Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1603
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcarmenrebeca_31, on 14 iulie 2014 - 09:05, said:

salutare colegi de pe forum

Revin si eu nu o intrebare inainte de 100m de a pleca spre LEfkada.
Am incercat sa insalez niste Gps-uri :Navigon , si navi de pe masina si toate imi oferta varianta de a merge prin Drobeta Turnu Severin (din Cluj)...
Eu vreau sa plec prin Oravita-  Bela CrKva- Kovin si nu Drobeta Turnu Severin -Nis - pe aici am inteles ca e mai rau un pic drumul iar pe la Kovin e mai ok....
Ce imi sugerati??

va multumesc frumos
Eu am pus puncte intermediare sa ma duca pe unde vreau. inclusiv benzinaria OKTA si Makpetrol  pe care le-am gasit in POI, sa nu cumva sa trec de niste preturi mici la motorina. aprx 5 Ron/litru

Apropo de GPs, am avut o surpriza neplacuta cu GPS-ul, pe care desi "il bibilesc foarte mult", nu imi stia de autostrada de la Sebes, deci urca pe autostrada la Sebes spre Deva, in dreapta.

In Serbia acolo unde se lucreaza la autostrada este complet inutil, te arata pe camp dar "go with the flow" ca sa zic asa.

Harti HERE Q4 2013

Edited by uledu, 23 July 2014 - 15:57.


#1604
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
multumesc :)

#1605
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
La ce benzinarii e mai ok de alimentat in Serbia,Macedonia si Grecia(ca pret si calitatea benzinei)?tnx

#1606
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View PostAntonia22, on 25 iulie 2014 - 11:44, said:

La ce benzinarii e mai ok de alimentat in Serbia,Macedonia si Grecia(ca pret si calitatea benzinei)?tnx

cel mai bine este sa alimentezi in Macedonia, este o statie peco la cateva sute metri de vama Mk - Gr, cu preturi afisate si in euro, mai toti de acolo alimenteaza
preturi orientative combustibil Mk www.makpetrol.com 1 euro = 60 dinari Mk

#1607
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Da,pai asta ar fi planul,sa alimentam in MK,dar masina noastra papa muuult si nu suntem siguri ca ajungem pana acolo Posted Image .Multumesc pt raspuns.

#1608
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
si la sarbi poti plati cu euro cash de hartei si primesti rest in dinari sr, acuma nu stiu de unde pleci si prin ce punct de frontiera treci granita, dar tu stii mai bine ce  masina ai, eu fac cca 1300 km cu un plin.

#1609
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Eu cu un plin  fac max 700 km.Din Tm plec.

#1610
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Din ce am vazut eu prin Macedonia pe autostrada aveau cam aceleasi preturi la combustibili, parca sunt intelesi la pret.

Mai bagi ceva la o benzinarie in Serbia  si apoi faci plinul la Macedoneni, desi eu cred ca iti ajunge un plin din Timisoara pana in Mk daca mergi cu o viteza rezonabila (110-120). Fa niste calcule si te hotarasti.

Cred ca poti plati cu cardul si in Serbia combustibilul, eu am platit taxele de autostrada cu cardul. sunt lipite stikere cu Visa/ master card la toluri.

#1611
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004
salutare
Miine trebe sa o taiem si noi spre Greci, cu un copil de 4 ani la primul lui drum lung.Pana acu 10 minute stiam ca merg prin bulgaria, da nevasta are rau de masina si am schimbat ruta sa merge pe autostrazi mai mult.Plecam din cluj si nu stiu inca daca sa fac drumu dintr-o bucata sau nu.Asadar,
cate ore se fac din cluj pana in Katerini ?
recomandati un motel pentru somn in smederevo?
Multumesc

#1612
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
@guerila
nu-s cum de ti-a venit tie idea cu Bulgaria dar bine ca te-ai luminat la timp as zice eu.
mergi asa Cluj - Sebes- Simeria - Hateg- Caransebes- Resita - Gradinari - Oravita - Naidas- Kovin - Ralja- Nis/ Vranje, cauti ceva cazare in zona Nis sau cobori nitel si cauti in zona Vranje apoi a 2-a zi continui tarseul, sincer nu vad de ce sa te opresi la Smederevo, de Smederevo ai autoastrada pana la Leskovac, apoi baietelul tau e destul de mare, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, in iunie am fost in Corfu pe traseu Severin - PF II - Negotin - Zajecar- Nis- Leskovac - MK - Evzoni - Meteora (o mica vizita ) - Igoumenitsa, fiumiu cel mic are doar un an si nu mi-am facut asa griji ca tine, dar eu am mai facut drumul asta de vre-o 4 ori, daca mergi de 2 ori pe el inveti., daca stii nu poti si nu rezistati nu incerca sa il faci dintr-o singura bucata mai bine mai dai ceva euro in plus si mergi in siguranta.
de alte informatii mai ai nevoie.

#1613
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

View Postuledu, on 25 iulie 2014 - 13:47, said:

Din ce am vazut eu prin Macedonia pe autostrada aveau cam aceleasi preturi la combustibili, parca sunt intelesi la pret.

Mai bagi ceva la o benzinarie in Serbia  si apoi faci plinul la Macedoneni, desi eu cred ca iti ajunge un plin din Timisoara pana in Mk daca mergi cu o viteza rezonabila (110-120). Fa niste calcule si te hotarasti.

Cred ca poti plati cu cardul si in Serbia combustibilul, eu am platit taxele de autostrada cu cardul. sunt lipite stikere cu Visa/ master card la toluri.

Da,asa m-am gandit si eu.Nu o sa platesc cu cardul,ci cash,o sa iau si euro mai marunti si ma descurc eu.Mersi de ajutor.

#1614
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
O super zi prin Serbia si Macedonia. Cald 32 grade pe autostrada Posted Image un pic de aglomeratie la intrare in Macedonia ufff ...dar inca un pic pana prin Lefkadaaa Posted Image  am platit toate taxele cu, cardul fara nici o problema :)

Edited by carmenrebeca_31, 26 July 2014 - 20:42.


#1615
drgmary

drgmary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2014
Pentru a tranzita Serbia, Bosnia, Muntenegru si Croatia este necesar Permisul International de Conducere?
Sau este ok si cel romanesc?

#1616
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postdrgmary, on 28 iulie 2014 - 17:15, said:

Pentru a tranzita Serbia, Bosnia, Muntenegru si Croatia este necesar Permisul International de Conducere?
Sau este ok si cel romanesc?

din cate stiu eu poti conduce autovehicule cu permisul emis de autoritatile roamne  categoria de vehicul pentru care a fost eliberat in orice tara din europa.

#1617
drgmary

drgmary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2014
Multumesc!  Posted Image

#1618
drgmary

drgmary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2014
multumesc!

#1619
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostAntonia22, on 25 iulie 2014 - 11:44, said:

La ce benzinarii e mai ok de alimentat in Serbia,Macedonia si Grecia(ca pret si calitatea benzinei)?tnx
Macedonia, benzinariile OKTA, premium 95 = 1.39€ si premium 98 = 1.41€

#1620
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View PostKendo, on 31 iulie 2014 - 11:27, said:


Macedonia, benzinariile OKTA, premium 95 = 1.39€ si premium 98 = 1.41€

Sti si pretul la motorina ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate