Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1585
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
... mai mult mi-as fi dorit gps,,,pentru gasirea cazarii ...in Macedonia (o noapte intermediara ) si in Vasiliki ...

#1586
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Incearca si BeOnRoad https://play.google....onia.bor3&hl=en
In ultima instanta alegi punct intermediar la Oravita sau Bela K

P.S. Eu de la Zalau am preferat sa merg pe la Timisoara- Stamora Moravita

Edited by cmd, 14 July 2014 - 11:31.


#1587
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
mersi   cmd
cum a fost la vama prin Stamora Moravita- de aici ai luato spre-Vrsac-Kovin?

Edited by carmenrebeca_31, 14 July 2014 - 11:38.


#1588
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
@carmenrebeca_31
nu trebe sa mergi pe Moravita, iti lungesti traseul, treci prin punctul de frontiera Naidas, apoi nu e nicio problema daca nu iti afisaza traseul GPS pe unde vrei tu, il faci din bucati prima data ii fixezi destinatia Naidas, apoi dupa ce treci vama Nis si mai departe, si mie nu imi arata vama de la PF II dar oricum daca stii traseul te descurci si cu puncte intermediare.
asa si cand mergi la Oravita sa nu dai pe Aninina mergi pe Gradinari, ca e mai usor si rapid traseul.

#1589
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Chiar pe la Anina stabilisem initial :) dar... mersi de pont :) Gradinari sa fie :D

#1590
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Recomandati Ceva restaurante pe autostrada prin Serbia si Macedonia ??

Multuu

#1591
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008
salut,


Confirm si eu spusele lui Phonyx , doar ca am avut se pare noroc, am stat intre 2-8 minute la vami.....
Am plecat ieri pe la 12 Am din Grecia pe ploaie....
Ca fapt divers am mers aproape toata Macedonia pe o ploaie torentiala, la un moment dat nu faceau fata stergatoarele de la masina, mergeam cu 20 km/h si vizibilitatea era 0.
In rest totul a fost ok, trebuia sa fi plecat azi din Grecia, doar ca vazand ce vreme este ieri, am decis sa plecam ieri, oricum ziua era compromisa.
La plecare din RO am facut aprox 10 ore ( 940 km) si la sosire am facut cam 11 ore jumate. Se lucreaza intensiv la drum , f multe ocolisuri, aglomeratie mare pe cateva portiuni, coloane... etc....

#1592
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Salut.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?
Am inteles ca in Macedonia este ok sa iei motorina. Ce tip de motorina se gaseste si cu ce motorina sa alimentez pentru 1.9 TDI?
A fost cineva cazat pe langa Skopje? Se merita sa fac un popas o noapte acolo si sa merg si in Skopje?
Va multumesc.
ps: mai pleaca cineva spre Grecia in data de 20 sau 21 iulie?

Edited by dulamaa9, 16 July 2014 - 13:34.


#1593
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
din cate stiu eu motorina in macedonia este Euro 5, pe la sarbi mai gasesti euro 4, mai toata lumea alimenteaza de la Makpetrol, Okta - ultima statie peco inainte de vama si nu-a plans nimeni pana acuma.
eu personal nu am avut cazare intermediara si nu stiu ce sa spun
iar pentru a gasi un coleg de traseu cauta aici http://forum.softped...u-autoturismul/

#1594
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Site-ul oficial  cu plata autostrazilor din MK si modalitatile de plata. Se pot plati cash sau cu cardul.

Parca 1 Euro este 61 MKD, ei la 60 MKD pun 1.5 euro Posted Image Se pricep la afaceri!

Edited by dcr, 16 July 2014 - 20:32.


#1595
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Asai, e si afisat mai nou pe panoul din fata gheretei unde se plateste, la toate 3 pay toll este afisat 1,5E.

#1596
mircea d

mircea d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.04.2007

View Postcarmenrebeca_31, on 16 iulie 2014 - 09:59, said:

Recomandati Ceva restaurante pe autostrada prin Serbia si Macedonia ??

Multuu
Dupa Smederevo, in dreptul localitatii Velika Plana ai un McDonald's cu intrare direct din autostrada. E si un motel acolo. Poti plati cu cardul.

#1597
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
As vrea sa merg in acest  concediu in Muntenegru. Unde m-ati sfatui sa ma cazez, in Kotor sau Herceg Novi?

#1598
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdulamaa9, on 16 iulie 2014 - 13:33, said:

Salut.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?
Am inteles ca in Macedonia este ok sa iei motorina. Ce tip de motorina se gaseste si cu ce motorina sa alimentez pentru 1.9 TDI?
A fost cineva cazat pe langa Skopje? Se merita sa fac un popas o noapte acolo si sa merg si in Skopje?
Va multumesc.
ps: mai pleaca cineva spre Grecia in data de 20 sau 21 iulie?

Salut, eu plec in 21. De dimineata pe la 6 plec din Cluj, Sebes, Casansebes, Resiata, Gradinari, Oravita Naidas, ma odihnesc la Smederevo in Serbia  iar pe la ora 20 urc pe autostrada. Vreau sa alimentez la granita MK-Grecia cu diesel, de care o fi acolo...

Un vecin s-a intors de 2 saptamani si tot in Skopje au dormit, si la dus si la intors. A spus ca a fost foarte Ok. Nu stiu unde, ca nu m-a interesat. A spus ca nu mai merge niciodata prin Bulgaria si a  iesit pe la Portile de fier...

Ps, lista cu plecari e pe topicul dedicat.

Edited by uledu, 19 July 2014 - 20:44.


#1599
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Drum bun sa aveti.
Am terminat si noi de facut ultimile pregătiri.
Noi o sa trecem granița la sârbi pe la 4:-30 dimineața maine.
Cand ne întoarcem am vb de cazare la Pension Bianco in Skopje. sper sa il gasesc :)
Un concediu plăcut sa aveti.

#1600
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Am ajuns cu bine in Preveza.

Am plecat de la Cluj, pe autostrada pe traseul recomndat de colegii de forum, am mers pe Alba Iulia-Sebes-Hateg-Caransebes- Resita- Gradinari- Oravita- iesire din tara pe la Naidas- Serbia Macedonia

Drumul a fost ok pana la Caransebes, dupa nu mi-a placut, Multe curbe, rampe, linii continue, camioane de balastru. Asfalt bun dar virajatsi aglomerat. De la Resita spre Gradinari asfalt bun dar druum ingust si virajat. De la Gradinari la Oravita, Naidas calitatea drumului lassa de dorit... f denivelat si petecit.

Cum am intrat in Serbia asfaltul este mult mai bun. Autostrada in Serbia si Mk este acceptbila spre buna (banda a 2), Grecia este f buna.

Sincer la intoarcere nu cred ca mai intru pe la Naidas ci de la Nis o iau in sus spre Portile de fier.

Mi-a placut ca la granita MK-Grecia, la partea greaca, ma apropiam de coloana si erau vreo 10 masini in fata, dar un vames m-a vazut si mi-a facut semn sa trec pe langa, toata stima, am trecut ca prin branza prin vama.

Gata... ma bag la o baie.

#1601
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postuledu, on 22 iulie 2014 - 15:10, said:


Sincer la intoarcere nu cred ca mai intru pe la Naidas ci de la Nis o iau in sus spre Portile de fier.


la Nis faci dreapta catre Sofia, apioi la cativa km buni trebuie facut stanga si sa fii foarte atent sa nu le pierzi
recomand trecerea pe la PF II, apoi, Tiganasi - Burila Mare- Batoti- Hinova - Severin, cam de o cateva saptamani s-a pus criblura pe portiunea Hivova - Chilia, eu am fost saptamana trecuta pana la Burila si a trebuit sa merg mai incet ca deobicei sa nu sara pietre.

#1602
lord_alex_91

lord_alex_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2008

View Postuledu, on 22 iulie 2014 - 15:10, said:

Am ajuns cu bine in Preveza.

Am plecat de la Cluj, pe autostrada pe traseul recomndat de colegii de forum, am mers pe Alba Iulia-Sebes-Hateg-Caransebes- Resita- Gradinari- Oravita- iesire din tara pe la Naidas- Serbia Macedonia

Drumul a fost ok pana la Caransebes, dupa nu mi-a placut, Multe curbe, rampe, linii continue, camioane de balastru. Asfalt bun dar virajatsi aglomerat. De la Resita spre Gradinari asfalt bun dar druum ingust si virajat. De la Gradinari la Oravita, Naidas calitatea drumului lassa de dorit... f denivelat si petecit.

Cum am intrat in Serbia asfaltul este mult mai bun. Autostrada in Serbia si Mk este acceptbila spre buna (banda a 2), Grecia este f buna.

Sincer la intoarcere nu cred ca mai intru pe la Naidas ci de la Nis o iau in sus spre Portile de fier.

Mi-a placut ca la granita MK-Grecia, la partea greaca, ma apropiam de coloana si erau vreo 10 masini in fata, dar un vames m-a vazut si mi-a facut semn sa trec pe langa, toata stima, am trecut ca prin branza prin vama.

Gata... ma bag la o baie.

Cand am intrat in Grecia (21 iunie) prin Macedonia, a fost singura vama in care nu m-a intrebat de nimic, erau 4 benzi iar vamesul , obosit ,transpirat, printre masini doar se uita la fete si la numere si ...go, go, go!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate