Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#5131
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pe indesitul meu scrie ca service se face la hotpoint deci e clar.

#5132
koss_14_88

koss_14_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.11.2015
Din pacate globalizarea isi spune cuvantul.. E aiurea ca dispar dintre firme si pestii mari ii inghit pe cei mici fiindca o piata fara concurenta va mentine sus preturile si jos inovatiile.

#5133
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
foarte corect spus. pe de alta parte, o piata monopolizata, face ca totul sa devina monototn, mai toate produsele vor arata aproape la fel.

chiar si acum cand am cautat combina, am gasit multe modele, care erau 99% identice, altele care erau putin diferite, insa conceptul acelasi, culmea, nici unul pe placul si nevoile mele. arctic a fost cam singurul care a corespuns criteriilor mele.

#5134
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.06.2015
Buna seara! Frigiderul se poate incorpora intr-un corp de mobila? Ii dauneaza cumva?    Eu as crede ca da, fiul meu spune ca nu... Ce o fi mai bine ?

#5135
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Depinde ce înțelegi prin incorporare. Sunt modele speciale la care se pune inclusiv usa de lemn/pal.
Daca te referi la modelele standard, e cu dus/intors. Trebuie văzut exact care permit amplasarea intre 2 dulapuri înalte.

#5136
koss_14_88

koss_14_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.11.2015
Cea mai mare prostie sa incorporezi frigiderul in corpul de mobila. Aparatul trebuie sa aiba airflow decent pe langa el. Alea incorporabile sunt ori foarte scumpe ori praf.. Am vazut pe la hoteluri/pensiuni asa ceva.. Sincer mi-am blestemat zilele in cele cateva zile in care am folosit asa ceva.. :|

#5137
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postiongi, on 26 aprilie 2016 - 21:30, said:

Buna seara! Frigiderul se poate incorpora intr-un corp de mobila? Ii dauneaza cumva?    Eu as crede ca da, fiul meu spune ca nu... Ce o fi mai bine ?
Da, sunt modele dedicate.
Dezavantaje sunt multiple, mai puține modele, capacitate mai mica, mai scumpe.
Avantajul e același ca la orice electrocasnice incorporate, designul continuu al mobilei de bucătărie.

#5138
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postiongi, on 26 aprilie 2016 - 21:30, said:

Buna seara! Frigiderul se poate incorpora intr-un corp de mobila? Ii dauneaza cumva? Eu as crede ca da, fiul meu spune ca nu... Ce o fi mai bine ?


Se poate aproape orice, dar de ce ?

1. daca aparatul este independent nu incastrabil atunci se poate "incorpora" cu flancuri de mobilier (simple sau cu coloane de mobilier -stanga/dreapta) dar nu si usi . Daca se face o "cutie" din mobilier in care sa se bage frigiderul atunci trebuie deschise usile mobilierului si apoi usile frigiderului, separat... plus ca nu este recomandat de producator si pierzi garantia
2.daca frigiderul este model incastrabil atunci el are sistemele de prindere si forma necesara de a sta intr-un corp de mobilier special destinat, cu usile de la mobila prinse de usa aparatului

La fel exista masini de spalat vase , masini de spalat rufe , cuptor , microunde, masina cafea, racitor de vinuri - modele incastrabile

Attached Files


Edited by superm, 27 April 2016 - 14:26.


#5139
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
stie cineva cam cat consuma frigiderul arctic comunist?

#5140
koss_14_88

koss_14_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.11.2015
Frigiderul arctic comunist consuma cat consuma si astia noi Posted Image). trage maxim 120w  Posted Image)). Daca te gandesti ca astia sunt clasa A+ sau A++ si consuma mult mai putin te inseli.. Consuma cam tot la fel.

Edited by koss_14_88, 03 May 2016 - 13:14.


#5141
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
beko sau liebherr? sau e vreo alta alternativa pe la 1300ron?

#5142
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Beko pentru garanție. Dar la banii ăștia mai bine te uiți după un arctic. Nu strica niciodată sa fim puțin patrioți.

#5143
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Intre Arctic 356-4(cu un compresor) si Arctic 3562-4+(cu doua compresoare) pe care ari alege Eu as loa modelul din urma fratele meu zice ca primul,păreri,probleme de la cineva care detine aceste modele.
Multumesc si Sărbători fericite!!!

#5144
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
slabe sanse sa gasesti pe cineva care detine aceste modele.

eventual sa-si exprime parerea cineva care detine unul din modele. era frigiderelor cu 2 compresoare s-a cam dus, tehnologia e destul de matura sa nu mai aiba nevoie de 2 compresoare, nu prea mai tine nici marketingul, cel putin nu la toti.

fata de modelul care il am eu, ai congelatorul cu 30l mai mare, dar nu consider nevoie de 2 compresoare, la al meu sta la -22 de grade in congelator, la o setare de 2.5 pe termostat, iar compresorul merge relax.

#5145
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Un compresor = frigider, 2 = combina frigorifica. Deși mai nou sunt combine și cu un compresor.

Eu prefer frigidere, combinele nu mi se par asa de ergonomice

#5146
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chiar nu e deloc mai nou, de ani buni sunt combine frigorifice cu doar 1 compresor. dupa cum scriam mai sus, a tinut marketingul pana la un punct, punct in care si-au dat seama ca ii costa cam mult, asa ca au renuntat la al 2-lea compresor, in timp, si compresoarele au ajuns destul de ok cat sa faca fata la intreg volumul de refrigerat.

#5147
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ideea cu doua compresoare nu e ca unul singur nu poate duce toata combina. Ideea principala este de independenta intre cele doua sisteme congelator si frigider. Cu un singur compresor pot aparea influente de la un compartiment la altul (de exemplu, daca ai taiat porcul si il bagi in congelator, s-ar putea ca frigiderul sa se incalzeasca; si asta nu tine neaparat de puterea compresorului cat de cantitatea de agent frigorific). Cu doua compresoare problema de mai sus nu apare pentru ca sunt doua sisteme diferite si mai mult, poti opri unul din ele fara ca celalalt sa fie influentat (de exemplu pleci in vacanta pentru 3 saptamani, golesti frigiderul si il opresti si lasi numai congelatorul sa mearga, sau pe dos, daca exista o perioada in an cand nu iti trebuie congelatorul, il opresti si lasi numai frigiderul). Daca nu ai regimuri din astea de functionare nu stiu daca merita neaparat sa dai bani in plus ca sa ai doua compresoare. Cele cu un singur compresor sunt mult mai obisnuite si oferta mai variata asa ca e mai putin probabil sa fie preturile umflate artificial. Eu am o combina din asta arctic (dar nu stiu modelul) cu doua compresoare, la tara, si merge asa cum am descris mai sus si e ok.

#5148
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
adevarat ce scrii, insa consider ca nu merita. decat daca ai un regim ca cel descris mai sus, in mod constant, adica nu o data pe an sau la jumate de an.

cel cu 2 compresoare, are consum mai mare, zgomot mai mult, gama mai modesta, preturi mai mari pt ceea ce este in plus, etc.

e drept ca cel cu 2 compresoare, are si congelatorul generos, adica macar este pus intr-o carcasa adecvata, dar numai cumparatorul stie daca are musai nevoie de acest stil de functionare si daca merita o astfel de investitie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate