Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#559
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 DarkAngelBv, on 14th December 2011, 22:49, said:

1. Asigurarea este valabila. Eu am mers aproape o luna cu masina. M-a oprit politia de cateva ori si nu a comentat nimic pentru ca, ghici ce, pe asigurare e acelasi nume ca pe talon.
Da, poti face asigurare inainte sa o inmatriculezi, si este si obligatoriu, DAR iti trebuie doar la politie asigurarea noua, ca sa depui copie cand pui actele pentru inmatriculare.
2. Te intorci cu numerele masinii. Abia dupa ce o transcrii pe numele tau atunci o sa ai alte placute de inmatriculare.

Cele mai problematice acte sunt fisa de inmatriculare (trebuie semnata si stampilata de primaria de care apartine vanzatorul) si certificatul fiscal.

Ai grija daca o cumperi pana pe data de 20 a lunii, ca certificatul fiscal este valabil doar pana la sfarsitul lunii. In schimb daca o cumperi intre 21 si 30 certificatul este valabil si luna urmatoare.


Am mai spus... eu am luat audi-ul de la bucuresti. La 8:30-9 eram acolo. Am verificat masina, actele, am dat o tura, am mers sa facem actele si in jurul orei 11-11:30 am plecat spre casa.


Buna ziua .
As avea si eu nevoie de putin ajutor:)
Vreau sa cumpar o masina (schimb plus diferenta din partea mea).
Atat masina mea cat si a celui cu care fac schimbul sunt inmatriculate in ro definitiv. A mea in 2009 (terminat leasingul) si cealalta in 2008 (pe firma).
Vroiam sa stiu ce taxe trebuiesc platite (gen prima inmatriculare sau altceva mare...) tinand cont ca masina pe care o am este de 1996 cc iar cea pe care o cumpar este de 3656 cc.
Nu vreau sa ma trezesc ca nu o pot inmatricula din caza unei taxe speciale de poluare/inmatriculare sau cum i-o mai zice .

Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsurile voastre.

#560
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ai grija sa fie prima data inmatriculata in RO dupa 1 ianuarie 2007.

In rest, procedura de inmatriculare este aceea pe care am prezentat-o mai sus.

#561
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 DarkAngelBv, on 16th December 2011, 23:23, said:

Ai grija sa fie prima data inmatriculata in RO dupa 1 ianuarie 2007.

In rest, procedura de inmatriculare este aceea pe care am prezentat-o mai sus.


Multumesc frumos.
Masina mea a fost cu numere de leasing prima oara inmatriculata in 2006 iunie. Apoi de catre mie in 2010.
Cred ca se ia in consideratie data de inmatriculare definitiva, adica in 2010 , nu?

apropo, unde pot vedea cat se plateste impozitul pentru capacitatea cilindrica?

ica o dat amultumesc anticipat de raspuns.

#562
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

Quote

Potrivit ordonanţei de urgenţă pentru modificarea Codului Fiscal, prin care a fost introdus impozitul suplimentar pe maşini, pentru motorete, scutere, motociclete şi autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cmc taxa a crescut de la 7 lei la 8 lei/200 cmc sau fracţiune din aceasta, iar pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc şi 2.000 cmc inclusiv impozitul a urcat de la 15 lei la 18 lei/200 cmc.

La autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc şi 2.600 cmc inclusiv, impozitul a fost majorat de la 30 lei la 72 lei/200 cmc.

O creştere substanţială a taxei a fost decisă pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc şi 3.000 cmc inclusiv, de la 60 lei la 144 lei/200 cmc, şi la autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc, respectiv de la 120 lei la 290 lei/200 cmc.

Impozitul pentru autobuze, autocare, microbuze a fost majorat de la 20 lei la 24 lei/200 cmc.

Pentru alte vehicule cu tracţiune mecanică cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv va fi plătit un impozit de 30 lei/200 cmc, faţă de 25 lei/200 cmc până în prezent, iar pentru tractoare înmatriculate va fi achitat un impozit de 18 lei/200 cmc, faţă de 15 lei/200 cmc în prezent.

Deci pentru 3500 cmc o sa ai 3500/200 * 290, 5075 RON. Oare merita sa iei motorul ala imens?
Prima data a fost inmatriculata de leasing, in 2006. Cand ai inmatriculat-o definitiv ai platit taxa de prima inmatriculare? daca nu, ea trebuie platita.


P.S. Astea sunt pentru 2011. Pentru 2012 probabil se vor majora, ca de fiecare data...

Edited by DarkAngelBv, 17 December 2011 - 14:35.


#563
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 DarkAngelBv, on 17th December 2011, 14:34, said:

Deci pentru 3500 cmc o sa ai 3500/200 * 290, 5075 RON. Oare merita sa iei motorul ala imens?
Prima data a fost inmatriculata de leasing, in 2006. Cand ai inmatriculat-o definitiv ai platit taxa de prima inmatriculare? daca nu, ea trebuie platita.


P.S. Astea sunt pentru 2011. Pentru 2012 probabil se vor majora, ca de fiecare data...


Multumesc inca o data!
am platit o taxa, dar era micuta, nimic de speriat.

daca este asa cum spui cu impozitul..atunci chiar am sa ma gandesc de 10 ori inainte de a lua asa motor. dar parca tot imi surade:)

cred ca am sa ma indrept spre 3000 mai degraba
mai jos chiar nu vreau.

mai bine astept sa vad in 2012 ce legi mai apar.

o zi buna va doresc.

#564
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 DarkAngelBv, on 16th December 2011, 23:23, said:

Ai grija sa fie prima data inmatriculata in RO dupa 1 ianuarie 2007.

In rest, procedura de inmatriculare este aceea pe care am prezentat-o mai sus.

A intrat deja in vigoare noua lege?


...............................
Proiectul de Lege privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, initiat de Ministerul Mediului si Padurilor, a fost aprobat de Camera Deputatilor in sedinta de joi, 15 decembrie 2011, si va intra in vigoare dupa publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei. Actul normativ prevede o reducere a taxei de poluare cu pana la 25%, dand posibilitatea ca, in cazul in care taxa de poluare platita de la 1 iulie 2008 este mai mare decat cea rezultata din aplicarea acestei legi, contribuabilii sa poata solicita restituirea sumelor reprezentand diferenta de taxa platita, a anuntat Ministerul Mediului.

Noua forma a taxei pe poluare auto a trecut de Senat pe 31 octombrie, iar acum, pe 15 decembrie, si de Camera Deputatilor, Camera decizionala in acest caz.

Potrivit proiectului de lege, care are la baza principiul poluatorul plateste, taxa de poluare va fi platita, o singura data, atat pentru autovehiculele noi sau second-hand care sunt inmatriculate pentru prima data in Romania, indiferent daca autovehiculul este produs in tara sau strainatate, cat si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007 pentru care nu a fost platita o astfel de taxa. Pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor (de catre cumparator – n.r.), in cazul instrainarii acestora, dupa ce intra in vigoare aceasta lege, se arata intr-un comunicat al Ministerului Mediului.
................................


sursa

Edited by tomtom, 17 December 2011 - 23:55.


#565
mareankorgpa80

mareankorgpa80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.12.2011
Am cumparat o masina de Italia si  ca sa o vand imi trebuie un contract de vanzare cumparare de Italia, are un anumit nume si este echivalentul Kaufvertrag-ului de Germania. Rog cine poate sa ma ajute, am mare nevoie de acel contract!!! Multumesc :notangel:

#566
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
Buna ziua, am si eu o mare rugaminte daca ma puteti ajuta pt ca sunteti mai documentati decat mine. Astazi am aflat si eu de la un amic de noile cozi care s`au format pt inmatriculari si rar`uri si mai stiu eu ce pt masini second hand si care or mai fi ele. Problema era ca din 2012 ar interveni o taxa exagerata pt inmatriculari.
Va rog sa ma ajutati si sa`mi explicati daca se poate pt o masina Ford Ka motor 1.3 70cp din 2004 emisii co2 120 grame/km, am scos abia 2 randuri de numere rosii, doresc sa o inmatriculez pe numele meu in februarie 2012.
Ce taxe se aplica si care ar fi teoretic valoarea, unde se incadreaza aceasta masina pt ca nu mai stiu ce sa cred si ce sa inteleg. Taxa de inmatriculare si poluare si nesansa ca m`am nascut pe lumea asta pt 2011 era de 360 euro. Din 2012 care este noua taxa?
Va multumesc anticipat.
P.S am postat pe taxa de poluare si n`am primit raspuns, asa ca am postat aici. Multumesc.

#567
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Psych0Bitch, on 25th December 2011, 01:08, said:

Din 2012 care este noua taxa?
Taxa va scadea in medie cu 25%, pentru masina ta va fi cam 310eur.
Noutatea consta in faptul ca va fi platita  pentru masinile care nu au achitat taxa (inmatriculate inainte de 2007) in cazul revanzarii.

#568
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multumesc mult de tot pt raspuns, asa stiam si eu, insa cateva persoane sustineau altceva si mi`au spus sa ma duc repede sa inmatriculez inainte de 1 ianuarie.
Multumesc inca o data si sarbatori fericite.

#569
nicum25

nicum25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.08.2005
Salut,

Well eu sunt putin in ceata cu ceea ce inseamna inmatricularea sau transcrierea ca e prima data cand cumpar masina astfel... cazul meu e urmatorul...cumparat masina sh productie 2001 sapt trecuta din bucuresti...eu sunt din iasi...am incheiat contract v-c si maine voi primi pe curier fisa de inmatriculare si inca un document tot important de la vanzator care nu mai stiu cum se cheama...am efectuat intre timp certificarea rar(apropo nu trebuie RCA la rar si dureaza maxim 2 ore) si am obtinut certif de autenticitate...maine ar trebui sa rezolv restul dar nu stiu ce inseamna restul...pp ca ar fi de platit taxele pentru eliberare certificat de inamtriculare si placute numere si apoi mers la politie...mai am treaba pe la fisc, primarie ceva sau doar la politie direct?
...din linkul urmator ce trebuie sa urmaresc/completez? - acolo sunt linkuri la situatii si mai jos cererile tip si nu stiu unde ma incadrez si ce cereri trebuie sa completez:

http://www.prefectur...culare-iasi.php

PS: precizez ca masina a intrat in tara si a fost inmatriculata in ro atunci,  dupa 2008, si a avut pana acum 2 proprietari romani. Ma afecteaza aberatia astora cu taxele daca nu pot sa rezolv pana pe 1 cu actele?

Multumesc mult!

#570
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu te afecteaza taxa. Masina a fost inmatriculata dupa 1 ianuarie 2007 pentru prima data in RO.

Platesti la CEC o taxa, si la primarie o alta taxa si impozitul pe zilele ramase din an (probabil daca o inmatriculezi maine o sa platesti ceva gen 50 de bani :lol:). Apoi direct la politie platesti taxa de numere (5x RON daca vrei numere la nimereala, 8x RON daca vrei preferentiale).

Edit: Celalalt act pe langa fisa de inmatriculare se numeste certificat fiscal.

Edited by DarkAngelBv, 29 December 2011 - 00:13.


#571
nicum25

nicum25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.08.2005

 DarkAngelBv, on 29th December 2011, 00:12, said:

Nu te afecteaza taxa. Masina a fost inmatriculata dupa 1 ianuarie 2007 pentru prima data in RO.

Platesti la CEC o taxa, si la primarie o alta taxa si impozitul pe zilele ramase din an (probabil daca o inmatriculezi maine o sa platesti ceva gen 50 de bani :lol:). Apoi direct la politie platesti taxa de numere (5x RON daca vrei numere la nimereala, 8x RON daca vrei preferentiale).

Edit: Celalalt act pe langa fisa de inmatriculare se numeste certificat fiscal.


Mersi mult pentru rabdare pt ca am impresia ca ai mai rapsuns la aceleasi intrebari de cateva zeci de ori :) inca ceva si ma linistesc...care e cazul meu in linkul respectiv (inmatriculare, transcriere?nu stiu diferentele) si ce cereri trebuie sa completez de-acolo?

#572
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Transcriere. Inmatriculare este prima data.
Completezi o cerere prin care soliciti transcrierea autoturismului (este tipizata, o ceri de la ghiseul de informatii, cu siguranta au acolo, eu asa am procedat).

Este de cel putin 2-3 ori mai simplu decat in 2007 cand am inmatriculat opel-ul...

#573
nicum25

nicum25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.08.2005

 DarkAngelBv, on 29th December 2011, 00:35, said:

Transcriere. Inmatriculare este prima data.
Completezi o cerere prin care soliciti transcrierea autoturismului (este tipizata, o ceri de la ghiseul de informatii, cu siguranta au acolo, eu asa am procedat).

Este de cel putin 2-3 ori mai simplu decat in 2007 cand am inmatriculat opel-ul...


Inteles...dupa cum vezi cererile sunt date si pe site...vroiam sa o printez/completez acum si de-asta am intrebat ce si cum :) maine vreau sa am tot sa nu mai intreb nimic la ghisee ca presimt ca mi se urca sangele-n urechi :))

Nopate buna si mersi pentru rapsunsuri!

#574
absolutul

absolutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 22.03.2006

 mareankorgpa80, on 23rd December 2011, 16:55, said:

Am cumparat o masina de Italia si  ca sa o vand imi trebuie un contract de vanzare cumparare de Italia, are un anumit nume si este echivalentul Kaufvertrag-ului de Germania. Rog cine poate sa ma ajute, am mare nevoie de acel contract!!! Multumesc :notangel:



Atasat ai un model de contract ;)Attached File  model_contract_v_c_italia.zip   1.82K   13 downloads

#575
Cuza_cuza

Cuza_cuza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.12.2007
Buna ziua, as avea si eu nevoie de putin ajutor.
Am cumparat o fiesta fabricata in 2001 prin martie 2011 si acum as vrea sa o înmatriculez pe numele meu (mentionez ca o am trecuta la fisc pe numele meu, de cand am cumparat masina).
Masina a fost prima data înmatriculata in romania  in anul 2007 si as vrea sa stiu  cat ar trebui sa platesc acum in 2012, ca sa o trec pe numele meu.
Multumesc.

#576
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
identificarea RAR, taxa de talon, taxa de inmatriculare la primarie (daca nu ai platit-o deja) si taxa de numere la politie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate