Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#5203
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 08.06.2005
Mersi de raspuns, de acord cu ce spui, asa era plasat la Indesit (jos), dar nu e ceva peste care sa nu pot trece daca aparatul nu are alte probleme de calitate. Nu am copii mici, dar nici eu nu sunt foarte inalt :). Din pacate sunt limitat in alegere de latime, altfel as fi avut mai multe variante (as fi luat un model mai mare ca volum).

#5204
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
E un frigider excelent,mai ales ca e din gama premium.Am de 9 ani si ceva un Liebherr si functioneaza perfect.Are no frost doar la congelator.Totusi cele manufacturate in Bulgaria,nu se ridica la acelasi nivel de calitate,ceea ce sigur nu e cazul aici.

#5205
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
Buna ziua , combina mea frigorifica Gorenje are cred vre-o 12 ani si si-a cam facut treaba dar a venit momentul sa o schimbam . Am gasit acum la reducere pe emag ,Arctic AK1M406NF+ la pretul de 1470,are cineva aceasta combina ? Daca imi puteti recomanda o alta combina , asi putea mari bugetul pana la 18-20 mil (preferabil sa raman la 1470 ! ),imi doresc ca viitoarea combina sa nu depaseasca latimea de 65 cm si sa aiba congelatorul cat mai mare . multumesc anticipat pt raspunsuri

#5206
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 08.06.2005
Mi-a ajuns si mie frigiderul (Liebherr CTNesf 3663) acum 2 ore. Adus pana in apartament de cei de la Dem@x, desfacut, inspectat, impecabil (aveam emotii dupa ce citisem de experientele unor colegi de pe forum).
Pentru cei eventual interesati, compresor SECOP facut in Slovacia, frigiderul asamblat in Bulgaria (desi e linia Premium). Il las la odihna peste noapte si il bag in priza maine dimineata, sper sa fiu multumit de achizitie.

Attached Files



#5207
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai sa te bucuri de el si sa te tina atatia ani cat scrie si pe compresor, R600a

bine, fie, macar vreo 50

#5208
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 08.06.2005
Mersi frumos, asa sa fie :)

#5209
t_george1991

t_george1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2008
Va rog sa imi recomandati si mie o combina frigorifica. M-ar interesa sa fie economica (minim clasa A+), pana in 1200 Ron.

Eu am gasit urmatoarele (ordonate dupa preferinta):

http://www.carrefour...a_beko_dbk_346_
Ma intereseaza pentru clasa energetica A++ si garantia de 5 ani si pretul de 1100 Ron (in alte magazine este mai scump)

http://www.emag.ro/c...dr/pd/ELWG7BBBM
Mi-a atras atentia pentru garantia de 5 ani, este un pic mai inalt/volum mai mare decat cel anterior, are afisaj digital (ceas, alarma, memo vocal) si dozatorul de apa (1250 Ron - promotie)

http://www.emag.ro/c...us/pd/EMR2DBBBM
La fel ca modelul anterior, dar fara afisajul digital (1200 Ron - promotie)

http://www.emag.ro/c...05/pd/DQ6NVMBBM
Mi-a placut ce ofera pentru acel pret (950 Ron - promotie)


As vrea sa fac achizitia pana la sfarsitul saptamanii viitoare. De asemenea,va rog sa imi recomandati si alte modele/oferte daca stiti. Orice sfat este binevenit.
Multumesc.

#5210
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
eu am acel arctic, sunt foarte multumita de el, chestia care nu-mi place este ca are o vopsea foarte sensibila, se zgarie foarte usor, iar riscul de exfoliere este foarte crescut.

acel beko este exact acest arctic cu un compresor mai economic, acel raft de si pt sticla, iar la ultimul raft maia i 2 cutii de legume in plus. pt diferentele astea inter ele, cred ca merita.

cel la 1250 desi mai slab la compresor, compenseaza cu restul, dozator si afisaj, dar la baza este tot ca si primul beko, insa nu as da 50 de lei pt acel afisaj pt inregistrare voce. un afisaj doar pt atat, mi se pare in plus. macar daca era cu termometru.

dintre toate, cred ca acel beko la 1200 ar fi ok, iar pt economie, acela de 1100

#5211
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Arctic ank305nfs+

#5212
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2015

 korbus, on 26 mai 2016 - 20:35, said:

Mi-a ajuns si mie frigiderul (Liebherr CTNesf 3663) acum 2 ore. Adus pana in apartament de cei de la Dem@x, desfacut, inspectat, impecabil (aveam emotii dupa ce citisem de experientele unor colegi de pe forum).
Pentru cei eventual interesati, compresor SECOP facut in Slovacia, frigiderul asamblat in Bulgaria (desi e linia Premium). Il las la odihna peste noapte si il bag in priza maine dimineata, sper sa fiu multumit de achizitie.

Sa-l stapanesti sanatos si sa iti fie util!
Wow! Ce scump e! Ce are in plus oare?  

Sfatuiti-ma si pe  mine , va rog, ce frigider cu 2 usi sa imi iau, in jur de 1800- 2200 lei. Baiatul  meu si-a luat Samsung- combina. Eu vreau frigider cu 2 usi. In principiu trebuie no frost si inverter compresor?

Edited by iongi, 29 May 2016 - 18:44.


#5213
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pui problema gresit nu este vb ca trebuie, pt ca nu te obliga nimeni la nimic, este vb de preferinte si buget.

no frost are avantajele sale, astfel ca daca ai banii necesari, configuratia caer itit convine, atunci go for it.

un compresor cu invertor are din nou avantajele sale, pe langa garantia extinsa, consum mai mic, mai silentios. din nou, daca ai banii ......

dar cand spui frigider cu 2 usi, deja pierzi insemnatatea termenilor. este frigider clasic cu 1 usa, frigider cu 2 usi (frigider si congelator), combina (frigider si congelator extins) si frigider dublu, tot cu 2 usi, dar dispuse in mod opus una fata de alta.

asadar, tu ce cauti? frigider sau combina frigorifica/

#5214
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2015
Frigider cu congelatorul in partea de sus, care are  2 usi.

#5215
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
http://www.altex.ro/...-mwd-435l-a-gri

http://www.emag.ro/f...x/pd/D75KCYBBM/ idem la pret ca si altex

insa acesta din urma nu are dozator, insa este full no frost

acesta este de inox si cu inverter http://www.emag.ro/f...o/pd/DMQPC3BBM/

Edited by Dany_Darke, 29 May 2016 - 19:25.


#5216
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2015
Multumesc! Acum studiez produsele.

#5217
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
iar acel samsung este si el full no frost

#5218
t_george1991

t_george1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2008

 Dany_Darke, on 29 mai 2016 - 08:23, said:

eu am acel arctic, sunt foarte multumita de el, chestia care nu-mi place este ca are o vopsea foarte sensibila, se zgarie foarte usor, iar riscul de exfoliere este foarte crescut.

acel beko este exact acest arctic cu un compresor mai economic, acel raft de si pt sticla, iar la ultimul raft maia i 2 cutii de legume in plus. pt diferentele astea inter ele, cred ca merita.

cel la 1250 desi mai slab la compresor, compenseaza cu restul, dozator si afisaj, dar la baza este tot ca si primul beko, insa nu as da 50 de lei pt acel afisaj pt inregistrare voce. un afisaj doar pt atat, mi se pare in plus. macar daca era cu termometru.

dintre toate, cred ca acel beko la 1200 ar fi ok, iar pt economie, acela de 1100
In momentul de fata am acasa la parinti un Gorenje K357/2CLA si are cam aceleasi dimensiuni ca Beko DBK 346++ , ceea ce mi se pare ok si suficient de incapator. Practic cele 3 Beko-uri alese de mine au cam acelasi compresor, dar primul fiind mai mic, are mai putin de racit -> mai economic, nu ? Nu imi trebuie ceva mai mare, o sa fie folosit de doua persoane.

 swtm, on 29 mai 2016 - 10:23, said:

Arctic ank305nfs+
Este varianta No Frost a lui Arctic ANK305+, nu ?
Nu stiu ce sa spun in legatura cu sistemul No Frost, am inteles ca nu mai dezgheti, dar "usuca" alimentele daca nu sunt acoperite, consuma mai mult curent si face mai mult zgomot. Are alte avantaje pe care nu le stiu ? De exemplu eu oricum curat frigierul cam o data la un an, deci nu m-ar deranja sa il si dezghet atunci daca este model clasic.

#5219
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
depinde de producator si tehnologia folosita pt nofrost. da, nu mai face gheata, insa una este sa sufle acel ventilator direct la fanta de aer si sa aerul sa bata direct in alimente si sa le usuce la un moment dat si alta este sa fie pe un anume traseu care doar sa introduca un aer rece in interior. evident, cu costurile produsului mai mari pt productie, inovatie, etc.

aadica ceea ce platesti, cam aia primesti.

cat despre economia de care spui, da, fiind mai mic, are mai putin de racit, insa in acelasi timp, acea economie difera in functie de cat de mult tii frigiderul deschis, cat de de sumbli la el, cata si ce mancare pui in el. diferiti factori care la o privire in mare, ajungi cam la acelasi consum. insa pe principiul marimii, da, cel mai mic, consuma mai putin, de aceea este si clasa de a++

colegii cu no frigidere no frost pot spune mai multe, insa pana acum nu am vazut pe careva sa se planga, ma refer si pe site-uri dar si pe forum.

#5220
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
No frost înseamnă temperatura controlată pentru că răcești aerul. În esență e un ac în acel frigider. Dar nu te gândi ca e un uragan ce îți usucă alimentele. Și majoritatea modelelor au compartimente speciale pentru legume. Modele mai evoluate au inclusiv filtre de carbon pentru eliminarea mirosurilor.
Iar un congelator no frost va congela alimentele nu și incinta.
Dar pentru ca se elimina umezeala din aer trebuie avut grijă să nu pui vase cu lichide descoperite în interior, de preferat în cutii alimentare cu capac. Nu strici frigiderul, doar crești consumul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate