Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ibiza

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#37
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 gigelush72, on Aug 7 2006, 14:17, said:

Nu , e prima data cind ma duc cu TUI , dar banuiesc ca nu se joaca. Neamtul e mult maipretentios decit romanul cand e vorba de banii lui. Am fost in schimb prin DerTour care este tot tour-operator german si pot sa spun ca serviciile au fost ireprosabile . Adica ai primit exact ce scrie in catalog si inca ceva in plus . Eu am fost foarte incintat.Dar pe aceasta destinatie , DerTour-ul sta mai prost , asa ca am ales TUI-ul. Oricum , toata lumea cu care am mai vorbit si le-a folosit serviciile nu au avut nimic de comentat .
te-am intrebat pt ca am luat si eu o casa de vacanta in spania din data de 26 aug. Noi suntem 5 prieteni si plecam cu masina personala. tot ca tine: prin eximtur - tui.

#38
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
salut. o sa fiu si eu in ibiza pe 29 petru vreo 3 zile. am citit pe aici ca preturile de intrare in cluburi sunt mai mici daca le iei de pe net decat de la intrare. m-ar interesa sa stiu mai exact cu cat. de ex la privilege am vazut pe site ca e 25E biletul. dar la space? voi cu cat ati gasit la intrare? am inteles ca si accesul e mai usor...
mersi.

Edited by ajman, 20 August 2006 - 20:03.


#39
gigelush72

gigelush72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2006

 ajman, on Aug 20 2006, 21:02, said:

salut. o sa fiu si eu in ibiza pe 29 petru vreo 3 zile. am citit pe aici ca preturile de intrare in cluburi sunt mai mici daca le iei de pe net decat de la intrare. m-ar interesa sa stiu mai exact cu cat. de ex la privilege am vazut pe site ca e 25E biletul. dar la space? voi cu cat ati gasit la intrare? am inteles ca si accesul e mai usor...
mersi.
Deci ideea este in felul urmator : nici un club nu are un pret fix cum zici tu . Preturile variaza de la seara la seara si de la club la club . Depinde  de party-urile care se desfasoara in fiecare seara in clubul respectiv sau de DJ-ii care evolueaza . Nu , nu le cumperi mai ieftin de pe net .Facilitatea care ti se ofera daca le cumperi in avans este faptul ca stii sigur ca ai bilet de intrare pt. seara respectiva , ( pt. ca la petrecerile mari gen Manumission , We Love Space , Cocoon etc. s-ar putea sa ai surpriza sa nu mai gasesti bilete la intrare daca ajungi prea tarziu , mai ales in luna august , sau sa stai la cozi infernale ) , ca ai intrare separata , nu stai la coada cate o ora , si la unele s-ar putea chiar sa ai si o bautura cuprinsa in pret .
Pentru mai multe detalii uite aici  programul cluburilor si petrecerilor din respectivele cluburi pe luna august , cu DJ-ii care performeaza in fiecare seara , si cu tot cu preturile biletelor de intrare la unele dintre ele .

#40
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Sau poti sa ai norocul sa primesti vouchere cu reduceri. Astea le distribuie pe plaja, in port ...etc ...

#41
Haosexu

Haosexu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2006
Acum doua saptamani am venit din Ibiza si pe viitor cred ca am sa merg cel putin odata pe an.

Gigelush am vrut sa te sun dar am pierdut telefonul  pe aeroport in Baneasa.
Intradevar am cam luat teapa cu biletele de avion luate din RO.

Compania aeriana FUTURA cu care am zburat are niste avioane vai de mama lor.
A doua zi in ibiza am vrut sa inchiriez masina si mi-am dat seama ca nu am permisul la mine. Nevasta-mea nu a vrut sa ia si am inchiriat un scuter. Seara am vrut sa ne ducem in Salinas si pe o straduta am avut accident si mi-am rupt piciorul plus cateva zgarieturi si eu si nevastamea  .............  Se cam dusese toata distractia imi venea sa urlu de nervi. La spital bineinteles ca asigurarea aia medicala de turist nu era valabila, am platit 120 euro pt gips... Mai era o romanca la spital care cazuse in cap pe scari  ......... una peste alta pe alta plaja decat Bora Bora nu m-as mai fi dus nicaieri......  Am avut o impresie forta placuta despre Ibiza si ..... te poti distra la orice ora.... seara am stat mai mult prin Marinas la terase/baruri si cumparaturi cu ATV-ul .. pacat ca am ratat cluburile... in rest nu am ratat prea multe pt ca am inchiriat un ATV (30 euro/zi).
Ultima zi am plecat catre Palma sa luam avionu catre Bucuresti.......   NU M-AU PRIMIT IN AVION !!!!   NU LA VAMA CI COMPANIA FUTURA !!!  Au zis ca se umfla piciorul in timpul mersului si ca trebuie sa  dau ghipsul jos sau sa vin cu o hartie de la medic in care sa se specifice clar ca am voie sa merg cu avionul ... am injurat 5 minute in gura mare in aeroport. Am pierdut bineinteles biletele/avionul.  Urmatorul avion era sambata.... m-am dus in Palma la spital unde doctorul mi-a pus atela in loc de ghips si mi-a dat o hartie care spunea ca pot sa calatoresc cu avonul.  Am plecat in Barcelona pt a gasi avion catre Bucuresti. Am ajuns in Bucuresti dupa 2 zile cu compania BlueAir care nu m-a intrebat absolut nimic de picior. Dupa pierderea avionului eu am cheltuit 900 euro pt spital/hotel in Barcelona /eroport/..etc .


Am sunat la agentia de turism si singurii bani pe care ii pot lua inapoi sunt pt cheltuielile din spital.

P.S Care va duceti in Ibiza va recomand sa vizitati castelul Dalt Vila din Ibiza Town, terasele din Marinas in port,  plaja la Bora Bora neaparat, Cafe del Mar si PlayBoy TV in El Divinio.
Cat despre cluburi aveti o gramada unde sa va duceti noaptea si after/hour.

Cam totul despre Ibiza gasiti aici :  http://www.ibiza-spotlight.com/
Am facut poze cu o tipa si ea in ghips dar roz    lol

Attached Files

  • Attached File  roz.jpg   461.13K   311 downloads

Edited by Haosexu, 18 September 2006 - 22:21.


#42
flores76

flores76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2006

 gigelush72, on Jul 26 2006, 09:00, said:

OKKK
o sa ajung si eu prin Ibiza probabil dupa data de 24 august !!!
Daca va mai fi careva pe acolo in asta perioada ar fi chiar mishto , sa ne intalnim mai multi !!!
Informativ , daca intereseaza pe cineva , am gasit oferte foarte faine , dar cu plecare de la Viena , zbor direct in timpul zilei , nu mai pierzi o noapte si o zi ca la agentiile romanesti ca pleaca charterul la 11-12 noaptea , dar in prima ta zi de cazare de fapt .
Pentru interesati , puteti cauta si alege orice fel de varianta pe site-ul TUI , la preturi mult mai rezonabile decat pe piata romaneasca . Atentie !!!! aceste preturi includ si taxele de aeroport si absolut tot , deci pretul pe care il vedeti este pretul integral , fara alte costuri aditionale .
Asaaaa !!!
Si acum sa va spun cum procedati !! Va cautati ce vreti voi , alegeti , va notati undeva si mergeti la EXIMTUR care lucreaza direct cu TUI-ul in sistem online si va faceti rezervarile , si cel mai important , nu costa nimic in plus , platiti exact pretul afisat de catre TUI , fara nici un alt comision aditional !!!
Pentru cine poate sa mearga cu masina pana la Viena eu zic ca sunt cele mai super variante din toate punctele de vedere !!
Ar mi fi niste variante la nu stiu ce agentie din Bucuresti , cu charterul pana in Palma de Mallorca , ajungi acolo pe la 2 noaptea , din prima ta noapte de cazare de fapt , si de acolo pana in IbizA , citez " cu primul zbor la care sunt locuri disponibile " , care poate fi si a doua zi intr-o vreme . La intoarcere la fel , din ultima ta zi de cazare , trebuie sa faci in asa fel incit sa fi pe aeroport in Palma cu 2 ore inainte de plecare , care este pe la ora 17 !!!
Destul de nashpa !!! Pe langa faptul ca fiecare oferta echivalenta cu cea de la Viena , la aceleasi hoteluri este mai scumpa cu sume cuprinse intre 2-300 euro , plus taxele de aeroport care sunt inca vreo 95 euro de persoana daca mai tin bine minte !!! Faceti niste calcule.

Va stau la dispozitie cu alte informatii daca mai doriti !!!

Salut,
Am decis sa mai scriu pentru ca eu am deschis discutia asta si vad ca in sfarsit au aparut si oameni care sunt interesati cu adevarat de subiect.
Am citit mai sus ca te-ai cam deranjat la parerea mea despre Palma and Tito's. Dar vad ca esti un om dus prin lume si ai pareri documentate, respect pentru asta.
Cat despre cum ajungi in Ibiza, daca citeai mai sus postul meu, vedeai ca eu deja am fost la Ibiza cu EXIMTUR and TUI, in Playa d'en Bosa, cu plecare din Viena. Totul este ok cu excursia, conditii etc. Eu am stat la Club Garbi 3 ***. Demipensiune, mancare multa dar dupa o saptamana mi s-a cam luat de atatea salate si fructe de mare.
Si mai e ceva la care nu pot sa ma abtin sa comentez: faza cu guestlist-ul . La orice club in Ibiza daca iti iei bilet in avans sau faci rezervare pe net poti sa fii trecut pe guestlist, cu sau fara consumatie la masa. I've been there. Sper sa nu te superi din nou si sa contribui in continuare cu parerile tale avizate la acest forum.

Si acum pareri /sfaturi pentru la anul. Precizez ca eu am fost in iulie la sfarsit pana in 2 august.

1. Cluburi - intrarea este intr-adevar intre 20-50 eur. Dar nu se merita sa te duci acolo unde este ieftin. Exemplu, am fost in Pacha miercuri, petrecere Erick Morrilo, super atmosfera super fete super muzica, 50 euro. In schimb sambata, la Hernand Catenao versus David Morales,oameni pe care i-am vazut in RO si au fost OK, totul a fost super comercial, lume naspa, plin de italieni si spanioli, dar 35 eur.
Deci, nu merita sa te duci la ieftineala ca e teapa. In general te iei dupa pret. Unde e scump, acolo e petrecerea in seara aia. Pentru cei singuri se merita si El Divino, Playboy TV si fetish Party. In rest ce as recomanda eu:  Space: Marti- Carl Cox, Duminica ziua- We love Space ; Pacha - Miercuri- erick morillo si vineri -Pete Tong; Amnesia - Luni- Cocoon,Joi, Sambata; Privilege -Vineri,Manumission; Dc 10 - luni,Circo Loco; Eden - duminica, judge jules;
Un pont pe care mi l-a zis un roman care muncea in Ibiza la o terasa ca PR. Unele baruri unde te duci sa bei inainte de club iti pot da invitatii moca daca consumi de o anume suma. Decat sa dai 50 eur la intrare mai bine bei la aia de 30. Tot el mi-a zis ca in unele cluburi (ex. Amnesia si Privilege) daca te duci pana in 12 noaptea nu platesti intrare. Dar tinand cont ca lumea vine pe la 2 si petrecerea incepe la 4.30 nu stiu daca merita. Oricum asta nu e testata, dar merita incercat.
Ziua de mers la Bora Bora oricand si la Space duminica. Seara in San Antonio la Cafe del Mar si Mambo Caffe.
Seara,11- 03 ,Ibiza Town - port si Dalt Villa, sau in San Antonio - port. Aici este dupa parerea mea tot ce inseamna Ibiza. Si merita vazuti "la lucru", in San Antonio unde sunt ca la ei acasa, englezii. E diferenta enorma de atmosfera, distractie ...  

2. De vizitat- eu am luat o masina de la hotel cu 40 eur /zi. Ei mi-au adus-o la hotel, ei au luat-o de acolo. am vazut calele din vest super misto unele, altele nu prea. Una mi-a placut f mult ca era mica si retrasa. Acolo era un restaurant super si nu era statiune pe langa asa ca erai aproape singur. Nu mai stiu cum ii zice dar e imediat dupa Las Salinas. Pe urma in nord merita vazut Porto San Miguel. Nu am apucat sa merg prea mult prin est. In Ibiza town - Dalt Villa si portul.

3. Mancare - 7-10 eur/ pers  mananci bine. Nu se merita demipensiune. eu am avut si minibucatarie in apartament si as fi putut sa mananc bine merci si de la super market dimineata. Preturile sunt super ok.

4. Cumparaturi - auzeam de la cineva ca sunt scumpe hainele si alte cele. Comparatic cu bazarul Europa din Bucuresti, da. Eu unul am regretat ca mi-am luat una, alta din Viena. De umblat prin magazinele La Sirena, si cele de firma Pepe Jeans, Levi's, Pool and bear, etc. La astea in RO sunt preturile cel putin duble. De asemenea se merita parfumurile: este un lant  de parfumerii la ei unde sunt mai ieftine ca in duty free in Viena.

  Un comentariu despre fete, ca citeam mai sus pe cineva care credea ca in Ibiza umbla cainii cu covrigi in coada: media de frumusete e undeva destul de jos, dar sunt si fete frumoase. Multe italience si spanioloaice urate cu spume, imbracate urat si neingrijite. Englezoaicele sunt ok dar nu prea se baga in seama decat cu ai lor. Plus ca nu prea tine la ei vrajeala asta balcanica de agatat. Sunt deschisi, comunicativi dar nu naivi. Am recunoscut niste romani in Pacha. Stii cum? Erau singurii disperati care se mozoleau cu unele pe acolo care aveau max 18 ani si mai erau si urate. Se credeau baetii la Costinesti la Tineretului. Deci daca la fete d-astea va referiti, da, sunt, si disponibile.
  
Cam asa am vazut eu Ibiza, abia astept sa ma duc si la anul, o sa incerc si o varianta de zbor via Italia.
Astept pareri, comentarii.
Promit sa raspund.

#43
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Am fost anul asta in Ibiza intre 15/09 si 01/10 (2 saptamani). Biletele le-am luat de la Eximtur, plecarea a fost din Viena. Totul a fost super OK.

Intr-o zi am dat o fuga si in Palma si mi s-a parut mult mai putin interesanta ca Ibiza. Probabil ca o singura zi nu e suficienta pentru ati face o imagine obiectiva.

Parerea lui gigelush79 "In Ibiza te duci doar pentru viata de noapte si atat. Alceva nu prea ai ce face." este total gresita din punctul meu de vedere. Astfel de pareri am auzit si de la alte persoane: "Nu poti dormi noaptea din cauza muzicii de la baruri si discoteci" sau "Te simti batran si in plus printre tineretul de pe insula(la 37 de ani)", etc. Din cauza parerilor de genul asta, era cat pe ce sa renunt si sa caut alta destinatie. Oricum m-am dus cu inima stransa si cu idea ca am facut o alegere proasta, gandindu-ma ca la cei 39 de ani ai mei si 36 ai sotiei, nu am ce cauta in Ibiza. Total gresit! Pe insula am vazut de la copii de un an in carucioare pana la mosi si babe de 80 de ani in carje. Acest lucru este poate si cel mai interesant in Ibiza. Exista o mare varietate de oameni, stiluri, natii si varste. Daca stai pe o terasa seara, poti vedea trecand pe strada un grup de tineri cu freza sub forma de creasta, cercei in urechi in nas si in sfarcuri, imbracati sa zicem ciudat, iar dupa ei o pereche de batranei mergand agale la brat, apoi un grup de oameni seriosi pe la 40-50 ani, apoi o pereche de gay, s.a.m.d. Pentru mine, asta a fost poate lucrul cel mai interesant. Oameni lipsiti de inhibitii, nestresati veniti sa se simta bine, fiecare in stilul sau.
Ibiza e renumita pentru cluburi si discoteci, dar asta nu e totul. Ai la dispozitie 56 de plaje de toate genurile, apa este curata si limpede, poti sa faci nudism daca vrei, poti sa faci snorkeling si scuba diving, poti sa joci tenis, volei, golf etc. poti merge in croaziere pe mare, sa te dai cu ski jet-ul, banana, caiacul, parapanta, etc., poti inchiria o masina sau un scuter si sa vizitezi insula care este superba, sa vezi grote, pesteri, acvarii, poti lua ferry pana in Palma, poti merge pe o insula apropiata Formentera (superba) sunt o groaza de terase, baruri, cluburi si night cluburi pentru toate varstele si gusturile, poti sa mergi la shopping (strazile sunt intesate de magazine). Mai pe scurt ai multe variante ca sa-ti petreci o vacanta asa cum iti place tie. Iar daca iti place distractia si te tine buzunarul, poti sa iei discotecile la rand sau sa stai toata noaptea intr-un bar cu muzica buna live.

Poate ca in plin sezon, iulie-august, Ibiza e mai agitata si este mai mult tineret, poate cei de la 30 de ani in sus vin abia prin septembrie. Oricum sfarsitul lui septembrie a fost perfect, temperaturi de 27-28 de grade, a plouat doar intr-o dimineata vreo doua ore.
Ca si concluzie, Ibiza este un loc in care m-as intoarce cu mare placere. Eximtur a fost OK, totul a fot asa cum au promis, nici o problema la hotel, transport, mancare, etc.

#44
alis_kia

alis_kia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2006
In Ibiza este altceva . In Ibiza te duci doar pentru viata de noapte si atat. Alceva nu prea ai ce face . Nu ai cum sa compari Discotecile din Ibiza cu altele pentru ca acolo astea sunt principalele obiective turistice ale insulei !!
Iar referitor la Pacha din Palma , la fel cum spunea cineva de mai sus , imi e foarte greu sa cred ca motivul pentru care s-a inchis este cel pe care il spui tu . In primul rand , ca sa fim mai exacti nu s-a inchis !!!!!!!!!!
A fost preluat !!!!Deci Fosta Pacha se numeste acum Abraxas , si apartine grupului Curscach Ocio care a preluat anul trecut aceasta discoteca . In al doilea rand , daca esti curios , Pacha este unul singur , cel din Ibiza . Restul pana la 20 si ceva raspandite prin toata lumea sunt franchize !!!



In primul rand sunt mai mult decat 20 pacha in lume si pacha nu este unul singur!!!! prima pacha din lume este cea din sitges si a 2-a este cea din ibiza si sunt singurele care apartin lui Ricard Urgell care este fondatorul acestui brand. Restul e adevarat ca sunt franchize dar au o conexiune si o colaborare intre ele si filozofia clubului din ibiza este cel care inspira si ghideaza politica celorlalte. Cele mai importante si mai glamuroase sunt pacha ibiza, pacha london si tinerica pacha new york unde erick morillo este director si copropietar si care in scurt timp a reusit sa devina discoteca de moda din NY. Dar totusi exista una singura  care e indepententa si este cea din pineda ( costa dorada) si care e cea mai mare din europa si care a fost construita special pentru imaginea acestui brand. Probabil ca fosta pacha din palma s-a expirat. Adica i s-a terminat franchiza si noii cumparatori nu au mai vrut sa o cumpere pentru ca sincer este destul de scumpa si pana la urma daca localul nu are o buna gestiune poate purta cel mai cunoscut nume pt ca nu ii garanteaza exitul.

Acum pt cei care vor sa mearga in insulele baleare. In general au niste preturi cu mult mai mari decat restul coastei spaniole si pt cei care nu ii intereseaza distractia nu merita platit pretul decat daca mergi pt discoteci. Iar ibiza este speciala pt ca in vara este rezidenta celor mai buni dji si lucrul asta nu-l mai intalnesti nicaieri in lume, decat poate la un festival sau ceva de genul.Eu sincer va incurjez sa mergeti in ibiza dar sa mergeti numai daca va intereseaza distractia si sa vedeti cele mai tari partyuri cu cei mai tari dji. Nu are sens sa mergi in ibiza si sa te cazezi intr-un hotel de 5 stele pt ca acolo lumea nu doarme zile intregi si e suficient sa ai un patut unde sa dormi vreo 3 ore daca nu vrei sa pierzi nimic din ce se coace pe insula. Asta trebuie sa faceti in ibiza ca sa intelegeti de ce e asa de faimoasa, ca sa intelegeti filozofia locului si de ce are o influenta asa de mare in lume. Nu sa mergeti in ibiza si sa mancati bine sa dormiti intr-un hotel luxos. Pt asta mergeti in barcelona sau in ceva statiune din apropiere ca acolo aveti unde face turism si puteti gusta din gastronimia catalana, sa mergeti sa vedeti la sagrada familia, el camp nou, etc. Barceloan e superba si are un spirit care nu-l mai gasiti altundeva in europa. Inafara de asta dupa inchiderea sezonului in ibiza multi din marii dji fac un tur prin discotecile de acolo si multi sunt apoi rezidenti in marile discoteci din metropola. Daca vreti o statiune luxoasa mergeti in benidorm ( in valencia) sau in marbella care desi nu mai e ce era acum cativa ani multe din marile vedete de la hollywood au acolo o casa ( ex antonio banderas). O mica ibiza este sitges. E acelasi tip de urbanism, case albe, cu strazi stramte, tipic mediterane. Si e foarte curat si e superb. Precum am mentionat inainte este si acolo o pacha care e prima din lume, dar discoteca cea mai importanta e atlantida si multa lume din barceloana si din apropiere merge acolo. Magazine sunt super tari. In plus e destul de linistit si numai lume k-lumea nimic d nemti in coma alcoolica si chestii de genul. In materie de fete frumoase si baieti frumosi.........buf e cam strange. Adica sitges e destinatia preferata a homosexualilor din europa. Deci pe plaja e o portiune unde sunt numai barbati pe alta numai femei...ma intelegeti. Desi sunt si multe familii cu copii mici pt cei care inca nu sunt obisnuiti cu noile dentinte sexuale ...privelistea poate fi suparatoare la ochi.cat pt homosexualii din romania este destinatia ideala pt a merge in vacanta.In legatura cu biletle la discotecile din ibiza cel mai ieftin e sa le cumperi de pe internet, dar daca nu aveti ocazia sunt sigura ca gasiti relatiile publice si daca sunteti frumosi si bine imbracati si incercati sa apareti clienti cu clasa si stil sunt sigura ca o sa va puna in lista de invitati si asa nu mai faceti atata coada, etc si aveti anumite avantaje. Doar ca relatiile publice din ibiza au alta filozofie si poate va trebui sa-i cautati voi. Dar daca miscati un pic gasiti ceva romani care lucreza pe acolo prin discoteci si va rezolva ei. De ex in amnesia erau 2 animatoare romance in vara asta.  Intrearea e destul de scumpa si mai ales daca e vb de vizitat principalele cluburi. O sa ajungeti sa cheltuiti mai mult in discoteci decat in cazare. Intrarile in poarta variaza intre 20 si 50 de euro, depinde de zi si de perioda in care mergeti si desigur. Perioada in care e cel mai ieftin este al cierre de temporada. Cat despre biletele de zbor eu am fost in vara asta in romania si am platit 180€ dus intors cu compania de low cost blue air care are zbor direct din barcelona in baneasa si e ok pt ca nu e cu escala si nu risti sa-ti pierzi bagajul pt ca in general zboruri directe din barcelona in budapesta implica escala in frankfurt si aia sunt specialisti in a pierde bagaje. Zborul cu blue air dureaza in jur de 2 ore. Cat despre cazare nu prea pot furniza inf deoarece de fiecare daca cand am mers am stat acasa la o prietena si nu am platit nimic iar pe la discoteci stiu preturile dar nici acolo nu am platit pt ca ea e din ibiza si cunoaste pe toata lumea. Orice alta intrebare despre spania sau cu orice va pot ajuta trimiteti un mail la [email protected]

#45
stefan_fane

stefan_fane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2006
mai fratilor va deranjez doar cu o intrebare: daca vorbesc fluent engleza, ma voi descurca in spania. mentionez ca nu stiu un gram de spaniola.deci de la plecarea din romania ma voi putea intelege in engleza cu cei de la aeroport/hotel/comercianti etc etc?? merci.

#46
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

 stefan_fane, on Jan 8 2007, 10:10, said:

mai fratilor va deranjez doar cu o intrebare: daca vorbesc fluent engleza, ma voi descurca in spania. mentionez ca nu stiu un gram de spaniola.deci de la plecarea din romania ma voi putea intelege in engleza cu cei de la aeroport/hotel/comercianti etc etc?? merci.

mergi linistit ci cu cat mai multe parale in buzunare  :peacefingers: .
eu n-am avut probleme, in afara de un incident minor pe aeroportul din barcelona. apucasem, grijuliu si cinstit, sa declar camera de filmat cu care plecasem de aici (asa vazusem niste afise, ca ce depaseste vreo 300 de euro tb declarat). acolo la fel, vazusem ceva de genul "obiecte de valoare care trebuiesc declarate". ca idee, aveam telefonul mobil care depasea camera dpdv al pretului, dar camera fiind un pic mai voluminoasa (si imprumutata :D), zic hai s-o declar si in barcelona. acolo am dat peste niste persoane care nu stiau engleza si am pierdut vreo 20 de minute pana s-a gasit cineva care sa ma lase sa plec, spunandu-mi ca data viitoare sa-mi iau si certificatul de garantie la mine (care mentioneaza locul si data cumpararii), ca sa nu am probleme :D.
apoi am mai avut o situatie asemanatoare la metrou, unde luasem un tichet cu 10 calatorii si la un moment dat nu mai vroia sa ma lase sa trec. am gasit 2 controlori, care aveau un validator manual de carduri... si mi-a luat ceva sa-i conving prin semne sa ma ajute.
in rest, pe la magazine, hoteluri, baruri, fast food-uri... n-am intalnit dificultati de comunicare.
have fun!

#47
gigelush72

gigelush72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2006
ce ziceti de Ibiza 2007 !!!!!!!!!!!!
deschidem un nou topic?????
hai sa incercam !!
cu noutati!!!

#48
bogdann1o1

bogdann1o1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006

 gigelush72, on Apr 13 2007, 14:29, said:

ce ziceti de Ibiza 2007 !!!!!!!!!!!!
deschidem un nou topic?????
hai sa incercam !!
cu noutati!!!


Vreau sa ajung in Ibiza in vara asta, prin iulie! Orice sfaturi sunt folositoare, ceva ce v-a placut foarte mult sau v-a displacut. voiam sa merg direct cu avionul dar daca pot prinde o plimbare cu ferry-boat ar fi shi mai klumea, o sa ma interesez pe net. Shi by the way, ajung in Amsterdam pe 4 mai, primesc sugestii shi pe tema asta ;)

Ms!

#49
mausie

mausie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.04.2007

 presedinte, on Jan 8 2007, 11:32, said:

mergi linistit ci cu cat mai multe parale in buzunare  :peacefingers: .
eu n-am avut probleme, in afara de un incident minor pe aeroportul din barcelona. apucasem, grijuliu si cinstit, sa declar camera de filmat cu care plecasem de aici (asa vazusem niste afise, ca ce depaseste vreo 300 de euro tb declarat). acolo la fel, vazusem ceva de genul "obiecte de valoare care trebuiesc declarate". ca idee, aveam telefonul mobil care depasea camera dpdv al pretului, dar camera fiind un pic mai voluminoasa (si imprumutata :D), zic hai s-o declar si in barcelona. acolo am dat peste niste persoane care nu stiau engleza si am pierdut vreo 20 de minute pana s-a gasit cineva care sa ma lase sa plec, spunandu-mi ca data viitoare sa-mi iau si certificatul de garantie la mine (care mentioneaza locul si data cumpararii), ca sa nu am probleme :D.
apoi am mai avut o situatie asemanatoare la metrou, unde luasem un tichet cu 10 calatorii si la un moment dat nu mai vroia sa ma lase sa trec. am gasit 2 controlori, care aveau un validator manual de carduri... si mi-a luat ceva sa-i conving prin semne sa ma ajute.
in rest, pe la magazine, hoteluri, baruri, fast food-uri... n-am intalnit dificultati de comunicare.
have fun!
Haideti in Ibiza 2007!!!
Unde ne cazam?
Aveti ceva idei?
B)

#50
flores76

flores76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2006

 mausie, on Apr 21 2007, 16:45, said:

Haideti in Ibiza 2007!!!
Unde ne cazam?
Aveti ceva idei?
B)

Salut,
Din Romania incepand cu 19 iulie 2007 zboara direct in IBIZA compania MyAir, gasesti cu 180 dus intors.
Cazare www.ibiza-spotlight.com

#51
gigelush72

gigelush72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2006
bai fratilor , am incercat sa deschid un nou topic cu Ibiza 2007 , pe care am dat cateva detalii destul de interesante , dar se pare ca afost sters pur si simplu . Pot sa primesc si eu o explicatie ??
Macar sa fi fost postate informatiile in topicul asta , care a fost transformat din Ibiza 2006 in Ibiza !!
Daca stiam postam si eu aici , dar vazind ca nimeni nu am mai intervenit pe aici de ceva luni bune am avut si eu o tentativa binevoitoare pe care sincer incep sa o regret !! Adica am senzatia ca informatia este oarecum cenzurata !!
Sincer domnilor administratori , ma asteptam sa primesc macar o explicatie , un avertisment ceva , acolo !!!!!!!!!!!!

#52
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006
Si noi am vrea sa plecam in Ibiza la sfarsitul lui august. Insa, daca aterizam la ora 21.00 in aeroportul din ibiza, cum am putea ajunge in San Antonio Bay, care e la o distanta de vreo 20 km de aeroport?   :confused:

#53
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

 chrystyna, on May 15 2007, 19:54, said:

Si noi am vrea sa plecam in Ibiza la sfarsitul lui august. Insa, daca aterizam la ora 21.00 in aeroportul din ibiza, cum am putea ajunge in San Antonio Bay, care e la o distanta de vreo 20 km de aeroport?   :confused:


la ora aia cel mai indicat ar fi sa iei taxiul. nu mai tin minte exact pretul...
autobuzul ar fi o alternativa doar in cursul zilei (sa-l iei de la aeroport la Eivissa si din Eivissa la San Antonio). daca te ajuta cu ceva, iti atasez o poza cu orarul de anul trecut. mai multe detalii gasesti pe ibizabus.com
Attached File  STA42140.JPG   267.65K   61 downloads

Edited by presedinte, 15 May 2007 - 19:13.


#54
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Desi era plin orarul nostru de vacante pe anul acesta, nu am rezistat si am ales si un we in Ibiza (6-9 sept), caci am gasit bilete de avion buc-Ibiza-Buc cu 127 euro de persoana! mi se pare super convenabil...

De cazat ne vom caza in Playa del Bossa, am inteles ca e cel mai reprezentativ loc, dar ma intereseaza, dat fiind ca stam asa putin, doar 2 zile pline. are rost sa inchiriem masina sa mergem sa vedem si alte locuri de pe insula, sau nu? Ce locuri interesante ar mai fi inafara Ibizei-town si imprejurimilor (pentru care nu are rost sa inchiriem masina, caci ne putem descurca cu taxiul sau autobuzul)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate