Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4987
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Legat de transport...ieri mi-a sosit Samsung-ul de 385 litri....culcat in duba DPD-ului. Am atentionat curierul ca nu este corect modul de transport culcat, i-am aratat semnul ( sagetile in sus ) imprimat pe cutie....stie el ca nu se intampla nimic, asa i-a spus unul de la Arct... si ca oricum nu are masina inalta. I-am spus ca trebuie sa-l duca pana la usa apartamentului ( am sunat in prealabil la inf. clienti curier, care au confirmat obligativitatea de a-l preda la usa apartamentului )....stia dar i-l doare-n c.r, el este singur pe masina si n-are cum sa-l duca, daca accept sa-l lase la usa blocului OK, daca nu...pa si la revedere. Am acceptat sa-l dea jos si sa platesc dupa ce ma conving ca nu este lovit/deteriorat. Din fericire a fost OK exterior/interior......

Attached Files



#4988
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostLadislau, on 04 februarie 2016 - 10:57, said:


Cea de aseara a fost livrata de ECurier, au fost primii la care am vazut masina mare, inalta, cu electrocasnice mari transportate si asigurate in picioare, ceilalti carandu-le doar trantite pe jos.
Din cate am aflat de la curierul de aseara, mi-a confirmat banuiala, emag este in teste cu toate firmele de curierat din RO, probabil sunt si ei satui de cate rebuturi li se intorc de pe teren.


din pacate si a mea a venit trantita nu numai in masina, dar si in depozit.

imi doresc enorm ca emag sa nu mai colaboreze cu fan curier, mie mi-au adus numai prejudicii in ultima vreme, morale dar si financiare. valori de mii de lei as putea scrie.

azi au dat-o din nou in bara, cu combina nr 2 care o astept sa vina.

#4989
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Va cer si eu o parere. Am nevoie de un frigider mai mare, pe la vreo 300l. De congelator nu am neaparata nevoie (am o lada marisoara), desi probabil ca ar fi util sa aiba si ceva mic acolo. M-am uitat un pic pe net, si am tot citit topicul asta, dar nu stiu inca ce sa aleg. In primul rand am vazut frigidere cu o usa care nu au congelator deloc (apropos, mai exista din alea de pre vremuri cu o singura usa si totusi sa aiba si congelator sus?). Ce m-a impresionat la ele este consumul ff redus (sub 200 kWh pe an) si parca as sacrifica congelatorul pentru consum. Ceva pareri pro/contra, chiar asa e cu consumul? Mai departe sunt si frigidere cu doua usi, dar si pretul este mai mare si consumul (aprox cu 50% mai mult). Aveti idee de ce e consumul asa de mare? Pierde asa de mult congelatorul ala? Acum ca firme, am vazut Indesit la niste preturi foarte bune, dar merita? Arctic/Beko, nu discut ca nu am ajuns inca la procedura de urgenta. M-ar tenta Liebherr ca am citit numai lucruri bune pe aici despre ei. Am si vazut la emag ca ar avea garantie 4 ani, asa e la toata gama lor, sau depinde de produs/vanzator? La alte marici nu m-am uitat in detaliu, asa ca orice sugestie/comentariu ar fi binevenite.

#4990
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View PostM_ierdnA, on 05 februarie 2016 - 11:30, said:

Va cer si eu o parere. Am nevoie de un frigider mai mare, pe la vreo 300l. De congelator nu am neaparata nevoie (am o lada marisoara), desi probabil ca ar fi util sa aiba si ceva mic acolo. M-am uitat un pic pe net, si am tot citit topicul asta, dar nu stiu inca ce sa aleg. In primul rand am vazut frigidere cu o usa care nu au congelator deloc (apropos, mai exista din alea de pre vremuri cu o singura usa si totusi sa aiba si congelator sus?). Ce m-a impresionat la ele este consumul ff redus (sub 200 kWh pe an) si parca as sacrifica congelatorul pentru consum. Ceva pareri pro/contra, chiar asa e cu consumul? Mai departe sunt si frigidere cu doua usi, dar si pretul este mai mare si consumul (aprox cu 50% mai mult). Aveti idee de ce e consumul asa de mare? Pierde asa de mult congelatorul ala? Acum ca firme, am vazut Indesit la niste preturi foarte bune, dar merita? Arctic/Beko, nu discut ca nu am ajuns inca la procedura de urgenta. M-ar tenta Liebherr ca am citit numai lucruri bune pe aici despre ei. Am si vazut la emag ca ar avea garantie 4 ani, asa e la toata gama lor, sau depinde de produs/vanzator? La alte marici nu m-am uitat in detaliu, asa ca orice sugestie/comentariu ar fi binevenite.

De ce buget dispui?

#4991
Ladislau

Ladislau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.08.2004
Astazi am fost sunat de catre un inspector ANPC Ilfov, care m-a intrebat daca situatia mea s-a rezolavt amiabil cu emag si daca produsul (al treilea) livrat de ei, ne multumeste si daca poate inchide dosarul sesizarii mele.
Reamintesc faptul ca sesizarea mea catre emag, reclamand faptul ca mi-au livrat un produs lovit si care nu corespundea descrierii pe site, a fost respinsa, Fapt care m-a determinat sa sesizez ANPC Timis, ei la randul lor ANPC Ilfov.
La scurt timp am fost uimit sa fiu contactat respectuos de catre un expert emag, care mi-a spus ca in cazul meu vor face o exceptie si-mi vor inlocui produsul reclamat.
Este bine de stiut faptul ca in tara asta, asa cum e ea, totusi unele treburi se misca in directia potrivita.

#4992
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am refuzat frigiderul 2, venit cu o zgarietura si exfoliere de vopsea pe o lungime de vreo 6-7cm. astept frigiderul 3.

#4993
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Ladislau,tie ti se pare normal sa te adresezi,emag-ului si ANPC-ului de doua ori,ca in final sa  te sune un domn "amabil" de la emag si sa-ti spuna ca in cazul tau "vor face o exceptie"?Hai sa fim seriosi,daca erau asa amabili trebuiau sa o faca de la inceput,fara sesizari la ANPC.

#4994
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View PostRundas, on 05 februarie 2016 - 13:51, said:


De ce buget dispui?

Eu ma gandeam la ceva in mare intre 1000 si 2000 de lei, un pic ghidat si de preturile pe care le-am vazut pana acum. Insa e greu de zis, as fi vrut niste pareri despre produsele de pe piata ca sa ma gandesc si la pret.

#4995
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Ce stiti despre combinele Haier?
Am pus ochii pe ASA CEVA

#4996
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
@M-ierdnA
Trebuie gandit bine daca se doreste frigider simplu fara compartiment congelator. Un pic de congelator la indemana este util intr-o bucatarie. Legat de Liebherr...in gama de pret dorita, produsele vor fi fabricate in BG, echipate cu agregate chinezesti. Ca si aspect se prezinta bine, materiale si finisaje ceva mai bune. Sistemul lor "Smart Frost" afirma ca nu fac gheata, se pare ca in jurul compartimentului frigiderului sunt dispuse serpentinele vaporizatorului, spre deosebire de variantele clasice cu placa de racire dispusa pe peretele din spate in spuma. Am un congeletor Liebherr din luna mai cu Smart Frost si nu a facut gheata deloc pe pachete sau sertare. De Arctic, parerile sunt in unanimitate, trebuie stat deoparte. se pare ca folosesc materilale ieftine care dau probleme serioase dupa exact termenul de garantie.

#4997
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Postlepetir, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:

...
De Arctic, parerile sunt in unanimitate, trebuie stat deoparte. se pare ca folosesc materilale ieftine care dau probleme serioase dupa exact termenul de garantie.

Eu aştept ofertă la un model Arctic ce ne-a plăcut. Dacă dau pe el 1500-1600 şi mă ţine 5 ani cât are garanţia, sunt arhimulţumit. Chiar şi 4. După aceea, altul!
Acum pe bune... cât dumnezeului să ţii un frigider? 30 de ani?
Apar noi modele cu facilităţi noi. Sincer să fiu, 1500 lei pe 5 ani nu mi se pare o pierdere de neconceput :) Plus de asta, mai schimbi ceva.

#4998
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Problema nu este pierderea dar vezi sa nu te patimesti.
Daca-l repari de 10 ori in 5 ani ti-se ia, mai ales cand te prinde cu congelatorul plin sau de sarbatori.

#4999
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postlepetir, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:


Multumesc pentru sfaturi. Stiu faza cu un compartiment mic de congelator, dar am doua probleme aici: 1 congelatoarele sunt destul de mari in general, adica pe la 80-90l (la frigidere cu 300l) si 2 creste consumul ff mult. Un frigider simplu la 300+ l are consum in jur de 150kWh pe an, pe cand daca apare un congelator consumul sare de 300. Diferenta asta poate insemna ceva spre 100 de lei pe an ceea ce nu e de neglijat.

Varianta optima dpdv al spatiului ar fi un indesit cu 2 usi, cu frigider de 324l sau un samsung cu dimensiuni asemanatoare insa pret cu vreo 400 de lei mai mult.

Ar mai fi varianta unui frigider simpu indesit vs liebherr cu liebherr cu vreo 35 de l mai putin si pret cu 500 mai mare, dar garantie 4 fata de 2 ani la indesit. Acum daca e facut in bulgaria cu componente din prc...

#5000
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

View Postlepetir, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:

...Legat de Liebherr...in gama de pret dorita, produsele vor fi fabricate in BG, echipate cu agregate chinezesti...

De unde ai informatia?
Poti pune niste fotografii care sa sustina acest lucru?

#5001
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
S-a mai discutat pe forum. Produsul cumparat de mine:

Attached Files



#5002
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Dezamagitor.
Pe ambalaj scrie undeva ca este facut in Bulgaria?

#5003
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai scrie ca e facut in UE.... Daca era facut in Germania sigur scria mare pe ea ca e Made in Germany. Asa au trecut UE --> Bulgaria + ce au mai scris ei pe acolo in bulgara.

Am luat si eu o combina de la Liebherr prin toamna dar nu are compresor chinezesc si am prins si o promotie cu 6 ani garantie atunci....

Pana acum merge senzational.

Edited by nonameshadow, 09 February 2016 - 09:58.


#5004
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Da,scrie pe ambalaj ca e facut in Bulgaria.Am fact putina rusa in scoala scrie in traducere mot-a-mot "Sdelano v Bulgarii" Variantele entry level sunt favute acolo,cele superioare in Germania.Cu ce compresoare,nu stiu,al meu de 9 ani are Dunfoss care inca mai exista atuci.Merge excelent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate