Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1477
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si eu o intrebare:

In cazul in care cumpar o masina inmatriculata la noi (de la un dealer ceva), pe care ulterior o voi trece pe numele socrului (cauze de RCA umflat), mai este nevoie sa o inmatriculez si eu, sau pot sa merg direct cu actele de la vanzare cumparare la socru, si sa mai fac inca un contract VC?

Ideal ar fi sa fie si el de fata, dar practic este in alt oras.

Pot sa o duc acolo, sa fac inca un contract VC, urmand sa se ocupe el de restul (inmatriculare, RCA, etc), fara sa mai dau bani sa o re-inmatriculez/RCA in Bucuresti?

Edited by afterdarkgl, 12 December 2014 - 17:44.


#1478
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
masina noua? sau sh?

#1479
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
SH

#1480
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bump? Deci? Se poate?

#1481
dany1990

dany1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.02.2011
Va salut baieti,am facut o gresala de tip chiorete.In contractul v.c in loc de Opel Corsa scrie Opel Corso,in rest celelalte date coincid cu realitatea.Ma pot folosii de el asa sau trebuie refacut? in conditile in care el a scos fiscalul cu contractul asa cum este




#1482
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Intrebare:
Daca voi cumpara o masina inmatriculata Ro cu taxa nerecuperata mai exista riscul ca vanzatorul sa solicite si sa recupereze taxa dupa ce a vandut masina (evident, nu mai are CI a masinii in original, eventual poate avea doar copie). Un samsar mi-a zis ca nu se mai recupereaza taxa dar nu-l prea cred.

#1483
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da, poate.

#1484
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Multumesc!
Cumparatorul poate lua vreo masura sa se asigure ca nu se solicita recuperarea taxei dupa vanzare?
Daca taxa a fost platita in urma cu mai mult de 5 ani se mai poate cere restituirea?
Adica daca masina a fost inmatriculata prima oara in Ro acum multi ani si are 1 singur proprietar mai pot fi probleme?

Edited by Ryuzaki, 15 January 2015 - 21:46.


#1485
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna intrebare, m-ar interesa si pe mine.

#1486
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are cumpărătorul ce face.
Taxa se recuperează timp de 5 ani, cei 5 ani încep sa curgă de la 1 ianuarie anul următor anului plății.

#1487
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce mizerie, adica eu oricand pot sa-mi iau teapa. Ca daca nu ma insel nu se poate scoate adeverinta de la ANAF inainte sa cumper masina, corect?

#1488
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Faci un contract sa fie, ceri de la vânzător copii după carte și talon, și ceri adeverinta cu situația taxei. Dacă e nerecuperata, cumperi mașina. Oricum,  destui când mai au puțin pana sa câștige procesul,  vând mașina,  conștienți ca după aia rămân cu ea pe viata.

#1489
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Si totusi daca vanzatorul cere recuperarea taxei DUPA ce a vandut masina?
Adeverinta atesta ca nu s-a solicitat restituirea taxei pentru masina respectiva de niciunul dintre proprietari sau se refera doar la ultimul?

Edited by Ryuzaki, 16 January 2015 - 00:06.


#1490
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Taxa poate fi recuperata doar de cel care a platit-o, iar adeverinta se elibereaza ori de cate ori se vinde masina. Din cate stiu (sper sa nu ma insel), cel care solicita recuperarea taxei trebuie sa faca dovada faptului ca detine masina la acel moment, trebuind sa prezinte instantei talonul si cartea masinii in original.
Ca sa fii sigur, stipulezi in contractul de vanzare-cumparare ca vanzatorul garanteaza faptul ca nu a recuperat si nu va recupera ulterior taxa, pretul de vanzare cuprinzand si taxele platite.

#1491
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Multumesc!

#1492
n1c9a7

n1c9a7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2014
Daca eu, ca persoana fizica, cumpar o masina SH din Germania de la o persoana juridica, in Romania va mai trebui sa platesc TVA pentru masina?

#1493
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Platesti in germania 19% si in Romania diferenta pana la 24%. Ca persoana fizica nu scapi de TVA. Ti se cere la biroul de inmatriculari o dovada de la ANAF precum ca s-a achitat TVA-ul. Scapi doar daca esti SC sau PFA platitoare de TVA in RO.

#1494
n1c9a7

n1c9a7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2014
Prin urmare, cel mai bine este sa cumpar masina de la o persoana fizica din Germania, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate