Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Probleme cu windows-ul si codecurile

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003
am observat ca ai mai incercat... am vrut sa zic sa mai insisti poate ai noroc... oricum un format ar fi cel mai bun din pacate si nu mai utiliza codec packuri  iar cu un program de curatat registri  nu ai mereu sanse pt ca stiu cum lucreaza si de multe ori atribuie unei chei din registri ce apartine unui fisier sters alt fisier existent pe hdd.

daca le deschizi cu media playerul isi identifica macar codecul de care are nevoie ca mai are posibilitatea sa isi caute pe net codecuri.

#20
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005

View PostShahinul, on May 5 2006, 16:37, said:

am observat ca ai mai incercat... am vrut sa zic sa mai insisti poate ai noroc... oricum un format ar fi cel mai bun din pacate si nu mai utiliza codec packuri  iar cu un program de curatat registri  nu ai mereu sanse pt ca stiu cum lucreaza si de multe ori atribuie unei chei din registri ce apartine unui fisier sters alt fisier existent pe hdd.

daca le deschizi cu media playerul isi identifica macar codecul de care are nevoie ca mai are posibilitatea sa isi caute pe net codecuri.
Da. Cand deschid fisierele respective, identifica codecurile, intra pe net, le downloada, le instaleaza, asta prima data a depistat problema, acuma intra, zice ca sunt instalate, dar ... degeaba, oricum voi face o reinstalare sau o reparare, dar nu acuma pentru ca am date exentiale pe care tre  sa prelucrez in urmatoare 2-3 saptamani si nu am chef de backup. Acuma intru pe celalalt hard, pe care nu am facut instalare decat de windows si drivere, hard care deobicei il foloseam pentru transport date, si acuma tre sa selectez pe care windows intru, cand  s-o buli si asta atunci voi face reinstalare de windows pe ambele harduri dar sper sa nu fiu nevoit sa fac reinstalare mai devreme de 2-3 saptamani ca acuma am intrat in criza de timp.

#21
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostLaurentiu06, on May 2 2006, 18:04, said:

Am incercat si Tsunami Filter Pack, si K-Lite si degeaba. Nu vrea sunetu sa mearga deloc la videoclipurile alea. Mentionez ca inainte mergeau si le-am copiat pe cd si le-am pus la alt prieten si merg fara probleme, deci problema e locala si nu sunt distruse fisierele.
Man, vezi in Control Panel/sound sa nu fie pe mute. Instaleaza ultimul AC3 si bifeaza pe tagul 3 de sus toate optiunile, adica el sa decodeze toate formatele. Asa ar trebui sa mearga, chiar daca iti lipseste vreun codec.

View Postdzs, on May 5 2006, 16:21, said:

Eu sunt pentru pack-uri de codec-uri. Am si un Yamada 6700 daca chiar n-am chef de calculator. Ma rog ...

Recent am incercat CCCP si suporta cam tot ce se pretinde codec in ziua de azi. Plus ca au si suport/forum/chat/comunitate unde poti gasi raspunsuri la intrebari.

http://www.cccp-project.net/

Am folosit si eu inainte Klite codec pack si All Codecs ... asta e mai complet decat cele doua, si mai stabil.  In plus, la instalare iti detecteaza ce codec-uri ai instalate deja in sistem, si le poti da jos daca vrei, ptr. a evita eventualele conflicte.
Descrierea la mega-pack-ul asta incepe prost:
MPC's internal MPEG audio splitter is now disabled by default since it has a tendency to misdetect video MPEG
:P

#22
Dan Moldovan

Dan Moldovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2005
Vezi cu GSpot ce codecuri sunt necesare pentru fisierele alea care nu iti merg.
Eventual pune un screen capture cu GSpot-ul.
(versiunea 2.52 beta 01)

#23
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005
Astazi dupa atatea teste si programe instalate si dezinstalate am vazut ca fisierele cu pricina functioneaza. Oricum nu pot sa imi dau seama cum de si-a revenit acum. Ceea ce este ciudat este ca dupa fiecare instalare si restart si chiar deschidere din nou a pc-ului nu a functionat, fiind nevoit sa le dezinstalez. Deci totul nu imi pot explica. Spuneam cu ceva timp in urma ca nu voi mai testa nimic ei bine nu am mai testat fiind si ocupat cu alte lucruri mai stringente si astazi avand putin timp liber, am vrut sa verific daca fisierele respective functioneaza si functioneaza ireprosabil fara sa se mai conecteze la net si sa copie sau sa spuna ca codecul este instalat si in realitate sa nu mearga.
Deci in timpul asta nu am facut nici o modificare software sau hardware si si-a revenit. Acuma nu pot deci sa spun ca o solutie e mai viabila decat alta pentru ca nu stiu care si-a facut datoria.
Multumesc tuturor pentru sugestii!
Acuma ca sa ma invat minte am verificat si celelalte programe mai putin utilizate in ultimul timp daca toate programele functioneaza ok si dupa ce am vazut ca totul e in regula am facut si un back-up, si un punct de restaurare.

#24
CBernetic

CBernetic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2005
Va mai ofer o alternativa pentru codecuri ...

Info
http://www.theorica.net/codecs.htm

Link
http://www.theorica..../The-Codecs.zip

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate