Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1495
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
daca cumperi pe firma de la firma germana, in mod normal ar trebui sa platesti pretul fara tva, si tva ar trebui sa il platesti aici.
evident, tva se pierde pe drum...

#1496
Iuliman33

Iuliman33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2015
Salut ,vreau sa cer si eu o nelamurire , am cumparat o masina , mi-a ridicat certificatul masinii din cauza expirarii ITP -ului , trebuie sa,mi fac programare in termen de 15 zile ! Masina nu configureaza nicaieri am aflat de curand , nu am putut face itp-ul la o statie normala , trebuie sa merg doar la RAR , ce poate fi cu aceasta masina ? Apropo sa nu rada cineva poate am luat tzeapa , nu am locuit in Romania din 2005 nu mai stiu legile si ce trebuie in tara asta de 2 bani ,abia astept as plec inapoi aici nu poti trai ! va salut

#1497
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Pentru a putea obtine inapoi certificatul de inmatriculare trebuie sa te prezinti la RAR!
Asa se intampla cand iti ridica politia talonul... doar la reprezentata RAR poti sa faci ITP-ul.

Edited by genius07, 21 January 2015 - 15:50.


#1498
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Talonul va trebui ridicat de la politie de catre proprietar (cel trecut in talon) sau de tine daca ai o procura notariala... Cam asta te asteapta.

#1499
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Daca vreau sa aduc o masina din Elvetia, nefiind in UE, ce mai trebuie platit pe langa taxa de inmatriculare?
Banuiesc ca TVA, dar cum se calculeaza la pretul de catalog - vechimea, sau la pretul de pe contractul de vanzare-cumparare?

Edited by RaySefo, 22 January 2015 - 08:16.


#1500
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
taxe vamale.
discutia e mai complicata, vezi aici: http://forum.softped...sa-din-elvetia/
oricum, per total mai bine stai linistit. ca nu s-or terminat masinile din ue, poate mai gasesti si tu una fara complicatii.

#1501
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
intrebare:
adeverinta de la anaf cum ca "masina are taxa platita si nerecuperata" are vreun termen de valabilitate?
O adeverinta obtinuta in decembrie 2014, mai poate fi folosita in februarie 2015?
O accepta la biroul de inmatriculari?
multumesc

#1502
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Esti sigur ca intre timp vanzatorul nu ar fi putut sa-si recupereze taxa? De ce nu scoti adeverinta pe numele tau? Te costa un timbru fiscal de 2 lei si doua deplasari la ANAF (pentru depunerea cererii  si ridicarea adeverintei).
Si raspunsul la intrebarea ta: nu este stipulat clar nicaieri termenul de valabilitate pentru o astfel de adeverinta. Dar poate gasesti vreunul la biroul de inmatriculari care nu-ti primeste adeverinta, pt. ca s-a imprimat ideea ca termenul ar fi de 30 zile, atat cat este, teoretic, si termenul de transcriere al autoturismului (transcrierea trebuie facuta in 30 zile de la data inscrisa pe spatele talonului, la Instrainat catre/Data).

#1503
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
mersi

#1504
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013
Daca cumpar o masina sh de la un vanzator din Romania.
SI el a adus-o din Germania si i-a scos un rand de numere rosii inca valabile.
Si daca la incheierea contractului de vanzare cumparare el imi da certificat fiscal pentru masina.

Eu trebuie s-a trec masina in evidenta fiscului pe numele meu in termen de 30 de zile?
Respectiv, eu trebuie s-o inmatriculez masina pe numele meu in termen de 30 de zile?

Sau pot sa scot al doilea set de numere rosii si apoi al treilea set de numere rosii?
Urmand sa o inmatriculez dupa 60 de zile de la data vanzarii si data obtinerii certificatului fiscal al vechiului proprietar (vanzatorul)

Sau daca vreau s-o inmatriculez dupa 60 de zile de la vanzare, imi trebuie un nou certificat fiscal de la vanzator scos in ultimele zile ca sa fie in termenul de valabilitate?

Adica pe scurt, pot sa mai scot inca doua randuri de numere rosii dupa ce am cumparat masina, si apoi s-o inmatriculez?
Sau nu pot pentru ca nu o sa mai fie valabil certificatul fiscal al vanzatorului?

Edited by altul2, 01 February 2015 - 02:04.


#1505
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Poți. Fiscalul lui e ok,  poți sa înmatriculezi mașina și peste 2 ani, nu peste 2 luni. Teoretic dacă nu te înscrii cu ea în 30 de zile la impozit, ești pasibil de o amenda de vreo 30 de lei. Oricum pentru a-l doilea rand de numere roșii îți trebuie fiscalul tău, asa ca trebuie sa te iei cu ea la impozit...


#1506
Syrusss

Syrusss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2007
Salutari!
I-am cumparat tatalui meu o masina adusa din Danemarca. Eu stau acum in Cluj si el in Vaslui. Problema e ca pleaca din tara pentru 3 luni. I-am scos primul rand de numere rosii pe numele meu.
Cum as putea face sa dureze cat mai putin inmatricularea cand vine? As putea merge eu aici la rar pentru autentificare si itp si apoi cu aceste acte plus contract v-c si certificat fiscal sa o inmatriculeze el direct cand vine? Stie cineva daca se poate asa sau trebuie neaparat sa mearga el la rar?

#1507
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Nu e obligatoriu sa mearga el la RAR dar ai grija ca, certificatul de autenticitate care il obtii de la ei are valabilitate doar 60 zile.

Edited by genius07, 01 February 2015 - 15:16.


#1508
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Salut.
Este o masina care imi place si m-as gandi sa o cumpar, doar ca este inmatriculata pe Spania si are numere de Sp .
Inca nu am abordat vanzatorul pentru tratative si negocieri, pentru ca vreau mai intai sa imi fac eu o idee de ce inseamna o inmatriculare a unei astfel de masini deja inmatriculate intr-o alta tara UE.
Nu inteleg care e si daca exista o urgenta ca vanzatorul sa o radieze din evidenta Sp, si in ce fel. Omul e in Ro cu masina. Apoi cum si daca difera cu ceva inmatricularea in Ro.

As aprecia nespus un tutorial sumar, pe pasi.

Multumesc.

Edited by mirciu88, 01 February 2015 - 17:07.


#1509
Syrusss

Syrusss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2007

 genius07, on 01 februarie 2015 - 15:15, said:

Nu e obligatoriu sa mearga el la RAR dar ai grija ca, certificatul de autenticitate care il obtii de la ei are valabilitate doar 60 zile.
Multumesc frumos!
O sa imi calculez pasii sa nu ies din termen.

#1510
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Salut ,am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri :D
Vreau sa cumpar o masina sh si sa o inmatriculez pe numele meu.
Problema este ca masina are doi proprietari : Proprietarul A pe care este inmatriculata masina si proprietarul B care a cumparat masina de la A ,dar nu a mai inmatriculat-o pe numele lui (decat a luat-o in evidenta pentru impozit si a circulat cu ea pe numele proprietarului A). Eu vreau sa cumpar masina de la proprietarul B si sa o inmatriculez pe numele meu. Se poate ? Sau imi mai trebuie ceva acte de la proprietarul A ? Si de asemenea ce acte trebuie sa primesc de la proprietarul B pentru a o putea inmatricula pe numele meu ?
Multumesc

#1511
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
contract intre a si b, contract intre b si tine.
fisa de inmatriculare intre a si b, stampilata de fiecare la taxe si impozite locale, sau fiscal original separat, in loc de stampila pe fisa.
fisa de inmatriculare intre b si tine, stampilata de b la taxe si impozite, fisa cu care te vei duce si tu la taxe si impozite, sa te iei in evidenta si sa primesti staampila aferenta.
evident, iti da masina, certificatul, civ, asigurare.

#1512
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Multam' fain slai :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate