Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Unde sa ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1381 replies to this topic

#919
everdream

everdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2007

View Postpoison09, on 5th September 2010, 13:37, said:

Salut. Stie cineva ceva de Casa Elixia din sibiu ? As vrea sa ma duc sapt viitoare si am facut rezervare pe net, dar nu vreau sa am vreo surpriza. Multumesc mult

In afara de faptul ca e la naiba in praznic-  departe de centru ce as putea spune?  Daca vrei sa vizitezi Sibiul - trebuie sa stii ca majoritatea obiectivelor sunt f. aproape de centru. Si in centru gasesti preturi accesibile, daca ai rabdare sa cauti. Si nu trebuie sa ratezi o prajitura la Cafe Wien de ex.

Acum depinde cu ce te duci - daca ai masina proprie, te duci cu trenul, si  ce vrei sa faci acolo - sa stai in pensiune doar?

Intradevar e f aproape de padure si de Muzeul Satului. Dar de ala m-am saturat intr-o zi. E durere mare de picioare.

Nu am stat acolo, dar cum ziceam, depinde de nevoile fiecaruia. Eu sunt genul turistului japonez - cauta toate obiectivele, viziteaza toate muzeele, face multe poze <_< .

Daca esti genul familist, care apreciaza doar confortul pensiunii, cred ca merge.

Edited by everdream, 07 September 2010 - 07:28.


#920
everdream

everdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2007
As vrea sa recomand Pensiunea Select 1 din Medias. Daca ajungeti in zona, eu o recomand.
Am stat intr-o camera cu pat matrimonial, baia avea si cada (I like that ), curat, restaurant propriu, mic dejul inclus in valoare de 15 lei de persoana (comandai din meniu in limita sumei respective).
Pret total pt. 2 persoane - 135 lei pe noapte (cu micul dejun inclus). Personal amabil, ne-au preparat clatite la micul dejun, desi nu le aveau facute - de obicei lumea normala mananca clatite mai tarziu <_< .

#921
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

View Postrazvantoader, on 7th September 2010, 11:33, said:

O locatie moderna si mereu plina de atractii este Statiunea Slanic. Va puteti face o idee despre aceasta statiune accesand unul din link-urile urmatoare:
Hotel Slanic, Baia Rosie Resort, Statiunea Slanic Prahova

Pai povesteste-ne tu, ca de-aia e forum: sa ne impartasim experientele si sa ajutam prin asta potentialele "victime".
Daca am chef sa vad poze pe site-uri oficiale pot sa o fac si singur.

#922
cercilia

cercilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.08.2009

View Postnniki, on 8th September 2010, 01:47, said:

Total nefericita alaturarea "moderna si mereu plina de atractii" cu una dintre relicvele turistice balneo-comuniste.
Stimabile, poate era mai bine sa maintesti ca in sfarsit exista hoteluri de 3 stele si pensiuni de 4 margarete in Slanic si chiar daca nu ai ce vedea, te poti multumi cu o vizita la salina si cu o baie in ape sarate(evident vara). Daca tot ai atras atentia asupra acestei destinatii, macar sa nu-i faci un deserviciu prin exagerari hilare.

Am fost acum 2 ani in aceasta jalnica statiune. Nu stiu poate de atunci au reusit sa mai renoveze ceva.... Eu am stat la Hotel Slanic. Baza de tratament de acolo era sub orice critica: cazi vechi, ruginite, aparatura veche si depasita. Cat priveste masa pot spune ca era o aventura pentru noi pentru ca mancam la un loc cu cei care erau veniti la hotel cu bilete de pensionari si acesti oameni aveau parte de un tratament oribil din partea angajatilor.
Un punct forte al acestei statiuni nu era decat salina, ca pentru asta am ajuns pe acele meleaguri, dar conditiile ne-au obligat sa scurtam sederea noastra acolo. Cine stie poate de atunci s-au mai schimbat lucrurile !?

#923
Crazy_Mouse

Crazy_Mouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.06.2010
Am trecut in aceasta vara prin Slanic Prahova si nu am stat decat o zi, desi vroiam sa ramanem 2 zile. In afara de o vizita la salina din localitate, nu am gasit nimic interesant de facut in aceasta statiune, astfel incat seara am plecat catre Brasov, unde am si ramas peste noapte. Sintagma "locatie moderna si mereu plina de atractii" mi se pare nepotrivita pentru starea actuala a acestei statiuni.

#924
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009
Am avut o noapte de cazare la H Belvedere in trecere prin Vatra Dornei. Am rezervat la un pret bun (120 lei/camera) si imi era teama de conditii neconforme cu cele 4* din prezentarea hotelului.

Surpriza a fost foarte placuta, camerele fiind mari, mobilate cu gust. Baia mare, cu toate dotarile necesare. Si ceea ce conta mai mult, lenjerie curata si in general curat peste tot.

Micul dejun servit la restaurantul hotelului a fost ok, calitate buna la pret decent. Inclusiv covrigi calzi adusi de ospatar de la patiseria vecina.

De asemenea, locatia centrala a hotelului este un avantaj.

Singurul inconvenient este ca este plasat la o strada relativ circulata si pentru camerele situate la strada poate fi mai mult zgomot. Noi, fiind in partea din spate, nu am avut nici un fel de deranj la capitolul asta.

In consecinta, recomand cu caldura cazarea la H Belvedere, excelente conditii la un pret super rezonabil.
Iar statiunea este in linii mari modernizata, cu suficiente optiuni de cazare, cu un parc superb si o zona cu peisaje frumoase.

Fiind intr-un mic circuit prin tara, am poposit o noapte la Sovata. Rezervarea la casa Rubin o facusem pe net, asa ca stiam doar din poze despre locatie sau camere.

Surpriza la fata locului a fost placuta, gazda fiind o domna extrem de amabila, care ne-a oferit sa alegem din mai multe camere, in final alegandu-ma cu un apartament, cu toate ca platisem o dubla cu pat matrimonial. Si asta la pretul de 100 lei/camera.
Casa are 5 camere, toate frumos si elegant mobilate. De altfel, decorul intregii case denota bun gust. Camerele sunt super-ok, parerea mea ca rivalizeaza cu 4*, prin marime, mobilier si curatenie.
Au si 2 locuri de parcare in interiorul curtii si o terasa superba.
Singurele inconveniente sunt faptul ca nu ofera mic dejun si ca locatia este in oraselul Sovata si nu in Sovata-Bai, de care o desparte ceva mai mult de 1 km. Se ajunge insa usor in zona Lacului Ursu, recent amenajata.
Extrem de bine arata astazi Sovata, foarte eleganta si ingrijita, cu destule restaurante care arata foarte bine.
Cu siguranta voi reveni pentru un sejur mai lung, chiar la Casa Rubin.

#925
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare. As vrea sa vizitez zona Sibiului cateva zile si as vrea sa ma cazez in Sibiel.  Aveti vreo recomandare in privinta cazarii (ceva in jur de 100 lei camera dubla, fara mic dejun inclus ) ?
Suntem cu masina, deci distantele nu sunt o problema. Am dori sa vizitam orasul Sibiu si cetatea Biertan !

#926
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009

View Postderutatu667, on 16th September 2010, 15:06, said:

Salutare. As vrea sa vizitez zona Sibiului cateva zile si as vrea sa ma cazez in Sibiel.  Aveti vreo recomandare in privinta cazarii (ceva in jur de 100 lei camera dubla, fara mic dejun inclus ) ?
Suntem cu masina, deci distantele nu sunt o problema. Am dori sa vizitam orasul Sibiu si cetatea Biertan !
Pensiunea ,,Casa din Deal'' - 0741.177.044  cam. 2 sau 5; Pensiunea ,,Mioritica'' - 0745.787.557/0269.552.640 cam. 6.

#927
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postderutatu667, on 16th September 2010, 15:06, said:

Salutare. As vrea sa vizitez zona Sibiului cateva zile si as vrea sa ma cazez in Sibiel. Aveti vreo recomandare in privinta cazarii (ceva in jur de 100 lei camera dubla, fara mic dejun inclus ) ?
Suntem cu masina, deci distantele nu sunt o problema. Am dori sa vizitam orasul Sibiu si cetatea Biertan !


Lunca Sibielului, e 140 dubla cu mic dejun, care e delicios, dar cred ca poti negocia cu ei sa renunti la el daca nu-l vrei si sa mai scada pretul camerei.
Conditiile de cazare sunt excelente, am fost acolo la o sedinta de lucru, 3 sau 4 zile, a fost extraordinar. Au camere tematice, intra pe site, o sa-ti placa. zona e linistita, au curte mare, e foarte frumos.

Edited by ferrellroo, 12 October 2010 - 17:29.


#928
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Multumesc  pt raspuns ! Ne-am mai gandit un pic si cautam o cabana pe o raza de maxim 20-30 de km in jurul Sibiului cat mai izolata. Adica sa nu fie in interiorul unei localitati !

l.e. Pensiunea Mioritica arata interesant din poze !! Multumim pt pont !

Edited by derutatu667, 17 September 2010 - 09:52.


#929
ancutza75

ancutza75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.03.2009
buna seara
1. in primul week-end din octombrie mergem la sibiu vila santa maria.nu am gasit-o pe ''unde sa nu va cazati in romania'' asa ca e de bine.totusi a fost cineva?

2.in prima saptamana din noiembrie ,cand clasele 1-4 au vacanta, vrem sa mergem cu copilul la ocna sibiului cabana larisa(acces la bucatarie) sau vila salzburg(fara acces la bucatarie).aceeasi intrebare.a fost cineva?sau aveti alte recomandari?
de la ocna sibiului vrem sa mergem si la turda la salina.acolo am auzit ca s-a deschis hotel centrum.de el stiti ceva?
va multumesc
o seara buna

#930
ancutza75

ancutza75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.03.2009

View Postancutza75, on 19th September 2010, 22:08, said:

buna seara
1. in primul week-end din octombrie mergem la sibiu vila santa maria.nu am gasit-o pe ''unde sa nu va cazati in romania'' asa ca e de bine.totusi a fost cineva?

2.in prima saptamana din noiembrie ,cand clasele 1-4 au vacanta, vrem sa mergem cu copilul la ocna sibiului cabana larisa(acces la bucatarie) sau vila salzburg(fara acces la bucatarie).aceeasi intrebare.a fost cineva?sau aveti alte recomandari?
de la ocna sibiului vrem sa mergem si la turda la salina.acolo am auzit ca s-a deschis hotel centrum.de el stiti ceva?
va multumesc
o seara buna

raspund tot eu dar numai ptr pct 1
suntem cazati la vila santa maria-sibiu.o recomand.camera foarte curata si mare(noi am avut duplex la acelasi pret cu standard),chiar m-am uitat sa gasesc ceva, o pata,un fir de praf,dar nu am gasit nimic.netul functioneaza.micul dejun :fructe(piersici,kiwi,mere,banane),iaurt simplu,iaurt cu fructe,2-3 feluri de mezeluri,cascaval,unt, 4 feluri de gem,6 feluri de cereale,lapte,compot de piersici,2 feluri de prajituri,ceai,cafea,zahar brun,zahar alb,zaharina,oua ochiuri,omleta,carnati,paine alba,neagra,seminte.parcare 8-10 masini.personal tanar,amabil.sper sa fie de folos mica descriere. o zi buna

#931
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Pensiunea Valea Iancului din Sinaia:
Plusuri:
- gazda primitoare, caldura din plin, pret bun (70 lei/camera dubla), acces la bucatarie/gratar/etc, desi am ajuns foarte devreme gazda ne-a primit fara probleme, chiar ne-a dat mai multe camere din care sa ne alegem in functie de preferinte
Minusuri pentru pretentiosi:
- aspect putin de cabana, nu prea moderna, atat camera cat si baia
- bucataria arata ca o carciuma ieftina de la tara
- camere nu prea izolate fonic, se auzea televizorul sau ce vorbeau cei din camera de alaturi
Insa noi am stat doar o seara si nu ne-a deranjat prea tare. :)

#932
jwayne

jwayne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.04.2010
Salut. Stie cineva ceva de Pensiunea Casa Medievala din Bran ? Am vrea sa ne ducem acolo si am facut rezervare pe net, dar nu vrem sa avem vreo surpriza. Multumesc mult.

#933
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Am vrea să ne cazăm în week-end-ul acesta la pensiunea Cheile Oltețului sau la pensiunea Miraj, ambele situate lângă Mânăstirea Polovragi.
Știu că e din scurt, totuși cineva care a stat de curând poate își aruncă ochii pe aici și ne spune dacă ne recomandă vreuna din cele 2 pensiuni.

Sănătate și mulțumiri anticipate !

#934
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

View PostOvidiuNS, on 4th November 2010, 04:10, said:

Salutare !

Am vrea să ne cazăm în week-end-ul acesta la pensiunea Cheile Oltețului sau la pensiunea Miraj, ambele situate lângă Mânăstirea Polovragi.
Știu că e din scurt, totuși cineva care a stat de curând poate își aruncă ochii pe aici și ne spune dacă ne recomandă vreuna din cele 2 pensiuni.

Sănătate și mulțumiri anticipate !


La Cheile Oltetului am stat acum 2 ani. A fost ok....curatenie, camere mari (am luat atunci un apartament)...vedere spre m-re si chei.

#935
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjwayne, on 2nd November 2010, 14:31, said:

Salut. Stie cineva ceva de Pensiunea Casa Medievala din Bran ? Am vrea sa ne ducem acolo si am facut rezervare pe net, dar nu vrem sa avem vreo surpriza. Multumesc mult.

Salut,

Am stat acolo acum cativa ani.
Camerele sunt cam mici, in curte nu prea iti vine sa stai ptr ca pensiunea este chiar la sosea si este un trafic infernal.
Pe vremea aceea aveau la pensiune pe o angajata dintr-o comuna apropiata si, pentru ca patroana nu-i dadea nimic de mancare, fata se mai servea cu ce gasea in frigider din merindele oaspetilor...

spam.spam

#936
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Am dormit noaptea de 6 spre 7 noiembrie 2010 (sâmbătă spre duminică) la pensiunea Miraj din Polovragi (aflată la 100m de mânăstire - chiar ultima casă pe dreapta, cum mergi spre mânăstire). Cazarea a fost excelentă (vilă nouă, curte mare, parcare în curte, grătar, termopane, gresie pe holuri și scări, parchet laminat în camere, mobilă modernă, băile și ele moderne, lenjerie, prosoape, săpun și hârtie igienică, căldură și apă caldă non-stop, televiziune prin cablu, semnal ok pe mobile). Culmea e că toate becurile erau ok, n-am văzut niciunul ars (nici măcar la baia modernă în care se intră prin curte, în caz că stai afară la masă la un grătar) - mi s-a părut nemaipomenit pt. România.
Prețul a fost 100ron/garsonieră - la etajul pensiunii (am sunat de joi, 4.11 și am rezervat, iar de plătit - am plătit când am ajuns).
Din păcate, deși există bucătării la parter și-n garsonierele de la etaj (dotate cu tot ce trebuie), totuși pensiunea nu oferă masă (nici măcar mic-dejun) încă, dar se pare că încă e prea nouă, în viitor va oferi. Noi am mâncat la pensiunea Cheile Oltețului (nu ne-a prea plăcut) și la pensiunea Castania - cea mai nouă din sat (în spatele pensiunii Cheile Oltețului) - unde am mâncat excelent.
Se pare (din ce-am văzut la fața locului) că cea mai bună cazare ar fi fost la Castania (120ron cu balcon și au restaurant) și cea mai rea la Cheile Oltețului (pensiune mai veche și se pare că ar fi un pic mai puțin curată, nu se justifică prețul de 140ron).
Pensiunea Miraj are avantajul că are ca patron pe dl. Mirel (locuiește alături, la 20m) - fostul și simpaticul ghid al peșterii Polovragi - un om deosebit.

Sper să folosească cuiva ce-am scris aici, dacă e ceva neclar întrebați și lămurim.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 November 2010 - 20:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate