Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#451
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
eu am un Indesit BA 35 FNF cumparat de curand...si am gheata in congelator...de fapt pe primul raft...cineva mi-a zis ca nu se inchide bine usa...si intradevar e un loc de 1-2 mm pe 2 cm (usa e putin stramba din balama)
cred ca am sa sun la service...
ce parere aveti de aceasta combina?

#452
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Eu pana la urma mi-am luat combina Electrolux acum vreo 3 saptamani. Nu am mai scris nimic de atunci aici pentru ca voiam sa o cunosc mai bine si abia apoi sa scriu aici concluzii corecte.

Modelul pe care l-am ales este ENB 3645, A+. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca acet model este urmasul lui ERB 3651, doar ca respecta normele europene in materie de ecologie. Eu am insa mici rezerve aici, pt. ca modele pe care le vazusem in magazine de 3651 si 3652 (cu 2 compresoare) parca erau mai bine lucrate, de exemplu fiecare sertar avea role si se misca mult mai usor decat la 3645 al meu. In plus, m-a mai tentat la alegerea facuta si faptul ca este extrem de silentios... numai 38 dB, fata de 40-45 dB cat aveau majoritatea celorlalte combine.

Are un singur compresor, dar cum singura motivatie a existentei a 2 compresoare era faptul ca pot opri congelatorul, sau sa setez separat temperatura, sau ca pot congela mai multe KG de carne in 24 de ore (11 Kg/24 ore fata de doar 4 kg/24 ore cat poate cel cu 1 compresor), nu m-au incantat asa de mult ca sa dau cele aproape 5 milioane in plus pt. al doilea compresor.

Buuuun. Sa povestesc cum au decurs lucrurile.
Dupa ce am facut evident cercetarea pe Internet, inclusiv pe acest forum, si apoi pe site-urile de profil, a urmat cautarea si pe la magazinele ne-online din cartier. Si am avut o mica surpriza, adica am gasit modelul meu cu aproape jumatate de milion mai ieftin decat in orice magazin online. Cel mai ieftin eu il gasisem parca intr-o "promotie" la Domo, cu 1245 RON, iar la Rombiz langa blocul meu l-am gasit cu 1199 RON. Se putea plati si cu card de credit, asa ca am facut imediat comanda, am achitat si urma sa primesc combina pe seara.

Aici este si prima problema. In momentul in care am dat comanda si am achitat, pe langa chitanta si factura mi-a dat si certificatul de garantie, pe care am semnat evident ca am primit produsul in perfecta stare si ca mi s-a facut instructajul.... Bla-Bla. Atunci nu mi s-a parut nici o problema aceasta chestie, insa mai tarziu am descoperit greseala.

Seara, pe la ora 19:30, (cu o jumatate de ora mai tarziu decat mi se promisese ca o sa vina), m-au sunat la interfon si mi-au spus ca mi-a venit combina. Cobor repede cu un vecin, ma chinui vreo 20 de minute sa o urc in lift si sa o aduc in apartament, o desfac plin de bucurie, si... deschid usa. Surpriza! Imi cade usita de la compartimentul pt. unt in cap!!!! Nici acum nu stiu exact de ce s-a intamplat asta... Toate rafturile si policioarele erau fixate cu un scotch albastru, si la fel era si capacelul de la compartimentul pt. unt. Banuiala mea este ca a fost prins aiurea, si in momentul transportului s-a rupt unul dintre cei doi pini de sustinere ai capacului.

Deh, ce sa faci, il analizez mai departe, si mai observ o mica fisura si la cel de-al doilea sertar de pe usa, dar aceasta este total nesemnificativa, nu ma afecteaza in nici un fel!

Evident insa ca am fost deosebit de frustrat in acea seara...  Deja era trecut de ora 21:00, la magazin inchisese, la reprezentanta electrolux la fel, nu mai aveam pe cine sa sun sa spun ca eu am platit bani buni pt. un produs nou-nout, si am primit unul cu defecte. Sun insa a doua zi de dimineata la Electrolux, si acolo gasesc pe un nene de la service care ma asculta. Bineinteles ca m-a intrebat de ce nu am refuzat combina... De unde naiba era sa stiu eu insa ce era inauntru, cand a venit sigilata, cel de la transport a dat-o jos din masina si a plecat, lasandu-ma sa ma lupt cu ea pana sus? Plus ca semnasem ca am primit-o in perfecta stare insa de dimineata, cand nu vazusem modelul deloc...

Pana la urma individul spune ca dat fiind faptul ca am sunat in mai putin de 3 zile, o sa faca o comanda de acel capac de la compartimentul pt. unt, dar ca accesoriile se aduc din Franta si ca dureaza foarte mult. Si a avut dreptate, au trecut mai mult de 3 saptamani si nici o veste de acel capac...

Am scris toate aceste lucruri ca sa-i ajute si pe cei care vor mai cumpara astfel de lucruri, sa fie atenti sa nu pateasca ca mine, sa fie trasi in piept de canaliile de la magazine. Sa cerceteze foarte bine produsul pe toate fetele si in linie si in dunga mai inaite de a semna ca l-au primit in buna stare.

A mai trecut timpul, am folosit combina, si pot sa spun insa ca mi-a mai trecut din suparare... Capacul acela chiar nu ma mai deranjeaza acum, combina este silentioasa si raceste destul de bine. A trecut cu brio testul chiar si in ultimele zile de canicula... Am setat-o la 3/4 la butonul de selectie a temperaturii, si chiar si in conditiile in care in bucatarie erau mai mult de 30 de grade, in frigider nu erau mai mult de 5 grade, iar atunci cand am dat-o la maxim (la inceput am facut ceva teste), in congelator am avut -31 de grade. Evident ca atunci cand am dat-o la maxim, nu prea am auzit compresorul sa se opreasca...

In concluzie, este ok combina, pretul de 1199 RON mi se pare corect, este ingrijit lucrata, si sper sa ma tina macar o treime din cat m-a tinut vechiul frigider (vechiul Arctic m-a tinut cam 30 de ani, daca nu mai bine).

La negative, as trece faptul ca mi se pare mult mai fragila, cel putin la accesorii... De exemplu pe raftuletele de pe usa nu prea imi vine sa pun mare greutate asa cum faceam pe frigiderul vechi... Plasticul de acolo mi se pare mult mai subtire si nu as vrea sa patesc ce am patit si cu capacul de la compartimentul pt. unt.

Alt lucru negativ este ca desi compresorul este extrem de silentios si nu prea il aud, in schimb aud mai tot timpul un bolborosit continuu, de la fluidele care circula prin gratar, am impresia... Nu este deranjant, dar in mod sigur as fi preferat sa se auda mai incet acel bolborosit... Am inteles ca daca ar fi fost mai groase conductele, nu s-ar mai fi auzit asa...

Si un al treilea si ultim lucru negativ: usa de la frigider se deschide al dracului de greu. Mai ales dupa de abia am inchis-o... Dupa ce inchid usa se aude un fasait de 4-5 secunde, timp in care se vede cu ochiul liber cum usa este parca "aspirata", iar daca incerc atunci sa deschid usa, mai repede se rupe manerul decat sa se deschida usa. Trebuie sa proptesc si piciorul daca vreau sa o mai deschid :) Ba chiar, incercand odata sa deschid usa imediat dupa ce am inchis-o, cand am tras de maner s-a deplasat combina de la locul ei dar usa tot nu s-a deschis. :)

Asta ma face sa ma gandesc bine inainte de a umbla la frigider, ca sa scot tot ce am nevoie dintr-un singur foc, si sa nu mai deschid usa de mai multe ori...

Scuze pt. postul deosebit de lung, sper ca o sa fie de folos unora ceea ce am povestit eu aici. Multa bafta la alegerea combinei preferate.

#453
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

 galex, on Aug 8 2006, 20:35, said:

Si un al treilea si ultim lucru negativ: usa de la frigider se deschide al dracului de greu. Mai ales dupa de abia am inchis-o... Dupa ce inchid usa se aude un fasait de 4-5 secunde, timp in care se vede cu ochiul liber cum usa este parca "aspirata", iar daca incerc atunci sa deschid usa, mai repede se rupe manerul decat sa se deschida usa. Trebuie sa proptesc si piciorul daca vreau sa o mai deschid :) Ba chiar, incercand odata sa deschid usa imediat dupa ce am inchis-o, cand am tras de maner s-a deplasat combina de la locul ei dar usa tot nu s-a deschis. :)


Este normal... aerul cald care patrunde in interiorul frigiderului, dupa ce inchizi usa, incepe sa se raceasca brusc. Ca atare apare o presiune scazuta in interior, si un efect de vidare. De aici si efectul de 'sudare' a usii. Il vei putea deschide normal dupa ce se egalizeaza cat de cat presiunea din frigider cu cea din camera.

Nu stiu cum e la tine, dar la Gorenje al meu am impresia ca aceasta depresurizare se face prin orificiul de drenaj al apei provenite de la topirea ghetii de pe peretele din spate.
Eu dupa ce inchid usa, chiar daca o trantesc mai violent, o pot deschide imediat fara nici un efort.

#454
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

 xcuseme, on Aug 8 2006, 20:48, said:

Este normal... aerul cald care patrunde in interiorul frigiderului, dupa ce inchizi usa, incepe sa se raceasca brusc. Ca atare apare o presiune scazuta in interior, si un efect de vidare. De aici si efectul de 'sudare' a usii. Il vei putea deschide normal dupa ce se egalizeaza cat de cat presiunea din frigider cu cea din camera.

Nu stiu cum e la tine, dar la Gorenje al meu am impresia ca aceasta depresurizare se face prin orificiul de drenaj al apei provenite de la topirea ghetii de pe peretele din spate.
Eu dupa ce inchid usa, chiar daca o trantesc mai violent, o pot deschide imediat fara nici un efort.

Tot referitor la asta... La Liebherr am vazut o mica inovatie pe care de abia acum o apreciez... Sistemul de deschidere a usii are un gen de mica parghie... care atunci cand tragi de maner impinge parghia in cutia combinei, astfel ca este mult mai usor de deschis usa. E bine de stiut, mai ales ca acum am vazut mai multe modele de liebherr in Flanco, nu doar acela micutz... Insa mare atentie, caci modelulele de la Flanco nu prea apar pe pagina oficiala a firmei, si nici chiar in cataloagele Liebherr

#455
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

 xcuseme, on Aug 8 2006, 20:48, said:

Este normal... aerul cald care patrunde in interiorul frigiderului, dupa ce inchizi usa, incepe sa se raceasca brusc. Ca atare apare o presiune scazuta in interior, si un efect de vidare. De aici si efectul de 'sudare' a usii. Il vei putea deschide normal dupa ce se egalizeaza cat de cat presiunea din frigider cu cea din camera.

O fi normal, dar totusi ar fi trebuit sa se gandeasca sa faca ceva pentru a preintampina acest lucru... Nu cred ca trebuie sa folosesc si piciorul pentru a deschide usa fara sa mut combina din loc, nu?

Si, la fel, ar fi putut sa faca ceva pentru a nu se mai auzi acel bolborosit, care se aude chiar mai tare decat zgomotul motorului...

#456
sorin_35

sorin_35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.06.2005

 galex, on Aug 8 2006, 21:54, said:

Tot referitor la asta... La Liebherr am vazut o mica inovatie pe care de abia acum o apreciez... Sistemul de deschidere a usii are un gen de mica parghie... care atunci cand tragi de maner impinge parghia in cutia combinei, astfel ca este mult mai usor de deschis usa. E bine de stiut, mai ales ca acum am vazut mai multe modele de liebherr in Flanco, nu doar acela micutz... Insa mare atentie, caci modelulele de la Flanco nu prea apar pe pagina oficiala a firmei, si nici chiar in cataloagele Liebherr


Ai dreptate, sistemul acela de manere flexibile de la Liebherr este absolut folositor, nu se simte deschiderea usii nici in frigider nici in congelator, nu conteaza la ce interval de timp le deschizi :coolspeak:
Se pare ca astia de la Flanco sunt ramasi in urma, modelele prezentate la ei pe site sunt cele de anul trecut, pe www.liebherr.com sunt prezentate toate modelele aflate in fabricatie, sunt cateva sute, trebuie sa ai rabdare nu gluma, se pare ca si baietii lor din Romania inca mai lucreaza la actualizarea paginii...

#457
tyler-durden

tyler-durden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2006
a venit vremea sa-mi iau si eu frigider nou. cateva intrebari/sfaturi pt cei care urmaresc topicul:
- care e diferenta intre combina frigorifica si frigider cu 2 usi ?
- merita sa iau un frigider cu 2 compresoare, banuiesc ca astfel creste simtitor si consumul de energie
- ce face un frigider NO FROST de e asa scump fata de restul?
am cautat cateva zile prin magazine sa ma hotarasc ce sa-mi iau dar e greu
in final mi-as lua un frigider Arctic cu 2 compresoare si suport pt sticle (asta e un criteriu obligatoriu :) ) care e cam 1350 RON (cred ca e cel mai scump de la arctic, nu stiu dc e si modelul lor de varf, oricum nu imi permit ceva mai scump) model K3862 http://www.arctic.ro...gorifice/?id=36 . intr-adevar consumul de energie e destul de mare fata de modele cu 1 compresor ( 350 Kwh). la banii astia e vreo alegere mai buna? banuiesc ca 3 ani garantia care o ofera cei de la arctic e cea mai mare fata de restul. voi ce parere aveti de Arctic?

#458
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 galex, on Aug 9 2006, 03:54, said:

Tot referitor la asta... La Liebherr am vazut o mica inovatie pe care de abia acum o apreciez... Sistemul de deschidere a usii are un gen de mica parghie... care atunci cand tragi de maner impinge parghia in cutia combinei, astfel ca este mult mai usor de deschis usa. E bine de stiut, mai ales ca acum am vazut mai multe modele de liebherr in Flanco, nu doar acela micutz... Insa mare atentie, caci modelulele de la Flanco nu prea apar pe pagina oficiala a firmei, si nici chiar in cataloagele Liebherr
Veche. Se poarta acum usa care se deschide in amindoua patile...

#459
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

 Ninja, on Aug 13 2006, 20:47, said:

Veche. Se poarta acum usa care se deschide in amindoua patile...

Eu m-am referit mai mult la utilitatea acestei inovatii, decat la noutatea ei... O apreciez acum mai mult, dupa ce am vazut cat de greu este sa deschizi usa la Electroluxul meu...

Totusi, am mai descoperit ceva... Pana acum, tineam "potentiometrul" de reglare a temperaturii la ceva mai mult de 3 /4, din cauza caniculei din ultima perioada... Dupa ce am mai scazut cam la 1/2 din putere, usile parca nu se mai deschid la fel de greu... O sa masor acum din nou sa vad care este temperatura in interior... Sper sa nu fi scazut prea mult, desi nu mi se pare , caci tot imi ingheata dintii daca beau apa direct din frigider.

#460
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Mi-am cumparat un Indesit BAAN 34VP prin internet de la domo deoarece a fost mai ieftin (15,2 mil fata de 16 mil). Plus ca s-au miscat f. repede si eficient. E silentios, are afisaj ptr frigider si ptr congelator, se poate seta temperatura separat, desi are doar un compresor.

http://www.domo.ro/p...s.php?id=P:3257

#461
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 .Cris.M., on Jul 1 2006, 10:16, said:

Da,il am eu!Congelatorul si frigiderul functioneza independente una de alta avand compresoare separate!Evolution cu Ventilatie..probabil o fi chestia aia de nu face gheata in interior.

Are un singur compresor. Nu se poate opri unul dintre ele. Iar ventilatorul uniformizeaza temperatura din frigider.

:coolspeak:

#462
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Sa-l stapanesti sanatos, si sa ne spui parerile si dupa o oarecare perioada de folosinta. Acesta era modelul la care m-am uitat si eu destul de indelung, dar am renuntat la el deoarece eram constrans de dimensiuni... trebuia neaparat sa aiba dimensiunea mai mica de 190 cm, din cauza unui dulap suspendat.

Asa ca pana la urma am ales modelul de la Electrolux, ERB 3645, care avea exact acelasi spatiu interior, dar doar 185 cm...

Edited by galex, 14 August 2006 - 12:19.


#463
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Intre Bosch KGS 36300 si Gorenje RK 61340 W (cel din oferta Flanco), pe care ma sfatuiti sa-l iau?

Combina frigorifica Bosch KGS 36300
Dimensiuni in cm (hxlxp) 185 x 60 x 65
2 motoare
Capacitate frigider (227 litri net)
Antibacterian
Capacitate congelator**** (72 litri net)
Tasta "Super" pentru congelare intensiva
Sistem "Allfrost" pentru racire uniforma
Tast "Super" pentru congelare intensiva
3 casete trasparente + caseta pentru ghiata
Capacitate de congelare in 24 ore: 14 kg
Mentinere temperatura fara energi electrica: 21 ore
Capacitate neta frigider: 227 l
Capacitate neta congelator: 72 l
Capacitate de congelare: 11 kg
Mentinere temperatura fara energie elettrica: 21 h
Consum energetic anual: 328.5 kWh
Largime: 600 mm
Inaltime: 1850 mm
Adancime: 650 mm
Capacitate totala neta (l): 299 l

Pe net l-am gasit in principal pe site-uri in rusa, poloneza, romana dar si in italiana. L-am gasit la 13 mil la "oferta", un pret ne-promo ar fi 17mil.

Gorenje RK61340W

Panou de comenzi electronic
1 compresor
Control electronic
Ușă reversibilă
Piciorușe reglabile

Compartiment frigider
Evaporator integrat
Dezghețare automată
3 rafturi de sticlă
1 compartiment de legume

Congelator
Decongelare manuală
1 raft pe ușă
1 raft de plastic pentru congelare rapidă
2 rafturi de plastic pentru alimentele congelate


Caracteristici tehnice/Dimensiuni
Clasă energetică A
Consum energie kWh/24h 0,93 kWh
Consum energie kWh/an 339 kWh
Volum total brut/net 342/316 L
Capacitate netă frigider 230 L
Capacitate netă congelator 86 L
Capacitate congelare 10 kg/24h
Timp de păstrare (în caz de întrerupere a curentului) 18 h
Greutate netă 76 kg
Zgomot 40 dB(A)
Dimensiuni (Lx Îx A) 60 Ś 180 Ś 64 cm
Dimensiuni ambalare (Lx Îx A) 64 Ś 187 Ś 71 cm

La Flanco e la 11.5mil.

#464
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Eu as alege Bosch... "Parerea mea"!!! :)

Dar parca as cauta un model ceva mai mare.

#465
adiop

adiop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.02.2004
Dupa 3 saptamani de functionare pot sa spun ca sunt multumit de alegerea facuta(de sotie).A trecut i perioada de caduri si cea mai rece si acum iar calduri si in ciuda a ce auzisem despre no frost ca usuca produsele din frigider sau ca exista riscul sa ti se strice mancarea noi suntem multumiti .Congelatorul e la -18 gr ca mai cald nu se poate si totul e bocna iar in frigider sunt 5 gr si mancarea e ok.Cutiile de bere in congelator le racesc "instant".Nu stiu cum stau cu consumul.Dozatorul de apa nu l-am folosit inca pt ca nu l-am legat la retea.

#466
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005

 adiop, on Aug 18 2006, 09:53, said:

Dupa 3 saptamani de functionare pot sa spun ca sunt multumit de alegerea facuta(de sotie).A trecut i perioada de caduri si cea mai rece si acum iar calduri si in ciuda a ce auzisem despre no frost ca usuca produsele din frigider sau ca exista riscul sa ti se strice mancarea noi suntem multumiti .Congelatorul e la -18 gr ca mai cald nu se poate si totul e bocna iar in frigider sunt 5 gr si mancarea e ok.Cutiile de bere in congelator le racesc "instant".Nu stiu cum stau cu consumul.Dozatorul de apa nu l-am folosit inca pt ca nu l-am legat la retea.

cum naiba sa legi dozatorul la retea?  gauresti frigideru sa tragi teava de apa de la retea? :rolleyes:
in rezervorul dozatorului torni apa pe masura ce se consuma.

Edited by aionaro, 18 August 2006 - 09:40.


#467
adiop

adiop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.02.2004

 aionaro, on Aug 18 2006, 10:29, said:

cum naiba sa legi dozatorul la retea?  gauresti frigideru sa tragi teava de apa de la retea? :rolleyes:
in rezervorul dozatorului torni apa pe masura ce se consuma.


Ei uite ca asta se leaga la apa.Ariston MBA 45 D3 NFA.Are furtun de alimentare la coloana de apa .

#468
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005

 adiop, on Aug 18 2006, 18:31, said:

Ei uite ca asta se leaga la apa.Ariston MBA 45 D3 NFA.Are furtun de alimentare la coloana de apa .

nu te sfatuiesc sa bei apa de la chiuveta. in orice caz nu apa de la reteaua de alimentare din Bucuresti, care e mizerabila.

Edited by aionaro, 21 August 2006 - 10:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate