 km coada pentru a plati la bariera.
In serbia la fel, desi am stat 40 de min la coada intre granita macedona si sarba.
La greci am iesit prin vama in treapta 2a, nu a controlat nimeni nimic, pur si simplu masinile ieseau in coloana din tara.
Sarbii si macedonii au verificat formal actele, in cateva secunde.
Dar la Moravita, aici este alta lume. Doua masini cu a mea , si vamesii se labareau in discutii in afara gheretei. Ignorau lumea. Niste jegosi. Rapandula care mi-a luat actele a inceput sa bage in calculator datele din pasaport, sa le scaneze, (desi la intrarea dinspre macedonia nu au stat atata sa verifice).
Apoi la intrarea in romania, intrebari penibile, daca am fost in duty free, la iesirea din grecia. Ce am luat de acolo. Daca stiam din timp, pregateam si ii puneam in brate bonul de la casierie, sa se uite si singura la lista de cumparaturi.

Edited by tfmercedez, 18 August 2015 - 16:02.


#1841
Jean-Luc

Jean-Luc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2006
Buna seara
Doresc sa stiu de la colegii de forum care au calatorit de curand pe ruta Serbia - Macedonia - Grecia, daca in ultimele zile au fost probleme la tranzitarea Macedoniei, in special la Gevgelia. Nu a crescut timpul de asteptare la frontiera datorita crizei refugiatilor ?
Multumesc.

#1842
alex2309

alex2309

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2006
Nu, ieri la amiaza am trecut in 5 minute pe acolo, vamesul grec nu mi-a verificat deloc actele.

#1843
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am trecut in viteza  a doua prin vama greaca. Dar cineva mi-a sters postarea. Grecii sunt ca sacu fara fund, cat timp iese de la ei, nu se constipa, "let it go" e deviza.

#1844
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Hmmm: http://www.mae.ro/node/33253
Afecteaza cu ceva traficul spre si dinspre Grecia?

#1845
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Din anunțul postat de tine:
"Starea de necesitate vizează strict persoanele/grupurile de persoane amintite mai sus, fără a fi periclitată tranzitarea celor două puncte de frontieră de către alte persoane.'

#1846
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Corect, dar eram curios daca intr-adevar e asa.

#1847
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Tot io...am trecut fara probleme pana in Grecia :)

#1848
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Vezi, ti-am spus eu :)
Vacanță plăcută !

#1849
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Am plecat azi-dimineață de la Porțile de Fier spre Pelion,prin Serbia si Macedonia,totul este in regula,la fel ca acum 2 luni.Am văzut doar câțiva emigranți pe autostrada,pe banda de urgentă,prin Serbia.In schimb am văzut o premiera mondiala in Macedonia,un tâmpit venea pe contrasens pe autostrada,si încă pe prima banda.Banuiesc ca era un localnic,care vroia sa meargă între doua ieșiri ca sa scurteze drumul,avea o vechitura de Zastava.Am mai auzit de la un prieten,ca a văzut in Africa,așa ceva,dar nu credeam ca se poate întâmpla in Europa,si încă pe o autostrada așa circulată.Drumul nu a fost foarte aglomerat,se vede ca e sfârșit de sezon.

#1850
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Nu pot sa cred asa ceva, sa circule pe contrasens!

#1851
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Nu am nici un interes sa mint.Mergea pe banda întâia,foarte încet.Prin banda întâia,ma refer la cea din stânga,cea de viteza.Am rămas prost când am văzut.Spre norocul meu eram pe banda doua,dar era oricum o porțiune cu vizibilitate mare.Dar daca venea unul cu 180 la ora nu stiu ce se putea întâmpla.

#1852
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Așa ceva am întâlnit și în Macedonia!
Acolo unde autostrada se desparte .

#1853
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postradurobertin, on 04 septembrie 2015 - 08:41, said:

In schimb am văzut o premiera mondiala in Macedonia,un tâmpit venea pe contrasens pe autostrada,si încă pe prima banda.
Din pacate, nu-i o premiera.  S-a intamplat si pe la noi, se mai intampla si pe la altii...


View Postradurobertin, on 05 septembrie 2015 - 17:11, said:

Mergea pe banda întâia,foarte încet.Prin banda întâia,ma refer la cea din stânga,cea de viteza.
Aia nu-i banda I.  Aia-i banda II, III, X... cate benzi are soseaua.  Banda I este intotdeauna (la circulatia pe dreapta) cea din dreapta, de langa bordura / acostament.

Ma sperie ca avem colegi de trafic ce nu stiu nici benzile.  Aproape la fel de tare ca si cei ce merg pe contrasens, pe autostrada.

#1854
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
MARE ,MARE ,MARE  grija  in zona Vranje ( Serbia ) la condus .
In trafic sant  politisti cu masini neinscriptionate ( Audi A6 negru ) care vaneaza orice neregula in ale condusului. Au masini capcane ( Audi gri metalic-asta a fost cel ce a fost in trafic vineri si sambata  ) care merg in zonele de restrictie de  60 km/h cu 20-30 km/h....daca le depasesti ,apar politisii cu cele negre si te duc la judecator .Acolo se sta intre 9-15 ore sa te judece .Amenzile sant ireale ( intre 300 -1000 de euro ) in functie de ce ti-au scris politistii pe acte.Nu exista amenda mai mica de 265 euro ( asta este minimul !!!!!) .Se lasa cu inchisoare si restrictie de condus pe Serbia mult timp.Daca n-ai bani ,stai acolo pana cand platesti ;nu conteaza ca ai copii mici sau esti in gips.Cand ajungi in fata judecatorului singurele   intrebari sant : ce lucri la tine in tara si care iti e salariul ???!!! Nu ai cui povesti nimic nici daca esti nevinovat ptr ca nu-i intereseaza.Translatorul nu traduce nimic in afara de cele 2 intrebari .
Este incredibil ce se intampla acolo .
Nu merge cu spaga ...este un translator ordinar care face jocurile in zona ;te minte ca te ajuta  dar e un mincinos ordinar care sta printre oameni si culege informatii .....Cere spaga sa te bage in fata ,iar apoi il platesti si  oficial cu 5000 dinari ptr ca ""cica "" a tradus ceva.Nu stie romana decat la nivelul cainelui meu.....Oricum si daca platesti spaga ca sa intri in fata tot stai minimul 6-7 ore ....
Am vazut oameni in varsta plangand pe strada si care erau tinuti de 10 ore la o temp de 35-37  C  ;copii de 1 an dormind in masina de 1 zi ; erau nemti ,austrieci ,unguri ,romani ,greci ,elvetieni ,cehi,slovaci si belgieni....

Edited by mon08, 21 September 2015 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate