Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4501
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Samsung RB37J5010SA are 367 l si il gasesti la 2400-2500 lei

#4502
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mi se pare mie sau Samsung-urile din noua serie au facut un pas inapoi in privinta eficientei energetice?

#4503
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu neapãrat. Intre timp s-au mai schimbat normele de testare. Altfel aveam o grãmadã de + dupã A

#4504
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ai ceva informatii despre asta? (consumul anual este si el mai mare, il calculeaza diferit?) Multumesc.

Edited by TS030, 29 June 2015 - 21:39.


#4505
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Toate se calculeaza la fel. Normele noi au fost introduse de cca 4 ani. Ele prevad pt frig clase de pana la A+++ pt a nu mai lasa loc la interpretari din partea producatorilor ce ajunsesera la declaratii gen A-60% fara o baza standard de calcul. Acum A+++ declara putini - doar cei care prin mãsurãtori oficiale pot atinge cu adevarat A-60%.  Si btw - clasa A+++=A+-50%.

#4506
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Salut
Hai ca am si eu o intrebare legat de un Beko den 447.
Afara sunt 40°C si in casa sa zicem ca e cald sau foarte. Congelatorul meu nu mai arata liniute ci doar minim la 18 grade dar merge sta nu baga non stop sa faca 2 liniute ca de obicei.
L-am verificat baga aer rece si m-am gandit sa-l dau pe congelare rapida.
In 1 ore au aparut si liniutele ca-n poza.
Repet e f cald si nu stiu daca e normal sau nu.
Seara fiind mai rece e ok dar in timpul zilei mi-e teama sa nu aiba probleme congelatorul.
Cum vi se pare?

Attached Files



#4507
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Acum arata normal si merge ca de obicei , congelator -18 si frigider 5.
Cred ca fiind foarte cald izolatia nu facea fata si congelatorul pierdea inghetul mai repede ca demaratul termostatului, nu stiu cum sunt setate sa functioneze

#4508
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Ce clasa climatica are? Aceea iti va spune intervalul optim de funcționare. ..

#4509
MITICARADULESCU

MITICARADULESCU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2014
Dragilor va salut,
Am o combina frigorifiaca  'índesit' total no frost : model b 33 fnf (Sp) cod 8328829021, s/n 403281839 pentru care nu gasesc o schema pentru a identifica drenajul condensului din frigider care se pare ca s-a colmatat si face gheata, atat in frigider(ingheta vegetalele) cat si in congelator face tzurtzuri!
Daca stie cineva unde sa caut sau are idee despre acest drenaj, am identificat un orificu in spate, sub primul raft dar nu-i gasesc canaliculul.
Oricum va multzumesc pentru atentie si va doresc o seara minunata!
Mitica

#4510
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Esti sigur ca degivrarea functioneaza? Eu cred ca nu mai functioneaza senzorul sau este rezistenta arsa si se acumuleaza gheata.

#4511
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

View Postplimbaretul, on 05 iulie 2015 - 12:21, said:

Ce clasa climatica are? Aceea iti va spune intervalul optim de funcționare. ..

Nu stiu ce clasa climatica are o sa caut dar si asa poti face ceva?
Cand dadeam pe inghet rapid in 30-60 min ii reveneau liniutele. Rece era tot timpul dor la congelator parea ca pierde prea repede din racire.
Ms de raspuns

#4512
Nicoleta25

Nicoleta25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2015
Buna ziua! Am o combina frigorifica ARCTIC K346B+. Ieri l-am dezghetat si de atunci functioneaza incontinuu. Pe deaspura partea de sus a congelatorului e fierbinte cat si o parte din spate.
In timp ce l-am dezghetat s-a auzit un zgomot.

#4513
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ce marca sa aleg un full no frost (frigider sau combina ? congelatorul e ok mic), daca vreau silentiozitate si fiabilitate, nu ma intereseaza gadgeturile (gheata, stereo, jocuri video etc) ?
Mai de buget, desigur. Multumesc

#4514
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
LG sau Samsung, mai de buget full no frost ?

http://www.cel.ro/fr...-gbb539pvhwb-l/
http://www.evomag.ro...nox-548530.html

#4515
octavius

octavius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.08.2006
Salutare,

Sunt in cautarea unei combine frigorifice NoFrost si citind acest topic m-am oprit la urmatoarele modele: Liebherr CNPesf 4003, Samsung RB37J5240SS si Electrolux EN3886MOX, toate in jur de 3.000 lei.

- Din punct de vedere al fiabilitatii si robustetii, Liebherr pare departe de ceilalti, mai ales cu garantia de 6 ani care o ofera acum. Samsung are motoarele Digital Inverter, garantate 10 ani, dar tehnologia asta pare sa consume mai mult decat concurenta, chiar si in aceeasi clasa de eficienta. Desi pare ok la finisaje, Samsung e singurul care nu are inox anti-amprenta.

- Din punct de vedere al consumului, Liebherr si Electrolux sunt A++, fata de Samsung care e doar A+, diferenta dintre consumurile declarate fiind de ~70kWh pe an. Probabil in realitate consumurile sunt mai mari deci ma astept ca diferenta in buzunar sa fie si mai mare.

- La capacitate Samsung sta cel mai bine, urmat aproape de Electrolux si cu 35 litri mai putin la frigider - Liebherr. Sunt diferente si la congelator, dar mai mici.

- Ca si functionalitate/versatilitate, Liebherr e singurul care nu are sertar special unde sa tina temperatura mai scazuta pentru carnea din frigider. Nu stiu cat de bine functioneaza acest tip de sertare in realitate, dar ceilalti il au. Samsung e singurul la care nu poti modifica inaltimea dintre rafturi si are doar 3 rafturi (neconsiderand suportul de sticle).

- Pe hartie Electrolux se lauda cu cea mai mare autonomie, iar Samsung ca e cel mai silentios, insa nu e diferenta mare intre cifre.

Concluziile mele sunt urmatoarele:
Desi motorul de la Samsung e foarte laudat, consumul il dezavantajeaza serios si degeaba e spatios atata timp cat compartimentarea frigiderului nu e prea reusita.
Liebherr se lauda cu fiabilitatea si robustetea, are consum bun, dar nu sta bine la capitolul spatiu si versatilitate.
Electrolux nu exceleaza nicaieri, dar pare un compromis bun.

Voi ce parere aveti? Cum sta Electrolux cu fiabilitatea? Merita sa desconsider Liebherr doar pentru ca nu are sertar cu temperatura mai scazuta pentru carne?

#4516
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008

View Postoctavius, on 07 iulie 2015 - 15:13, said:


Liebherr ... dar nu sta bine la capitolul spatiu si versatilitate.


Merita sa desconsider Liebherr doar pentru ca nu are sertar cu temperatura mai scazuta pentru carne?

ba da

nu

#4517
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

Ce marca sa aleg...
Poate si asta:
http://www.evomag.ro...25e387914dba7ea
daca ajunge spatiul.
@octavius:
Vezi ce mai este si "pe la" Gorenje.Poate vei avea surprize placute!
Bafta la cumparaturi!

Edited by _iulius, 08 July 2015 - 01:04.


#4518
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

View Postplimbaretul, on 05 iulie 2015 - 12:21, said:

Ce clasa climatica are? Aceea iti va spune intervalul optim de funcționare. ..

Cred ca ai gasit raspunsul
Clasa climatica SN S ST ceea ce inseamna optim < de +38 grade C.
Cred ca se chinuia la limita sau peste.
Pe vremea asta frigiderele voastre sunt ok?

E nasol si pt noi dar pt niste aparate.😉

Edited by GEORGE1976, 08 July 2015 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate