Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#595
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postsound08, on 05 ianuarie 2016 - 23:40, said:

A mers vreunul dintre voi cu Terravision de la aeroportul din Bergamo spre Milano și înapoi?
Da,eu.

View Postsound08, on 05 ianuarie 2016 - 23:40, said:

E musai să iau bilete online sau e ok să le iau de la fața locului (la final de februarie)?
Eu le-am luat on-line,insa nu cred ca-i obligatoriu.

#596
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Noi am luat bilete de la aeroport (dus-intors) insa e cam aglomerat noi abia am reusit sa prindem al doilea autobuz pus special pentru ca era foarte multa lume...
Unii chiar au ramas pe jos si nu am idee cu ce au ajuns in oras.

#597
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View Postfloraur, on 17 ianuarie 2016 - 11:22, said:

Noi am luat bilete de la aeroport (dus-intors) insa e cam aglomerat noi abia am reusit sa prindem al doilea autobuz pus special pentru ca era foarte multa lume...
Unii chiar au ramas pe jos si nu am idee cu ce au ajuns in oras.

Zi-mi, te rog, în ce perioadă ai pățit tu asta. Înțeleg că vorbești de transferul din aeroport (Bergamo) spre oraș. Din oraș spre aeroport cum a fost? Eu plec la final de februarie și am zborul spre casă la 8 și ceva dimineața, duminica. Vreau să știu la ce să m-aștept.

În altă ordine de idei, îmi poate sugera cineva vreun site de unde să pot cumpăra bilete pentru ”Cina cea de taina”? Și nu la 30 de euro. :)

#598
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.vivaticke.../index.php?nvpg[evento]&id_show=63954&idt=744

Edited by dariuscha, 27 January 2016 - 23:08.


#599
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postsound08, on 27 ianuarie 2016 - 20:45, said:

În altă ordine de idei, îmi poate sugera cineva vreun site de unde să pot cumpăra bilete pentru ”Cina cea de taina”? Și nu la 30 de euro. Posted Image

http://www.vivaticke...ange_language=1

Pret 8E + 3.5E (ghid engleza/italiana) - obligatoriu intre anumite ore

Edited by judas, 28 January 2016 - 07:31.


#600
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Mini vacanta la Milano !!!

Ziua 1 (miercuri 03.02.16)

Plecare cu Wizz Air din Bucuresti via Milano - Malpensa Airport.
Am prins de sarbatori o oferta destul de buna 39RON/pers/segment asa ca am platit pentru 2 persoane 156RON
cu bagaj de mana mic gratis (42x32x25).
Plecarea din Bucuresti 11.50, din pacate avionul a plecat la 12.50 (1 ora intarziere din cauza ca nu a decolat la timp din Treviso - ceata).
Aterizat pe aeroportul din Malpensa la 14.10 ora locala.
De la Malpensa am luat trenul Malpensa Express (http://www.malpensae...press/home.aspx), 12E/pers, durata 52 de minute pana la gara Milano Centrale.
Exista si varianta mai ieftina cu autobuz Terravision - 8E/pers.
Din gara am ridicat Milano Card 24H (http://www.milanocard.it/)pe care-l platisem on-line 8E/pers si care printre alte reduceri la muzee, obiective, restaurante, magazine
iti da dreptul de a merge gratis cu transportul in comun (metro, bus, tramvai, etc) 24 ore de la prima validare.
Am luat metroul si am mers sa ne cazam. Cazarea a fost la Red Line Apartments, platit pe booking 49E/noapte/2 persoane. Apartamentele sunt situate
la 100 de metri de statia de metrou Pasteur (linia metrou M1 - rosie), la 50 de metri este un Carrefour Express. Pozele de pe booking reflecta in totalitate
realitatea, apartamentele sunt uriase, confortabile, curate. Sunt formate dintr-un living de aprox. 40mp cu o canapea dubla extensibila,2 paturi single suprapuse,
masa cu 6 locuri, bucatarie cu dotari minimale (frigider, cuptor, plita, vesela, tacamuri), televizor, dormitor de aprox 25mp cu pat dublu si dulap, hol si baie cu chiuveta, wc, bideu si cada.
Apartamentul are incalzire prin pardoseala si are in fiecare camere aparat de aer conditionat (pentru vara). WI-FI gratis cu o viteza excelenta. Am mai achitat la
primirea apartamentului o taxa de oras de 2E/pers/zi.
Am lasat bagajele, am facut o aprovizionare rapida de la Carrefour Express dupa care ne-am suit in metrou pana la statia Lanza, apoi pe jos pana la Pinacoteca di Brera
(http://www.brera.beniculturali.it/) unde am vazut galeria pictorilor italieni (Veronese, Tintoreto, Caravaggio, Bramante, Bellini, Tiziano, Rafaello Sanzio, etc) - 10E/pers.
Nu se pot face poze sau filmari in interior.
Apoi am luat-o pe jos pana la Piazza della Scala (Teatro alla Scala, Palazzo Marino si Galleria Vittorio Emanuele II).
La intrarea in galerie am vizitat Leonardo 3 Museum - Il Mondo di Leonardo (http://www.leonardo3.../index_eng.html) 12E/pers din care am platit
doar 6E/pers datorita Milano CARD. Muzeul este extrem de interesant, pe baza scrierilor lui Da Vinci (codicele) au realizat o parte din inventiile lui si le-au expus acolo.
Am trecut apoi prin Galleria Vittorio Emanuele II, din cauza orei inaintate toate magazinele (Prada, Gucci , Furla, etc.) erau inchise (in Milano cam toate magazinele
inchid pe la 19.00 - 19.30) si am ajuns in Piazza del Duomo, poze, plimbari, luat cina, drumul spre apartament, somn.

Ziua 2 - Joi 04.02.16

Plecat de la apartament ora 07.30, luat metroul pana la statia S. Ambrogio, vizitat Basilica di Saint'Ambrogio, apoi mers pe jos 15 minute pana la Santa Maria delle Grazie,
vizitat biserica si apoi Cenacolo Vinciano unde se afla celebra pictura a lui Leonardo da Vinci - Cina cea de taina. Deoarece este un loc foarte cautat de turisti si vizita este
limitata la 15 minute si maxim 20 de persoane trebuie facuta rezervare si plata on-line cu ceva timp inainte. Noi am platit 8E/pers vizita si 3.5E/pers ghid in limba engleza,
plata on-line la  
http://www.vivaticke...ange_language=1
cu 2 saptamani inainte, ora 09.30.
Plecat in plimbare spre Piazalle Luigi Cadorna si apoi spre Largo Cairoli (Monumento a Garibaldi).
Vizitat Castello Sforzesco, Parco Sempione si muzeele din castelul Sforzesco 5E/pers (http://www.milanocas...s-and-admission).
Aici sunt vreo 5 muzee inclusiv Pieta Rondanini - Michelangelo.
Am luat-o la picior pe Via Dante (alee pietonala cu magazine si restaurante), luat pranzul la Cafe de Ville (mancare excelenta) si am ajuns in Piazza del Duomo.
Despre Dom cuvintele sunt de prisos, nu poti sa-ti dai seama de maretia si frumusetea lui pana nu-l vezi. Am luat bilete full 15E/pers, am vizitat interiorul,
apoi am urcat cu liftul pe terasa, poze, etc, coboarat, vizitat Museo del Duomo si biserica S. Gotardo in Corte.
Terminand tot ce ne propusesem am plecat spre Corso Buenos Aires pentru ceva shopping (este o strada de vreo 1.5 km intre p-ta Venezia si Loreto plina cu magazine
cu preturi mai rezonabile).

Ziua 3 - vineri 05.02.16

Avand avion la 14.10 nu am avut altceva de facut decat sa cascam gura prin gara Milano Centrale care este deosebit de interesanta prin arhitectura si marimea ei.
Peronul este la nivelul 3, nivelele 2, 1, 0, si -1 fiind galerii comerciale cu magazine si fast-food-uri.
Apoi am luat trenul spre aeroporul Malpensa si Wizz Air catre casa (fara intarziere de data asta).

Cam asa a decurs mini-vacanta la Milano, sper ca nu am omis prea multe.
Daca aveti intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie.

Edited by judas, 08 February 2016 - 14:53.


#601
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Stie cineva, de la Milano Bergamo, acele autobuze care pleaca spre oras, unde te lasa mai exact?
http://www.terravisi...-airport-milan/
Milan Central station e gara centrala din milano?

#602
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTalkabout, on 27 februarie 2016 - 11:38, said:

Milan Central station e gara centrala din milano?
E gara principala a orasului.

View PostTalkabout, on 27 februarie 2016 - 11:38, said:

Stie cineva, de la Milano Bergamo, acele autobuze care pleaca spre oras, unde te lasa mai exact?
Eu am coborat la Milano Centrale dar,dupa cum se vede si pe site,exista si o statie intermediara.

Edited by zuv, 27 February 2016 - 12:04.


#603
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
adica Milano Centrale = Milan central station = gara centrala?

#604
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTalkabout, on 27 februarie 2016 - 12:26, said:

adica Milano Centrale = Milan central station = gara centrala?
Yep!
PS:Da' nu-i chiar in centrul orasului...

Edited by zuv, 27 February 2016 - 17:22.


#605
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Mulțumesc dariuscha și judas pentru informațiile despre bilete la Cina cea de taina. Din păcate, am văzut mesajele târziu și când am încercat să cumpăr bilete nu mai erau pentru data care mă interesa. Din fericire, am găsit la fața locului :). Mai erau câteva locuri care ni s-au potrivit la fix, noroc că n-am fost grup mare. Am plătit 6,5 euro/bilet.


P.S. - De văzut în Milano și Muzeul științei și tehnologiei Leonado da Vinci (e foarte aproape de Santa Maria delle Grazie). Chiar merită biletul de 10 euro. Turul durează 2-3 ore.

#606
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postionsalajan, on 22 ianuarie 2015 - 14:38, said:

Am luat bilete de tren pentru Venetia si Verona. Sper sa fie totul k. Ms pentru info.


SAlut. Si eu ma duc la Milano in perioada 16-20 mai. Sivreau sa vad si venetia, si verona. Imi poti spune de pe ce site ai luat biletele pentru tren?Sunt bilete dus-intors? Si cum ai procedat la gara? Mersi mult.

#607
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
cu siguranta le-a luat de aici http://www.trenitalia.com/
daca trenul e regional, nu-i nevoie sa cumperi biletele inainte, le vei gasi la acelasi pret si in gara. daca nu, ar fi bine sa le iei cat mai din timp, la un pret cat mai bun!

#608
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postdariuscha, on 13 martie 2016 - 14:00, said:

cu siguranta le-a luat de aici http://www.trenitalia.com/
daca trenul e regional, nu-i nevoie sa cumperi biletele inainte, le vei gasi la acelasi pret si in gara. daca nu, ar fi bine sa le iei cat mai din timp, la un pret cat mai bun!


Mersi mult. Dar in principiu le popt lua de pe net? SI apoi le printez si le arat in tren cand vine controlul? Poate sunt intrebari stupide, dar vreau sa fiu sigur ca nu gresesc. mersi

#609
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostNADGOB12, on 13 martie 2016 - 15:01, said:

Dar in principiu le popt lua de pe net? SI apoi le printez si le arat in tren cand vine controlul?
Exact!

#610
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005
Salve. Sunt la prima inchiriere auto si as dori sa stiu de la cei cu experienta in domeniu, daca, spre exemplu, am inchiriat cu protectie full in bergamo aeroport (am platit 800 + 350 protectie full/7 zile) ce suma este necesara pe cardul de credit? Va multumesc anticipat. Mentionez ca deja am facut plata. Este vorba de garantie.
PS - se poate sa fi scris intr-o sectiune gresita, din prea multa graba. Cer scuze admin si sa fie mutat unde ii e locul.

Edited by lucian1967, 13 March 2016 - 19:08.


#611
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postzuv, on 16 decembrie 2015 - 15:37, said:



Salut. Ma duc la Milano in perioada 16-20 mai si as vrea sa ajung o zi si la Como. Te rog sa-mi spui la ce statie trebuie sa cobor in Como, cat a fost biletul? le pot lua si la fata locului, in gara? Nu sunt sigur cum imi voi planifica vacanta acolo si nu as vrea sa iau bilete on-line. mersi mult

#612
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
verifica pe trenitalia, caci ai mai multe variante. daca trenul pleaca din milano garibaldi sau centrale, cobori la como s. giovanni, daca pleaca din milano cadorna, cobori la como lago. bilet iei din gara, cca 5 euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate