Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4033
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012
Salut,
Cred ca iti scapa faptul ca RL60GQERS-ul nu are compresor Digital Inverter. E posibil sa ma insel insa verifica cu mare atentie. Nu te baza doar pe "balariile" din prezentarile de pe site-urile magazinelor virtuale romanesti. Acelea contin inexactitati cu toptanul. Si RL58GPGIH-ul pare a "suferi" din acelasi motiv. Pe site-ul oficial este marketat cu mare atentie si separat acest tip de compresor. Daca au sau nu asa ceva cele doua combine frigorifice in discutie, este bine sa te asiguri inainte de a lua decizia de cumparare.
Din ce stiu eu este vorba de seria mai veche care nu este dotata astfel, dar e posibil si sa ma insel asa ca intreaba, "sapa" cu atentie, si, eventual, zi-ne si noua sa ne luminezi, daca esti atat de amabil.
Bafta la cumparaturi!

#4034
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In magazine au lipite pe ele abtibild "Digital Inverter 10 ani garantie". Pe site-ul Samsung Romania n-am gasit aceasta informatie pentru nici unul dintre modele (inclusiv pentru GZGIH)...

#4035
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012
Pe site este anuntat compresorul cu pricina pentru modelele RB29XXXXX si RB31XXXXX. Lipsesc toate combinele de care facem vorbire. Daca zici ca este asa inseamna ca de fapt, in realitate, el exista fizic pe combina in discutie. Asta-i foarte bine! In cazul acesta o pot recomanda si pe ea.
in alta dezordine de idei, ia uitati ce premii ia Samsung in tari "cu apa calda" cum ar fi Marea Britanie, Franta sau Germania:
http://www.samsung.c...f310g-five.html
Din pacate nu gasesc inca modelul in vreo oferta a vreunui magazin de pe la noi. Nu ramane decat sa speram ca va fi adus cat mai repede si la noi si va avea un pret cat mai OK...
Bafta la cumparaturi!

Edited by _iulius, 27 October 2014 - 03:55.


#4036
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
La RB-uri nici nu m-am uitat (pe site), alea pica pentru ca nu-s suficient de configurabile pentru mine (am nevoie de o distanta ceva mai mare intre doua rafturi - RL-urile, cu posibilitati limitate de configurare, sunt OK). Dar in magazine au si ele abtibildul respectiv.

Daca tot am decis ca Indesitul e pe duca si discutia e acum despre Samsung-uri, ce parere aveti de sertarul CoolSelect? Suficient de util ca sa compenseze spatiul ocupat?

#4037
annonymous

annonymous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. Va rog niste pareri. Ce alegeti intre Samsung RL60GQERS / RL60GZGIH si Liebherr CNPesf 40006? Multumesc.

#4038
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
liebher - in primul rand are mai multe rafturi (f. utile, chiar daca initial poate nu le vei folosi pe toate; eu am unul ce il tin imediat pe nivelul urmatorul pentru "piticanii" - unt, iaurt, mezeluri, etc...). Aranjamentul pe usa de asemenea mai curat si mai mult spatiu dpdv practic (la cateva rafturi are pe usa, sigur nu ai nevoie sa scoti sau sa modifici pozitii).

#4039
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

ce parere aveti de sertarul CoolSelect?
Suficient de util pentru cei care au nevoie/folosesc functia respectiva. Mie, unul, mi-e util.

 annonymous, on 27 octombrie 2014 - 14:54, said:

Salutare. Va rog niste pareri. Ce alegeti intre Samsung RL60GQERS / RL60GZGIH si Liebherr CNPesf 40006? Multumesc.
Liebherr-ul pentru compartimentare, calitate generala, fiabilitate, etc. si Samsung-ul pentru raportul pret/calitate, compresorul excelent si progresul/capacitatea de a "creste", remarcabil. Dupa cum vezi, Samsung incepe sa devina una dintre marcile "de top" migrand din zona de "buget".
Mai departe alegerea apartine fiecaruia...
Bafta la cumparaturi!

#4040
annonymous

annonymous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc pt raspunsuri. Am fost aseara intr-un dedeman unde se vand liebherr. Am remarcat si eu versabilitatea in pozitionarea rafturilor. Modelele expuse insa, aveau pe eticheta scris cu caractere chirilice ceva de genul "sledano v bolgarii", ceea ce ma face sa cred ca-s facute la sud de Dunare si nu la izvoare. Ramane sa incerc sa vad undeva modelul 4006, daca e la fel, merg pe Samsung (Polonia).

#4041
watashialexa

watashialexa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2009

 sceptic_schizo, on 24 octombrie 2014 - 21:44, said:

<p>

Pe acolo trebuie sa se scurga apa din frigider
La combine se formeaza gheata pe spatele frigiderului - in interior - iar cand temperatura creste gheata se topeste iar apa rezultata se scurge in vasul de deasupra motorului de unde se evapora cand motorul se incalzeste
La combina mea exista un tub din frigider pana la vas
La tine lipsesteOr something

Multumesc pentru raspuns, intre timp mi-au raspuns de la service si e ok sa fie asa pentru ca o sa se scurga pe tumburusul ala care se vede langa gaurica :)
Vad eu mai incolo daca e ok pana la urma :)

#4042
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009
Fiti amabili, nu am citit in urma si poate ma ajutati, ce sa aleg intre Arctic si Beko ?,doar pentru astea am buget la volumul de 230 litri, care ar fii mai de durata in timp, adica mai bune?. E vorba de o lada frigorifica. Multumesc cu anticipatie.

Edited by nikuniku, 28 October 2014 - 18:24.


#4043
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
e acelasi lucru ,turcesti amandoua acum

#4044
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

 fanuTOFAN1969, on 28 octombrie 2014 - 18:38, said:

e acelasi lucru ,turcesti amandoua acum
OK, cum adica " acum ", inainte ce e era arctic?, te intreb deoarece am o masina de spalat arctic de 4 ani si merge ca in prima zi, fara nicio problema, si la fel, numai ca de vreo 5 ani, am si o combina frigorifica arctic si merge fara nicio problema si ea, am ales arctic pentru ca oferea 3 ani garantie,la fel ca si acum. Inainte, vreo 5 ani, ce era arctic de zici ca ACUM sunt turcesti, nu mai e acelasi Arctic ca acum 5 ani?, inainte erau japoneze,coreene,nemtesti, ce erau?. Mersi.

P.S. Alta marca ce imi recomanzi?

#4045
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 nikuniku, on 28 octombrie 2014 - 19:13, said:

OK, cum adica " acum ", inainte ce e era arctic?, te intreb deoarece am o masina de spalat arctic de 4 ani si merge ca in prima zi, fara nicio problema, si la fel, numai ca de vreo 5 ani, am si o combina frigorifica arctic si merge fara nicio problema si ea, am ales arctic pentru ca oferea 3 ani garantie,la fel ca si acum. Inainte, vreo 5 ani, ce era arctic de zici ca ACUM sunt turcesti, nu mai e acelasi Arctic ca acum 5 ani?, inainte erau japoneze,coreene,nemtesti, ce erau?. Mersi.

P.S. Alta marca ce imi recomanzi?
Ai nimerit tu o masina de rufe buna....eu zic sa nu mai risti..

#4046
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Arctic a fost romanesc. N-as risca sa iau Arctic la nimic. Cineva tot pe aici zicea ca a luat un Arctic ansamblat la noi si era zgariat pe interior. A fost sa-l schimbe si mai toate erau la fel. Abia unul fabricat Turcia ce arata ok. Probabil Beko sunt mai ok, dar tot turcisme.

Edited by 1nqiu, 29 October 2014 - 01:16.


#4047
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
aragaz arctic n-are o luna ,a functionat aprinderea electrica doar prima aprindere la cuptor ,de a doua oara si pana acum ,la aprinzator. ,masina arctic ,sistem aiurea la deschis usa ,ti-e frica sa o  actionezi ,prietena mea ma pune pe mine sa o manuiesc la spalat ,ca ii e frica ,merge greu . , frigider arctic ,bunisor pana in prezent ,dar ultra zgomotos ,l-am oprit si am luat o combina whirlpool   care nu se aude in functionare ,compresor secop ,made in austria . toate arctic enumerate mai sus sunt made in turkey ,by arcelik ! am incercat sa rezolvam macar aragazul ,ca are super garantie ,dar un coleg care a fost inaintea mea acolo ,m-a sfatuit sa dau cu aprinzatorul ori chibritul  in continuare ,ca tipul de  la  garantie e varza ! ca sfat ,ia whirlpool si zanussi ,si dormi linistit noaptea ! trust me ! aragazul coace de aiurea ,jumata de prajitura e scrum ,cealalta e cruda !

Edited by fanuTOFAN1969, 29 October 2014 - 16:35.


#4048
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009
M-am cam lamurit,cu toate ca inca nu am avut probleme cu combina frigorifica,aragazul si masina de spalat haine, toate marca Arctic ,( e drept ca inca nu e tarziu), m-ati cam speriat si am hotarat sa-mi iau o lada(nu coparsau,ala il iau altii pentru mine) frigorifica zanussi sau indesit, si... cum mi-a fii norocul. Mersi de ajutor. Dar chiar, ce sa iau ?, zanussi sau indesit, care sunt mai de calitate?.

Edited by nikuniku, 29 October 2014 - 19:17.


#4049
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
zanussi ,parerea mea  ,indesit e cu numele italiana doar .sa nu credeti ca din snobism va spun astea ,arctic e marca copilariei mele ,parintii au unul si acum de dinainte de revolutie ,calitatea era incomparabila ,va dati seama ,de cand merge si acum ! noi stam in chirie acum ,si toate electronicele sunt luate de propietar ,sa fie ieftine , usor usor  ,le schimb si le folosim pe ale noastre ,am inceput cu frigorificul ,apoi vom lua aragaz ,si masina de spalat  ! ale proprietarului  le vom deconecta  ! aragaz care sa functioneze  doar o singura data pe electric la aprindere cuptor nu credeam sa vad . in prima casatorie am avut un zanussi care o lua din prima indiferent cat apasai de putin pe buton .si cozonacii ieseau  ca la cuptorul cu lemn de la tara ,nu ca la asta nou nout ce jumate coace ,dar arde ,jumate ramane crud aluatul . prietena mea e bucatareasa  de meserie si se pricepe ,a dat din prima verdictul .....varza ! arctic !turkey ,arcelik !

Edited by fanuTOFAN1969, 30 October 2014 - 13:50.


#4050
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Arcelik, m-am invartit un pic si n-am luat beko ci un arisron hotpoint, 19222 xwf...frigider care va sa zica..mare, xum.ziceam mai saptamanile trecute e printre putinele sub 3000 ron care sunt destept impartite, foarte spatios frigiderul, ok congelatorul, fara porcaria aia de racorit apa care ocupa 2/3 din usa...
Spunea un.coleg ca a citit reviewuri naspa, ca ar di zgomotos samd...din fericire pt mine e chiar super ok...or fi si altele mai silentioase insa asta e absolut decent, macar decent...in comparatie cu combina gorenje sau arcticurile de acum 6-7 ani e linistit rau...
Fave si treaba, am bagat ceva gheata la "prajit", in.15-25 de minute dejaincepe sa se cristalizeze...

Plasticaraia din interior, in congelator are separator de.plastic de exemplu, este cel mult ok insa in rest e de la.decent in sus in toate privintele.

La o prima evaluare ma.declar multumit, nu am deloc impresia ca am luat teapa, dimpotriva, e cum ma asteptam, adica decent overall, face banii in compaatie cu altele din gama.de.pret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate