Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#649
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Răspund tot eu. :)
Asfel de outleturi exista la mare distanță de oraș. O vizita la Outlet va consuma toată ziua.

De preferat este ca o zi sa fie alocată lacului Como și Bellagio. Merita din plin.

Cei care prefera muzeele trebuie sa vadă muzeul științei și tehnicii.
Nu sunt vizitator de muzee dar asta a fost superb.

Dacă nu ești pregătit sa mănânci 3 mese pe zi la restaurant, mare problema o reprezinta lipsa magazinelor alimentare sau a micilor supermaketuri în zonele centrale/turistice.
De-alungul a 2-3 stații de metrou parcurse pe jos la suprafață, nu găsești de unde sa-ți cumperi un pachet de biscuiți.

Mai jos câteva poze cu Bellagio.
Cu Milano s-au tot pus.

Attached Files


Edited by mihai!, 14 June 2016 - 16:05.


#650
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pont:
Pentru a vizita Coma,Belagio, Bergamo, Monza sau alte împrejurimi exista un bilet care se cumpără de la gara, costa 16 euro și este valabil o zi în toată Lombardia.
Poți călători cu el cu toate mijloacele de transport urbane și interubane. Metrou, autobuz,tramvai,tren,autobuz interurban,funicular,vapor pe lacul Isseo,etc.

#651
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
multumim pt pont!
mihai!, inteleg ca n-ai citit cele 36 de pagini din urma, insa pag nr 36 ai citit-o? adica cu 2 postari inaintea ta....

#652
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nop.
Este prima dată când am plecat undeva și nu am citit absolut nimic inainte. Nici aici, nici în alta parte.
În afara de Dom habar nu aveam de ceva în Milano.
Am luat un pliant din aeroport.

Edited by mihai!, 16 June 2016 - 17:47.


#653
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Salutare,
Urmeaza sa merg si eu la Milano, scurt pe un w/e, fara intentia de a alerga prea mult.
Am vazut discutandu-se de un pas care iti da gratuitate pe transportul in comun + ceva reduceri pe la obiective.

Acum, intrebare: reducerea se aplica si pentru dom? Cam cat trebuie sa vizitezi ca sa merite "investitia" ?

Multumesc anticipat.

#654
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Buna la toti colegii de pe forum.
Mi-as dori sa ajung la mare in Italia. si.... ma gandeam sa plec cu avionul de pe Cluj pana in Milano iar de acolo sa inchiriez o masina, dupa o zi, 2 de vizita si ...sa plec spre La SPEzia....
pentru cateva zile de plaja , apa.... ce imi recomandati? sau ma redirectionati spre alta parte de plaja frumoasa a Italiei?
Multumesc

Edited by carmenrebeca_31, 12 July 2016 - 10:55.


#655
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcarmenrebeca_31, on 12 iulie 2016 - 10:53, said:

Mi-as dori sa ajung la mare in Italia. si.... ma gandeam sa plec cu avionul de pe Cluj pana in Milano iar de acolo sa inchiriez o masina, dupa o zi, 2 de vizita si ...sa plec spre La SPEzia....
pentru cateva zile de plaja , apa.... ce imi recomandati? sau ma redirectionati spre alta parte de plaja frumoasa a Italiei?
Multumesc
Pai partea aia nu prea e renumita pentru plaje...
Poate Rimini ar fi o optiune mai buna.

Edited by zuv, 12 July 2016 - 11:35.


#656
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007
Da, Rimini-Riccione e o zona mai buna de mers exclusiv pentru plaja, fiind asemanatoare cu litoralul nostru oarecum, Rimini e mai linistit, Riccione mai pentru distractie.
In zona Spezia arata mai frumos, dar mult bolovanis (singura plaja calumea cu nisip fiind la nord in Monterosso la 35 de km ), plaje mai mici, o zona frumoasa de alternat mersul cu plaja

Edited by rotifo, 12 July 2016 - 13:02.


#657
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Sau poti incerca zona din vest de Savona. E cam aceeasi distanta din Milano, sunt statiuni cu plaje de nisip (recomand Alassio).

#658
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzuv, on 12 iulie 2016 - 11:35, said:

Poate Rimini ar fi o optiune mai buna.
Aa,sau Viareggio!

Edited by zuv, 12 July 2016 - 20:10.


#659
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
va multumesc dragi colegi :)

#660
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Dragi colegi

O sa aterizam pe aeroportul din Linate cu copiii, pentru transfer in Milano iau autobuzul nr.73 ? Aveti idee cam cat costa un bilet si unde ne lasa ...?

Deasemenea pentru un transport in Milano pentru 2 zile exista ceva abonament ca sa ies mai ieftin sau iau bilet pentru fiecare calatorie ? Stam 2 zile in Milano, 2 adulti si 2 copiii si vrem sa vedem cat mai mult posibil din Milano deci vom lua metroul de mai multe ori banuiesc.Vreo recomandare puteti sa-mi dati in acest sens ?

Multam si o zi buna la toata lumea.

Laci

#661
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlaci73, on 28 iulie 2016 - 14:24, said:

O sa aterizam pe aeroportul din Linate cu copiii, pentru transfer in Milano iau autobuzul nr.73 ? Aveti idee cam cat costa un bilet ?
1,5 euro
http://giromilano.atm.it/#/home/

View Postlaci73, on 28 iulie 2016 - 14:24, said:

Deasemenea pentru un transport in Milano pentru 2 zile exista ceva abonament ca sa ies mai ieftin sau iau bilet pentru fiecare calatorie ? Stam 2 zile in Milano, 2 adulti si 2 copiii si vrem sa vedem cat mai mult posibil din Milano deci vom lua metroul de mai multe ori banuiesc.Vreo recomandare puteti sa-mi dati in acest sens ?
http://www.atm.it/en...tti Urbani.aspx

#662
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Merci zuv pt informatii o sa le citesc.

O zi faina.

Laci

View Postzuv, on 28 iulie 2016 - 18:02, said:



#663
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Buna seara.
In septembrie voi sta 2 nopti in Milano. Ajung pe Malpensa miercuri la ora 17.45 si tot de pe Malpensa plec vineri la ora 12.35. Asta inseamna ca voi avea o singura zi plina, ziua de joi.
Nu am fost niciodata in Italia. Imi doresc sa vizitez Domul, Galeria Victor Emanuel si daca mai am timp poate un tur pe San Siro.
Ma puteti ajuta cu recomandarea unui hotel mai ieftin dar care sa nu fie prea departe de metrou? Acolo vreau doar sa dorm si sa fac un dus, nu am pretentii prea mari.
Care ar fi cea mai convenabila varianta de transfer aeroport care sa se potriveasca cu orele mele? Mentionez ca este o deplasare low cost.
Orice idee e binevenita.
Va multumesc.

#664
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcontroversatul, on 30 iulie 2016 - 21:59, said:

Care ar fi cea mai convenabila varianta de transfer aeroport care sa se potriveasca cu orele mele? Mentionez ca este o deplasare low cost.
http://www.milanomal...ons-and-parking

#665
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcontroversatul, on 30 iulie 2016 - 21:59, said:

Buna seara.
In septembrie voi sta 2 nopti in Milano. Ajung pe Malpensa miercuri la ora 17.45 si tot de pe Malpensa plec vineri la ora 12.35. Asta inseamna ca voi avea o singura zi plina, ziua de joi.
Nu am fost niciodata in Italia. Imi doresc sa vizitez Domul, Galeria Victor Emanuel si daca mai am timp poate un tur pe San Siro.
Ma puteti ajuta cu recomandarea unui hotel mai ieftin dar care sa nu fie prea departe de metrou? Acolo vreau doar sa dorm si sa fac un dus, nu am pretentii prea mari.
Care ar fi cea mai convenabila varianta de transfer aeroport care sa se potriveasca cu orele mele? Mentionez ca este o deplasare low cost.
Orice idee e binevenita.
Va multumesc.

Salut, daca este o deplasare low low cost te poti orienta catre airbnb in gazda pe vorba noastra, adica o camera privata intr-un apartament locuit. Te uiti acolo sa aiba review-uri bune si nu o sa ai probleme . Eu am mai procedat asa si a fost ok. Cel mai probabil nu o sa gasesti cine stie ce apartamente foarte intretinute, pentru ca am observat ca cei din Italia cel putin nu pun mare pret ca noi pe conditiile din casa, dar pentru 20-25 de euro pe noapte ai conditii decente, mai ales ca tot ce iti trebuie e un dus. Teoretic economisesti un 50 de euro, bani cu care iti poti face de cap o zi intreaga.

Transport - Aeroport: 5 euro cu autobuzul de la avion pana la gara centrala
                - Oras: Metroul:1,5 Euro o calatorie (nu mai stiu cat costa 10 calatorii) si ai grija sa pastrezi biletul pentru ca mai sunt cazuri in care trebuie sa-l compostezi si la iesire. Orarul de functionare este 6:30-00:30
                                          Pentru stadion ai noroc cu noua linie de metrou inaugurata anul trecut care merge la stadion si cu aceasta ocazie te poti plimba cu metroul automatizat in cazul in care nu ai mai facut acest lucru prin alte parti. Eu nu mai mersesem cu asa ceva, astfel                                               ca m-am asezat in fata ca un copil mic si m-am bucurat de mersul prin tuneluri :))
                                          Mai multe informatii referitoare la metrou gasesti aici. In principiu este foarte simplu, liniile fiind diferentiate prin culori, marcate in toate statiile, astfel ca nu trebuie decat sa urmaresti culoarea pe acolo :D

Ca idee, eu unul as vedea excursia in felul urmator. Iti iei cazare pe langa Castelul Sforzesco. Ajungi undeva pe la 7 seara la cazare, te plimbi prin acea zona, mananci ceva. A doua zi Domo-ul / centrul dimineata (ai timp sa vizitezi un muzeu ceva dar sa iti iei biletele din timp) si San Siro pe seara. De la Dom teoretic ajungi in 20 de minute cu tot cu plimbatul prin statie. In functie de cat ai de gand sa stai pe acolo, iti poti eficientiza timpul la maxim. A treia zi din pacate nu ai timp decat de o cafea o inghetata intr-un loc frumos
Pentru masa, vezi ca in general in Italia la pranz preturile sunt mai mici si de asemenea, mai ales in Milano, gasesti o gramada de restaurante "chinezesti" cu all you can eat-uri la 10/12/15 euro

#666
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

View Postrotifo, on 01 august 2016 - 08:57, said:

Salut, daca este o deplasare low low cost te poti orienta catre airbnb in gazda pe vorba noastra, adica o camera privata intr-un apartament locuit. Te uiti acolo sa aiba review-uri bune si nu o sa ai probleme . Eu am mai procedat asa si a fost ok. Cel mai probabil nu o sa gasesti cine stie ce apartamente foarte intretinute, pentru ca am observat ca cei din Italia cel putin nu pun mare pret ca noi pe conditiile din casa, dar pentru 20-25 de euro pe noapte ai conditii decente, mai ales ca tot ce iti trebuie e un dus. Teoretic economisesti un 50 de euro, bani cu care iti poti face de cap o zi intreaga.

Transport - Aeroport: 5 euro cu autobuzul de la avion pana la gara centrala
- Oras: Metroul:1,5 Euro o calatorie (nu mai stiu cat costa 10 calatorii) si ai grija sa pastrezi biletul pentru ca mai sunt cazuri in care trebuie sa-l compostezi si la iesire. Orarul de functionare este 6:30-00:30
  Pentru stadion ai noroc cu noua linie de metrou inaugurata anul trecut care merge la stadion si cu aceasta ocazie te poti plimba cu metroul automatizat in cazul in care nu ai mai facut acest lucru prin alte parti. Eu nu mai mersesem cu asa ceva, astfel    ca m-am asezat in fata ca un copil mic si m-am bucurat de mersul prin tuneluri Posted Image)
  Mai multe informatii referitoare la metrou gasesti aici. In principiu este foarte simplu, liniile fiind diferentiate prin culori, marcate in toate statiile, astfel ca nu trebuie decat sa urmaresti culoarea pe acolo Posted Image

Ca idee, eu unul as vedea excursia in felul urmator. Iti iei cazare pe langa Castelul Sforzesco. Ajungi undeva pe la 7 seara la cazare, te plimbi prin acea zona, mananci ceva. A doua zi Domo-ul / centrul dimineata (ai timp sa vizitezi un muzeu ceva dar sa iti iei biletele din timp) si San Siro pe seara. De la Dom teoretic ajungi in 20 de minute cu tot cu plimbatul prin statie. In functie de cat ai de gand sa stai pe acolo, iti poti eficientiza timpul la maxim. A treia zi din pacate nu ai timp decat de o cafea o inghetata intr-un loc frumos
Pentru masa, vezi ca in general in Italia la pranz preturile sunt mai mici si de asemenea, mai ales in Milano, gasesti o gramada de restaurante "chinezesti" cu all you can eat-uri la 10/12/15 euro

Salut.
Multumesc pentru raspunsuri.
Am gasit cazare in zona statiei de Metrou Gorla pe linia m1.
Legat de transportul cu autobuzul cu 5 eur pana la gara centrala. La ce companie ai vazut acest tarif? Pe site-ul aeroportului, si malpensashuttle si teravision au acelasi tarif, 28 eur dus/intors 2 pers.
Sa inteleg ca harta pe care am atasat-o este perimata, linia de Sansiro e in lucru, asa apare.
Sotia vrea o pizza facuta asa cum trebuie, eu niste paste si un tiramisu. Unde recomanzi sa le consumam, la ce restaurant/e? Restaurentele chinezesti de care pomeneai mai sus, imi poti da 2-3 exemple te rog?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate